Sobota 21. prosince 2024 14:25
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Americké sazby začínají klesat

04.10.2024 13:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Drobné známky slabosti, ale žádná panika

Propad zejména technologických akcií, k němuž došlo v červenci a začátkem srpna, kdy japonská centrální banka změnila monetární politiku a skončilo carry obchodování s japonským jenem, byl jednou ze známek nestálosti trhu. Když se navíc objevily nepříznivé makroekonomické údaje z amerického trhu práce a údaje o inflaci, začal trh politiku Fedu nazírat novou optikou. Nyní se počítá s rychlým poklesem sazeb do léta roku 2025. Volatilita se nejprve zvýšila, ale poté se znovu vrátila na normální úroveň. Možná to byla předzvěst toho, co nás čeká, kdyby došlo k větším přesunům investic.

Náš index turbulence, který udává míru dislokace klíčových druhů aktiv, zůstává navzdory menšímu zaškobrtnutí finančních trhů ve 3. čtvrtletí i nadále nízký. Pokud klid na trzích vydrží, mají přede sebou riziková aktiva pozitivní výhledy.


Přijde, nebo nepřijde v roce 2025 recese?

Ve 4. čtvrtletí se pozornost finančních trhů soustředí na klíčové události, jako je postupné snižování sazeb Fedu a americké volby. Ale i když je obojí důležité, ve střednědobém horizontu je pro akcie nejdůležitější otázka, zda se ekonomika v nadcházejícím roce nepropadne do recese. Z níže uvedených faktorů vyplývá, že je pravděpodobnost recese pro rok 2025 zatím nízká, ale ne zcela zanedbatelná. Podle nás činí zhruba 25 %. V této rovnici jsou však i nadále velkou neznámou zpožděné dopady vyšších úrokových sazeb, takže 25% šance odráží vyšší než obvyklou pravděpodobnost.

• Z amerických ukazatelů okamžitého stavu vyplývá růstový trend odpovídající zhruba 2% růstu reálného HDP.

• Finanční podmínky zůstávají vzhledem k hospodářské aktivitě uvolněné.

• Pokračuje boom investičních výdajů v technologiích a zdravotnictví.

• Akcie jsou na historickém maximu a problémy s financováním korporátních dluhopisů jsou minimální.

• Vysokofrekvenční ukazatele volných pracovních míst v USA se od května stabilizovaly.

• Nominální americký HDP vykázal při posledním měření meziroční vzestup o 5,9 %.

• Evropské ukazatele okamžitého stavu jsou i nadále slabé.

• Růst mezd je trvale zvýšený, a to jak v USA, tak v Evropě.

Navzdory izolovaným ohniskům oslabení máme za to, že ekonomika sice zpomalila, do recese se zatím nepropadá. A tak je podle nás ještě brzy začít přesouvat větší objemy prostředků v rámci investičního portfolia do defenzivních sektorů.

Makroekonomickým tématům bude v 4. čtvrtletí vévodit postupné snižování sazeb a americké volby

Čtvrtému čtvrtletí budou vévodit debaty o tempu snižování sazeb a nadcházejících amerických volbách, které se konají 5. listopadu. Po posledních dvou cyklech z let 2000 a 2007 jsou investoři přesvědčení, že i tento cyklus snižování sazeb s sebou přinese začátek recese. Pokud však hledáme vodítka do budoucna, nesmíme se ohlížet jen do nedávné minulosti. Ano, současné nacenění vývoje základní sazby Fedu v příštích 12 měsících víceméně odpovídá předchozím cyklům snižování sazeb kvůli recesi, ale pokud je očistíme o míru inflace, zdá se, že půjde spíš o posun na nižší úroveň kvůli nižším inflačním tlakům. Navíc snižování sazeb akciím v minulosti obvykle prospívalo, výjimkami byly pouze cykly z let 1973, 2000 a 2007. Pokles sazeb sice pro investory představuje důležitý signál, my jsme však přesvědčení, že by se neměli nechat strhnout a raději přemýšleli nad tím, zda mají správné složení portfolia, které odpovídá poklesu základní sazby Fedu.

Letošní americké volby jsou pravděpodobně nejdůležitějšími volbami moderní doby. Rozštěpení americké politiky dosáhlo vrcholu a výsledek voleb se odrazí jak na ekonomice, tak na finančních trzích. Při pohledu na pravděpodobné scénáře by bylo z hlediska hospodářské aktivity patrně nejhorší patové vítězství Harrisové (sice usedne na prezidentský stolec, ale nezíská převahu v Senátu). V takovém případě lze očekávat utlumení fiskálních impulzů, protože v zablokovaném Kongresu bude v nadcházejících letech obtížné protlačit cokoli kromě přímých vládních nařízení. Dalším scénářem je drtivé vítězství Trumpa, kdy Republikáni získají obě komory Kongresu. To by mělo nepochybně pozitivní dopad na evropský zbrojní průmysl, ale patrně negativní dopad na technologie a rozvojové trhy kvůli Trumpovým vysokým celním tarifům.

Ale ještě je tady možnost patového vítězství Trumpa, který sice získá post prezidenta a Republikáni ovládnou Senát, ale nepodaří se jim ovládnout Sněmovnu reprezentantů. V tomto scénáři je úplně všechno – zablokovaný Kongres, úbytek fiskálních impulzů a ještě nová vysoká cla.

Alokace investic

Každý investor alokuje své investice jinak, protože každý preferuje jiné riziko a má jiné cíle v oblasti návratnosti. Chceme-li se však zbavit lidské předpojatosti, může se hodit obecnější pohled na alokaci aktiv na základě statistiky. Současný režim je v podstatě stejný jako ve 3. čtvrtletí, tedy klidný index turbulence a inflace dosud nad cílovou 2% hladinou. Na základě podobných období od roku 2007 se dá spočítat návratnost různých typů klíčových aktiv v přepočtu na rok, což může investorům prozradit, jak si tato aktiva v minulosti vedla při podobném režimu.

Návratnost jednotlivých typů aktiv

Současný režim: Klidné finanční trhy a vysoká inflace

Typ aktiv

Průměrná roční návratnost (v %)

Evropské akcie

16,4

Americké akcie

15,8

Akcie rozvojových trhů

11,8

Evropské vládní dluhopisy

3,6

Evropské korporátní dluhopisy

6,3

Komodity

4,5

Peněžní ekvivalenty

1,6

Zdroj: Saxo

* Hodnoty průměrné roční návratnosti představují návratnost v přepočtu na rok v obdobích s klidným prostředím bez turbulencí a s inflací nad cílovou 2% hladinou ECB od května 2007. Tyto informace představují objektivní fakta, která mají investorům pomoci při rozhodování o alokaci aktiv. Dobré výsledky z minulosti ovšem nejsou zárukou dobrých výsledků do budoucna.

Peter Garnry, hlavní akciový stratég

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké prezidentské volby skončily, výsledek zatím nejistý, zlato vyčkává
    Událost, na kterou se upírají zraky celého světa, se blíží ke svému závěru. Americké prezidentské volby jsou bezesporu nejočekávanější, nejsledovanější a nejnapínavější v historii USA. Celý svět nyní sleduje, jak asi dopadnou a jakou cestou se USA vydají příští čtyři roky. Zbývá dopočítat poslední hlasy, v několika státech a celý svět se dozví, kdo se stane na čtyři roky nejmocnějším mužem světa. Jak na tuto událost reagují finanční trhy?
  • Americké prezidentské volby v centru pozornosti
    Duel mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem v amerických prezidentských volbách stále probíhá. Uvidí se, zda-li americký prezident Trump přijme výhru Bidena, nebo jestli ve středu dopoledne pokročí se svou „hrozbou" a řekne, že půjde k Nejvyššímu soudu USA - hrozba není překvapením po několika komentářích v posledních týdnech.
  • Americké provizórium
    Dvaja hlavní vyjednávači Harry Reid (republikán) ...
  • Americké přístavy opět pojedou naplno, odboráři po dohodě ukončí stávku
    Desítky tisíc odborářů z amerických přístavů ukončí stávku, která ohrožovala námořní dopravu a obchod. Zástupci odborové organizace se dohodli se zaměstnavateli na tom, že se vrátí do práce a nechají do ledna čas na vyjednání nové pracovní dohody. Předběžně se dohodli na zvýšení mezd, informují tiskové agentury.
  • Americké reality: Banky mění strategii, domy už neudají ani za náklady. Obama podpoří i spekulanty
    Americký realitní trh se posunul do nové dimenze. Banky už nejsou schopny zabave...
  • Americké reality: Prodeje starších domů rekordně oživily, neprodaných nejméně za 10 let. Wall Street sílí
    Před volbami lepší, po volbách horší? Údaje o prodejích starších domů v USA toto „pravidlo“ nepotvrdily, ...
  • Americké rezervy srazily ropu, akciím však moc nepomohly
    Začátek středečního obchodování hodně ovlivnilo dění na ropě. Její cena spadla, poté co USA oznámily uvolnění 180 Mb ze strategických rezerv. Při jednom milionu barelů denně by to stačilo na půlroční podporu nabídky, jde celkově o rekordní objem a USA přesvědčují i další země k podobnému kroku. Na ropném trhu by tím zmizel přechodný deficit nabídky. Ropa zareagovala poklesem asi o 5 dolarů.
  • Americké ropné rezervy klesnou o něco více, než se očekávalo
    WTI ropa nereagovala přehnaně na údaje o zásobách surové ropy.
  • Americké ropné zásoby začínají klesat. Ropa ale vyhráno ještě zdaleka nemá
    EIA včera zveřejnila výsledky amerických ropných zásob a v třech posledních týdnech se jedná o druhou velmi příznivou ...
  • Americké sankce zvedají cenu hliníku
    Ceny hliníkových futures na londýnské burze kovů vzrostly na nejvyšší úroveň od roku 2011. Minulý týden dokonce zaznamenaly zvýšení o 20 % a dosáhly hodnoty 2 400 amerických dolarů za tunu, což je nejvíce od léta 2011. Celosvětové dodávky hliníku ohrožují americké sankce, uvalené na ruského producenta Rusal. Akcie společnosti atakovaly historicky nejnižší hladinu a objevil se strach z nuceného omezení produkce.
  • Americké společnosti jsou v ziskové recesi
    „Společnosti z S&P 500 vykázaly lepší výsledky, než se čekalo, ale ziskové recesi se vyhnout nedokázaly,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Americké společnosti vystupují proti eskalaci obchodní války s Čínou
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně polepšily o 0,1 % a technologický Nasdaq vzrostl o 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo realitním developerům (+1,13 %) následovaným telekomunikačními společnostmi (+1,07 %). Protipólem jim byli především zpracovatelé komodit se ztrátou 0,9 %. Akciovým trhům včera pomáhalo k růstu pozitivní očekávání investorů ohledně závěrů středečního zasedání Fedu. I když nejspíše nedojde přímo ke snížení sazeb, tak Fed vydá výhled na úrokové sazby, ze kterého by mělo být patrné, že ke snižování v tomto roce bude docházet. Druhou zajímavou zprávou je, že od včerejška až do 25. června se budou vyjadřovat americké společnosti k obchodní válce s Čínou. Včera svůj názor vyslovili zástupci módních společností Ralph Lauren a New Balance. Shodli se na nevýhodnosti amerických cel na čínské zboží a jsou výrazně proti zavádění dalších cel. Konkrétně mají na mysli Trumpovy hrozby o uvalení dalších cel na čínské zboží v hodnotě přes 300 mld. USD.
  • Americké spoločnosti prekonali očakávania
    Výsledková sezóna v USA je v plnom prúde, pričom za štvrtý kvartál minulého roka zverejnilo viac ako polovica spoločností z akciového indexu S&P 500 svoje hospodárske výsledky. V porovnaní s konsenzuálnymi odhadmi firmy dosiahli o 3,62 percenta vyššie tržby, pričom zisky boli vyššie až o 19,18 percenta. Najväčšie prekvapenie v rámci tržieb zaznamenali spoločnosti pôsobiace v sektore výroby základných materiálov, vo finančnom sektore, ako aj technologické spoločnosti. Najväčšie sklamanie zaznamenali utility, ktoré dosiahli v priemere až o 11,23 percenta nižšie tržby.
  • Americké spotřebitelské výdaje rostly nejrychleji od roku 2009, trhy dál ve vyčkávacím režimu
    Úterní seance je na nové makro velmi bohatá, ale celkový sentiment se na finančních trzích zatím nemění. Akciové index...
  • Americké statistiky z trhu práce by mohly podpořit akciové trhy
    Přes chystaná celní opatření pro americké a čínské zboží se akciovému indexu S&P 500 podařilo po třetí v řadě uzavřít o něco výše. Včera si polepšil o zhruba dvě třetiny procenta, když se vítězným sektorem stali těžaři a zpracovatelé komodit, jejichž akcie si polepšily o 1,9 %. V těsném závěsu je následovaly energetické tituly se ziskem 1,8 %. Jediným odvětvím, které se neudrželo nad úrovní středečního zavíracího kurzu, byly farmaceutické společnosti. Mírným pozitivním signálem mohlo být prohlášení amerického ekonomického poradce Larryho Kudlowa, že obě dvě velmoci by se nakonec měly dohodnout na zaváděných ochranářských opatření, čímž by zmírnily tlaky mimo jiné i na pokles akciových trhů.
  • Americké statistiky z trhu práce poslaly akcie do nebes
    Americké akciové trhy v pátek vylétly do oblak. Index S&P 500 si polepšil o vysokých 1,7 %, když přes dvě procenta přidaly finanční domy, průmyslové podniky a informační technologie. Za celý týden si tak akcie celkově polepšily o 3,5 %. Důvodem pátečního strmého růstu byly statistiky z amerického trhu práce, které ukázaly na vysoký růst nových pracovních míst, zatímco růst hodinových výdělků zaostal za očekáváním, čímž zchladil spekulace na razantnější utahování měnové politiky.
  • Americké státy vyzvaly Bidena, aby do roku 2035 ukončil prodej aut na benzin
    Guvernéři 12 amerických států vyzvali prezidenta Joea Bidena, aby podpořil snahu ukončit do roku 2035 prodej nových benzinových aut. O dopise zástupců států včetně Kalifornie, New Yorku, Massachusetts a Severní Karolíny dnes informovala agentura Reuters. Šlo by tak o jasný odklon od fosilních paliv. Prezident představil infrastrukturní plán za 2,3 bilionu dolarů (téměř 50 bilionů Kč) včetně daňových úlev na podporu elektromobilů a nabíjecích sítí, postupné vyřazování osobních aut na benzin ale zatím nepožaduje.
  • Americké státy žalují Google, zasahuje podle nich do soukromí uživatelů
    Tři americké státy a federální okrsek kolem metropole Washingtonu podaly v pondělí žalobu na americkou technologickou společnost Google, která podle nich zasahuje do soukromí svých zákazníků. Uživatelé podle stížnosti v podstatě nemají možnost zamezit tomu, aby firma sledovala jejich polohu. Google, který provozuje největší internetový vyhledávač stejného názvu, podle žaloby uživatele klame. Dává jim totiž falešný dojem, že se mohou rozhodnout, které informace o nich Google shromažďuje, informuje agentura AP. Google se hodlá bránit a tvrdí, že žaloba vychází ze zastaralých a nepřesných informací.
  • Americké stavebnictví negativně pocítí případnou deportaci milionů migrantů
    Podle zprávy Elizabeth Findellové a Giny Heebové v deníku Wall Street Journal by plány zvoleného prezidenta Donalda Trumpa na deportaci milionů přistěhovalců bez dokladů a uvalení nových cel na Mexiko a Kanadu mohly výrazně ovlivnit stavební sektor.
  • Americké technologie si v pátek vybraly pauzu
    Americké akcie a především sektor technologií na závěr minulého týdne odevzdaly část zisku. Společnost Costco Wholesale Corp propadla o 1,8 % i přes report výsledků, který překonal odhady Wall Street. Čína přitvrzuje v technologickém sporu a apeluje na místní společnosti, aby nevyužívaly čipy od Nvidie. Tato hvězda kapitálového trhu z posledních měsíců tak v pátek oslabila o 2,2 %. Nedařilo se ani dalším společnostem ze sektoru. Například Taiwan Semiconductor Manufacturing propadl o 4,7 % a AMD o 1,9 %. Nadále se ale dařilo čínským akciím. Alibaba narostla o 2,2 % a automobilka Nio dokonce o 12,8 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)
Forex brokeři
reklama
RebelsFunding