Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:55
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
SAB Finance

Stimuly prídu. Maňana.

03.08.2012 12:21  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trh si na konci júla zažil veľkú eufóriu, keďže po slovách Draghiho z ECB, že centrálna banka eurozóny urobí všetko potrebné pre to, aby zastabilizovala situáciu. Keďže i pred zasadaním Fedu sa počítalo aspoň so zmenou slovníka, radosť nemala konca. Euro rástlo o 2.5%, zlato o 3%, nemecký Dax dokonca o takmer 8%  ešte pred koncom júla. Výnosy španielskych dlhopisov klesli o 8%.

Po včerajšku však je všetko inak, keď už FOMC nezmenil slovník, trh rátal s tým, že Draghi po silných slovách nebude chcieť stratiť tvár. Lenže už komentáre Weidmanna z Bundesbank naznačili, že Draghi sľúbil to čo nemohol len tak splniť. Včerajší prejav bol obrovským sklamaním, ťažko bolo hľadať niečo konkrétne a samotný slovník akoby vypadol z FOMC – ECB je pripravená, má možnosti a bude konať. Za pár týždňov. Jediné čo z prejavu zaujalo bol fakt, že sa zvažovala aj nižšia úroková sadzba a otázka zápornej sadzby na depozitá ešte nie je uzavretá – všetko negatívne správy pre euro. Tak sa zdá, že aj centrálne  banky si začínajú veľmi dobre uvedomovať, že aj ich moc nad trhom je limitovaná. Prvé stimuly majú vždy veľký dosah, ďalšie čoraz menší dosah. Fed by zo svojimi QE vedel rozprávať. Práve preto sa ECB s Fedom určite zhodnú na tom, že čas na veľké zásahy príde keď bude situácia naozaj zlá. V USA to tak ešte nie je – akcie sú vysoko, čísla z ekonomiky zmiešané a realitný trh sa dokonca zlepšuje. Eurozóna ma väčší problém, hlavne španielske výnosy nad 7% je už naozaj priveľa. Práve preto Draghi niekoľko krát zopakoval, že situácia je neprijateľná a bude sa sústrediť na stabilizovanie krátkeho konca krivky – toto je jedna z mála veci, ktorá jasne zaznela. Toto zatiaľ stabilizovalo španielske dlhopisy. Keďže sa politické špičky ešte vôbec nedohodli s Nemeckom na tom, aké intervencie sú v poriadku, Draghi sa musel obmedziť len na slovnú intervenciu, ktorá sa zatiaľ ukázala ako nie veľmi účinná. Slov sme tu už mali dosť, len činy chýbajú. Veľký problém je hlavne s tým, že Nemecko zatiaľ nepovolilo ani len nákupy dlhopisov – pretože tie majú tiež odvrátenú stránku a to fakt, že ECB je senior veriteľ a preto by ostatní veritelia v obavách o svoje investície mohli začať španielsky dlh vypredávať – čo by bolo kontraproduktívne. Takže aj na tomto fronte zatiaľ pat.

Čo je veľmi zaujímavé, očakávania krokov od centrálnych bánk (Fed aj ECB) sa začínajú kumulovať na jeseň – na september. ECB zasadá 27. septembra a to by mohlo  byť spomínaných „pár týždňov“ čo žiadal Draghi, kým sa ECB pozrie a prehodnotí svoje neštandardné nástroje. Bernanke bude 31. augusta hovoriť v Jackson Hole (2. výročie spustenia QE2) a Draghi bude hovoriť na tom istom mieste o deň neskôr. Následne bude mať Bernanke 13. septembra veľmi očakávanú tlačovú konferenciu, hneď po tom ako FOMC vydá svoje projekcie ekonomiky. Keďže obe centrálne banky už istý čas skloňujú „pripravenosť“ a samotná podstata problému ekonomík sa nemení, rastie pravdepodobnosť, že by už niečo konkrétne mohlo byť ohlásené. MMF už ani nehovorí nič iné, len vyzýva centrálne banky na intervenciu. Je to rovnako úbohé ako včerajšie slová Draghiho, že špekulovať proti euru sa neoplatí.

Čo je veľmi zaujímavé, trhy ešte nevypredali celú poslednú rely. Buď sa ešte nevzdali nádeje na stimuly (to by znamenalo, že centrálnym bankám sa podarilo trhy opiť rožkom), alebo čakajú na ďalšie dáta. Dnes budeme vidieť tvorbu pracovných miest v USA, čo bude dnešný headline. Tvorba pracovných miest v súkromnom sektore pozitívne prekvapila a dnes budeme vidieť, ako si počínala celá ekonomika. Očakáva sa štvrtý rast po sebe, z 80 tis. na 100 tis. Ak budú výsledky dobré, bude to dobre pre akcie a USD, ale pravdepodobne určite nie pre sentiment zo strednodobého hľadiska. Okrem toho bude trh sledovať, výsledky nevýrobných sektorov. Dnes máme za sebou pozitívne prekvapenie z Nemecka, lepšie ako očakávane maloobchodné tržby z eurozóny a trh očakáva, že napriek zhoršeniu nálady by nevýrobný sektor USA mal ostať v expanzii.

Z korporátnych výsledkov včera po zatvorení trhov zaujal AIG, dnes nemeckým akciám pomohli hlavne výsledky Allianz. Pred otvorením trhov očakávame výsledky Procter & Gamble (PG). Na grafe EURUSD máme zhrnuté zásadné udalosti z posledných dní a reakciu trhu na ne. Celkový výhľad začína byť opäť medvedí a dnešná rely je zatiaľ len korekciou včerajšieho prepadu. Hoci dáta z eurozóny neboli až také zlé.

Na grafe vidíme, že rast prišiel po rečiach o možnej bankovej licencii pre ESM, čo Nemecko niekoľko krát odmietlo. Následne tu bol Draghi, ktorý potvrdil nádeje. Avšak už polovicu rastu sme stratili po vyjadreniach Bundesbank a zasadnutiach od centrálnych bánk, ktoré nepriniesli nijaké nové opatrenia. Čo prinesie rast? Opäť len nové nádeje vlievané do centrálnych bánk. Je to zúfalé, ale je to skutočne tak. A kým neprídu, bude kráľom hotovosť, likvidita a USD. Ak príde na dlhopisov trh ECB, situácia už bude mierne odlišná. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stiglitz: Evropě hrozí příchod druhé recese, vlády příliš ,,blázní" kolem snižování zadlužení
    Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz varoval před pádem evropské ekonomiky do...
  • Stiglitz: Evropě hrozí příchod druhé recese, vlády příliš ,,blázní" kolem snižování zadlužení
    Laureát Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz varoval před pádem evropské ekonomiky do...
  • Stiglitz: Záchranný balík pro španělské banky nebude fungovat. Odchod Řecka by byl pro euro dobrou zprávou
    Zatímco Société Générale a Moody?s varují před negativními až fatálními důsledky...
  • Stihnou instituce zachránit krypto, než zmizí drobní investoři?
    S rokem 2022 se takřka ideální prostředí pro spekulativní aktiva změnilo v pravý opak. Kryptoměny čelí zásadním výzvám.
  • Stihnou státy zpracovat korespondenční volební lístky včas? 
    Korespondenční hlasování dosud využil rekordní počet Američanů a jednotlivé státy se mohou začít připravovat na ještě větší nápor v následujících dvou týdnech. Rekordní zájem uprostřed pandemie však zdvihá obavy, jestli se podaří všechny volební lístky včas spočítat a jestli náhodou nebude třeba na výsledky z některých států čekat o něco déle. Předběžné průzkumy však naznačují, že by se mělo vše stihnout a dosavadní prezident Donald Trump si může připravovat případné alibi, pokud skončí jako poražený.
  • Stimulační opatření na podporu ekonomiky budou fungovat jen dočasně
    „Dokud vědci a lékaři nevyvinou metodu, jak účinně bojovat s koronavirem, bude naše hospodářství chřadnout. Ekonomické stimuly dokážou pouze po omezenou dobu zmírňováním negativní důsledky šíření koronaviru,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stimulační opatření zastavila propady na trzích
    „Klíčovým ekonomickým ukazatelem bude nezaměstnanost. V případě, že počty nezaměstnaných budou skokově narůstat, měly by vlády přijít s dalšími stimulačními opatřeními na podporu hospodářství,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Stimulační politika ze strany ECB a FEDu pokračuje. Rusko očekává návrat ekonomiky na předkrizovou úroveň koncem 2021
    Izraelská ekonomika poprvé od roku 2002 poklesla, když se HDP v letošním roce snížilo o 2,4 %. O rok dříve přítom izraelské hospodářství vzrostlo o 3,4 %. Tamní centrální banka však predikovala mnohem větší pokles o 3,7 %. Institut pro fiskální studie (IFS) konstatoval, že by Británie musela zvednou daně o 60 miliard liber ročně, pokud by se rozhodl současný ministr financí Rishi Sunak kompenzovat ztráty způsobené pandemii. Sunak má 3. března nastínit, jakým způsobem bude řešit dopady pandemie.
  • Stimul a oživení znovu hlavním tématem. Zisky pro akcie, ztráty pro americké dluhopisy
    Růst akcií na hlavních trzích, ráno poměrně skromný, během dne o něco nabral na síle. V Evropě se nejvíce daří německému DAXu, jenž si připisuje 0,8 pct. V zámoří je v čele Nasdaq s 0,5pct růstem, zatímco ostatní indexy se drží stále relativně při zemi s mírnými zisky. Pražskou burzu stáhly půl procenta do záporu hlavně banky.
  • Stimul, výsledky i utichnutí strachu z retailu pomáhají akciím výš
    Americký Senát těsně souhlasil se začátkem debaty o rozpočtu na rok 2021 včetně výdajů na pomoc ekonomice postižené koronavirem. Tím se otevírá možnost zvolit pro fiskální balík režim, ve kterém stačí pro schválení prostá většina senátorů. Když vezmeme v potaz nutné doplnění výdajových detailů, finální odklepnutí stimulu podpisem prezidenta by mohlo údajně proběhnout v polovině března.
  • Stimuly pro zlato: Paulson (versus Goldman Sachs), Janet Yellen i průmysl
    Globální poptávka po zlatě ve 3Q dosáhla čtyřletého dna. Vývoj je připisován zejména Indii. Kam se tržní cena může ubí...
  • Stimuly zaberajú. Rast čínskej ekonomiky je podľa Li Keqiang indexu najrýchlejší za tri roky
    Od amerických volieb sa o fiškálnych stimuloch a ich dopadoch na globálnu ekonomiku hovorí predovšetkým v súvislosti s Trumpum a USA. Do úzadia sa pritom dostáva Čína, ktorá po problémoch v minulom roku spustila ďalšiu vlnu stimulov. Tie by napríklad by len tento rok podľa aktuálnych čísel OECD mali pridať k rastu globálneho HDP zhruba 0,3% a podobne by mali byť významným prispievateľom ku globálnemu rastu aj v budúcom roku. Ich efekt by mali Trumpove stimuly predbehnúť až v roku 2018, samozrejme pokiaľ budú realizované (graf od@peter_tl)
  • Stinná stránka Bitcoinu, aneb proč zatím nepřijímat platby v kryptoměně?
    Bitcoin zažívá velký boom. Stále více firem zavádí možnost přijímat platby v této měně, Salvador jej dokonce nedávno přijal jako oficiální státní měnu. My v Ekonomických stavbách se přirozeně zajímáme o inovace, a proto intenzivně přemýšlíme, zdali už nenastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům či měsíční splátku Bitcoinem?
  • Stinná stránka Trumpových fiskálních stimulů
    Ekonomický růst v USA by mohl výrazně zpomalit po vypršení Trumpových obrovských fiskálních stimulů, které mají skončit zhruba za dva roky. Varoval před tím bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke.
  • Stín recese v eurozóně se prodlužuje. Nákupní manažeři předpovídají další pokles průmyslu i služeb
    Německá ekonomika, která v prvním kvartále těsně ochránila eurozónu před recesí, ztrácí sílu. Index nákupních manažerů (PMI) v německém průmyslu se v květnu propadl nejvíce od června 2009, ačkoliv bylo očekáváno zlepšení. Spolu s horším výsledkem obdobného indexu ve Francii tak předznamenaly pokles indexu PMI ve výrobě celé eurozóny. Data naznačila, že se eurozóna musí připravit na další kontrakci nejen v průmyslu, ale také ve službách. Ekonomové se proto obávají, že ve druhém kvartále již blok zemí platících eurem recesi neunikne. Euro v reakci oslabilo na 22měsíční dno.
  • Stocks await US triple-data release
    Global shares held close to record levels on Thursday, while the dollar was on track for its first weekly increase in a month. Investors awaited a trio of U.S. data releases that could influence interest rate expectations.
  • Stoja za poklesom eura očakávania normalizácie politiky ECB?
    Časť analytikov razí teóriu, že posilnenie eura ktoré ignoruje nárast úrokových diferenciálov v prospech USA, je dielom očakávaní normalizácie politiky ECB. T.j. že euro posilňuje kvôli tomu, že ECB zrejme onedlho ukončí QE a začne pozvoľne dvíhať sadzby. Priaznivci tejto teórie hovoria, že je to dôvod, prečo aktuálne rastú CAD a GBP a v tomto roku by mali mať z podobného dôvodu dobré vyhliadky AUD a NZD.
  • Stojíme na tenkom ľade dôvery
    V uplynulých dvoch analýzach sme písali o tom, že pribúda signálov na rast rizikovej averzie, problémy sa kopia, centrálne banky a politici veľmi obozretne rozprávajú o tom, ako je situácia stabilizovaná. No to je len zdanie. Nemecké akcie aj včera ukázali, aká je umelo vybudovaná dôvera krehká. Stačili slová o tom, že rating Španielska by opäť mohol ísť nižšie a videli sme prepad o 50 bodov v priebehu minút. A ani krajiny s ratingom AAA nie sú bez rizík, napríklad taká UK si svoj rating ťažko zaslúži.
  • Stojí za to investovat do akcií Nvidie před uvedením čipu Blackwell?
    Společnost Nvidia (NVDA) zažívá raketový růst díky masivní poptávce po jejích čipech pro umělou inteligenci (AI), což jí zajistilo 80% podíl na trhu. Tento technologický gigant se nyní připravuje na uvedení nové architektury a čipu s názvem Blackwell, což by mohlo dále zvýšit její tržní hodnotu.
  • Stop viru, návrat k normálu
    Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky připravil nový report - MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA ČR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new