Neděle 22. prosince 2024 02:35
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding
reklama
Investingfox Partner

Stojíme na tenkom ľade dôvery

16.01.2013 13:40  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V uplynulých dvoch analýzach sme písali o tom, že pribúda signálov na rast rizikovej averzie, problémy sa kopia, centrálne banky a politici veľmi obozretne rozprávajú o tom, ako je situácia stabilizovaná. No to je len zdanie. Nemecké akcie aj včera ukázali, aká je umelo vybudovaná dôvera krehká. Stačili slová o tom, že rating Španielska by opäť mohol ísť nižšie a videli sme prepad o 50 bodov v priebehu minút.  A ani krajiny s ratingom AAA nie sú bez rizík, napríklad taká UK si svoj rating ťažko zaslúži.

Zdroj problémov si môžeme vybrať a optimizmus trhov by sa dal nazvať skôr nenásytnosťou obchodníkov, ktorí si po období paniky opäť povedali, že teraz sa nič nemôže stať. Hoci na jednej strane QE spôsobuje prelievanie kapitálu z dlhopisov do iných aktív, opäť vidíme aj stádovitý efekt nakupovania niečoho, čo rastie. Najlepšie to vidieť na príleve kapitálu do akcií (najvyšší prílev od vrcholov z roku 2007) a extrémne býčie naladené zmýšľanie drobných investorov. Prieskum sentimentu AAII (americká asociácia individuálnych investorov) ukazuje, že až 46.45% obchodníkov očakáva rast akcií. To je najviac od februára 2012, kedy končilo LTRO ECB. Akcie ešte mesiac rástli, následne korigovali nadol. Následne prišla nová europanika z júna a júla 2012.

Takýchto indícií takmer bezhraničnej dôvery by sme našli viac. A síce sa budeme opakovať, avšak doplníme nové, nie veľmi priaznivé správy z reálnej ekonomiky. Aby sme obehli celý svet, začnime v Pacifiku. Ekonomický minister Japonska sa vyjadril, že nie je možné, aby JPY oslaboval takýmto tempom, pretože okrem exportérov to poškodzuje takmer celú ekonomiku (dovozy do Japonska sa platia v USD). Takže pôvodný plán novej vlády, že stačí oslabiť JPY a naštartovať infláciu naráža na odpor. Do sporu o to, aká silná má byť mena zasiahla včera aj euroskupina, jej predseda Juncker povedal, že euro je príliš silné. Následne sme videli prepad o 50 pipov.

Z európskej ekonomiky sme dnes videli dáta predaja automobilov, ktoré ak by sa počítali len členovia EÚ, tak by zaznamenali najväčší prepad za posledných 19 rokov. Ak započítame aj Island, Nórsko a Švajčiarsko, tak máme „len“ najväčší prepad za posledné dva roky, o 16% medziročne. Je zjavné, že v klesajúcej ekonomike a rastúcej nezamestnanosti nebude predaj luxusného tovaru, akým je nový automobil, rásť. Avšak aj tu sa točíme v špirále, automobilky sú pod tlakom a prepúšťajú ďalších ľudí. Predaje klesajú šiesty rok, rok 2013 bude asi siedmym. A prepustených bolo desaťtisíce ľudí a tisíce ďalších budú prepustených v ďalších mesiacoch. Vlády budú opäť reagovať slovami o stimuloch, znárodňovaní, šrotovnom a garanciami pracovných miest. Zmení to však niečo na tom, že ľudia teraz nebudú kupovať toľko áut (pretože radšej splatia dlhy a budú sa snažiť žiť skromnejšie) a že tieto autá možno vyrobia niekde inde lacnejšie ako v EÚ? Dovoľujeme si odhadnúť, že nie. A v tom je koreň problému. Nemôžeme sa hrať, že vláda všetko zariadi a bude dobre. Len sa treba zamyslieť nad tým, čí vláda svojimi krokmi a plánovaným nikdy nekončiaceho rastu dopytu nepomohla vytvoriť výrobné kapacity, ktoré teraz nie sú potrebné.

Stojíme na tenkom ľade planej nádeje, že sa všetko vyrieši samo (a my budeme zatiaľ rozprávať o riešeniach a plánovať) a doháňajú nás staré problémy. Situácia sa nebude zlepšovať a ostáva dúfať, že nie len politici, ale aj voliči pochopia, že riešenie nebude ľahké, ani rýchle ani bezbolestné. A nehovoríme o stimuloch ani o konkurenčnom oslabovaní meny. A ani o škrtaní výdavkov na vzdelanie a výskum (k čomu už smeruje EÚ).

Krehká dôvera sa môže začať lámať, keď príde k zverejneniu deficitov za rok 2012 a trh opäť pochopí, že slová sú jedno a realita niečo úplne iné. Nehovoríme len o Španielsku, ale napríklad aj o Slovensku, ktoré má stále relatívne nízke výnosy dlhopisov.

Dnešné obchodovanie prinieslo zastabilizovanie včerajšieho poklesu akcií, avšak obchodujeme v spodnej časti dnešného obchodného pásma, preto nálada ostáva ponurá. Drahé kovy neudržali svoje zisky (avšak blysla sa platina, ktorá včera obchodovala nad zlatom) a klesla i ropa. Dnes očakávame inflačné dáta z USA a môže nastať problém, ak sa potvrdí pokračovanie poklesu cien z novembra. Čaká sa nulový rast, ak nebude záporný, situácia by mala ostať stabilizovaná. Dnešným headlinom sú výsledky finančného sektora USA (JPMorgan a GS) a priemyselná produkcia USA. Finančný sektor USA je na tom podľa výsledkov JPM a GS dobre, uvidíme čo priemysel.

Americké akcie bez väčších zmien, na dennom grafe vidíme na poslednej sviečke mierne vylepšenie tohtoročných vrcholov a skúpenie poklesov, dôvera amerických obchodníkov je tak stále silná. Rokovania o dlhovom strope a škrtoch v USA sa blížia, takže obchodníci ju budú určite potrebovať.  

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Stimul a oživení znovu hlavním tématem. Zisky pro akcie, ztráty pro americké dluhopisy
    Růst akcií na hlavních trzích, ráno poměrně skromný, během dne o něco nabral na síle. V Evropě se nejvíce daří německému DAXu, jenž si připisuje 0,8 pct. V zámoří je v čele Nasdaq s 0,5pct růstem, zatímco ostatní indexy se drží stále relativně při zemi s mírnými zisky. Pražskou burzu stáhly půl procenta do záporu hlavně banky.
  • Stimul, výsledky i utichnutí strachu z retailu pomáhají akciím výš
    Americký Senát těsně souhlasil se začátkem debaty o rozpočtu na rok 2021 včetně výdajů na pomoc ekonomice postižené koronavirem. Tím se otevírá možnost zvolit pro fiskální balík režim, ve kterém stačí pro schválení prostá většina senátorů. Když vezmeme v potaz nutné doplnění výdajových detailů, finální odklepnutí stimulu podpisem prezidenta by mohlo údajně proběhnout v polovině března.
  • Stimuly prídu. Maňana.
    Trh si na konci júla zažil veľkú eufóriu, keďže po slovách Draghiho z ECB, že centrálna banka eurozóny urobí všetko potrebné pre to, aby zastabilizovala situáciu.
  • Stimuly pro zlato: Paulson (versus Goldman Sachs), Janet Yellen i průmysl
    Globální poptávka po zlatě ve 3Q dosáhla čtyřletého dna. Vývoj je připisován zejména Indii. Kam se tržní cena může ubí...
  • Stimuly zaberajú. Rast čínskej ekonomiky je podľa Li Keqiang indexu najrýchlejší za tri roky
    Od amerických volieb sa o fiškálnych stimuloch a ich dopadoch na globálnu ekonomiku hovorí predovšetkým v súvislosti s Trumpum a USA. Do úzadia sa pritom dostáva Čína, ktorá po problémoch v minulom roku spustila ďalšiu vlnu stimulov. Tie by napríklad by len tento rok podľa aktuálnych čísel OECD mali pridať k rastu globálneho HDP zhruba 0,3% a podobne by mali byť významným prispievateľom ku globálnemu rastu aj v budúcom roku. Ich efekt by mali Trumpove stimuly predbehnúť až v roku 2018, samozrejme pokiaľ budú realizované (graf od@peter_tl)
  • Stinná stránka Bitcoinu, aneb proč zatím nepřijímat platby v kryptoměně?
    Bitcoin zažívá velký boom. Stále více firem zavádí možnost přijímat platby v této měně, Salvador jej dokonce nedávno přijal jako oficiální státní měnu. My v Ekonomických stavbách se přirozeně zajímáme o inovace, a proto intenzivně přemýšlíme, zdali už nenastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům či měsíční splátku Bitcoinem?
  • Stinná stránka Trumpových fiskálních stimulů
    Ekonomický růst v USA by mohl výrazně zpomalit po vypršení Trumpových obrovských fiskálních stimulů, které mají skončit zhruba za dva roky. Varoval před tím bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke.
  • Stín recese v eurozóně se prodlužuje. Nákupní manažeři předpovídají další pokles průmyslu i služeb
    Německá ekonomika, která v prvním kvartále těsně ochránila eurozónu před recesí, ztrácí sílu. Index nákupních manažerů (PMI) v německém průmyslu se v květnu propadl nejvíce od června 2009, ačkoliv bylo očekáváno zlepšení. Spolu s horším výsledkem obdobného indexu ve Francii tak předznamenaly pokles indexu PMI ve výrobě celé eurozóny. Data naznačila, že se eurozóna musí připravit na další kontrakci nejen v průmyslu, ale také ve službách. Ekonomové se proto obávají, že ve druhém kvartále již blok zemí platících eurem recesi neunikne. Euro v reakci oslabilo na 22měsíční dno.
  • Stocks await US triple-data release
    Global shares held close to record levels on Thursday, while the dollar was on track for its first weekly increase in a month. Investors awaited a trio of U.S. data releases that could influence interest rate expectations.
  • Stoja za poklesom eura očakávania normalizácie politiky ECB?
    Časť analytikov razí teóriu, že posilnenie eura ktoré ignoruje nárast úrokových diferenciálov v prospech USA, je dielom očakávaní normalizácie politiky ECB. T.j. že euro posilňuje kvôli tomu, že ECB zrejme onedlho ukončí QE a začne pozvoľne dvíhať sadzby. Priaznivci tejto teórie hovoria, že je to dôvod, prečo aktuálne rastú CAD a GBP a v tomto roku by mali mať z podobného dôvodu dobré vyhliadky AUD a NZD.
  • Stojí za to investovat do akcií Nvidie před uvedením čipu Blackwell?
    Společnost Nvidia (NVDA) zažívá raketový růst díky masivní poptávce po jejích čipech pro umělou inteligenci (AI), což jí zajistilo 80% podíl na trhu. Tento technologický gigant se nyní připravuje na uvedení nové architektury a čipu s názvem Blackwell, což by mohlo dále zvýšit její tržní hodnotu.
  • Stop viru, návrat k normálu
    Ekonomický a strategický výzkum Komerční banky připravil nový report - MAKROEKONOMICKÁ PROGNÓZA ČR.
  • Stoupající nervozita na Wall Street
    V úterý, Americký trh uzavřel obchodní seanci zase se ztrátou. Demokratická a republikánská strany pokračují v trvání ...
  • Stoupá poptávka po zlatě. Nakupují i centrální banky.
    Celosvětová poptávka po zlatě v poslední době opět roste. Spolehlivý uchovatel hodnoty v loňském roce zaznamenal růst zejména díky nákupům centrálních bank. Jednotlivci investují do zlatých mincí.
  • Stoupne v roce 2023 cena lithia?
    V roce 2021 dosáhla celosvětová produkce lithia 546 000 tun, což je 24 % nad produkcí v roce 2020 (439 000 tun). Největším producentem byla Austrálie, následovaly Chile, Čína a Argentina.
  • STOXX Europe po 3denních ziscích prudce klesá
    Na čtvrteční aukci klíčové akciové ukazatele západní Evropy setrvale klesají z důvodu údajů o poklesu obchodní aktivity v zemích eurozóny.
  • Strach dluhopisů z rozpočtových plánů Donalda Trumpa roste
    Výprodeje na dluhopisových trzích pokračují. To ústřední, co si zatím trhy berou z Trumpova překvapivého vítězství, je totiž rozpočtová expanze. Je to to hlavní, co Donald Trump vypíchl ve svém projevu po volbách, nejčastěji o ní mluví i jeho poradci a je to asi jedno z mála témat, které dnes dokáže rozdělenou Ameriku alespoň trochu spojit - má podporu i mezi demokraty.
  • Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru
    Zatímco ratingová agentura S&P oznámila, že čínská Evergrande je na pokraji krachu, západní finanční trhy přestávají toto riziko vnímat tak naléhavě jako včera. Zdá se, že při tom sázejí na určitý zásah čínské vlády, která se asi nebude snažit zachránit přímo danou firmu, ale bude chtít zabránit divokému krachu a systémovým problémům. Rizikem zůstává další utužení regulace v sektoru a jeho ochlazení s důsledky na dynamiku ekonomiky, ale to je přece jen menší problém než neřízený kolaps. Pomáhat může i vyjádření šéfa Evergrande, který věří, že firma se brzy z problémů dostane.
  • Strach kvůli obchodu znovu bičuje trhy. Euro srazily naděje na měnovou podporu
    Finanční trhy i dnes bičují obavy týkající se obchodu. Americké akciové trhy si dopoledne prošly výraznými výkyvy a americké státní dluhopisy obnovily rally, která dotlačila výnos 30letých papírů vůbec poprvé pod 2 %. Kromě toho přišla smíšená data z americké ekonomiky. Maloobchodní tržby za červenec i index filadelfského Fedu skončily nad očekávání lépe. Průmyslová výroba se ale v červenci oproti předešlému měsíci propadla, i když trh počítal s růstem. Také pravidelná týdenní statistika nových příspěvků v nezaměstnanosti byla horší, než se čekalo.
  • Strach mizí, ropa padá, akcie se vracejí nahoru
    NATO či západní tajné služby se snaží ověřit, zda se ruská armáda opravdu začala stahovat od ukrajinských hranic. Žádné potvrzení zatím nemáme, spíše některá varování - např. že může jít pouze o pravidelnou rotaci jednotek v oblasti. Trhy však mají jasno: Rusko se stahuje a chce pokračovat v jednání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024