Sobota 21. prosince 2024 17:01
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Peníze, ropa, zlato a Rusové

28.02.2022 17:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nejistota vyvolaná ruskými vojenskými akcemi na Ukrajině se rozšiřuje i do zasedacích místností firem a vládních úřadů. Sankce západních zemí vůči Rusku a ruským subjektům mají potenciál ovlivnit velké společnosti s aktivitami na Ukrajině a v Rusku a vést k prudkému nárůstu cen komodit pocházejících z oblastí konfliktu. Vyloučení vybraných ruských bank ze systému SWIFT a zároveň poškození Ruska zablokováním dovozu a vývozu poškozuje i některé evropské banky. V dlouhodobějším horizontu mohou tato opatření vést ke zvýšení inflace a snížení hospodářského růstu.

Rusové spěchají k bankomatům, aby si vybrali peníze. Banky prodávají jeden dolar za více než 100 rublů. Panika má potenciál spustit hromadný výběr peněz v bankách, který destabilizuje komerční bankovní systém. Ruská národní banka zdvojnásobila úrokovou sazbu na 20 % ve snaze zatraktivnit rubl. Aby zvýšila likviditu na trhu, chystá se donutit vývozce, aby převedli 80 % svých devizových zdrojů. Tyto sankce však budou mít dopad i na banky Evropské unie a USA. Podle Banky pro mezinárodní platby jsou vůči Rusku nejvíce exponované banky z Francie a Itálie s více než 23 miliardami dolarů, následuje Rakousko s více než 17 miliardami dolarů a Spojené státy se 14 miliardami dolarů. Německo a Nizozemsko mají vůči Rusku expozici pouze kolem 5 miliard dolarů.

Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě s více než 10 % produkce. Trhy s obavami sledují konflikt a možnost, že se již tak napjaté zásoby ropy ještě více ztenčí. Podle delegátů OPEC Plus činí prémie za válečné riziko na cenu ropy 10-15 dolarů. Je tedy možné, že v případě vyřešení konfliktu budou ceny v následujících měsících ještě nižší. Prozatím však bude odpojení ruských bank od systému SWIFT způsobovat obchodníkům s ropou problémy při nákupu zásob. Zasedání OPEC+ tento týden pravděpodobně nerozhodne o zvýšení produkce kvůli omezení těžby. Ceny zemního plynu v den invaze vzrostly o více než 50 % v důsledku obav, že Rusko zastaví dodávky, ale díky dalším zprávám, že dodávky plynu nejsou konfliktem ovlivněny, zaseklesly.

Ceny pšenice byly invazí rovněž vystaveny tlaku. Ukrajina a Rusko společně představují zhruba 29 % světového trhu s exportem pšenice. Trhy velmi pozorně sledují konflikt a snaží se odhadnout, jak budou dodávky ovlivněny. 

Sankce zasáhly průmysl elektronických čipů. Společnosti AMD, NVidia a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company již oznámily, že přestanou prodávat mikročipy do Ruska. Rozsah zastaveného prodeje není v současné době jasný. Nová omezení se vztahují na vývoz nových čipů určených speciálně k použití pro vojenské účely nebo k dvojímu použití jak pro civilní, tak pro vojenské účely.

V den invaze ceny zlata prudce vzrostly na více než 1970 dolarů za unci, což signalizovalo odmítání rizika na trhu, aby pak pod tlakem prodejců, kteří přesunuli své peníze do ochrany jiných aktiv, klesly na úrovně z doby před útokem. Rusko je také velkým producentem zlata s 9 % světové produkce. Vedle zlata je však Rusko největším producentem palladia s neuvěřitelnými 45 % světové produkce. Palladium se používá v katalyzátorech ke snížení znečištění. Tento konflikt tedy může způsobit problémy v automobilovém průmyslu.

Strach ze sankcí ze strany západních zemí začal mít dopad na ruské společnosti kótované ve Spojených státech, jako je ruský internetový gigant Yandex N.V. (YNDX), který ztratil téměř polovinu své hodnoty, zatímco další společnosti s působností v Rusku, jako je poskytovatel platebních služeb QIWI plc (QIWI) a platforma elektronického obchodování Ozon Holdings (OZON), se propadly také dvouciferným tempem. Gazprom (OGZPY) rovněž ztratil 40 % ceny svých akcií.

Konflikt na Ukrajině se netýká pouze cen akcií. Nadnárodní společnosti na Ukrajině uzavřely nebo omezily své aktivity. Carlsberg, jeden z největších světových pivovarů, uvedl, že v zájmu ochrany zaměstnanců pozastavil provoz ve dvou továrnách na východě Ukrajiny a v Kyjevě. Společnost ArcelorMittal, která provozuje jednu z největších evropských oceláren na střední Ukrajině, udrží výrobu na "technickém minimu" a zastavila práce ve svých podzemních dolech. Společnost zaměstnává na Ukrajině 29 000 pracovníků a dodavatelů. Společnosti FedEx a UPS až do odvolání pozastavily dodávky na Ukrajinu a během víkendu tento zákaz rozšířily i na Rusko.

Sankce by mohly mít dopad i na evropské společnosti, které v regionu podnikají. Ropné společnosti Shell, Total, BP, Equinor a OMV mají různou míru expozice nebo účasti v ruských společnostech. Společnost BP již oznámila, že se vzdá svého 20% podílu ve společnosti Rosněfť, čímž by finančně zasáhla až 25 miliard dolarů na podporu ruských sankcí. Dotčeny byly také těžařské společnosti Polymetal (POLY.L) a Evraz (EVR.L), které jsou kótovány na londýnské burze. Renault má 6 % svých příjmů z vlastnictví automobilky AvtoVAZ, Alstom má 20 % podíl v ruském výrobci železnic Transmaholdings. Existují také společnosti, které mají z ruských trhů více než 20% příjmy. Asi nejznámější je Nokian, výrobce pneumatik.

Autor: Bogdan Maioreanu, eToro Market Analyst Romania

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Peloton by dle Morgan Stanley mohl mít brzy více než 3 mil. předplatitelů
    Akcie Pelotonu (PTON.US) v pátek mírně klesly i přes pozitivní komentáře z Morgan Stanley (MS.US). Investiční banka věří, že počet předplatitelů, kteří využívají její vzdálené fitness lekce, může ve třetím čtvrtletí přesáhnout 3 miliony, a proto se rozhodla ponechat na akciích rating "Equal Weight" s cílovou cenou 32 USD.
  • Peloton oznámil partnerství s Hiltonem
    Akcie Pelotonu (PTON.US) v pondělí vyskočily přes 6 % poté, co výrobce cvičebních pomůcek oznámil, že do konce letošního roku nainstaluje svá kola ve všech 5 400 hotelech Hilton (HLT.US). V USA budou mít také členové Hilton Honors možnost získat 90denní bezplatnou zkušební verzi aplikace Peloton. Společnost také minulý týden uvedla, že její kola, běžecké pásy a další hardware se budou prodávat v obchodech Dick’s Sporting Goods.
  • Peloton plánuje outsourcovat výrobu
    Akcie Peloton (PTON.US) získaly během úterní seance více než 3 % poté, co výrobce cvičebních pomůcek oznámil přenesení výroby k externímu výrobci, čímž rozšířil partnerství s tchajwanským Rexon Industrial.
  • Peníze by měly vydělávat další peníze
    „Kromě příjmů z práce by si lidé měli budovat i příjmy z kapitálu. Neměli by proto utrácet vše, co vydělávají a o své úspory by se měli pravidelně starat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují
    Úvod obchodování v Americe vypadal špatně, ale akcie po propadu momentálně nacházejí pevnější půdu pod nohama a ztráty zmenšují. Nasdaq je už jen -0,3 pct, S&P 500 je v záporu už jen nevýrazně. Hůř na tom zůstávají evropské trhy, které ještě doháněly včerejší americký propad. DAX je v červeném o 2,2 pct, FTSE 100 o 1,3 pct, CAC 40 a AEX jsou dole o 2 procenta.
  • Peníze míří do bezpečí, strach sílí i bez zásadních zpráv
    Německé průmyslové objednávky konečně začaly slušně růst. Meziměsíční odraz vzhůru o 5,5 procenta jsme neviděli skoro tři roky. Jenže jsou to data za leden, takže na trzích se žádné oslavy nechystají. Pozornost je plně zaměřena na situaci v únoru a spíše ještě v dalších měsících, kdy se začne do dat propisovat útlum čínské výroby i poptávky. Ve vzduchu také zůstávají škody způsobené problémy s koronavirem přímo v Evropě.
  • Peníze míří do bezpečí. Šíření viru zvedlo další vlnu strachu
    Vývoj na hlavních finančních trzích je začátkem týdne v zajetí velké nejistoty a strachu ze škod, které napáchá koronavirus. Počet nakažených v Číně strmě roste a země přiznává, že nákazu ani přes veškerá opatření ještě nemá pod kontrolou. Materiální škody můžeme čekat jednak ze strany karantény, omezení cestování i samotného strachu Číňanů vycházet, když to není nutné. Důsledkem by tak bylo omezení spotřeby během svátků. Vláda se rozhodla svátky prodloužit, ale je otázkou, zda se spíše než náhrada škod neprojeví škody jiné, a to na výrobě. Navíc se množí případy nákazy mimo Čínu a při délce inkubační doby a stále velké neprobádanosti tohoto viru tím logicky roste i strach, že se dopad neomezí jen na nejlidnatější zemi světa. WHO sice nedávno odmítla spustit stav nouze celosvětově, ale později dodala, že tento svůj postoj může změnit...
  • Peníze musí pracovat
    Banky dnes nejsou při úročení vkladů příliš štědré. Držení hotovosti na bankovních účtech s úrokovou sazbou, která ani nepokryje inflaci, není nejlepším řešením, protože inflace neustále snižuje hodnotu vašich peněz. Čím dál víc lidí proto hledá jiné způsoby, jak svůj majetek spravovat. Jak své peníze přimět pracovat?
  • PENÍZE NEJSOU VŠECHNO ❌ SP500 a Bitcoin jsou jen nástroje 🔴 Kdy přijde korekce?
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
  • Peníze nesmí scházet
    Určitě se mnou budete souhlasit, že je dobré mít peníze. Ačkoliv tyto nejsou něčím zase až tak úžasným a ve své podst...
  • Peníze se dnes stěhovaly z akcií do dluhopisů
    Z dopoledního nerozhodného obchodování se během dne stal převažující pokles hlavních akciových trhů. Amerika od otevření míří dolů, Nasdaq ztrácí 0,7 pct a S&P 500 je dole o 0,4 pct. V Evropě vidíme celkem malé ztráty na FTSE 100 a CAC 40, ale DAX už klesá o 0,3 pct a AEX je -0,7 procenta.
  • Peníze v prstenu. mBank přichází s revoluční novinkou v placení
    Inovativní formy placení se díky mBank opět posouvají vstříc budoucnosti. Digitální banka mBank se spojila s partnery Mastercard a Niceboy a jako první v České republice uvedla na trh platební prsten. Placení ještě nikdy nebylo tak snadné a stylové. Už žádné hledání telefonu nebo karty – absolutní svoboda třeba na pláži nebo při běhu právě přichází.
  • Penny Stocks: Praktický průvodce & tipy pro obchodování Pink Sheets
    Asi všichni znáte scénu z filmu Vlk z Wallstreet, kde makléř Jordan Belfort (ztvárněn Leonardem DiCapriem) volá klientům a nabízí jim sice levné, ale vysoce výnosné tutovky. Akcie, které dnes stojí pár centů, ale za několik měsíců budou jasným lídrem na trhu – tzv. penny stocks neboli pink sheets.
  • Pentagon a Lockheed Martin se předběžně dohodly na dodání 375 stíhaček F-35
    Americké ministerstvo obrany se předběžně dohodlo s firmou Lockheed Martin na nákupu zhruba 375 stíhaček F-35, zbrojovka stroje vyrobí do tří let. O jejich ústní dohodě informovala agentura Reuters, která kontrakt vyčíslila přibližně na 30 miliard dolarů (více než 725 miliard Kč). Finální podobu ale dohoda i cena získají za několik týdnů či měsíců, konečnou cenu patrně ovlivní také inflace.
  • Pentagon dal společnostem Google, Oracle, Amazon a Microsoft cloudovou zakázku
    Společnost Pentagon oznámila tento týden, že společnosti Amazon, Google, Microsoft a Oracle získaly kontrakt na cloudové výpočty, který může do roku 2028 dosáhnout až 9 miliard USD.
  • Pentě loni stoupl čistý zisk o půl miliardy korun na 12,1 miliardy Kč
    Investiční skupině Penta loni meziročně stoupl čistý zisk o 0,5 miliardy procent na 12,1 miliardy korun. Je to po roce 2021 nejlepší výsledek firmy od jejího založení v roce 1994. Aktiva firem v portfoliu skupiny stoupla o 17 miliard na téměř 360 miliard korun. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.
  • Penzijní a hedgeové fondy volí zlato
    Navzdory nadějím na nižší inflaci světové penzijní fondy stále neriskují. Zvyšují svůj zájem o zlato, rozšiřují své pozice. Podle nejnovější zprávy o řízení rizik společnosti Ortec Finance zveřejněné ve čtvrtek analytici společnosti uvedli, že jsou z 90 % přesvědčeni o poklesu inflace. Celosvětově více než polovina manažerů vládních penzijních fondů s celkovými AUM přes 3 bil. USD předpokládá, že inflace bude letos 3,3 % nebo dokonce nižší. Tento předpoklad je již mnohem nižší než loňský průzkum, který předpovídal inflaci kolem 6,4 %. Průzkum také ukázal, že pouze 10 % globálních správců aktiv věří, že inflace přesáhne 6 %.
  • Penzijní fondy v roce 2021: Velký propad u konzervativních fondů, zisk přinesly jen ty „rizikové“
    Účastníci doplňkového penzijního spoření, kteří v roce 2021 vsadili na konzervativní fondy, nebudou výsledky jejich hospodaření potěšeni. Většina těchto fondů skončila v mínusu. Z analýzy společnosti Freedom Financial Services vyplývá, že je dlouhodobá solidní výkonnost spojená s vyšším rizikem.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2022: Velký propad u dynamických účastnických fondů, zhodnocení přinesly jen ty konzervativní
    Účastníci doplňkového penzijního spoření (DPS), kteří v roce 2022 spořili v dynamických fondech, zaznamenali doposud největší propad za 10letou historii účastnických fondů. Většinou šlo o dvojcifernou ztrátu. Naopak klienti, kteří spoří v konzervativních fondech, si podle čerstvé analýzy společnosti Freedom Financial Services na rozdíl od předchozího roku připsali většinou kladné zhodnocení.
  • PENZIJNÍ FONDY V ROCE 2023
    Průměrná výkonnost transformovaných fondů v roce 2023 dosáhla 2,31 %. Nejvýkonnější fond klientům připsal bezmála 8 %. Přesto loni nastal velký odliv účastníků. Průměrné zhodnocení v transformovaných fondech od roku 2013 dosáhlo skoro 14 %. Reálně by se však pomyslná jednorázová investice za tuto dobu znehodnotila téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Freedom Financial Services.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje