Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:52
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024

Finančné paradoxy a QE

24.02.2018 15:38  Autor: TRIM Kapitál  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nedáva to logiku. Svetu podľa mainstreamových médií hrozí veľká inflácia, no zlato akosi klesá. Vyššie čísla inflácie z USA ho na chvíľu povzbudili v raste, no aj tento týždeň sa zlato opäť vypredávalo. Prečo? A ako s tým súvisí japonský jen?

Finančné paradoxy

Finančný svet nie je logický. To, čo sa môže zdať ako bezchybná logická konštrukcia sa veľmi často stáva v realite nočnou morou. Finančný trh je omnoho komplexnejší ako si ktokoľvek (vrátane „expertov“ a centrálnych bankárov) myslí.

Finančný trh je najmä o bilanciách finančných inštitúcií a spôsobe ich financovania. Banky si mohli dlhé roky budovať svoje aktíva a financovať ich spôsobom, ktorý nemusel byť zrejmý a ani dlhodobo udržateľný. Viac sme o bilanciách bánk hovorili na tomto webinári.

Skôr či neskôr príde situácia, keď toto financovanie prestane fungovať. Napríklad v prípade čínskych konglomerátov. Jedným z problémov je financovanie dlhodobých projektov krátkodobými peniazmi. Keď krátkodobé peniaze vyschnú, stratí sa likvidita a na strane pasív sa vyskytne diera.

A toky finančných transakcií sa začnú otáčať. Všetko to, čo sa budovalo dlhé roky, sa musí likvidovať v priebehu dní či týždňov. Kľúčové preto nie je to, čo sa vlastní, ale čím je to financované. Je veľký rozdiel, či sú aktíva financované akcionárskym kapitálom alebo dlhom.

Už sme na našom webinári podrobne hovorili o tom, že svet je financovaný eurodolármi – dolármi vzniknutými mimo amerického finančného systému. Akonáhle vyschne globálne financovanie pomocou nich, finančné trhy čaká chaos. Jedinou záchranou sú swapy (dolárové pôžičky) Fedu. Dolár je preto pri každej kríze prudko posilňuje.

A paradoxne opačná situácia je na zlate, o čom sme tiež hovorili podrobnejšie na našom webinári. Zlato je vlastnené ako najbezpečnejšie aktívum (spolu s hotovosťou). Keď však vyschne financovanie dolármi, diera na strane pasív sa musí likvidovať predajom aktív.

A zlato je ten najlepší kandidát. Je omnoho rýchlejšie a lacnejšie predávať zlato ako predávať aktíva s dlhou viazanosťou. A preto zlato pri finančných panikách stráca na cene. Ako súvisí zlato a jen?

Kvantitatívne uvoľňovanie a dilema bánk

Nič nie je zadarmo, ani kvantitatívne uvoľňovanie. Kvantitatívne uvoľňovanie predstavuje nákupy dlhopisov centrálnou bankou – centrálna banka získa do aktív dlhopisy a financuje ich tvorbou nových peňazí – jej pasíva sa rozšíria o hotovosť. Viac sme o ňom hovorili na našom webinári.

Táto hotovosť prúdi do bilancií komerčných bánk – do ich aktív. Všetko, čo kvantitatívne uvoľňovanie robí je, že vymení formu aktív na bilanciách komerčných bánk z dlhopisov do hotovosti. Banky prídu o dlhopisy, ktoré vlastnia, a miesto nich získajú hotovosť (rezervy).

Centrálna banka verí, že väčšie rezervy komerčných bánk spôsobia multiplikačný efekt a komerčné banky začnú rozdávať viac úverov. Avšak takto svet nefunguje. Banky nebudú úvery rozdávať, pokiaľ neexistuje po nich dostatočný dopyt a zároveň neexistuje aj dostatočná dôveryhodnosť dlžníkov.

A tak QE vytvára viac problémov, ako rieši. Tým, že sa banky zbavia svojich hodnotných a výnosných aktív (dlhopisy), musia hľadať alternatívy využitia svojej zle úročenej hotovosti. Tá nielenže neprináša žiadny výnos, ale naopak – centrálna banka trestá komerčné banky za to, že hotovosť držia tým, že zavádza záporné depozitné sadzby.

A tak komerčné banky musia nájsť alternatívne využitie svojich neproduktívnych hotovostných rezerv – začnú ich meniť na devízy a tie investovať v zahraničí. A preto so zavedením QE súvisí rýchle oslabenie domácej meny – pretože všetci chcú čím skôr nakúpiť zahraničné aktíva. A tak efekt slabej domácej meny je to jediné, čím kvantitatívne uvoľňovanie dokáže ekonomike pomôcť.

A do tohto problému sa dostali aj japonské banky. Vlastne sú v ňom už dekády. Preto sa z japonského jenu stal „carry trade“. A preto posilňujúci japonský jen a oslabovanie zlata je vždy lakmusovým papierikom problémov na finančnom trhu. A tak ako teraz, aj tých čínskych. Tie však trvajú už veľmi dlho – viac sme o nich hovorili na našom webinári. Isté že, že aj tu bublina raz praskne. Kde bude potom japonský jen?

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Finále ČR-Švýcarsko vidělo rekordních 3,74 mil. lidí, víc mělo jen Nagano
    Nedělní finálový zápas na MS v hokeji mezi Českem a Švýcarskem sledovalo na ČT Sport a na internetovém iVysílání rekordních 3,74 milionu diváků starších čtyř let. Jde o nejsledovanější přenos na kanále ČT Sport a druhý divácky nejúspěšnější sportovní přenos v České televizi po finále olympijských her v Naganu ČR-Rusko v roce 1998, které vidělo 4,16 milionu diváků. ČTK to řekl Martin Klimeš z tiskového oddělení České televize.
  • Finalisté Fintech Challenge společností ČSOB a Mastercard už se prosazují i v zahraničí
    Šest českých a slovenských startupů má úspěšně za sebou pětiměsíční akcelerační rozvoj Fintech Challenge 2024. Na této výzvě vůbec poprvé spolupracovaly společnosti ČSOB a Mastercard v rámci programu Start it @ČSOB. Vybrané startupy si pochvalovaly přínosy náročného podpůrného programu s nejlepšími odborníky. „Chtěl jsem poděkovat ČSOB a Mastercard za to, že tento skvělý program zorganizovaly,“ uvedl na slavnostním zakončení Fintech Challenge v Radlické kulturní sportovně zakladatel a CEO Zarathustra Tomáš Turek.
  • Finálna vlna AUDUSD
    AUDUSD dnes mierne posilnil v reakcii na víkendové čínske dáta, ktoré ukázali na mierne väčší ako očakávaný nárast exportu. Takže aussie sa drží svojich ziskov z piatka, keď USD oslabil po číslach z trhu práce...
  • Final US PMI readings in line with expectations
    Hlavní ekonom Standard&Poor's Williamson poukázal na to, že data PMI za září potvrzují ochlazení americké ekonomiky po oživení růstu začátkem letošního léta. Mezitím inflační tlaky v sektoru služeb zůstávají nehybné.
  • Financial Times a Grécko
    UK denník Financial Times v nedeľnom vydaní píšu, že Grécko, aj keď si dokáže požičať na trhoc...
  • Financial Times (UK denník) a ďalšia záchrana
    V novinách sa špekuluje o celej sérii záchran, ktoré by mohli byť v nasledujúcom objeme: Írsk...
  • Financial Times (UK denník) a pohľad na euro
    Po víkendovom záchrannom balíčku bude postavenie eura ako rezervnej meny v ohrození....
  • Financování českého vládního dluhu se bude prodražovat
    České vládní dluhopisy byly až do podzimu 2016 v silném dlouhodobém býčím trendu, v jehož rámci tržní ceny dluhopisů rostly a výnosy do doby splatnosti naopak klesaly. Nejsledovanější vládní dluhopis s 10letou splatností dosáhl cenového maxima v září 2016, když jeho výnos dosedl na historické minimum pouhého 0,25 procenta.
  • Finančná Konferencia ShowFx World sa uskutoční 8. júla v Bratislave
    Všetkých obyvateľov Bratislavy pozývame na jedinečné vzdelávacie podujatie od ShowFx World, ktoré bude pozostávať zo 7 bezplatných seminárov a workshopov o obchodovaní a investovaní pod vedením popredných finančných odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Spojeného kráľovstva, ktoré sa všetky uskutočnia v jeden deň a na jednom mieste.
  • Finančná represia po indicky
    Ak ešte nemáte zažitý pojem finančná represia, začnite si zvykať. Sú totižto iba dva udržateľné spôsoby, ako znížiť obrovský globálny dlh – pomocou dlhodobo vysokej inflácie alebo pomocou finančnej represie. Inflácia je preferovaný nástroj, keďže postihuje všetkých v tichosti a bez zjavnej bolesti. No o finančnej represií sa to už povedať nedá. India je toho výborným príkladom.
  • Finančné trhy QE nepotrebujú
    Schválenie ESM nemeckým ústavným súdom a predstavenie nového iPhonu 5 včera pomohlo akciovému trhu v rast...
  • Finanční bilance: Letošní rok Češi zakončují optimističtěji než loni. Rok 2024 vidí ještě nadějněji
    I navzdory náročným finančním zkouškám, které rok 2023 Čechům přinesl, zavládá při zpětném ohlédnutí spíše optimismus. Vyplynulo to z prosincového průzkumu Provident Financial. Za finančně úspěšný hodnotí letošní rok o 3 p.b. lidí více než rok předtím. Méně lidí zároveň letos škrtilo opasky či sahalo do úspor. V meziročním srovnání o polovinu více lidí investovalo a o čtvrtinu více si půjčilo. Nejnáročnějším obdobím z hlediska financí bylo pro polovinu lidí léto. Ve srovnání s loňskem do nového roku letos více lidí vstupuje s pozitivním výhledem. Obavy ze zvládnutí finanční situace má na přelomu roku o třetinu méně Čechů než loni.
  • Finanční budoucnost na obzoru: americké akcie před zprávami o spotřebitelských cenách rostou
    Indexy Nasdaq a S&P 500 vykázaly v úterý před zveřejněním klíčových údajů o inflaci mírný růst, a to navzdory poklesu ve finančním sektoru. Stalo se tak před výsledkovou sezónou předních amerických bank, která začíná v pátek.
  • Finanční domy dnes vévodily akciovému světu
    Dnešek nepřinesl žádná nová makroekonomická data ani významnější korporátní informace. Tématem tak byly rostoucí dluhopisové výnosy ve Spojených státech po včera zveřejněných ekonomických ukazatelích. Už v průběhu dnešního ranního obchodování v Asii byly patrné silné výprodejní tlaky na akciových trzích. Evropské akcie nezůstaly bez povšimnutí a index Stoxx 600 tak v závěrečných desítkách minut obchodování přichází o 0,8 %. Tíhou mu jsou prakticky všechny sektory v čele s nejcitlivějšími na pohyb úrokových sazeb, jakými jsou realitní developeři, maloobchodníci nebo utility. Jejich akcie odepisují v rozmezí 1,7 až 2,5 %. Jediným vojákem v poli se vztyčenou hlavou jsou finanční instituce, které si připisují 0,9 %.
  • Finanční firma Ant ze skupiny Alibaba plánuje vstup na burzu
    Společnost Ant Group, která je finančně technologickou dceřinou firmou čínského internetového prodejce Alibaba, plánuje ještě v letošním roce vstoupit na burzu v Hongkongu. Cílem firmy je dosáhnout ohodnocení více než 200 miliard USD (4,7 bilionu Kč), uvedla dnes s odvoláním na informované zdroje agentura Reuters.
  • Finanční gigant bude obchodovat s bitcoinem
    „Zatímco ještě před necelými dvěma týdny se cena bitcoinu pohybovala na úrovni kolem 41 000 dolarů, dnes se dostala pod úroveň 30 000 dolarů. Obrovská proměnlivost ceny bitcoinu může generovat vysoké zisky i ztráty, proto by investoři na kryptoměnových trzích měli být velice ostražití,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Finanční gramotnost Čechů je průměrná, přesto nemají zájem ji zvyšovat
    Podle aktuálních dat společnosti EMA data každý 13. Čech hodnotí svou finanční gramotnost jako špatnou nebo dokonce velmi špatnou. Přesto se právě tato skupina loni nevěnovala vylepšení svých znalostí. Má to ale v plánu – v roce 2021 se lidé se špatnou finanční gramotností chtějí v této oblasti vzdělávat až v 75 % případů.
  • Finanční gramotnost Čechů se podle ČBA mírně zlepšila
    Finanční gramotnost Čechů se mírně zlepšila, když index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), stoupl na 56 bodů z loňských 55 bodů. Stále platí že, čím vyšší vzdělání, tím lepší povědomí o financích. I letos pro respondenty bylo nejtěžší otázkou určit, který z navrhovaných úvěrů je z hlediska úrokové sazby výhodnější. O výsledcích průzkumu ohledně finanční gramotnosti dnes informovali představitelé ČBA na tiskové konferenci. Průzkum ČBA a agentury Ipsos se uskutečnil během srpna mezi 1063 respondenty ve věku 18 až 79 let.
  • Finanční gramotnost v českých rodinách: O hodnotě peněz diskutuje s dětmi jen polovina rodičů
    Čeští rodiče se podle průzkumu snaží vést děti k finanční gramotnosti a využívají k tomu různé nástroje. Dubnový průzkum Partners Banky ukázal, že nejpopulárnějším stylem výuky jsou diskuze o samotné hodnotě peněz, následované využíváním kapesného jako prostředku k učení. To svým dětem dává 8 z 10 dotazovaných rodičů. V průměrů dostávají čeští nezletilí přes 700 korun měsíčně, dospělí, kteří pokračují ve studiích, od rodičů pak průměrně dostávají bezmála 2800 korun. Třetina rodičů kapesné dětem podmiňuje, například prospěchem nebo domácími pracemi.
  • Finanční konference ShowFx World v Praze se koná 16. února
    Všichni obchodníci a ti, koho zajímá dozvědět se více o obchodování a investicích, jsou zváni na bezplatnou vzdělávací akci – Finanční konferenci ShowFx World v Praze.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
eightcap forex