Pondělí 20. ledna 2025 21:58
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap forex

Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!

20.01.2025 11:43  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po pandemií Covid-19 se zásadně změnilo fungování hlavních světových ekonomik a finančních trhů v důsledku obrovské proměny vlivů monetární a fiskální politiky. Jednoduše řečeno, finanční systém již funguje na velmi odlišných principech, než tomu bylo v posledních několika dekádách. Tato odlišná dynamika povede k tomu, že nerovnost v bohatství obyvatel se do konce dekády výrazně rozšíří a zhorší. Poučka pracuj tvrdě a vyděláš si na slušný život již přestává platit a ten kdo nevlastní cenná a vzácná aktiva na tom bude ještě hůře na konci této dekády. Současný finanční systém totiž vstoupil do své finální fáze života: do dluhově-inflační spirály.

Centrální kontrola dolaru

Jedním z hlavních pilířů prosperity Západu je americký dolar, který je zároveň uznáván jako světová rezervní měna. Nejspolehlivější, nejpřijímanější a nejužitečnější měna ze všech co existují. Sílu této měně zajišťují: striktní dodržování zákonů a respektování soukromého vlastnictví, záštita nejsilnější ekonomiky a armády na světě a zdaleka největší a nejrozvinutější finanční trh. Není tedy divu, že americký dolar je vysoce žádaný.

Americký dolar je již od roku 1971 (kdy došlo k odpojení dolaru od zlata) oproštěn jakékoliv fundamentální (skutečné, hmatatelné) hodnoty. Co tedy tvoří hodnotu dolaru jsou výše jmenované nehmatatelné hodnoty, jako je důvěra v americkou legislativu, užitečnost amerických trhů, všeobecný konsensus přijímající tuto měnu jako uchovatele hodnoty apod. Od té doby ale došlo k jedné zásadní změně, americká vláda a potažmo Federální rezervní systém dostali otěže amerického, a tedy celého finančního systému do vlastních rukou. Jestli mělo být období komunismu něčím světu ponaučením tak asi tím, že úspěšné centrální rozhodování složitých systémů jako je ekonomika zkrátka není v lidských silách. A přesto americký a potažmo globální finanční systém od té doby začal být v podstatě centrálně kontrolovaným, a to americkými bankovními a vládními autoritami.

Centrální kontrola časem vede k rostoucímu počtu chybných rozhodnutí a také k potenciálnímu zneužívání systému. Jelikož je americký finanční trh zdaleka tím největším a nejdůležitějším a také se na americkou měnu vážou všechny ostatní, týká se to, co se děje v USA v různé míře celého světa. Spojené státy začaly časem totiž této centrální kontroly zneužívat ve svůj prospěch. Stárnoucí populace, klesající porodnost, rostoucí konkurence, nákladná armáda či obchodní deficit to vše postavilo Spojené státy před důležité rozhodnutí. Nechat věcem přirozený průběh a sledovat, jak se moc západu přirozeně zmenšuje ve prospěch východu, nebo si onu moc uměle udržovat, a to i za cenu poškozování světového finančního systému. Jaký udělali výběr asi již tušíte, vybraly si to druhé.

Zázračná pilulka

Začalo tedy být normou zvětšovat objem peněz v ekonomice ať už prostřednictvím snižování úrokových sazeb až k technické nule, vládním půjčováním, nebo nedávno přímo kvantitativním uvolňováním (tj. přímý tisk peněz). Rostoucím objemem peněz americká vláda dlouhá léta obohacovala americké domácnosti a společnosti, což více než kompenzovalo přirozený úpadek síly americké společnosti. Proto v počáteční fázi to vedlo ke zvýšené prosperitě a vlastně kromě ekonomických teoretiků a amerických konkurentů s tím nikdo neměl větší problém. Nutno dodat, že po vzoru Spojených států tuto „zázračnou pilulku“ začaly užívat v podstatě všechny země světa. I ty, které to zjevně nepotřebovaly. Ve světě, kde každý rabuje je totiž hlupákem pouze ten, kdo se tohoto šílenství neúčastní. Proto není jediné větší země na světě, která nemá státní dluh a většina zemí má výrazně vysoké zadlužení.

Být pánem světové rezervní měny má ale jednu výhodu, možnosti manipulace s touto měnou ve vlastní prospěch jsou mnohonásobně větší než u ostatních měn. Jelikož je nahrazení amerického dolaru velmi nákladné, ne-li často nemožnou záležitostí, svět musí přijmout veškerá monetární rozhodnutí amerických autorit. Proto je takřka celý svět v jakémsi zajetí amerického monetárního systému. To je také jeden z důvodů proč si myslíme, že toto světové zadlužování se bude pokračovat ještě dlouhá léta předtím, než dosáhne svého limitu. Jakýsi „bod zlomu“, na který často upozorňují alarmisté tedy podle našeho názoru není zatím v dohlednu. 

Problém se zneužíváním čehokoli je v tom, že to s sebou časem přináší neblahé důsledky. Žádný podnik nelze rabovat do nekonečna a s rostoucím zadlužováním se celého světa se krátí životnost monetárního systému na kterém je vybudovaná celá světová ekonomika. Čím rychleji se rabuje, tím rychleji se dočkáme bodu zlomu. Proto jedinou věcí, kterou s tím lze udělat je celý tento proces co nejvíce zpomalit tím, že se vlády budou zadlužovat pomaleji. Proč se ale nepřestat zadlužovat úplně když existují taková rizika? To již z povahy problému bohužel nelze, tento vlak jede pouze jedním směrem a má jen jediný pedál: plyn.

Dluhově-inflační spirála

Zvyšování množství peněz v oběhu prostřednictvím dluhu s sebou přináší nepříjemný jev, který vytváří dluhovou spirálu, ze které je nemožné se dostat. Pokud je totiž dluhu příliš mnoho tak jak je to v případě všech větších světových ekonomik, jeho splacení se stane natolik velkou nákladovou položkou ve státním rozpočtu, že to příjem z daní již nemá šanci pokrýt. Například Spojené státy nyní za akumulovaný úrok na veškerém svém státním dluhu ročně vynakládají více prostředků než na celou svoji armádu. Jediný způsob, jak se mohou USA dožít dalšího roku, aniž by zbankrotovaly je tedy spolehnout se na nový dluh. Nikdo ale nikomu nepůjčí zadarmo a ačkoli tím státy řeší krátkodobě svoji neschopnost splácení dluhu, dlouhodobě tento problém zhoršují, protože se tyto úroky nastřádají. Co časem následuje a co je obzvlášť po pandemií Covid-19 velmi zjevné je: Fiskální dominance.

Svět je pevně chycen v dluhové spirále a je jen otázkou času, než to začne být nesnesitelné. Dluhová spirála je dlouhodobý proces, charakteristický rostoucí nerovností v příjmech a majetku obyvatel. Střední a nižší majetkové třídy budou chudnout ve prospěch nejvyšší majetkové třídy. V období fiskální dominance totiž většina nově vytvořených peněz nakonec stejně skončí na finančních trzích, a tedy především v rukou bohatých.

Fiskální dominance

Je to jev, při kterém fiskální (neboli vládní) politika je tou dominantní a monetární politika, která dosud určovala průběh ekonomických cyklů přestává být účinná. Monetární politiku má pod křídly centrální banka, která za pomocí úrokových sazeb ovlivňuje, jak moc se budou soukromé subjekty v ekonomice zadlužovat. Nižší úrokové sazby vedou k vyššímu zadlužování se, a to vede k silnější ekonomické aktivitě a vyšší sazby naopak. Manipulací úrokových sazeb tedy centrální banky dosud dlouho řídily ekonomické cykly a dokázaly účinně regulovat inflaci. Ovšem vládní dluh je odlišný a neřídí se stejnými pravidly jako soukromý dluh, který je diktován centrální bankou. Úrokové sazby mají totiž malý vliv na rozhodování vlád ohledně toho, kolik nového dluhu vydají v daném období. Vládní deficit každý rok nevyhnutelně roste s rostoucí výší celkového zadlužení země, protože se kumulují splátky již existujícího dluhu.

Nyní jsou Spojené státy v bodě, kdy vládní deficit je každý rok natolik masivní, že převyšuje tvorbu dluhu v soukromém sektoru. Jednoduše řečeno, cykly nyní začínají a budou čím dál více určovat vládní výdaje, nikoli soukromý sektor. To je tragické, protože se tím zmenšuje tržní ekonomika a ta se tak pomalu mění se v centrálně kontrolovanou (vládou určovanou) ekonomiku. O to je situace horší, že centrální banka ztrácí vliv a nedokáže efektivně kontrolovat inflaci. Ve světě, kde vládní dluh tvoří většinu nově vytvořeného dluhu, jediné, co garantuje nízkou inflaci je střídmost oné vlády. Jenže jak jsem již popsal výše, ta střídmost je pouze částečně v rukou vládních činitelů. Dluhově-inflační spirála totiž nepodléhá žádnému politikovi. Proto a z důvodů konfliktu zájmů politiků lze téměř s jistotou říci, že vláda není spolehlivým garantem nízké inflace. To je také tím největším důvodem, proč existují nezávislé centrální banky.

Jak se tomu bránit

Svět je tedy v dluhové krizi, která se negativně propisuje téměř do všeho ať už přímo ale spíše nepřímo a velmi nenápadně. Z důvodů, které jsme popsali se tato krize bude pravděpodobně prohlubovat v dalších letech. Tuto situaci nelze snadno řešit a ani ty nejsilnější a nejmocnější ekonomiky na světě na to nemají odpověď. Období zvýšené inflace a rapidně rostoucího vládního dluhu je to, co lze v příštích mnoha letech očekávat. Proto více než kdy jindy je důležité vlastnit cenná a vzácná aktiva, jako jsou akcie, nemovitosti, zlato apod. Jak popsáno výše velká část dluhu totiž nakonec skončí právě na finančních trzích. Investování bude v dalších letech tedy nutností a nikoli pouze možností. Vlastnění těchto aktiv je jediný způsob, jak si udržet kupní sílu v těchto turbulentních časech.

A to i přes vysoké valuace těchto aktiv. Termín valuace v období fiskální dominance ztrácí smysl. Ve světě, kde se tisknou peníze lze totiž jen stěží určit hodnotu čehokoli. Zajímavostí je, že dluhově-inflační spirála není ničím novým a například římská říše, britské impérium či nizozemská koloniální říše, všechny ve své konečné fázi světové dominance čelily úplně stejnému problému. Tisknutí peněz je jakýmsi voláním o pomoc v domě, který se bortí pod vlastní tíhou. Tento historický vzorec dobře popisuje například legendární investor Ray Dalio na ve své knize The Changing World Orders.

BH Securities a.s.

Klíčová slova: Finální fáze | Vysoké valuace | Objem peněz | Prosperity | Aktiva | Investor Ray Dalio | Soukromý dluh | Vliv na rozhodování | Inflace | Centrální banky | Rezervní měna | Domácnosti | Vládní dluh | Covid | Vice | Fiskální politiky | Snižování úrokových sazeb | Monetární politika | Globální finanční systém | Ekonomiky | Tisknutí peněz | Státní dluh | Peníze | Politika | Inflační spirála | BH Securities | Zadlužení země | Úrokové sazby | Trh | Společnosti | Rezervní měny | Fungování | Bod zlomu | Soukromý sektor | Deficit | Množství peněz | Bohatství | Vyšší sazby | USA | Výdaje | Fiskální dominance | Spojené státy | Světové rezervní měny | Britské impérium | Americké domácnosti | Vládní výdaje | Sazby | Úrok | Investování | Splacení dluhu | Období zvýšené inflace | Rizika | ONE | Zadlužování | Legendární investor | Finanční trh | Plyn | Tisk peněz | Centrální banka | Úroky | Měna | Ekonomické cykly | Situace | Finanční systém | Konsensus | Rozhodování | Dolar | Celý svět | Vládní deficit | Akcie | Nižší úrokové sazby | Světová ekonomika | Konkurence | Bod | Důvěra | Měny | Valuace | COVID-19 | Americké společnosti | TIM | Objem | Krize | Zadlužení | Splácení dluhů | Impérium | Podnik | Zlato | Ekonomika | Banky | Vlády | Americká vláda | Ray Dalio | Obchodní deficit | Šílenství | Federální rezervní systém | Nemovitosti | Rise | Světová rezervní měna | Americký dolar | Splácení dluhu | RISE | Cykly | Investor | Banka | Vlastnictví |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Pekárny Penam z holdingu Agrofert loni ztrojnásobily zisk na 429 milionů Kč
    Pekárenské společnosti Penam, která je součástí holdingu Agrofert, loni rostly tržby mírně o 80 milionů korun na 6,34 miliardy korun, zisk byl však téměř trojnásobný 429 milionů korun. Byl nejvyšší za mnoho let, a firma se tak dostala na úroveň rentability tržeb, na kterou v minulosti dosud nedosáhla, píše společnost ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.
  • Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše tisk
    Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je připravena zakročit i ve věci čínské firmy ByteDance a její aplikace TikTok. Napsal to dnes list China Daily, který patří čínské komunistické straně. TikTok je trnem v oku amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle něhož aplikace představuje bezpečnostní riziko. V USA ji chce zakázat, ledaže by se americká softwarová společnost Microsoft dohodla, že americké aktivity od firmy ByteDance odkoupí.
  • Peking se i přes silácká slova obává další eskalace obchodní války, padá mu měna i akcie. Trump je na koni
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou dále eskaluje. Čínská média tuží náladu lidu a připravují jej na vleklé obchodní válčení se Spojenými táty, které prý usilují učinit z Číny svého vazala. Oč silnější jsou slova, o to slabší jsou ovšem činy.
  • Peking tlačí na čínské automobilky, aby zastavily svoji expanzi v EU. Je to zlá zpráva pro evropské politiky, kteří o čínské investice stojí; smutní Meloniová či Sánchez
    Čínská vláda vyvíjí tlak na své domácí automobilky, aby zastavily dosud probíhající expanzi v zemích Evropské unie. Oficiálním důvodem má podle agentury Bloomberg být rostoucí napětí v obchodních vztazích EU a Číny. EU letos zavádí vysoká, až 45procentní cla na čínská elektroauta. Peking slibuje odvetu.
  • Pěkné počasí skokově navýšilo tržby drogerií
    „V uplynulých čtyřech letech klesla spotřeba domácností v České republice nejvíce ze všech zemí Evropské unie. To se negativně podepsalo na vývoji české ekonomiky. Nyní se však situace otáčí. Díky růstu reálných mezd lidé opět více utrácí a tržby obchodníků rostou,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pellegrini si za každé euro v kampani „koupil“ skoro pět hlasů voličů, Korčok jen zhruba dva. Financování Pellegriniho kampaně však budí pochyby
    V prvním kole slovenských prezidentských voleb získal nejvíce hlasů Ivan Korčok. Celkem 958 393. Druhý Peter Pellegrini, další postupující do druhého kola, jich nasbíral 834 718. Z údajů na transparentních účtech obou kandidátů ale plyne, že Korčok za kampaň utratil násobně více než Pellegrini, byť organizace Transparency International zpochybňuje úplnost výdajů zachycených na účtu druhého z kandidátů.
  • Pelosiová: USA přeruší běžné obchodní vztahy s Ruskem
    Americká administrativa podle demokratické šéfky Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové přeruší běžné obchodní vztahy s Ruskem. Moskvě kvůli invazina Ukrajinu zruší doložku nejvyšších výhod. Pelosiová to dnes podle agentury Reuters uvedla na tiskové konferenci. Oficiálně by tento krok měl prezident Joe Biden oznámit ještě dnes. Obě komory amerického parlamentu by ho měly bez problémů potvrdit. Podobný krok chtějí podle CNN učinit i země Evropské unie a státy G7.
  • Peloton by dle Morgan Stanley mohl mít brzy více než 3 mil. předplatitelů
    Akcie Pelotonu (PTON.US) v pátek mírně klesly i přes pozitivní komentáře z Morgan Stanley (MS.US). Investiční banka věří, že počet předplatitelů, kteří využívají její vzdálené fitness lekce, může ve třetím čtvrtletí přesáhnout 3 miliony, a proto se rozhodla ponechat na akciích rating "Equal Weight" s cílovou cenou 32 USD.
  • Peloton oznámil partnerství s Hiltonem
    Akcie Pelotonu (PTON.US) v pondělí vyskočily přes 6 % poté, co výrobce cvičebních pomůcek oznámil, že do konce letošního roku nainstaluje svá kola ve všech 5 400 hotelech Hilton (HLT.US). V USA budou mít také členové Hilton Honors možnost získat 90denní bezplatnou zkušební verzi aplikace Peloton. Společnost také minulý týden uvedla, že její kola, běžecké pásy a další hardware se budou prodávat v obchodech Dick’s Sporting Goods.
  • Peloton plánuje outsourcovat výrobu
    Akcie Peloton (PTON.US) získaly během úterní seance více než 3 % poté, co výrobce cvičebních pomůcek oznámil přenesení výroby k externímu výrobci, čímž rozšířil partnerství s tchajwanským Rexon Industrial.
  • Peníze by měly vydělávat další peníze
    „Kromě příjmů z práce by si lidé měli budovat i příjmy z kapitálu. Neměli by proto utrácet vše, co vydělávají a o své úspory by se měli pravidelně starat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují
    Úvod obchodování v Americe vypadal špatně, ale akcie po propadu momentálně nacházejí pevnější půdu pod nohama a ztráty zmenšují. Nasdaq je už jen -0,3 pct, S&P 500 je v záporu už jen nevýrazně. Hůř na tom zůstávají evropské trhy, které ještě doháněly včerejší americký propad. DAX je v červeném o 2,2 pct, FTSE 100 o 1,3 pct, CAC 40 a AEX jsou dole o 2 procenta.
  • Peníze míří do bezpečí, strach sílí i bez zásadních zpráv
    Německé průmyslové objednávky konečně začaly slušně růst. Meziměsíční odraz vzhůru o 5,5 procenta jsme neviděli skoro tři roky. Jenže jsou to data za leden, takže na trzích se žádné oslavy nechystají. Pozornost je plně zaměřena na situaci v únoru a spíše ještě v dalších měsících, kdy se začne do dat propisovat útlum čínské výroby i poptávky. Ve vzduchu také zůstávají škody způsobené problémy s koronavirem přímo v Evropě.
  • Peníze míří do bezpečí. Šíření viru zvedlo další vlnu strachu
    Vývoj na hlavních finančních trzích je začátkem týdne v zajetí velké nejistoty a strachu ze škod, které napáchá koronavirus. Počet nakažených v Číně strmě roste a země přiznává, že nákazu ani přes veškerá opatření ještě nemá pod kontrolou. Materiální škody můžeme čekat jednak ze strany karantény, omezení cestování i samotného strachu Číňanů vycházet, když to není nutné. Důsledkem by tak bylo omezení spotřeby během svátků. Vláda se rozhodla svátky prodloužit, ale je otázkou, zda se spíše než náhrada škod neprojeví škody jiné, a to na výrobě. Navíc se množí případy nákazy mimo Čínu a při délce inkubační doby a stále velké neprobádanosti tohoto viru tím logicky roste i strach, že se dopad neomezí jen na nejlidnatější zemi světa. WHO sice nedávno odmítla spustit stav nouze celosvětově, ale později dodala, že tento svůj postoj může změnit...
  • Peníze musí pracovat
    Banky dnes nejsou při úročení vkladů příliš štědré. Držení hotovosti na bankovních účtech s úrokovou sazbou, která ani nepokryje inflaci, není nejlepším řešením, protože inflace neustále snižuje hodnotu vašich peněz. Čím dál víc lidí proto hledá jiné způsoby, jak svůj majetek spravovat. Jak své peníze přimět pracovat?
  • PENÍZE NEJSOU VŠECHNO ❌ SP500 a Bitcoin jsou jen nástroje 🔴 Kdy přijde korekce?
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Peníze nesmí scházet
    Určitě se mnou budete souhlasit, že je dobré mít peníze. Ačkoliv tyto nejsou něčím zase až tak úžasným a ve své podst...
  • Peníze, ropa, zlato a Rusové
    Nejistota vyvolaná ruskými vojenskými akcemi na Ukrajině se rozšiřuje i do zasedacích místností firem a vládních úřadů. Sankce západních zemí vůči Rusku a ruským subjektům mají potenciál ovlivnit velké společnosti s aktivitami na Ukrajině a v Rusku a vést k prudkému nárůstu cen komodit pocházejících z oblastí konfliktu. Vyloučení vybraných ruských bank ze systému SWIFT a zároveň poškození Ruska zablokováním dovozu a vývozu poškozuje i některé evropské banky. V dlouhodobějším horizontu mohou tato opatření vést ke zvýšení inflace a snížení hospodářského růstu.
  • Peníze se dnes stěhovaly z akcií do dluhopisů
    Z dopoledního nerozhodného obchodování se během dne stal převažující pokles hlavních akciových trhů. Amerika od otevření míří dolů, Nasdaq ztrácí 0,7 pct a S&P 500 je dole o 0,4 pct. V Evropě vidíme celkem malé ztráty na FTSE 100 a CAC 40, ale DAX už klesá o 0,3 pct a AEX je -0,7 procenta.
  • Peníze v prstenu. mBank přichází s revoluční novinkou v placení
    Inovativní formy placení se díky mBank opět posouvají vstříc budoucnosti. Digitální banka mBank se spojila s partnery Mastercard a Niceboy a jako první v České republice uvedla na trh platební prsten. Placení ještě nikdy nebylo tak snadné a stylové. Už žádné hledání telefonu nebo karty – absolutní svoboda třeba na pláži nebo při běhu právě přichází.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding