Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:46
reklama
Purple trading AI
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap zlato
reklama
CapXmaster

Tlaky na růst cen v průmyslu se zmírnily

28.02.2024 12:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemské ceny průmyslových výrobců v lednu meziměsíčně vzrostly v průměru o 2,5 %, meziročně však byly nižší o 1,8 %. Tento výsledek byl v souladu s tržním konsensem. Na poměrně výrazné meziměsíční dynamice se podílely především ceny energií, které se zvýšily v průměru o 9,6 % m/m. Vliv zde mělo výrazné zdražení jejich regulovaných složek. Cena elektřiny tak byla vyšší v průměru o 7,5 % m/m, cena plynu dokonce o 38 % m/m.

Ve zpracovatelském průmyslu nadále převládal umírněný cenový vývoj. Letos v lednu se zde ceny zvýšily v průměru o 0,5 % m/m. To je zhruba třetina tempa, jakým v lednu rostly ceny v posledních třech letech. Chemický, textilní, tiskařský a papírenský průmysl dokonce zaznamenaly meziměsíční pokles cen. V potravinářském průmyslu ceny oproti prosinci stagnovaly. Jen mírný růst cen nepřesahující 1 % m/m vykázala výroba motorových vozidel, elektrických zařízení, kovů a surovin používaných ve stavebnictví. Rychleji naopak ceny rostly například ve farmaceutickém průmyslu (+1,6 % m/m), výrobě nápojů (+2,9 % m/m), nábytku (+1,6 % m/m) či vybraných strojů (+1,1 % m/m). Meziročně byly ve zpracovatelském průmyslu jako celku ceny v lednu nižší o 2,5 %.

Zatímco ke konci loňského roku ceny zemědělských výrobců ještě rychle klesaly, v lednu už rostly, avšak rovněž umírněným tempem. Meziměsíčně byly ceny vyšší v průměru o 0,7 %. V lednu 2023 se přitom zvýšily o výraznějších 1,7 % m/m. Letošní zdražení se přitom týkalo pouze živočišné výroby (+1,8 % m/m), když v té rostlinné nadále pokračoval pokles cen (-0,8 m/m). Meziročně byly letos v lednu ceny v zemědělství nižší o skoro pětinu.

Ceny stavebních materiálů v lednu mírně meziročně klesaly, ceny stavebních prací naopak rostly. Ceny stavebních materiálů byly nižší o 1,1 % y/y, zatímco ceny stavební prací rostly o 2 %. Meziměsíčně ale ceny stavebních prací v lednu stagnovaly a ceny stavebních materiálů se zvýšily o 0,6 %.

Ceny tržních služeb pro podniky stejně jako v předešlých měsících zhruba stagnovaly. Meziměsíčně došlo k nepatrnému poklesu o 0,1 %, a to hlavně vlivem nižších cen za reklamní služby a průzkum trhu (-16,7 % m/m) a za skladování a podpůrné služby v dopravě (-0,7 % m/m). Zdražily naopak služby personálních agentur (+3,5 % m/m) a firem poskytující služby v oblasti IT (+2,5 % m/m) či nemovitostního trhu (+2,7 % m/m). Meziročně ale byly ceny tržních služeb kvůli předchozímu růstu stále o 4,6 % vyšší.

Z dnes zveřejněných dat je nadále patrný dezinflační trend vývoje v českém výrobním sektoru. Významný vliv na zmírnění tlaků na růst cen má pravděpodobně útlum poptávky po průmyslovém zboží. U řady výrobních vstupů navíc došlo k poklesu cen v důsledku korekce na komoditních trzích. Na pokles výrobních nákladů působilo také uvolnění dodavatelských řetězců. Výrazný lednový nárůst cen energií je sice proinflačním rizikem, k jeho přenosu do ostatních cenových okruhů ale zatím nedošlo. U ceny plynu je vykázaný strmý růst navíc hodně překvapivý. Je sice pravdou, že jeho regulovaná část firmám výrazně zdražila, avšak její podíl na konečné ceně je poměrně malý. Proti tomu navíc působil pokles cen tržních složek.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tlak na pokles dolaru zesiluje. AUD/USD tvoří dno. S/R úrovně pro páry s AUD.
    V souladu s včerejší analýzou - Dolar ztrácí dnešní zisky - došlo v průběhu odpoledne a rána k poklesu americké měny...
  • Tlak na pokles juana je opodstatnený. A Čína to využíva
    Čína podľa vlastných slov prešla na flexibilnejší menový režim. Pri každodennom stanovovaní strednej hodnoty meny, od ...
  • Tlak na růst Bitcoinu začal slábnout
    Bitcoin prodloužil svůj odraz od minima z 11. září na úrovni 24 920. Tlak na růst však začal slábnout poté, co se dostal do kontaktu se svým 50denním jednoduchým klouzavým průměrem. Ukazatele hybnosti se nacházejí v býčí zóně, ale v nejbližší době naznačují určité zhoršení pozitivního trendu. Ukazatel RSI začal klesat, ačkoli se prozatím drží nad neutrální hranicí 50 bodů, zatímco stochastický oscilátor po krátkém vstupu do překoupené oblasti oslabil.
  • Tlak na Španěly sílí: Řekněte si o pomoc! Madrid je bez nadějné guvernérky, výnos nad 6 % před aukcemi
    Výnos na španělském desetiletém dluhu, který od oznámení připravovaného zásahu ECB na dluhopisových trzí...
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY na 93,29
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh relativní uklidnění a USD na I.USDX indexu vymazal ztráty nabrané propadem z minulého týdne, když kotoval dnes ráno na kursu 79,78. Pokles USD z listopadu 2012, byl přerušen v době vánoc sporem o možný pád USA z fiskálního útesu, kdy novoroční korekce dosáhla kursu 80,88. Pokud bude dnešní den zakončen na denním grafu I.USDX indexu pinbarem, který se aktuálně tvoří, předpokládáme oscilaci kursu uvnitř intervalu tvořeném dnešním LOW a HIGH. Pohyb ostatních majors tak bude nadále ovlivňovat hlavně japonská měna, která svým oslabením trvajícím od září 2012 dělá vrásky na čele centrálních bankéřů jak v Evropě, tak v Asii.
  • Tlak na USD se zmenšuje, USD/JPY testuje 78,85
    Konsolidace americké měny přinesla na FX trh uklidnění a nastalé situace se snaží využít USD/JPY k růstu...
  • Tlak na velké techy nakonec není velký, Evropa si odpoledne polepšila
    Americké akcie zahájily týden jen lehkým poklesem. Pozorně sledované velké techy jsou sice dohromady zátěží, ale nikoli výraznou. Apple klesá asi o půl procenta, ale třeba Microsoft stejnou měrou roste. Nasdaq se celkově nachází jen těsně v záporu a S&P 500 ztrácí 0,2 pct.
  • 🔽 Tlak při vysokých teplotách na NATGAS
    Ceny zemního plynu se na začátku nového týdne propadají, v době tisku klesly ceny v USA (NATGAS) o více než 6 %. Poklesy lze zaznamenat i v Evropě, kde předstihový měsíční benchmark TTF klesl o 5 %. Za poklesem stojí především nové předpovědi počasí pro Spojené státy, které nadále ukazují, že nás čeká období nadprůměrných teplot. Nové předpovědi však ukazují, že v příštích 8-14 dnech se očekávají nadprůměrné teploty na mnohem větší části území USA než před víkendem, což znamená, že poptávka po vytápění bude nižší, a to znamená, že nižší bude i poptávka po zemním plynu.
  • Tlak Spojených států na nižší ceny ropy je marný. Karty má v rukou OPEC a Rusko
    Přestože americký prezident Donald Trump bojuje za nižší ceny ropy, tuto válku pravděpodobně nevyhraje. Saúdskoarabské a ruské ambice jsou totiž opačné. Alespoň malou útěchou pro Trumpa může být fakt, že výše cen ropy je závislá na globálním ekonomickém růstu.
  • Tlaky na ropu Brent se zklidňují a akcie míří vzhůru
    Svět se připravuje na to, že Čína pomalu obnoví výrobu. Ropa Brent vysílá býčí signály a investoři se již tolik neobávají koronaviru, takže akcie po celém světě poskočily výš. Americký index CAB (Chemical Activity Barometer) dosáhl v lednu nového absolutního maxima a jeho nový vzestup je znamením, že americký výrobní sektor sází na budoucí růst.
  • Tlaky na vytvoření regulačního rámce kryptoměn
    Mnoho zemí tvrdě prosazuje vytvoření regulačního rámce pro využití CBDC (Central Banks’s Digital Currency) a dalších kryptoměn. Regulátor cenných papírů ve Spojených státech, Komise pro burzu cenných papírů (SEC), prezentovala ve své tiskové zprávě svůj plán pro rok 2020. Přitom SEC zřízený úřad pro kontrolu dodržování předpisů (OCIE) klade důraz na projekty FinTech, včetně svých stanovisek k nezbytnostem vyžadovaným vlastnictvím digitálního majetkem v roce 2020.
  • Tlak zlata, inflace a sazeb
    Ceny zlata zůstávají pod tlakem ze strany prodávajících a jen těžko reagují na slabý spotřebitelský sentiment a rostoucí inflační očekávání.
  • Tlmenie EURo rizika
    Včerajší prehľadZ včerajšej obchodnej seansy je nut...
  • T-Mobile do března zvýšil provozní zisk o 6,9 procenta na 3,28 miliardy Kč
    Operátor T-Mobile v prvním letošním čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně o 6,9 procenta na 3,281 miliardy korun. Tržby poklesly o 1,1 procenta na 7,55 miliardy. Na růst zisku měly vliv příznivý vývoj na trhu, snížení inflace, optimalizace interních procesů a zefektivnění hospodaření firmy. T-Mobile to dnes oznámil v tiskové zprávě.
  • T-Mobile loni v Česku zvýšil čistý zisk o 13 procent na 7,04 miliardy Kč
    Operátor T-Mobile loni v Česku zvýšil čistý zisk o 13 procent na 7,04 miliardy korun. Výnosy vzrostly meziročně téměř o pět procent na 31,2 miliardy korun. Výsledky ovlivnil vojenský konflikt na Ukrajině i zdražování vstupů. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
  • T-Mobile loni zvýšil provozní zisk o šest procent na 12,7 miliardy
    Česká pobočka telekomunikačního operátora T-Mobile loni zvýšila tržby o 3,6 procenta na 29,4 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o 6,2 procenta na 12,7 miliardy Kč. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • T-Mobile v ČR v pololetí zvýšil provozní zisk o šest procent na 6,2 miliardy Kč
    Operátor T-Mobile zvýšil v ČR v prvním pololetí meziročně provozní zisk o šest procent na 6,16 miliardy korun. Tržby klesly o jedno procento na 15,24 miliardy korun. Počet zákazníků se zvýšil o 0,6 procenta a překonal hranici 6,5 milionu. T-Mobile to dnes oznámil v tiskové zprávě.
  • T-Mobile v pololetí meziročně zvýšil provozní zisk o 6 % na 5,98 miliardy Kč
    Provozní zisk operátora T-Mobile v letošním pololetí meziročně stoupl o šest procent na 5,98 miliardy korun. Jeho tržby z mobilních a pevných služeb vzrostly o 3,6 procenta na 14,2 miliardy korun. Firma to oznámila v tiskové zprávě.
  • T-Mobile v pololetí zvýšil provozní zisk o 3,6 procenta na 6,2 miliardy Kč
    Operátor T-Mobile zvýšil v letošním prvním pololetí provozní zisk EBITDA meziročně o 3,6 procenta na 6,2 miliardy korun. Tržby stouply o 4,2 procenta na 14,8 miliardy korun. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • T-Mobile v 1. čtvrtletí zvýšil tržby na 6,8 miliardy Kč
    Operátor T-Mobile zvýšil v 1. čtvrtletí meziročně tržby o 3,1 procenta na 6,8 miliardy korun. Provozní zisk EBITDA stoupl o 2,2 procenta na 2,8 miliardy korun. Na hospodaření firmy se projevila nastupující koronavirová epidemie. Společnost to dnes uvedla v tiskové zprávě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI