Sobota 18. ledna 2025 06:58
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Fed sníží sazby o dalších 25 bb

17.12.2024 11:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka sníží ve středu úrokové sazby o dalších dvacet pět bazických bodů. Vzhledem k vyšší inflaci, rychlejšímu tempu růstu HDP, a naopak nižší nezaměstnanosti, než s čím počítala její zářijová prognóza, bude pravděpodobně medián výhledu Fedu ukazovat pro příští rok méně „cutů“. Ten před třemi měsíci počítal se sto bazickými body. Trh nyní zaceňuje, že Fed s uvolňováním měnové politiky skončí, až klíčová úroková sazba dosáhne 3,75-4,00 %.         

Fed tento týden podle našeho odhadu sníží základní úrokovou sazbu o dalších 25 bb na 4,25-4,50 %. Zároveň zveřejní novou prognózu a medián výhledu úrokových sazeb. Ten zářijový počítal pro příští rok s jejich snížením o 100 bb. Zároveň předpokládal, že růst HDP dosáhne v letošním i příštím roce 2 %, jádrový deflátor soukromé spotřeby PCE letos zpomalí na 2,6 %, v příštím roce pak na 2,2 %. Nezaměstnanost by měla v letošním i příštím roce činit 4,4 %. Zveřejněná data však naznačují, že růst HDP letos dosáhne spíše 2,5 %, přičemž podle našeho odhadu tomu tak bude i v roce 2025. Naopak data z trhu práce zatím přinášejí lepší výsledky, než s čím Fed počítal. Inflace se sice začala vracet k cíli, její jádrová složka se ale již od května pohybuje v pásmu 3,2 – 3,4 % y/y. Jádrový deflátor soukromé spotřeby, preferovaný inflační indikátor Fedu, navíc v listopadu zřejmě stoupne na 3 % y/y. Celková inflace zrychlila z říjnových 2,6 % na 2,7 % v listopadu. Pozitivní je, že váhově důležitá položka imputovaného nájemného vykázala meziměsíční růst pouze o 0,2 % m/m, což byla nejnižší úroveň od roku 2021. 

I tak ale dosažení inflačního cíle bude podle všeho trvat déle, než s čím centrální banka počítala, zatímco ekonomika poroste rychleji. Nová prognóza z dílny Fedu tedy zřejmě přinese výhled na vyšší tempo růstu HDP i inflace, a tím pádem menší počet „cutů“. Inflace bude zřejmě revidována směrem nahoru poměrně výrazně. Zároveň rétorika Fedu bude podle našeho odhadu opatrnější.

Ve stejném směru, tj. vyššího růstu HDP a vyšší inflace, bude pravděpodobně působit i nástup Donalda Trumpa do prezidentské funkce.  První dopady, které nyní pozorujeme, jsou ty pozitivní do americké spotřebitelské a podnikatelské důvěry, naopak negativní do té evropské. Diskuze o zavádění cel bude vytvářet tlak na růst importů do USA a snahu firem se dotčeným zbožím předzásobit. Samotné zavádění cel však bude spíše pozvolný proces. V platnost by podle nás mohlo vejít koncem příštího roku, případně až začátkem roku 2026. Pokud by byl zaveden 60% tarif na Čínu a 10% na zbytek světa, znamenalo by to, že by průměrné clo USA vážené hodnotou dovozu vyskočilo na 17 % z 2,3 % v roce 2023 a 1,5 % v roce 2016. To by bylo nejvíce od Velké hospodářské krize, poté co Kongres přijal Smoot-Hawleyho celní zákon, což hovoří pro spíše pozvolné kroky při zavádění cel. V každém případě lze očekávat, že nástup Donalda Trumpa do výkonu funkce postupně povede v důsledku daňových škrtů k růstu amerického dluhu a tím i k tlaku na delší konec výnosové křivky. Z pohledu eurozóny a středoevropského regionu bude významným rizikem geopolitika, postoj k válce na Ukrajině i k samotnému členství USA v NATO. To vše jsou faktory, které by regionálním měnám ani ekonomické důvěře neprospívaly.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fed snížením sazeb přilil olej do ohně
    Šéf Fedu věří, že americká ekonomika je v dobrém stavu. Situace na akciových trzích však připomíná rok 2000 před prasknutím dot.com bubliny. Aktuální čísla o zaměstnanosti za říjen totiž zklamala a průměr za uplynulých šest měsíců je nejslabší od roku 2010. Následující tři měsíce proto budou kritické.
  • Fed snížil dle očekávání sazby o 25 bazických bodů na rovná 2 %
    Fed snížil dle očekávání hlavní úrokovou sazbu o 25 bp na 2,00 % z 2,25 %. Navíc dle tečkového grafu (dot chart) očekává 7 členů FOMC další snížení do konce roku. Medián výše sazeb na rok 2019 a 2020 však klesl pouze na 1,9 %, což by indikovalo, že žádné další změny sazeb se už nechystají. Makroekonomický výhled zůstal podobný předchozímu vydání. Americký dolar bezprostředně po rozhodnutí o sazbách roste.
  • FED snížil Program o uvolňování monetární politiky o dalších 10 miliard
    Zasedání FED nepřineslo žádné překvapení, účastníci trhu si byli téměř jisti, že program kvantitativního uvolňování bude snížen o dalších 10 miliard. Úroková sazba byla udržována na stejné úrovni v normálním rámci od 0 % -0,25 %. Než jsme dostali výsledky jednání, mohli jsme sledovat publikací údajů o hrubém domácím produktu v USA, který se podle předběžných údajů zvýšil pouze o 0,1%, zatímco se očekával růst ve výši 1,2%. Chicago index podnikatelské aktivity za dube mezitím výrazně překonal tržní očekávání o 56,7 bodů poté, dosáhnul tak 63 bodů. Dobnový indikátor zaměstnanosti podle ADP dosáhl maximální úrovně od listopadu a ukázal číslo 220 000.
  • Fed snížil sazby o 0,25 procentního bodu v souladu s očekáváním
    Rozhodnutí FOMC (Fed) o sazbách (horní mez) (7. listopadu): aktuální hodnota: 4,75 %, očekávání trhu: 4,75 %, předchozí hodnota: 5,00 %.
  • Fed snížil sazby, trhy ale nenadchl
    Zámořské indexy včera vyčkávaly na místě a ihned po zveřejnění rozhodnutí Fedu silně reagovaly směrem dolů. Hlavní zámořské indexy tak ihned po zveřejnění sazeb, a i v průběhu tiskové konference bez přerušení klesaly a hledaly své dno, drobný obrat pak nastal až v samotném závěru obchodní seance, kdy dokázaly trhy obrátit a posilovat. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 -2,93 %, Nasdaq 100 -3,60 % a Dow Jones -2,63 %.
  • Fed snížil úrokové sazby: úleva pro klíčové sektory, ale dlouhodobé dopady jsou nejisté
    Nedávné rozhodnutí americké centrální banky (Fed) o snížení úrokových sazeb vyvolalo optimismus v oblastech, jako jsou bydlení, úvěrové trhy a technologie. Přesto přetrvávající inflace a ekonomické nejistoty mohou dlouhodobé přínosy omezit.
  • Fed snížil úrokovou sazbu, ale do konce roku by k další změně dojít nemělo. Británie se dočká dalších předčasných voleb
    Členské státy EU v pondělí schválily odklad brexitu do konce ledna 2020. Předseda Evropské rady pak na svém twitterovém účtu uvedl, že pokud Británie schválí výstupní dohodu před uplynutím nové lhůty, tak může opustit EU i dříve. Čínští vyjednávači oznámili, že část obchodní dohody se Spojenými státy je již připravena, ale stále se podle nich objevují nové překážky. Čína počítá s tím, že by první fáze dohody mohla být podepsána již v polovině listopadu.
  • Fed snížil úrokovou sazbu. Kellner dává pomůcky za 100 milionů.
    Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod, aby chránila ekonomiku před dopady epidemie koronaviru. Nejbohatší Čech Petr Kellner věnoval ochranné pomůcky za 100 milionů korun. Výrobce reklamního textilu Adler nabídl svou kapacitu pro výrobu roušek bez nároku na zisk.
  • Fed sníží nákupy aktiv již v listopadu. Ceny v USA rostou o závratných 5,4 %
    Zápis ze zářijového zasedání Fedu potvrdil, že americká centrální banka hodlá při pokračujícím oživování ekonomiky od listopadu začít s taperingem. K úplnému ukončení nákupů aktiv by pak mělo dojít do poloviny příštího roku. Rozhodnutí by mělo přijít na dalším zasedáním, které se bude konat začátkem listopadu.
  • Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí
    Dnes večer se dozvíme informace o tom, na jakém nastavení měnové politiky se dohodli bankéři z Fedu. Základní informace přijdou ve 20 hodin, tisková konference začíná o půl hodiny později. Na trzích panuje přesvědčení, že dojde ke snížení úrokových sazeb, ale hlavní bude informace, jestli měnový výbor chystá i něco dalšího.
  • Fed sníží sazby, pak vyhlásí pauzu
    Americká centrální banka ve středu opět sníží úrokové sazby. V letošním roce již po třetí. Sníží nejen klíčovou úrokovou sazbu, ale i sazbu IOER, za niž banky u Fedu ukládají přebytečné rezervy. Poté Fed vyhlásí v uvolňování měnové politiky pauzu. Ta mu ale podle nás vydrží jen do března příštího roku. Pak se bude muset kvůli blížící se recesi ke snižování úrokových sazeb vrátit. V období od března do července sáhne podle naší prognózy k takovémuto kroku celkem čtyřikrát.
  • Fed snižuje sazby, aby zmírnil dopad koronaviru
    Federální rezervní systém (Fed) USA v úterý (04.03.2020) snížil úrokové sazby ve snaze ochránit největší ekonomiku světa před dopadem koronaviru, ale nouzový krok neuspokojil finanční trhy USA, které vyvolaly obavy z hlubšího a trvalého zpomalení.
  • FED snižuje sazby o 0,50 %
    FED ve svém rozhodnutí o úrokových sazbách ve snaze podpořit trh práce překvapil část trhu agresivnějším snížením úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Nové pásmo stanovil na 4,75 – 5,00 %. Akciové trhy na rozhodnutá reagují růstem o cca 0,5 %.
  • Fed snižuje sazby, trhy jedou dál díky Trumpovu vítězství
    Fed včera snížil úrokové sazby dle očekávání o 25 bazických bodů, do pásma 4,5-4,75 %, což podpořilo jak pokračující ústup inflace, tak zpomalující trh práce. Trhy taktéž stále vstřebávají Trumpovo vítězství v prezidentských volbách. Včera se nadále dařilo akciím Tesly, které přidaly další 2,9 %. Naopak výrazně propadla Trumpova společnost Trump Media and Technology group, která včera ztratila 23 %. V růstu pokračovaly technologie. Index Nasdaq Composite přidal 1,5 %. Akcie Nvidia pak narostly 2,2 %.
  • Fed společně s Trumpem a Wall Street dávají zlatu výprask
    Popularita zlata rychle slábne a vinu za to nesou americký Federální rezervní systém, nově zvolený americký prezident Donald Trump a Wall Street, kteří současně tlačí akciové tituly k novým rekordům.
  • FED spomaľuje trh s bývaním. Krach nehrozí, riziko je predovšetkým na strane inflácie.
    Ako jeden z dôvodov včerajších výpredajov na akciách sa spomínajú horšie čísla z amerického trhu s bývaním. Predaje nových domov boli o 12% nižšie než sa čakalo, navyše došlo aj k výrazne negatívnej revízii čísla spred mesiaca. Je to ďalší signál ochladzovania amerického trhu s bývaním. Primárnym dôvodom tohto ochladzovania je uťahovanie FEDu, ktoré sa postupne premieta aj do hypotekárnych sadzieb. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky vyskočila za posledné dva mesiace zo 4,4% na 4,75%.
  • Fed stimuluje méně, než trh čekal
    Ve středu FED snížil hlavní úrokové sazby o 25 bodů - konkrétně z pásma 2.25-2.5 procenta na 2.00-2.25 procenta. Jde o první snížení od prosince 2008. Trhy i navzdory pozitivnímu impulzu ze strany centrální banky během tohoto obchodního dne klesaly. Trh zřejmě očekával větší uvolňování měnové politiky a zmíněný “rate cut” o 25 bodů byl už v ceně akcií započítaný.
  • Fed straší s růstem sazeb, co by to znamenalo pro ECB a ČNB?
    Americký Fed včera zastavil rozběhlou párty na trzích a připomněl, komu investoři do velké míry vděčí za dobré výkony akcií. Centrálním bankám a předpokladu, že peníze zůstanou ve vyspělých ekonomikách super-levné nebo budou v některých případech ještě levnější. Tento předpoklad včera znejistěl vlivný šéf newyorského Fedu William Dudley, který jinak vystupuje převážně jako holubice. V televizním rozhovoru znovu vrátil do hry možný růst sazeb v Americe již na zářijovém zasedání. S tím dnes trhy prakticky nepočítají - dávají mu pravděpodobnost pouhých 20 %. Co by takový nečekaný krok znamenal pro ECB potažmo pro Českou národní banku (ČNB)?
  • Fed s trhy přece jen zamával, korunu však nechává v klidu
    Včerejší večer a informace z jednání Fedu znamenaly nastartování růstu amerických výnosů, posilování dolaru...
  • Fed sundává nohu z plynu, ale vysílá lehce holubičí vzkaz
    Americká centrální banka zahájila proces normalizace měnové politiky, když v souladu s očekáváním oznámila postupnou redukci nákupů dluhopisů do své bilance v řádu 15 mld. měsíčně. Tento krok však prozatím neznamená, že by také uvnitř Fedu nastala radikální změna v myšlení centrálních bankéřů, která by pod tíhou vysoké inflace vedla k významné změně rétoriky v jestřábím směru. Šéf Fedu Powell se stále drží mantry o dočasnosti vysoké inflace a argumentuje tím, že druhý makroekonomický cíl - plná zaměstnanost - nebyl dosud naplněn.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank