Úterý 21. ledna 2025 02:01
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook česká koruna

Radíme: Na co si dát pozor při výběru a splácení půjčky

23.04.2024 11:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V dnešní době je běžné nakupovat téměř cokoliv na splátky. Od investice do vlastní nemovitosti, vybavení domácnosti, nákupu elektroniky a automobilů až po zkrášlující operace nebo dovolené. Vždy je potřeba myslet na to, že podobné nákupy jsou půjčkou, kterou je potřeba splácet i několik let. To není zásadní problém, nicméně podobný krok je potřeba vždy dobře promyslet. Je potřeba znát všechny své výdaje i možnosti. Společnost Home Credit proto přináší nejen rady, které byste měli zvážit před uzavřením smlouvy o každém úvěru, ale také tipy, jak se vyhnout problémům se splácením.

1. Dobře si spočítejte možnosti rodinného rozpočtu – promyslete, jaké očekáváte dlouhodobé příjmy, a také zvažte, na čem byste mohli v domácnosti ušetřit. Pokud pravidelně utratíte celou měsíční výplatu, prakticky nemáte prostor splácet úvěr a raději si nepůjčujte. „Vždy si spočítejte všechny náklady s tím, že velikost možné měsíční splátky půjčky je rozdílem vašich příjmů a výdajů. Buďte na sebe přísní a zvolte raději vyšší splátku s kratší dobou splácení. Nenechte se zlákat nižšími měsíčními platbami za podmínek, že budete platit dvakrát delší dobu, protože s úroky v konečném důsledku zaplatíte více,“ radí Miroslav Zborovský, ombudsman klientů společnosti Home Credit.

2. Zvažujte pro a proti, myslete na budoucnost – vždy je dobré držet se osvědčeného pravidla, že doba užívání předmětu, na který si berete úvěr, by měla být delší než splatnost půjčky. „To platí hlavně aktuálně, kdy se blíží letní dovolené a mnohé může zlákat vidina exotiky na splátky. I dovolenou je potřeba finančně naplánovat s větším předstihem. Určitě není žádoucí si bezhlavě půjčit vyšší desítky tisíc korun na luxusní pobyt. Někdy se vyplatí se uskromnit a myslet na budoucnost. Půjčit se vyplatí především vybavení domácnosti, které vám bude sloužit dlouhé roky,“ vysvětluje Zborovský.

3. Pokud si berete půjčku, obraťte se pouze na prověřené společnosti - obraťte se na společnost s licencí od České národní banky. Nelicencované společnosti mohou na první pohled poskytovat výhodné podmínky, ale nakonec se téměř vždy objeví různé skryté položky, poplatky, sankce a velmi vysoké úrokové sazby. Důležité je vybrat si férového poskytovatele úvěrů. Ověřte si, jestli je vybraný poskytovatel na seznamu České národní banky a jestli má oprávnění poskytovat spotřebitelské úvěry. Při rozhodování může výrazně pomoci také Index odpovědného úvěrování od neziskové organizace Člověk v tísni. Index dvakrát ročně vyhodnocuje podmínky od jednotlivých licencovaných poskytovatelů úvěrů na základě 14 různých parametrů a poté zveřejní žebříček nejlepších poskytovatelů na trhu, což může rozhodování při výběru poskytovatele výrazně ulehčit.

4. Nesplacený úvěr neřešte dalším úvěrem – důležitým pravidlem je si nikdy nepůjčovat na splátky jiných půjček. Pokud nezvládáte splácet, dalším úvěrem se můžete dostat ještě do větších problémů. V takovém případě se raději obraťte na odborníky, kteří vám mohou pomoci například s konsolidací půjček. Nebo vám poradí, jak najít konkrétní řešení vaší situace.

5. Orientujte se podle údajů RPSN – pečlivě si vybírejte finanční produkt, který vám a vaší rodině vyhovuje. Jediným kritériem by ale neměl být jen úrok půjčky. Velmi důležité je sledovat roční procentní sazbu nákladů, která v sobě zahrnuje všechny náklady spojené s půjčkou. Poplatek za sjednání úvěru a vedení úvěrového účtu může i při nízkém úroku s celkovou RPSN pořádně zahýbat.

6. Vybírejte si z více nabídek a porovnávejte – před finálním výběrem poskytovatele úvěru si jako první krok zkuste vyplnit úvěrovou kalkulačku, kterou běžně nabízí banky a úvěrové společnosti. Nabídky berte jen orientačně. „Požádejte o konkrétní nabídky zhruba u dvou až tří společností. Nezkoušejte jich zbytečně více, protože všechny nabídky se posílají do úvěrového registru a nadměrné množství by vás mohlo poškodit,“ uvádí Miroslav Zborovský. Je dobré, když od vás společnost žádá co nejvíce informací. Znamená to, že si vás skutečně prověřuje, jestli jste schopni splácet. Je lepší se vyhnout společnostem, které se nezajímají o vaše příjmy.

7. Podrobně si přečtěte smlouvu a zeptejte se, pokud něčemu nerozumíte – je opravdu nesmírně důležité nepodepsat smlouvu, kterou si předtím pozorně nepřečtete. Seriózní poskytovatel úvěrů vám dá dostatek času na prostudování smlouvy a odpoví vám na všechny otázky. Pokud vám půjčku zamítne, vždy se ptejte na důvody. Někdy dokážete problémy vyřešit, jindy musíte počkat několik měsíců, až se situace zlepší, nebo se můžete obrátit na jinou společnost. Dávejte ale pozor na lichváře, protože pokud vám licencovaná společnost z objektivních důvodů nepůjčila, raději si nepůjčujte jinde a za každou cenu. Může vás to vyjít pěkně draho.

8. Překontrolujte si dokumenty a dávejte si pozor na termíny – po uzavření smlouvy si vždy pořádně prověřte, jestli vám přišla celá suma uvedená ve smlouvě. Také si dávejte pozor na datum vaši první splátky, je dobré si nastavit trvalý příkaz na úhradu. Po ukončení smlouvy poskytovatel posílá zprávu, že půjčka byla splacená. Pokud vám nepřijde, vyžádejte si ji a nezapomeňte zrušit trvalý příkaz. Informace o vašem bezproblémovém splácení zůstává v úvěrovém registru a v budoucnu může pomoci při žádosti o další půjčku.

9. Co mám dělat, když se dostanu do problémů? Každému z nás se může změnit ze dne na den životní situace. Můžete přijít o práci, sníží se vám příjem nebo jste dlouhodobě na nemocenské, takže se můžete dostat do problémů se splácením dříve uzavřené půjčky. Jedním z řešení může být dopředu dohodnutá flexibilní půjčka, u které si podle potřeby měníte výši splátek s tím, že se pohybujete ve stanoveném minimu a maximu splátek. Další možností je pojistit si splácení. „V případě, že například jednou zapomenete zaplatit splátku, by vám to seriózní poskytovatel měl připomenout. A to bez dalších sankcí. Pokud se objeví jakýkoliv problém se splácením, bezodkladně o tom společnost informujte a požádejte o pomoc. Ověření poskytovatelé půjček mají systematické řešení a dokáží vám v těžké životní situaci pomoci,“ dodává Miroslav Zborovský, ombudsman klientů Home Credit.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Qualcomm vs. Ambarella
    Budoucnost chipmakerů   Chipmakeří Ambarella (NASDAQ: AMBA) a Qualcomm (NASDAQ: QCOM) mají spoustu společných rys...
  • QuantExpo - první konference o algoritmickém obchodování v ČR
    Již čtvrtého listopadu proběhne v luxusních prostorách hotelu Grandior v Praze první ročník mezinárodní konference o algoritmickém a systematickém obchodování burzovních trhů, QuantExpo.
  • Quantum Economics: Pullbacky jsou trhu vlastní
    Největší krypto mince bitcoin vykazuje stabilní oživení a roste už tři dny za sebou poté, co se jeho hodnota v sobotu propadla o více než 35 %. Analytici grafů předpovídají, že taková rally dokáže tento digitální token dotlačit zpět do oblasti 55 700 USD za minci.
  • QuantumScape dosahuje milníku a zahajuje výrobu B-vzorků, akcie stoupají
    QuantumScape Corp (QS.US) zaznamenal prudký růst akcií poté, co společnost oznámila zahájení výroby svých prvních B-vzorkových bateriových článků a jejich odeslání k testování automobilovým zákazníkům. Tento milník byl označen za nejdůležitější cíl společnosti pro rok 2024. QuantumScape, který je na misi transformovat energetické úložiště pomocí pevné lithium-kovové bateriové technologie, navrhl své baterie nové generace, aby poskytovaly vyšší energetickou hustotu, rychlejší nabíjení a lepší bezpečnost, což podporuje přechod k nízkoemisní budoucnosti.
  • Quant vysvětluje, obrat bitcoinu nastane při této cílové ceně:
    Jak vysvětlil analytik v příspěvku CryptoQuant Quicktake, cena BTC a Supply in Loss několikrát následovaly určitý vzorec. “Supply in Loss” je zde ukazatel, který měří procento nabídky Bitcoinu, které je v současné době drženo s určitou ztrátou.
  • Quo vadis Eurozóna
    Fínske "NIE" krajinám PIGSNedá sa n&a...
  • Q1 2018 priniesol obavy o recesiu
    Rok 2018 začal veľký treskom, najmä na akciových trhoch. Kým počas minulého roka priemerný týždenný pohyb na akciovom indexe S&P500 bol 32 bodov, v tomto roku je jeho priemerný pohyb trojnásobne vyšší – až 99 bodov. Táto volatilita môže byť znamením konca rastu akcií.
  • Racionální bublina
    V posledních dnech se v médiích čím dál více objevuje názor, že aktuální situace na globálních akciových trzích by se dala označit za „racionální bublinu“. Označení „bublina“ kvůli tomu, že aktuální valuace neboli ocenění globální akciových trhů je extrémně vysoké, blízko historických maxim. Například podle našeho proprietárního valuačního modelu, jenž je založen na ukazatelích P/E, P/B a P/S, je momentálně nejširší globální akciový index MSCI All Country World nadhodnocen o přibližně 50 %. Konec konců aktuální hodnota globálního P/E činí extrémních 33. Podle klasických valuačních indikátorů jsou tedy globální akciové trhy velice drahé, tzn. jde o „bublinu“.
  • Radek Musil se stane novým generálním ředitelem společnosti Colt CZ Group
    S účinností od 1. ledna 2025 dojde k rozdělení funkce generálního ředitele a předsedy představenstva, tyto pozice doposud zastával Jan Drahota, který bude pokračovat ve funkci předsedy představenstva. Novým CEO se stane Radek Musil, dosavadní generální ředitel společnosti Sellier & Bellot.
  • Radičová (slovenská premiérka)
    "Grécky default by bol viac férový než ďal&a...
  • Rádioaktívny JPY a CHF
    Horúca nocPokračujúci vývoj ohľadom rie&scaro...
  • Rádioaktívny USD
    Japonsko v centre pozornostiVčerajšia obchodná seansa dostal...
  • Rádio Slovensko: Analytik XTB Lukáš Lipovský sa vyjadril k aktuálnej situácií na trhu s ropou
    Analytik Lukáš Lipovský sa vyjadril pre Rádio Slovensko k aktuálnej situácii na trhu s ropou. Nahrávku si môžete vypočuť kliknutím na nižšie uvedený odkaz.
  • Radost ze špatných dat? Dluhopisy padají, akciím se daří
    Závěr týdne přináší výraznější prodeje amerických dluhopisů. Růst výnosy vidíme místy i v Evropě, ale dnes jde hodně o americkou záležitost, přičemž zdejší 10Y splatnost je nahoře o 7 bazických bodů. Naopak se slušně daří americkým akciím, které se nacházejí, měřeno indexem S&P 500 o 0,6 pct výš. V Evropě Londýn přidává 0,9 pct, ale na kontinentě je růst stále spíše skromný.
  • Rafinerie v USA i obchodníci kvůli výpadku sítě produktovodů objednávají tankery
    Velké americké rafinerie na pobřeží Mexického zálivu si kvůli výpadku hlavní sítě produktovodů začaly objednávat tankery, aby měly ropné produkty zatím kde uskladnit. S odkazem na své zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Tankery objednávají také obchodníci, kteří chtějí do Spojených států dostat benzin z Evropy. Počítačové systémy společnosti Colonial Pipeline, která je největším provozovatelem potrubní sítě na přepravu ropných produktů v USA, v pátek napadli hackeři. Podle zdrojů amerických médií za útokem zřejmě stojí ruští hackeři z relativně nové zločinecké organizace známé jako DarkSide.
  • Raiffeisenbank: Ad-hoc analýza Česko v sevření Covid-19
    S ohledem na překotný vývoj a průběh událostí okolo šíření nového koronaviru a opatření proti jeho šíření se snažíme Vás včas a věcně informovat o jeho ekonomických důsledcích.
  • Raiffeisenbank: Ad-hoc analýza: Restart ekonomiky aneb #AbyByloLépe
    Zde naleznete prezentaci hlavní ekonomky Heleny Horské a týmu ekonomického výzkumu Raiffeisenbank na téma "Restart ekonomiky aneb #AbyByloLépe".
  • Raiffeisenbank financuje investice do fotovoltaiky nejen jako součást energetické bezpečnosti firem
    Raiffeisenbank financuje investice na nákup fotovoltaické elektrárny (FVE) a souvisejících technologií jako energetického řešení pro firmy s cílem zvýšení energetické samostatnosti a bezpečnosti firem a snížení nákladů na energie.
  • Raiffeisenbank hlásí po čtvrt roce sedmdesát tisíc registrovaných příjemců platby na kontakt
    Platbu na kontakt nabízí Raiffeisenbank tři měsíce, za tu dobu se registrovalo 70 tisíc klientů. Do služby, přes kterou mohou zájemci odeslat a přijmout peníze jen díky telefonnímu kontaktu, se aktivně zapojilo přes 26 tisíc klientů. Nejčastěji si mezi sebou posílají úhrady za společný oběd, nákupy vstupenek či platby za dárky.
  • Raiffeisen Bank International koupila obchodníka Akcenta CZ
    Raiffeisen Bank International (RBI) se dohodla na koupi české platební instituce Akcenta CZ. Podle navrhované vlastnické struktury získá RBI 70 procent Akcenty a zbývajících 30 procent získá její česká dceřiná Raiffeisenbank. Ta o tom dnes informovala ČTK. Transakce podléhá schválení regulatorními orgány. Očekává se, že bude uzavřena do konce letošního května.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank