Úterý 21. ledna 2025 15:03
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Inflace v USA povede k dalšímu oslabení dolaru

14.08.2024 14:38  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerejší údaje o cenách výrobců již naznačily, jak budou obchodníci na zprávy pravděpodobně reagovat a co by se mohlo stát s dolarem, pokud dnešní měsíční zpráva o spotřebitelských cenách v USA vykáže další mírný nárůst, podobný tomu, který byl zaznamenán minulý měsíc. To by jistě posílilo široce rozšířená očekávání snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému v září letošního roku.

analytics66bc5aceaba2e.jpg

Očekává se, že údaje, které dnes zveřejní Úřad pro statistiku práce, naznačí, že index spotřebitelských cen (CPI) i jádrový CPI, který nezahrnuje potraviny a energie, se v červenci letošního roku zvýšily o 0,2 %. Takový údaj by znamenal vůbec nejmenší tříměsíční nárůst jádrové inflace od počátku roku 2021. Ekonomové očekávají, že za slabým červencovým CPI bude stát dlouho očekávané zpomalení růstu nájemného, pokles cen ojetých automobilů a slevy na služby.

Očekává se, že náklady na nájemné se v blízké budoucnosti vrátí na úrovně před pandemií. Ekonomové předpokládají, že pomalejší tempo bude pokračovat i v následujících měsících, což pomůže omezit celkový růst indexu spotřebitelských cen. Náklady na nájemné jsou největší kategorií indexu, takže mají na určení budoucího vývoje významný vliv.

Ke snížení indexu by vzhledem k významu této kategorie mohla v červenci přispět i ojetá auta, která by přispěla k dalšímu poklesu širšího koše základního zboží. Jak poznamenávají odborníci z odvětví, ceny ojetých automobilů v aukcích nyní klesly o 26 % ve srovnání s maximem zaznamenaným před rokem, zatímco ceny ojetých automobilů počítané podle indexu CPI se snížily o 18 %. Očekává se také mírný pokles cen nových automobilů.

Pokud bude pozitivní klesající trend pokračovat, mohl by americký trh dluhopisů zaznamenat další zisky, což by vedlo k dalšímu poklesu amerického dolaru. Jak již bylo zmíněno výše, včerejší zpráva o červencovém růstu cen výrobců dopadla pod očekávání. To vyvolalo nárůst volatility. Mnozí obchodníci nyní očekávají holubičí postoj Federálního rezervního systému a slabší údaje o inflaci, což by mohlo Fedu umožnit začít snižovat sazby již v září tohoto roku.

Pokud jde o současný technický výhled pro EUR/USD, kupující se musí zaměřit na opětovné získání úrovně 1,1010. Teprve poté budou moci usilovat o otestování úrovně 1,1035. Odtud by se pár mohl vyšplhat na 1,1080, ale dosáhnout toho bez podpory hlavních hráčů bude poměrně náročné. Konečným cílem by bylo maximum na úrovni 1,1110. V případě poklesu očekávám vážnou akci velkých kupujících kolem úrovně 1,0975. Pokud tam nebude žádná podpora, bylo by rozumné počkat na opětovné otestování minima 1,0940 nebo zvážit otevření dlouhých (long) pozic na úrovni 1,0910.

Pokud jde o GBP/USD, kupující libry potřebují získat zpět nejbližší rezistenci na úrovni 1,2850. Teprve to by jim umožnilo zaměřit se na 1,2890, nad kterou by bylo poměrně obtížné prorazit. Konečným cílem by byla oblast 1,2910, po jejímž překonání bychom mohli být svědky výraznějšího vzestupu k 1,2940. V případě poklesu se medvědi pokusí znovu získat kontrolu nad úrovní 1,2820. Pokud se jim to podaří, prolomení tohoto rozpětí by uštědřilo tvrdou ránu býkům a stlačilo by měnový pár GBP/USD k minimu 1,2780 s vyhlídkou na pokles na 1,2730.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace v USA klesá
    Britská libra se pohybuje v kladných číslech. Měnový pár GBP/USD se obchoduje na úrovni 1,2675, tedy cena stoupla od začátku týdne o 1,7 %. V úterý libra vzrostla o téměř 1 % po žhavé zprávě o zaměstnanosti ve Spojeném království a poklesu inflace v USA. Včera bylo zasedaní Fedu, kde se rozhodovalo o úrokových sazbách a výsledek byl stejný jako minulé rozhodnutí a očekávání, které bylo 5,25 %.
  • Inflace v USA klesá
    Zpráva o inflaci v USA za duben ukázala malý pokles, přičemž celkový CPI klesl z 5,0 % na 4,9 %. Přesto byly finanční trhy potěšeny a americký dolar ztratil půdu pod nohama. Zdá se, že investoři se soustředili na jeden konkrétní ukazatel, který klesal, přičemž ignorovali, že Core CPI se téměř nezměnil na 5,5 %. Včera proběhlo vyhlášení PPI na americkém dolaru, které dopadlo dobře pro americký dolar, a to s výsledkem 2,3 % proti očekávaných 2,5 %. Na základě těchto zpráv se od začátku týdne euro propadlo proti americkému dolaru o 1,36 %. Nyní se nacházíme u zóny supportu, kde vidíme, že se trh včera odrazil a vytvořil pin bar na grafu H4. V případě pokračovaní tohoto signálu tak trh může testovat rezistence na ceně 1,1001 a 1,1070.
  • Inflace v USA klesá, FED poprvé po 15 měsících nezvýšil úvěrové sazby
    Americký Fed dnes poprvé od března roku 2022 ponechal své úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 5,00–5,25 %. Rozhodnutí však nebylo tak jednoznačné, jak se mohlo zdát ještě před měsícem. Zatímco na začátku května investoři předpokládali, že Fed už v červenci přistoupí ke snižování sazeb, dnes je téměř jisté, že ke snižování sazeb jen tak nedojde. Naopak je zde reálná možnost ještě jednoho zvýšení sazeb právě v červenci. A to přesto, že aktuální data z americké ekonomiky nejsou zcela jednoznačná.
  • Inflace v USA klesá pomaleji, než se čekalo
    Kromě pozitivních zpráv o Senátem schváleném návrhu zákona o dluhovém stropu USA podporují sentiment na trhu rizikových aktiv také výroky představitelů Federálního rezervního systému. V poslední době často naznačují pauzu ve zvyšování sazeb během zasedání tohoto měsíce.
  • Inflace v USA klesla, ale ne dost. Fed zůstane přísný
    Srpnová inflační data byla na trzích očekávána s velkým optimismem už řadu dní. Odhady mířily směrem ke zmenšení cenového růstu, což se také stalo, přesto inflace zůstala vyšší, než se čekalo. Optimismus tak bude třeba opět přehodnotit. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v zámoří zvedly o 0,1 pct, zatímco se čekal stejně velký pokles po předchozí stagnaci. V případě jádrového indexu je rozdíl větší - nárůst o 0,6 namísto odhadovaných 0,3 pct. Meziroční inflace dosáhla v srpnu 8,3 procenta po červencových 8,5. Čekal se však pokles až na 8,1 pct, přičemž trhy byly podle nás fakticky nastavené na ještě nižší číslo.
  • Inflace v USA může být v roce 2024 vyšší
    Prognózy inflace v roce 2024 jsou stejně nejisté a mlhavé jako předpovědi úrokových sazeb. Prognózy se dělají mnohem snáz v klidných dobách, protože mnoho klíčových indikátorů se mění jen minimálně. V posledních letech jsme ale byli svědky mnoha vzestupů a pádů, jejichž příčinou byly geopolitické konflikty a koronavirus. Centrální banky se dlouho snažily situaci napravit a vrátit ekonomiku do normálu. Ale i teď, kdy to téměř dokázaly, je tvorba prognóz na příští rok stále jako věštění budoucnosti.
  • Inflace v USA nadále klesá
    Euro a libra vůči americkému dolaru posílily po zprávě, že jádrová inflace v USA v červenci už čtvrtý měsíc po sobě v meziročním srovnání klesla. Očekává se, že tento pokles umožní Federálnímu rezervnímu systému začít příští měsíc snižovat úrokové sazby.
  • Inflace v USA na rozdíl od Evropy roste
    Krátce před koncem dvoudenního zasedání americké centrální banky (Fed), na němž bankovní rada rozhoduje, zdali ponechá základní úrokovou...
  • Inflace v USA - o chlup vyšší čísla rozhýbala trhy
    Zveřejnění dat o spotřebitelských cenách v zámoří bylo jako obvykle očekávanou událostí, zvláště když chyběly jiné dostatečně zajímavé impulsy. Odchylka od konsensu byla nakonec minimální, ale způsobila poměrně nervózní reakci na finančních trzích. Výsledný pohyb však zatím není velký. Celkový index spotřebitelských cen se meziměsíčně zvedl podle očekávání o 0,6 pct. Meziročně pak zrychlil na 3,7 z 3,2 pct, zatímco se čekalo 3,6 procenta.
  • Inflace v USA opět klesla, zlatu nahrává na další růst
    Se začátkem nového roku přicházejí také zprávy ohledně hodnot inflace v Americe. Index spotřebitelských cen CPI činí za prosinec 6,5 %, což trhy předem očekávaly. Z dat je jasné, že inflace v Americe pomalu ale jistě klesá, ze středečního projevu šéfa FEDu Jerome Powella na konferenci pořádané švédskou centrální bankou navíc zaznělo, že úrokové sazby by se v letošním roce měly vyšplhat nad 5 % a na této hranici nějakou dobu setrvat. Dlouhodobým cílem FEDu tak nadále zůstává snaha stlačit čísla inflace na ideální 2 %.
  • Inflace v USA roste "jen" podle očekávání, vrchol je blízko
    S napětím očekávaná listopadová inflační data ze zámoří nakonec dopadla podle očekávání. Meziměsíční růst cen o 0,8 pct je sice o chlup vyšší, ale meziroční inflace na úrovni 6,8 pct a jádrová inflace 4,9 procenta odpovídají tržnímu konsensu.
  • Inflace v USA roste méně, než se očekávalo! Další zvyšování sazeb vypadá nejistě!
    Celková spotřebitelská inflace ve Spojených státech v červenci zrychlila z 3,0 % na 3,2 % meziročně, což byla hodnota o něco nižší než očekávaných 3,3 % meziročně. Jádrový index CPI zpomalil ze 4,8 na 4,7 % r/r, zatímco oba měsíční ukazatele (celkový i jádrový) dosáhly 0,2 % m/m - což je v souladu s očekáváním trhu, dlouhodobými průměry i dosažením inflačního cíle Fedu do roku 2025. Bude Fed za těchto okolností pokračovat ve zvyšování sazeb?
  • Inflace v USA stále není pod kontrolou: FED opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procent
    Americký FED dnes přistoupil k dalšímu razantnímu zvýšení úrokových sazeb. Ty se počtvrté v řadě zvedly o 75 bazických bodů do pásma 3,75-4,00 procenta. Trhy toto rozhodnutí očekávaly, a to především kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům v americké ekonomice. Celková inflace v USA se sice minulý měsíc snížila na 8,2 %, analytici však čekali pokles na 8,1 %. Zásadní byl také vývoj jádrové inflace, která dosáhla 6,6 %, což je nejvíce za posledních 40 let. Zvýšení sazeb o méně než 0,75 procent by tak byl pro trhy výrazným zklamáním.
  • Inflace v USA v březnu zrychlila na 8,5 %
    Americká inflace sice zrychlila, ale cenová hladina očištěná o ceny energií a potraviny rostly jen o 0,3 % meziměsíčně.
  • Inflace v USA v důsledku zdražení benzinu vzrostla
    Inflace v USA v září dosáhla 3,7 %. Jedná se o třetí měsíc po sobě, kdy inflace měřená indexem spotřebitelských cen vzrostla, zatímco jádrová inflace klesla. K růstu inflace nejvíce přispěla cena benzinu, která se u amerických čerpacích stanic za tento měsíc zvýšila o 8,5 %. Pro srovnání, ve stejné době při stejných světových cenách pohonné hmoty v Polsku klesly o 3,1 %.
  • 👉 Inflace v USA – vše, co potřebujete vědět
    Inflační data za březen nepříjemně překvapila. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v USA meziročně o 2,6 %, nicméně trhy vysoký cenový růst převážně ignorovaly. Zástupcům americké centrální banky se podařilo situaci zklidnit. Tržní konsenzus nyní dosahuje na 3,6 %. A co když bude zveřejněn ještě vyšší výsledek? Jak vysoká inflace musí přijít, aby ji Fed už nemohl ignorovat?
  • ❗ Inflace v USA vystřelila vzhůru
    Inflace se v USA utrhla ze řetězu. Index spotřebitelských cen CPI vzrostl v červnu na 5,4 % YoY. V květnu dosáhl CPI na 5,0 %. Analytici očekávali naopak mírný pokles na 4,9 %. Výrazně nad konsenzus vzrostl také jádrový ukazatel. Dosáhl na 4,5 % YoY. V květnu dosáhl na 3,8 %. Byl očekáván vzestup na "pouze" 4,0 %. Hlavními tahouny růstu cen byla doprava a ceny paliv. Na trhu jsme svědky výrazné reakce. Americký dolar sílí, slábne naopak zlato a akcie. US500 ztratil v okamžité reakci více než 100 pips. EUR/USD klesl výrazně až do blízkosti úrovně 1,18.
  • Inflace v USA vyšší, aktivita továren v státě New York nižší
    Index spotřebitelských cen (CPI) vzrostl v únoru v meziměsíčním měření o 0,7 procenta, což je nejvíce od června 2...
  • Inflace v USA vzrostla o rekordních 4,2 %. Růst cen zažívá také Česko, dle ČNB však pouze dočasný
    Index spotřebitelských cen (CPI) v USA v dubnu zaznamenal meziroční nárůst o 4,2 %. Naposledy bylo takto vysoké číslo reportováno v září 2008. Jádrová inflace se pak vyhoupla z 1,6 % a rovných 3 %. Zveřejněný fundament vedl k výprodejům na amerických akciových trzích, jelikož investoři se začali obávat, že Fed bude muset kvůli zvýšené inflaci utahovat rozvolněnou monetární politiku mnohem dříve, než se doposud očekávalo.
  • Inflace v USA vzrostla v lednu o 7,5 %. Jaká bude reakce Fedu?
    Americké ministerstvo práce ve čtvrtek uvedlo, že ve srovnání s předchozím rokem index spotřebitelských cen (CPI) za leden vzrostl o 7,5 %. Jedná se tak o nejvyšší údaj od února 1982. Příčinou nárůstu je zejména zvýšení cen potravin, energií a nákladů na bydlení. Jádrová inflace rostla nejrychleji od srpna 1982. Za leden vzrostla o 6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex