Pondělí 04. listopadu 2024 19:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Finanční bilance: Letošní rok Češi zakončují optimističtěji než loni. Rok 2024 vidí ještě nadějněji

29.12.2023 12:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

·        Téměř třetina lidí hodnotí rok 2023 jako finančně úspěšný, 41 % jako dobrý

·        Opasky si letos utahovalo o 6 p. b. méně lidí než loni. Jako vyloženě špatný hodnotí letošní rok 5,5 % Čechů

·        Za finančně nejnáročnější období roku polovina lidí označila léto a letní prázdniny. Čtvrtina pak období před Vánoci a koncem roku

·        41 % lidí očekává, že na tom bude příští rok finančně stejně nebo lépe. Obavy má čtvrtina, což je o třetinu méně než loni

I navzdory náročným finančním zkouškám, které rok 2023 Čechům přinesl, zavládá při zpětném ohlédnutí spíše optimismus. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Provident Financial. Za finančně úspěšný hodnotí letošní rok o 3 p.b. lidí více než rok předtím. Méně lidí zároveň letos škrtilo opasky či sahalo do úspor. V meziročním srovnání o polovinu více lidí investovalo a o čtvrtinu více si půjčilo. Nejnáročnějším obdobím z hlediska financí bylo pro polovinu lidí léto. Ve srovnání s loňskem do nového roku letos více lidí vstupuje s pozitivním výhledem. Obavy ze zvládnutí finanční situace má na přelomu roku o třetinu méně Čechů než loni.  

Recept, jak ustát náročné časy? Lidé začali více spořit i investovat

Nálepku „finančně úspěšný“ roku 2023 přidělilo 27,3 % lidí, což je o 3 p. b. více než loni. 20 % lidí přitom letos zvládlo vytvořit úspory, 7,3 % lidí dokonce investovalo. O 3 p. b. méně lidí muselo ve srovnání s rokem 2022 výrazněji šetřit či sahat do úspor. „Aktuální ekonomická situace staví většinu lidí v České republice do pozice, kdy musí pečlivě promýšlet každý finanční krok, uskromnit své i rodinné potřeby a zároveň vytvářet určitý finanční polštář. I naše letošní průzkumy potvrzují, že lidé ke svým financím přistupují mnohem střízlivěji, daří se jim spořit a zvažují zejména investice, které přináší dlouhodobější užitek a hodnotu. Češi si zkrátka za těch pár let postupně nacházejí cestu, jak zvládat i finančně náročné časy a jsou na této cestě čím dál tím úspěšnější. Odtud zřejmě také plyne větší optimismus, s nímž lidé letošní rok uzavírají,“ uvádí Petr Javůrek, hlavní finanční analytik Provident Financial. 


Nejnákladnější bylo léto, s krizemi pomohla rodina i půjčky

Meziročně ubylo také lidí, kteří se během roku museli vyrovnávat s náročnou finanční situací. Je jich o 2 p. b. méně než loni. V případě problémů se i letos lidé nejčastěji obraceli na rodinu. O 3 p. b. více lidí také v takové situaci přistoupilo k půjčce. Průzkum se poprvé zaměřil také na finančně nejnáročnější období roku. Tím bylo pro polovinu z těch, kteří v průzkumu časové období uvedli, léto a letní prázdniny. Čtvrtina jako finančně nejnapjatější uvedla předvánoční období a konec roku. „Je celkem pochopitelné, že finančně nejnáročnějšími jsou pro lidi období spjatá s většími náklady, jako jsou například výdaje na letní dovolenou, dětské tábory nebo nákup vánočních dárků. Právě přelom roku je ale zároveň ideálním obdobím, jak zkusit všechny náklady na nadcházející rok naplánovat, rozložit či umenšit. Zatímco s pokrytím letních aktivit může pomoci příspěvek od městské části či neziskové organizace, nákup vánočních dárků je možné rozložit do několika podzimních měsíců,“ radí Petr Javůrek.

Méně Čechů letos osekávalo výdaje. Rok 2024 vidí ještě nadějněji

Větší finanční jistota se v letošním roce odrazila i v menší potřebě krátit některé výdaje. Zatímco loni se častěji šetřilo na běžných výdajích a nákladech na zábavu, letos tyto položky lidé osekávali méně. Zatímco třeba na výdajích za potraviny či oblečení loni šetřila více než polovina Čechů (57 %), letos těchto lidí bylo o 6 p. b. méně. Ve srovnání s předchozím rokem Češi naopak aktivněji vyhledávali další možnosti přivýdělku (14,8 %) a více rušili finanční produkty (12 %). Stejně jako závěr letošního roku se nese na větší vlně optimismu i vstup do toho nadcházejícího provázejí spíše pozitivní očekávání a naděje. Čtvrtina lidí přitom očekává podobně dobrou finanční situaci jako letos. 15,3 % Čechů odhaduje, že se bude mít příští rok dokonce lépe. Obavy z toho, jak rok 2024 zvládne, má o třetinu méně lidí než loni (24,8 % v roce 2023 vs. 32 % v roce 2022).


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Finálna vlna AUDUSD
    AUDUSD dnes mierne posilnil v reakcii na víkendové čínske dáta, ktoré ukázali na mierne väčší ako očakávaný nárast exportu. Takže aussie sa drží svojich ziskov z piatka, keď USD oslabil po číslach z trhu práce...
  • Final US PMI readings in line with expectations
    Hlavní ekonom Standard&Poor's Williamson poukázal na to, že data PMI za září potvrzují ochlazení americké ekonomiky po oživení růstu začátkem letošního léta. Mezitím inflační tlaky v sektoru služeb zůstávají nehybné.
  • Financial Times a Grécko
    UK denník Financial Times v nedeľnom vydaní píšu, že Grécko, aj keď si dokáže požičať na trhoc...
  • Financial Times (UK denník) a ďalšia záchrana
    V novinách sa špekuluje o celej sérii záchran, ktoré by mohli byť v nasledujúcom objeme: Írsk...
  • Financial Times (UK denník) a pohľad na euro
    Po víkendovom záchrannom balíčku bude postavenie eura ako rezervnej meny v ohrození....
  • Financování českého vládního dluhu se bude prodražovat
    České vládní dluhopisy byly až do podzimu 2016 v silném dlouhodobém býčím trendu, v jehož rámci tržní ceny dluhopisů rostly a výnosy do doby splatnosti naopak klesaly. Nejsledovanější vládní dluhopis s 10letou splatností dosáhl cenového maxima v září 2016, když jeho výnos dosedl na historické minimum pouhého 0,25 procenta.
  • Finančná Konferencia ShowFx World sa uskutoční 8. júla v Bratislave
    Všetkých obyvateľov Bratislavy pozývame na jedinečné vzdelávacie podujatie od ShowFx World, ktoré bude pozostávať zo 7 bezplatných seminárov a workshopov o obchodovaní a investovaní pod vedením popredných finančných odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Spojeného kráľovstva, ktoré sa všetky uskutočnia v jeden deň a na jednom mieste.
  • Finančná represia po indicky
    Ak ešte nemáte zažitý pojem finančná represia, začnite si zvykať. Sú totižto iba dva udržateľné spôsoby, ako znížiť obrovský globálny dlh – pomocou dlhodobo vysokej inflácie alebo pomocou finančnej represie. Inflácia je preferovaný nástroj, keďže postihuje všetkých v tichosti a bez zjavnej bolesti. No o finančnej represií sa to už povedať nedá. India je toho výborným príkladom.
  • Finančné paradoxy a QE
    Nedáva to logiku. Svetu podľa mainstreamových médií hrozí veľká inflácia, no zlato akosi klesá. Vyššie čísla inflácie ...
  • Finančné trhy QE nepotrebujú
    Schválenie ESM nemeckým ústavným súdom a predstavenie nového iPhonu 5 včera pomohlo akciovému trhu v rast...
  • Finanční budoucnost na obzoru: americké akcie před zprávami o spotřebitelských cenách rostou
    Indexy Nasdaq a S&P 500 vykázaly v úterý před zveřejněním klíčových údajů o inflaci mírný růst, a to navzdory poklesu ve finančním sektoru. Stalo se tak před výsledkovou sezónou předních amerických bank, která začíná v pátek.
  • Finanční domy dnes vévodily akciovému světu
    Dnešek nepřinesl žádná nová makroekonomická data ani významnější korporátní informace. Tématem tak byly rostoucí dluhopisové výnosy ve Spojených státech po včera zveřejněných ekonomických ukazatelích. Už v průběhu dnešního ranního obchodování v Asii byly patrné silné výprodejní tlaky na akciových trzích. Evropské akcie nezůstaly bez povšimnutí a index Stoxx 600 tak v závěrečných desítkách minut obchodování přichází o 0,8 %. Tíhou mu jsou prakticky všechny sektory v čele s nejcitlivějšími na pohyb úrokových sazeb, jakými jsou realitní developeři, maloobchodníci nebo utility. Jejich akcie odepisují v rozmezí 1,7 až 2,5 %. Jediným vojákem v poli se vztyčenou hlavou jsou finanční instituce, které si připisují 0,9 %.
  • Finanční firma Ant ze skupiny Alibaba plánuje vstup na burzu
    Společnost Ant Group, která je finančně technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě v letošním roce vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem firmy je dosáhnout ohodnocení více než 200 miliard USD (4,7 bilionu Kč), uvedla dnes s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.
  • Finanční gigant bude obchodovat s bitcoinem
    „Zatímco ještě před necelými dvěma týdny se cena bitcoinu pohybovala na úrovni kolem 41 000 dolarů, dnes se dostala pod úroveň 30 000 dolarů. Obrovská proměnlivost ceny bitcoinu může generovat vysoké zisky i ztráty, proto by investoři na kryptoměnových trzích měli být velice ostražití,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Finanční gramotnost Čechů je průměrná, přesto nemají zájem ji zvyšovat
    Podle aktuálních dat společnosti EMA data každý 13. Čech hodnotí svou finanční gramotnost jako špatnou nebo dokonce velmi špatnou. Přesto se právě tato skupina loni nevěnovala vylepšení svých znalostí. Má to ale v plánu – v roce 2021 se lidé se špatnou finanční gramotností chtějí v této oblasti vzdělávat až v 75 % případů.
  • Finanční gramotnost Čechů se podle ČBA mírně zlepšila
    Finanční gramotnost Čechů se mírně zlepšila, když index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), stoupl na 56 bodů z loňských 55 bodů. Stále platí že, čím vyšší vzdělání, tím lepší povědomí o financích. I letos pro respondenty bylo nejtěžší otázkou určit, který z navrhovaných úvěrů je z hlediska úrokové sazby výhodnější. O výsledcích průzkumu ohledně finanční gramotnosti dnes informovali představitelé ČBA na tiskové konferenci. Průzkum ČBA a agentury Ipsos se uskutečnil během srpna mezi 1063 respondenty ve věku 18 až 79 let.
  • Finanční gramotnost v českých rodinách: O hodnotě peněz diskutuje s dětmi jen polovina rodičů
    Čeští rodiče se podle průzkumu snaží vést děti k finanční gramotnosti a využívají k tomu různé nástroje. Dubnový průzkum Partners Banky ukázal, že nejpopulárnějším stylem výuky jsou diskuze o samotné hodnotě peněz, následované využíváním kapesného jako prostředku k učení. To svým dětem dává 8 z 10 dotazovaných rodičů. V průměrů dostávají čeští nezletilí přes 700 korun měsíčně, dospělí, kteří pokračují ve studiích, od rodičů pak průměrně dostávají bezmála 2800 korun. Třetina rodičů kapesné dětem podmiňuje, například prospěchem nebo domácími pracemi.
  • Finanční konference ShowFx World v Praze se koná 16. února
    Všichni obchodníci a ti, koho zajímá dozvědět se více o obchodování a investicích, jsou zváni na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční konferenci ShowFx World v Praze.
  • Finanční krize burze kvůli cenovým bublinám. Je Bitcoin bublina rizikem?
    Titulky New York Times v posledních měsících často nadnášejí otázky, zda se blíží další finanční krize. Světová ekonomika ovšem stále roste. Zdá se, že hlavní světové orgány se z minulosti poučily a tvorbou cenových bublin se nenechají zaskočit.
  • Finanční krize kvůli cenovým bublinám. Je Bitcoin bublina rizikem?
    Titulky New York Times v posledních měsících často nadnášejí otázky, zda se blíží další finanční krize. Světová ekonomika ovšem stále roste. Zdá se, že hlavní světové orgány se z minulosti poučily a tvorbou cenových bublin se nenechají zaskočit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024