Sobota 21. prosince 2024 17:20
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
Fintokei StartTrader

Pozitivní začátek týdne pro ropu, oslabený dolar zvyšuje sentiment 

23.05.2022 10:34  Autor: InvestCentrum  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ropa WTI po čtyřech týdenních ziscích překročila cenu 111 dolarů za barel, je to nejdelší série od února. Ceny benzinu a nafty se vyšplhaly na rekordní maxima před řidičskou sezónou v USA, která začne přibližně za týden. Své sázky na ropu zvýšili i manažeři fondů. 

Saúdská Arábie dala najevo, že i nadále podpoří roli Ruska ve skupině producentů ropy OPEC+, což podkopává snahy pod vedením USA oddělit Moskvu kvůli její invazi na Ukrajinu, napsal list Financial Times. Království doufá, že dosáhne dohody s OPEC+, jejíž součástí bude i Rusko, uvedl ministr energetiky, princ Abdulaziz bin Salmán. 

Ropa letos zažila prudký růst díky stoupající poptávce a náročná světovým důsledkům, které způsobila ruská invaze. Růst nákladů na energie také přispěl k prudce rostoucí inflaci, což přimělo centrální banky zvýšit sazby a vyvolalo obavy investorů ze zpomalení růstu. Čína zároveň zavedla řadu nepříjemných výluk s cílem potlačit epidemii COVID-19, která poškodila největší asijskou ekonomiku.

Další impulz pro ropu vzešel z oslabujícího dolaru, který tuto komoditu zlevňuje pro držitele jiných měn. Zelená bankovka byla po poklesu v pondělí  o 1,4 % v uplynulém týdnu, což je největší zaznamenaná hodnota od listopadu 2020.

„Na pozadí slabšího dolaru a otevření ekonomiky v Číně to pro ropu vyznívá příznivě,“ řekl řídící partner společnosti SPI Asset Management Pte, Stephen Innes. Dále dodal, že směrem k letní řidičské sezóně v USA se bude pozornost zaměřovat na nárůst produkce rafinerií.

V Číně je situace i nadále smíšená. V Šanghaji úředníci nastavili kritéria pro kategorizaci částí obchodního centra jako částí s nízkým rizikem COVID-19, neboť jim jde o konec dvouměsíční výluky kdy nebyly zaznamenány nové případy hlášené mimo karanténu. 

Podle výhledu zpravodajských služeb agentury Bloomberg může mít ropa stále strop okolo 110 dolarů za barel, vzhledem ke slábnoucí poptávce v Číně, která má hospodářský růst v důsledku snahy Pekingu udržet COVID-19 na uzdě oslaben. Agentura Bloomberg Economics snížila odhad celoročního růstu Číny z 5,7 % na 2 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pozitivní vývoj pokračuje, navzdory výsledkům a nákaze
    Dnešní komentář o dění na finančních trzích začněme čerstvou informací z WHO, respektive čínské Národní zdravotní komise. Celkový počet nakažených koronavirem podle ní stoupl na 24,5 tisíc, tedy oproti včerejšku zhruba o 4 tisíce. Ačkoli to tedy v minulých dnech vypadalo už na zhruba konstantní tempo nárůstu, dnešní zpráva vypovídá o zrychlení (absolutně i relativně), což není úplně dobré... Už z tohoto titulu by včerejší tržní optimismus mohl dnes být aspoň korigován.
  • Pozitivní vývoj pokračuje v Americe, euro však své dnešní zisky skoro vrátilo
    Amerika odpoledne navázala na silně pozitivní vývoj v Evropě. Hlavním akciovým indexům se stále velmi dobře daří a v čele se drží italský trh. Také mezi dluhopisy ty italské rostou nejrychleji na ceně, přičemž se kupuje celá periferie. Tzv. bezpečným dluhopisům se naopak nedaří a optimisticky naladění investoři se z nich stahují. Zlato je za dnešek zhruba na svém.
  • Pozitivní vývoj převládá, na zásadní zprávy se teprve čeká
    Kondice dluhopisů se během dne zlepšila a na hlavních trzích sledujeme pokles výnosů. Nejvýraznější je to u delších amerických splatností, zatímco v Evropě jsou změny většinou drobnější. Evropské akcie mezitím většinou redukovaly dopolední nárůst, třeba Amsterdam si však zisky udržel. Amerika se po smíšeném úvodu nyní shoduje na růstu. Eurodolar využívá příznivější nálady vůči riziku k růstu na 1,0545.
  • Pozitivní vývoj se upevňuje. Nasdaq znovu v čele díky výnosům
    Sentiment na finančních trzích se od včerejška zlepšil. Přestože růstový vývoj ještě dopoledne nebyl úplně přesvědčivý, následně vidíme jeho upevnění. Přispívá k tomu hned několik zpráv. Patří sem poznámky Lael Brainardové z Fedu, která v podstatě trh ujistila, že na příštím zasedání nepřijde zvýšení sazeb o 75, ale jen 50 bodů. Dále jsou to známky určitého sbližování s Čínou, jak lze vyčíst ze setkání vrcholných představitelů konferenci G20 na Bali. Svou roli hrají firemní výsledky, když dnes například potěšil čísly i výhledem Walmart.
  • Pozitivní vývoj ve světě, koruna může těžit z výhledu sazeb
    Hlavní akciové trhy přes den navýšily své zisky, dluhopisy se dostaly znovu pod tlak a dolar postoupil kupředu. Podporou příznivé nálady zůstávají firemní výsledky, ačkoli ne všechny se samozřejmě povedly. Za důležitý zdroj růstu považujeme návrat optimismu kolem vakcíny a oživení hlavně v USA a Británii.
  • Pozitivní vývoj v zámoří
    Americké akciové indexy udržují v páteční seanci růstový směr po silných datech z trhu práce, zastiňující obavy (prozatím) z pomalejšího uvolňování měnové politiky ze strany Fedu. Nejlépe si vede technologický index Nasdaq se ziskem 0,75 %, širší index S&P500 přidává 0,45 % a tradiční index Dow Jones 0,37 %.
  • Pozitivní začátek pro akcie, zatímco euro pouze drží pozice
    Úvod týdne se na evropských finančních trzích nese v pozitivním duchu. Potěšila data z Asie, kde japonská průmyslová výroba výrazně zrychlila a překonala očekávání, a slušné byly i indexy nákupních manažerů z čínské ekonomiky. Vedle toho se příznivě projevuje nárůst cen ropy. Předpokládáme ovšem, že se také zapojila tendence chytit se Ameriky, za kterou evropské trhy poslední dobou zaostávají.
  • Pozitivní začátek týdne a stále stejné téma. Nová data nepřekvapila
    Pondělí začalo na hlavních trzích v příznivé atmosféře zvýšených nadějí na obchodní dohodu mezi Čínou a USA. Stále jde o téma, které je pro pohyb trhů zásadní, zvláště při absenci jiných událostí, které by dokázaly jeho roli převzít. V posledních pár týdnech už nejde o jednostranný optimismus a zprávy s trhy spíše houpají nahoru a dolů.
  • Pozitivní začátek týdne díky důvěře v hospodářskopolitickou podporu
    Evropské trhy vstupují do nového týdne pozitivně a vypadá to, že hlavně díky hospodářské politice. Ta se také podle nás udrží jako jedno z klíčových témat týdne. Amerika se do hry nezapojí kvůli svátku, což bude klasicky tlumit aktivitu během odpoledních hodin.
  • Pozitivní začátek týdne. Obavy ustupují, data se zlepšují
    Německý index Ifo potvrdil, že květen znamená pro hlavní ekonomiky začátek vynořování se z nejhoršího. Index sledující aktivitu v podnikatelském sektoru se zlepšil oproti předchozímu měsíci a navíc lehce překonal očekávání. Další důležitá data se už dnes nečekají.
  • Pozitivní začátek týdne při dozvucích Fedu
    Během pondělního dopoledne sledujeme ještě dozvuky příznivého vlivu, který mělo v pátek na trhy vystoupení šéfa Fedu. Hlavní akciové trhy v Evropě se nacházejí lehce v plusu, zhruba o 0,1 až 0,3 pct. Dluhopisové výnosy směřují ještě mírně dolů v případě zámořských papírů, zatímco u těch evropských sledujeme většinou minimální změny. Eurodolar drží pozice u 1,1800, kam se vyšplhal v pátek.
  • Pozitivní závěr týdne? Investoři se vracejí do akcií, ale dluhopisů ani zlata se nezbavují
    Asie zavelela k obratu, Evropa následuje. Už včerejší konec akciového obchodování v USA byl ve znamení vyššího objemu svědčícího o obnoveném zájmu kupců. Dnešek pak ukazuje, že pokles cen aspoň krátkodobě nalákal investory. Další možností pak je zavírání krátkých pozic před víkendem, což by ovšem pro akcie byla pouze dočasná výhra.
  • Pozitivní závěr týdne pro akcie i dluhopisy a další zisky pro korunu
    Závěr týdne se na hlavních trzích nese v optimistickém duchu. Akciové indexy zvýrazňují dopolední zisky a stále více se daří také dluhopisům. DAX se nachází 0,2 pct v plusu, CAC 40 navýšil zisky na 0,8 procenta. FTSE 100 se drží 0,4 procenta v zeleném, AEX je +0,1 pct. V zámoří stoupá S&P 500 o 0,7 a Nasdaq o 0,6 procenta. Mezitím klesají výnosy dluhopisů, a to hlavně na delších splatnostech. Americký 10Y výnos je dole o 6 bazických bodů a Evropa je na tom v řadě případů podobně.
  • Pozitivní závěr týdne s čínským přispěním
    Pro řadu trhů byl závěr týdne ve znamení obratu po včerejšku. Určitě to platí pro evropské akcie, které se dnes zvedají o jedno až dvě procenta. DAX je +1,5 pct, CAC 40 +2 pct a FTSE 100 přidává procento.
  • Pozitivní zpětná vazba nebo dosažení normálu u pevně úročených aktiv?
    Můj dobrý známý Martin mi dal výbornou radu, jak vysvětlit současnou kondici trhu...
  • Pozitivní zprávy kromě Španělska přinesla o víkendu také Čína
    V sobotu byla zveřejněna série dat z čínské ekonomiky. Vše naznačuje tomu...
  • Pozitivní zprávy na trzích začínají převažovat, koruna sbírá další mírné zisky, eurodolar postupuje vzhůru
    Vývoj na světových trzích určuje několik dobrých ekonomických čísel i zprávy z Kongresu, proti nimž stojí především negativní dopad výsledků Applu. Evropské akcie otevřely níž, aby úvodní ztráty v průběhu dopoledne korigovaly. Na eurodolaru byla ráno vidět lehká nervozita v souvislosti s novými čísly, zřejmě se projevil i pohyb akcií. Postupně však převládají pozitivní zprávy a kurz má dopoledne tendenci růst. Nyní se obchoduje na 1,3335, výš než včera.
  • Pozitivní zprávy z Číny měli krátkodobý vliv na trhy.
    Včera, obchodní seance v USA byla uzavřena na pozitivní notě, ale koncem dne indexy nedokázaly dále růst a skončili v ...
  • Pozitivní zprávy ze srpnového vývoje průmyslu
    Tuzemská průmyslová produkce v srpnu vzrostla meziměsíčně o 0,8 %, což bylo mírně nad naší prognózou, která počítala s růstem o 0,5 %. Meziročně byla výroba po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dní vyšší o 7,2 %, bez očištění o 10,3 % (letošní srpen měl oproti tomu loňskému o jeden pracovní den více). Konsensus analytiků očekával zhruba poloviční růst (5,4 % y/y) a dnešní výsledek je tak v tomto pohledu pozitivním překvapením.
  • 📈Pozitívny sentiment na Bitcoine🧨
    Cena bitcoinu počas dnešného obchodovania prudko vzrástla a dosiahla nové rekordné maximum na hodnote 66 900 dolárov po úspešnom debute prvého amerického burzového futures - ProShares Bitcoin Strategy ETF. Fond sleduje futures na bitcoiny CME alebo zmluvy špekulujúce na budúcu cenu bitcoinu, nie samotnú digitálnu menu. V prvý deň obchodovania sa certifikát fondu zvýšil o 4,9% na 41,94 USD. S viac ako 24 miliónmi akcií BITO, ktoré sa len v utorok zmenili na majiteľa, sa ETF už dostalo na 30% najlepších ETF, pokiaľ ide o AUM, uviedol Bloomberg.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new