Sobota 21. prosince 2024 18:00
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap trade smarter

Pozitivní zpětná vazba nebo dosažení normálu u pevně úročených aktiv?

23.03.2012 09:05  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Můj dobrý známý Martin mi dal výbornou radu, jak vysvětlit současnou kondici trhu:  
Představte si, že denně vykouříte 40 cigaret. Pak ale začnete strašně kašlat a vaše žena vás pošle k doktorovi. Doktor se podívá na váš rentgen a říká: “Na vašich plicích je stín.? (pozn. redakce: který může ukazovat na rakovinu nebo třeba bronchitidu) Co pak uděláte? Samozřejmě přestanete kouřit.
Doktor chce stanovit přesnější diagnózu, proto provede další testy a řekne vám, ať přijdete zítra. Po jejich vyhodnocení ale usoudí, že ačkoliv jste kouřil až příliš, stín na rentgenu neznamenal nic vážného. A co uděláte teď? No, 90 procent lidí by pravděpodobně začalo znovu kouřit. A to je v podstatě i současný stav trhu!

Už jsem toho napsal dost o tom, co si myslím o všech těch stoupajících výnosech dluhopisů - je to holá skutečnost, a ne náhoda. Jen pro připomenutí, mé argumenty jsou tyto:
Pokles výnosů u amerických dluhopisů pod dlouhodobou úroveň byl neobvyklý (jak můžete vidět na grafu níže). Výnos 30letých dluhopisů neochvějně směřoval dolů od začátku 80. let minulého století. Na této cestě dolů přitom nastaly dva zlomy: jeden se odehrál v roce 2009, když se akciový trh zhroutil a index S&P 500 se dostal na své 666bodové minimum (ano, je to skutečně ďábelské číslo). Druhým zlomem pak je období od roku 2011, kdy Fed odstartoval “operaci šíleného muže tisknoucího peníze?, která se skládá ze dvou kol kvantitativního uvolňování a operace Twist spolu s nízkými sazbami “na věčné časy a nikdy jinak?.

Tyto kroky byly výjimečné a nebyly pravidlem. Tj. šlo o “nekonveční opatření?, ke kterým (na)vždy směřovaly všechny centrální banky.



Výnosy se teď vrátily ke svému původnímu trendu a já tuším, že opět dojde k:
  • návratu ke středdní hodnotě - k tomu je potřeba, aby se výnosy zvýšily o 100 až 130 bazických bodů (všimněte si, jak naznačený kanál zachycuje maxima a minima napříč cykly)
  • tendenci klesajících výnosů, ty ale přitom neopouští kanál (jasný klesající sklon)

Slovo “nekonvenční? přímo souvisí s tím, jak se bankovní trh téměř hroutí. Vlády přitom nemají přístup na trhy a dochází k celkovému vytěsnění pojmu privátní, který nahrazuje ekvivalent veřejný. Banky mají nyní zajištěné financování na rok 2012. Signor Draghi podle svých vlastních slov “zachránil euro?. Dvojka Bernanke/Dudley před nedávnem zveřejnila výsledky zátěžových testů bank, které vlastně ani nebyly stres testy, ale spíše šlo o marketingový leták pro banky a jejich zisky.

V racionálním světě (ne na trzích) by nekonveční opatření vymizela. Ano, i tady na to byl čas, ale Evropská unie nyní prohlašuje: dostáváme se z evropské dluhové krize. Signor Draghi oznámil, že druhá vlna operací LTRO byla poslední (...prozatím) a Bernanke a Dudley nebyli schopní přesvědčit další členy Federálního výboru pro volný trh (FOMC), že navzdory známkám stabilizace (nepleťte si s trendem růstu) je i nadále potřeba pokračovat v tištění peněz. Guvernér Fedu Lacker dokonce naznačil, že Fed v roce 2013 bude muset zvednout sazby (Lacker je jediný jestřáb, který ve výboru FOMC zbyl).  Jinak řečeno - zdá se, že se na trzích s pevným výnosem dostáváme ke standardu. Politici a zákonodárci v podstatě řekli, že “stín? vlastně není tak špatný. Takže, “kouření? je zpátky, a to navzdory skutečnosti, že víme o jeho smrtících účincích. Ta samá analogie pak platí i pro trh.

Vstupujeme do nesmírně nebezpečného období. Ocenění jsou pod tlakem a dokonce i největší optimista v našem týmu Peter Garnry se postupně stává konzervativním. Divergence je stále větší a větší. Celá situace mi vlastně začíná připomínat konec roku 2007 a začátek roku 2008 (alespoň podle grafu). Doufejme, že se (znovu) mýlím a jde spíše o přechodné období, než bude celý svět zachráněn a všichni budeme moct věřit, že vyšší dluhy povedou k růstu a reformám.

Ve svém vysokém věku (47 let) už kouřit nezačnu, ovšem spousta dalších lidí se k tomu uchýlí. Možná, že kouření je nakonec vlastně dobrá věc.  Ve stejnou chvíli dochází až k neuvěřitelných náhodám. Za více než 25 let, co se pohybuji na trhu, nyní pozoruji, že je čas být opatrný. Do módy se totiž dostává lhostejnost a pocit uspokojení.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pozitivní vývoj v zámoří
    Americké akciové indexy udržují v páteční seanci růstový směr po silných datech z trhu práce, zastiňující obavy (prozatím) z pomalejšího uvolňování měnové politiky ze strany Fedu. Nejlépe si vede technologický index Nasdaq se ziskem 0,75 %, širší index S&P500 přidává 0,45 % a tradiční index Dow Jones 0,37 %.
  • Pozitivní začátek pro akcie, zatímco euro pouze drží pozice
    Úvod týdne se na evropských finančních trzích nese v pozitivním duchu. Potěšila data z Asie, kde japonská průmyslová výroba výrazně zrychlila a překonala očekávání, a slušné byly i indexy nákupních manažerů z čínské ekonomiky. Vedle toho se příznivě projevuje nárůst cen ropy. Předpokládáme ovšem, že se také zapojila tendence chytit se Ameriky, za kterou evropské trhy poslední dobou zaostávají.
  • Pozitivní začátek týdne a stále stejné téma. Nová data nepřekvapila
    Pondělí začalo na hlavních trzích v příznivé atmosféře zvýšených nadějí na obchodní dohodu mezi Čínou a USA. Stále jde o téma, které je pro pohyb trhů zásadní, zvláště při absenci jiných událostí, které by dokázaly jeho roli převzít. V posledních pár týdnech už nejde o jednostranný optimismus a zprávy s trhy spíše houpají nahoru a dolů.
  • Pozitivní začátek týdne díky důvěře v hospodářskopolitickou podporu
    Evropské trhy vstupují do nového týdne pozitivně a vypadá to, že hlavně díky hospodářské politice. Ta se také podle nás udrží jako jedno z klíčových témat týdne. Amerika se do hry nezapojí kvůli svátku, což bude klasicky tlumit aktivitu během odpoledních hodin.
  • Pozitivní začátek týdne. Obavy ustupují, data se zlepšují
    Německý index Ifo potvrdil, že květen znamená pro hlavní ekonomiky začátek vynořování se z nejhoršího. Index sledující aktivitu v podnikatelském sektoru se zlepšil oproti předchozímu měsíci a navíc lehce překonal očekávání. Další důležitá data se už dnes nečekají.
  • Pozitivní začátek týdne pro ropu, oslabený dolar zvyšuje sentiment 
    Ropa WTI po čtyřech týdenních ziscích překročila cenu 111 dolarů za barel, je to nejdelší série od února. Ceny benzinu a nafty se vyšplhaly na rekordní maxima před řidičskou sezónou v USA, která začne přibližně za týden. Své sázky na ropu zvýšili i manažeři fondů.
  • Pozitivní začátek týdne při dozvucích Fedu
    Během pondělního dopoledne sledujeme ještě dozvuky příznivého vlivu, který mělo v pátek na trhy vystoupení šéfa Fedu. Hlavní akciové trhy v Evropě se nacházejí lehce v plusu, zhruba o 0,1 až 0,3 pct. Dluhopisové výnosy směřují ještě mírně dolů v případě zámořských papírů, zatímco u těch evropských sledujeme většinou minimální změny. Eurodolar drží pozice u 1,1800, kam se vyšplhal v pátek.
  • Pozitivní závěr týdne? Investoři se vracejí do akcií, ale dluhopisů ani zlata se nezbavují
    Asie zavelela k obratu, Evropa následuje. Už včerejší konec akciového obchodování v USA byl ve znamení vyššího objemu svědčícího o obnoveném zájmu kupců. Dnešek pak ukazuje, že pokles cen aspoň krátkodobě nalákal investory. Další možností pak je zavírání krátkých pozic před víkendem, což by ovšem pro akcie byla pouze dočasná výhra.
  • Pozitivní závěr týdne pro akcie i dluhopisy a další zisky pro korunu
    Závěr týdne se na hlavních trzích nese v optimistickém duchu. Akciové indexy zvýrazňují dopolední zisky a stále více se daří také dluhopisům. DAX se nachází 0,2 pct v plusu, CAC 40 navýšil zisky na 0,8 procenta. FTSE 100 se drží 0,4 procenta v zeleném, AEX je +0,1 pct. V zámoří stoupá S&P 500 o 0,7 a Nasdaq o 0,6 procenta. Mezitím klesají výnosy dluhopisů, a to hlavně na delších splatnostech. Americký 10Y výnos je dole o 6 bazických bodů a Evropa je na tom v řadě případů podobně.
  • Pozitivní závěr týdne s čínským přispěním
    Pro řadu trhů byl závěr týdne ve znamení obratu po včerejšku. Určitě to platí pro evropské akcie, které se dnes zvedají o jedno až dvě procenta. DAX je +1,5 pct, CAC 40 +2 pct a FTSE 100 přidává procento.
  • Pozitivní zprávy kromě Španělska přinesla o víkendu také Čína
    V sobotu byla zveřejněna série dat z čínské ekonomiky. Vše naznačuje tomu...
  • Pozitivní zprávy na trzích začínají převažovat, koruna sbírá další mírné zisky, eurodolar postupuje vzhůru
    Vývoj na světových trzích určuje několik dobrých ekonomických čísel i zprávy z Kongresu, proti nimž stojí především negativní dopad výsledků Applu. Evropské akcie otevřely níž, aby úvodní ztráty v průběhu dopoledne korigovaly. Na eurodolaru byla ráno vidět lehká nervozita v souvislosti s novými čísly, zřejmě se projevil i pohyb akcií. Postupně však převládají pozitivní zprávy a kurz má dopoledne tendenci růst. Nyní se obchoduje na 1,3335, výš než včera.
  • Pozitivní zprávy z Číny měli krátkodobý vliv na trhy.
    Včera, obchodní seance v USA byla uzavřena na pozitivní notě, ale koncem dne indexy nedokázaly dále růst a skončili v ...
  • Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu
    Tuzemská průmyslová produkce v srpnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 %, což bylo mírně nad naší prognózou, která počítala s růstem o 0,5 %. Meziročně byla výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 7,2 %, bez očištění o 10,3 % (letošní srpen měl oproti tomu loňskému o jeden pracovní den více). Konsensus analytiků očekával zhruba poloviční růst (5,4 % y/y) a dnešní výsledek je tak v tomto pohledu pozitivním překvapením.
  • 📈Pozitívny sentiment na Bitcoine🧨
    Cena bitcoinu počas dnešného obchodovania prudko vzrástla a dosiahla nové rekordné maximum na hodnote 66 900 dolárov po úspešnom debute prvého amerického burzového futures - ProShares Bitcoin Strategy ETF. Fond sleduje futures na bitcoiny CME alebo zmluvy špekulujúce na budúcu cenu bitcoinu, nie samotnú digitálnu menu. V prvý deň obchodovania sa certifikát fondu zvýšil o 4,9% na 41,94 USD. S viac ako 24 miliónmi akcií BITO, ktoré sa len v utorok zmenili na majiteľa, sa ETF už dostalo na 30% najlepších ETF, pokiaľ ide o AUM, uviedol Bloomberg.
  • Pozitívny výsledok samitu G20 pre akciové trhy a ropu
    Akciové trhy majú za sebou zmiešaný týždeň, keďže americké akcie zaznamenali mierny pokles a európske zaznamenali mierny nárast. Investori však vyčkávali na výsledky samitu krajín G20 v Osake, kde sa počas víkendu stretol americký prezident Donald Trump s čínskych prezidentom Xi Jinpingom. Niekoľko týždňov pred týmto stretnutím sa vzťahy medzi USA a Čínou skomplikovali a dosiahnutie obchodnej dohody medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta sa zdalo byť v nedohľadne. No rokovania skončili podstatne lepšie než sa očakávalo, čo opäť obnovilo nádej na dosiahnutie obchodnej dohody a zabráneniu spomaľovaniu globálneho hospodárskeho rastu.
  • Pozitívny vývoj obchodnej dohody medzi USA a Čínou
    Americkí vyjednávači vo vyhlásení uviedli, že Čína a USA sú veľmi blízko k dokončeniu niektorých častí obchodnej dohody, čo naznačuje ďalší pokrok. Rozhovory by mali naďalej pokračovať. Pozitívna spätná väzba z hovoru podporila americké akciové indexy v raste.
  • Pozítří je poslední den na přihlášení k paušální dani, nově na příjmy do dvou milionů ročně. Vyplatí se třeba advokátům, zato řemeslníkům spíše ne
    Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), tedy třeba živnostníci, mají pozítří, v úterý 10. ledna poslední den na to, aby se přihlásily do režimu paušální daně. Paušální daň znamená, že OSVČ se zkrátí čas, který musejí věnovat „papírování“.
  • Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty
    Evropské trhy navazují na včerejší vývoj v USA a dnešní v Asii. Hlavní akciové indexy padají až skoro o procento v případě DAXu. Lehce dole jsou znovu také americké futures. Vedle toho je ovšem vývoj na dluhopisových trzích smíšený, když americké výnosy lehce korigují svůj nárůst, zatímco německé a další evropské se posouvají výš. Eurodolar už klesl k 1,1930.
  • Po zmiešaných štvrťročných výsledkoch akcie spoločnosti Bed Bath & Beyond klesli o 9%
    Akcie spoločnosti Bed Bath & Beyond (BBBY.US) sa prepadli o viac ako 9,0% po tom, čo spoločnosť vykázala zmiešané štvrťročné čísla. Počas obdobia Q4 zarobil maloobchodník upravených 40 centov na akciu, čo výrazne prevyšovalo očakávania analytikov vo výške 31 centov na akciu. Výnosy vo výške 2,62 miliárd dolárov boli mierne nižšie v porovnaní s očakávaniami vo výške 2,63 miliárd dolárov, pričom čistý predaj počas štvrtého štvrťroka klesol o 16%. Spoločnosť uviedla, že pokračuje v zatváraní a odpredaji obchodov, čo ovplyvnilo jej štvrťročné výsledky. Spoločnosť Bed Bath & Beyond opätovne potvrdzuje svoj fiškálny výhľad predaja pre rok 2021, ktorý poskytla v januári a ktorý je počíta s tým, aby sa tržby pohybovali v rozmedzí 8 až 8,2 miliárd dolárov, čo zodpovedá očakávaniam analytikov vo výške 8,18 miliárd dolárov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani