Sobota 21. prosince 2024 19:08
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Výhled Invesca na druhou polovinu roku: Očekáváme krátké a mírné zpomalení ekonomiky

29.06.2023 20:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vstupujeme do druhé poloviny letošního roku a je čas podělit se o pololetní výhled společnosti Invesco. Žijeme nyní ve výjimečné době, mnoho centrálních bank vyspělých ekonomik se stále soustředí na omezení nejhorší inflace za poslední desetiletí. Vyvinul se tlak na snižování inflace, ale zároveň to přineslo výrazné zpomalení globálního růstu a některé finanční problémy, včetně krachů několika amerických regionálních bank. Na tomto pozadí však vidíme odolnost mnoha ekonomik, zejména v oblasti služeb.

Základní scénář: Hrbolaté přistání

Náš základní scénář předpokládá relativně krátké a mělké zpomalení ekonomiky v souvislosti s pokračujícím mírným růstem inflace a blížícím se koncem zpřísňování měnové politiky.

  • Spojené státy. Pořád se domníváme, že Spojené státy se pravděpodobně vyhnou rozsáhlé recesi. Namísto toho očekáváme určité oslabení ve druhé polovině letošního roku, protože zástupci Fedu zajistí hrbolaté přistání. Domníváme se, že v USA zvyšování sazeb končí a inflace bude nadále výrazně klesat, i když nedokonale. Se vstupem do roku 2024 očekáváme pozitivnější výhled růstu a oživení americké ekonomiky.
  • Eurozóna a Velká Británie. Eurozóna a Spojené království budou podle našeho názoru pravděpodobně následovat podobný model jako USA, ale se zpožděním. V roce 2023 pomáhaly udržet dynamiku evropské ekonomiky různé síly, avšak očekáváme, že zpřísnění finančních podmínek bude s postupem času působit na nárůst úvěrů. To pomůže snížit inflační tlaky, ale také to způsobí výrazné zpomalení ekonomiky.
  • Čína. Na rozdíl od mnoha významných rozvinutých tržních ekonomik se Čína nachází ve výrazně odlišné fázi svého cyklu – v jakémsi „kostrbatém rozjezdu“. Uvolnění restrikcí covid-19 způsobilo významné, i když nerovnoměrné oživení. Znovuotevření do značné míry prospívá té části ekonomiky, která se zabývá službami, nicméně zpomalení tempa růstu v celosvětovém měřítku znamená slabší výrobní aktivitu, než v jakou se vkládala naděje. Čína přesto zůstává světlým bodem s utlumenou inflací a silným růstovým výhledem. Očekáváme pokračující akomodaci ze strany Čínské lidové banky a určité fiskální stimuly.

Celkově se tedy domníváme, že se nacházíme na politickém vrcholu, že probíhá dezinflace a že dochází k relativně krátkému zpomalení globální ekonomiky, ale očekáváme, že trhy se brzy ohlédnou za touto epizodou a začnou diskontovat budoucí ekonomické oživení.

Důsledky pro trhy. Tento scénář nazýváme hrbolatým přistáním, protože by nadále docházelo k určitým hospodářským škodám – pro některé země výraznějším než pro jiné. V tomto prostředí očekáváme v krátkodobém horizontu lepší výkonnost těch trochu defenzivních tříd aktiv, jako jsou kvalitní podnikové dluhopisy a strukturované úvěry, a také růstových a kvalitních akcií, zejména technologií, spotřebních výrobků a služeb. Vzhledem k našemu výhledu, kdy očekáváme růst Číny a dalších asijských zemí upřednostňujeme také asijské akcie.

Nepříznivý scénář: Tvrdé přistání

Domníváme se, že existuje možnost nepříznivého scénáře – „tvrdého přistání“ – při kterém bude globální růst zasažen silněji, počínaje recesí v USA, která se kaskádovitě rozšíří do ostatních ekonomik.

Důsledky pro trhy. Předpokládáme, že v tomto prostředí by se dařilo velmi defenzivním třídám aktiv. Patří sem hotovost, státní dluhopisy s dlouhou dobou splatnosti a defenzivní akcie, jako jsou akcie spotřebního zboží a zdravotnictví. Předpokládáme, že v tomto prostředí se bude dařit také zlatu.

Příznivý scénář: Hladké přistání

Domníváme se, že existuje také možnost příznivého scénáře – „hladkého přistání“ – kdy se inflace zmírní rychleji, měnová politika ovlivní růst méně, než se očekávalo, a globální ekonomika přežije relativně bez úhony.

Důsledky pro trhy. Předpokládáme, že v tomto scénáři by se dařilo rizikovějším třídám aktiv, včetně úvěrů s vysokým výnosem, evropských a rozvíjejících se trhů, cyklických akcií a akcií s menší kapitalizací a průmyslových komodit.

Závěr

V budoucnu nadále vidíme jako nejpravděpodobnější scénář nerovné přistání. Agresivní utahování měnové politiky centrálními bankami však s sebou nese značná rizika. Uvědomujeme si, že existuje možnost většího počtu finančních nehod a že může dojít ke škodám u zástav, protože je například zvýšené napětí v sektoru komerčních nemovitostí. Kromě toho nadále existují významná geopolitická rizika. Zůstaneme ostražití, budeme pozorně sledovat ekonomická data a náš výhled znovu podle potřeby aktualizujeme.

Poznámka k Rusku

Jak jsme uvedli výše, pozorně sledujeme geopolitická rizika a tato rizika byla o uplynulém víkendu v centru pozornosti v souvislosti se zprávami o vojenské vzpouře v Rusku (která byla brzy zastavena). Neočekáváme, že by tato situace měla nějaký zásadní přímý nebo bezprostřední vliv na světovou ekonomiku nebo trhy, ale budeme ji nadále pozorně sledovat vzhledem k tomu, že má potenciální dopad na ceny některých aktiv, zejména některých komodit. Myslíme si, že tato rizika stojí za to mít na paměti, ale zatím bychom kvůli nim neupřednostňovali úpravu alokace portfolia.

V tuto chvíli nemáme dostatek informací, abychom věděli, jaká bude budoucnost. Mezi možnosti, které je třeba sledovat:

  • Existuje určitá pravděpodobnost, že Rusko neobnoví dohody o vývozu obilí, což by mohlo způsobit určitou volatilitu cen některých komodit.
  • Rusko by se mohlo pokusit prodat více ropy v Asii, aby zaplatilo domácí nebo vojenské priority, a asijští kupci se mohou pokusit o tvrdší dohodu vzhledem k nestabilitě.
  • Je možné, že nestabilita v Rusku by se mohla promítnout do dřívějšího ukončení války, což by mohlo být pozitivní pro evropská riziková aktiva.
  • Nebo by nestabilita v Rusku mohla zesílit, což by zvýšilo obavy z geopolitického rizika a zvýšilo by cenu „bezpečných přístavů“ aktiv, jako jsou zlato a americké státní dluhopisy.

Situaci budeme nadále pozorně sledovat a pravidelně budeme aktualizovat informace.

Kristina Hooper, vedoucí stratéžka pro globální trhy, Invesco Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výhled globálního portfolia s alokací aktiv do prvního čtvrtletí roku 2025
    Americká aktiva si v roce po volbách obvykle vedou dobře. Proto vzhledem k tomu, že očekáváme nižší inflaci, politiku uvolňování u centrálních bank a větší růst, si myslíme, že měl by být rok 2025 pro finanční trhy dobrý. Po silném růstu cen v roce 2024 však opatrně podstupujeme riziko.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 10. května 2023
    Celková dynamika DXY zůstává stále medvědí. Aby prodejci mohli na DXY (CFD #USDX na terminálu MT4) obnovit short pozice, je potřeba průraz hladiny supportu 101,51 (200 EMA v grafu 1H). DXY bude v tom případě v denním grafu dál klesat v rámci klesajícího kanálu. Jeho spodní hranice, která aktuálně prochází nedaleko hladiny 98,00, se stane cílem poklesu. I když by se stále mohl zastavit v zóně klíčových hladin supportů 100,40 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,25 (200 EMA v týdenním grafu), nad kterými DXY zůstává v zóně dlouhodobého býčího trhu.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 12. dubna 2023
    Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFDna #USDX na terminálu MT4) se obchoduje v zóně krátkodobého a střednědobého trendu a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu).
  • Výhled indexu amerického dolaru na 14. dubna 2023
    Výhled dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD na #USDX na terminálu MT4) se obchoduje na krátkodobých a střednědobých trzích a klesá ke klíčovým úrovním supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Průraz úrovní supportu 100,00 může vyvolat další pokles DXY a průraz supportu 99,15 výrazně zvýší rizika narušení dlouhodobého býčího trendu dolaru, který se stále drží v globální býčí zóně nad supportem 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu).
  • Výhled indexu amerického dolaru na 14. února 2023
    Dolar a jeho index DXY od začátku dnešního obchodního dne klesají. V době psaní článku se futures na DXY (CFD na #USDX v obchodním terminálu MT4) obchodovaly poblíž úrovně 102,86, tedy zhruba 100 bodů pod lokálním šestitýdenním maximem 103,85 z minulého týdne.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 2. března 2023
    Dolarový index (DXY) zakončil únor se slušným ziskem 2,8 %. K růstu dolaru došlo na pozadí pozitivních makro statistik z USA, které oživily naděje kupců dolaru na to, že Fed bude pokračovat v ultra přísné měnové politice.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 25. dubna 2023
    Účastníci trhu vyhodnocují makroekonomické údaje z USA a snaží se předpovědět pravděpodobnost recese v americké ekonomice a kroky Federálního rezervního systému v současné situaci.
  • Výhled indexu amerického dolaru na 5. dubna 2023
    Výhled amerického dolaru se zhoršuje a jeho index DXY (CFD #USDX v MT4) rychle klesá ke klíčovým hladinám supportu 100,35 (144 EMA v týdenním grafu), 100,00 a 99,15 (200 EMA v týdenním grafu). Překonání supportu na úrovni 99,15 výrazně zvýší rizika narušení globálního býčího trendu dolaru, který je stále v zóně globálního býčího trhu nad hladinami supportu 93,40 (200 EMA v měsíčním grafu) a 89,50.
  • Výhled indexu Dow Jones Industrial Average na 1. února 2023
    Obecně vzato, růstová dynamika amerického akciového trhu a jeho tří hlavních akciových indexů zůstává.
  • Výhled inflace: co očekávat v následujících měsících 🔎
    V posledním měsíci letošního roku je růst na světových trzích tažen spekulacemi o nadcházejícím snižování úrokových sazeb a klesající inflaci. Důležité jsou zde zejména údaje z USA, které jsou motorem pro zbytek trhů a do jisté míry diktují politiku ostatních centrálních bank. Poslední zasedání Fedu bylo trhy přijato mimořádně holubičím způsobem a bylo katalyzátorem růstu. Indexy se kotují kolem historických maxim nebo nad nimi, to vše v naději, že první snížení Fedu přijde již v březnu a určitě dříve než v polovině příštího roku. Nové projekce naznačují snížení o celkem 75 bazických bodů v roce 2024. Aby se však narativ Fedu udržel, musí inflace v USA pokračovat v současném klesajícím trendu. Podívejme se na několik grafů, abychom se dozvěděli více o možném směřování v nadcházejících měsících.
  • Výhled na americké akciové trhy ve zbytku roku
    Trhy od poloviny října nabraly pozitivní růstový trend po téměř dvou měsících klesání. To vše v důsledku inflačních, geopolitických a poptávkových problémů, kdy ekonomika začíná čím dál více pociťovat zvyšování klíčových úrokových sazeb. Ekonomika se může do budoucna dál zpomalovat a více firem bude oznamovat propouštění. Krachy firem mohou nabrat na obrátkách v příštím roce. Je potřeba mít na mysli, že se v současnosti utahuje monetární politika zběsilým tempem. Účinky změny úrokových sazeb se projevují se zpožděním zhruba 12 až 18 měsíců. Přesto krátkodobé vyhlídky na trzích nemusí být chmurné.
  • Výhled na dnešní den
    Komentářo Společnost Google včera zklamala ve výsledcích, když nedosáhla odhad EPS 6.91 USD a r...
  • Výhled na dnešní den
    Komentářo Týdenní zpráva o důvěře v USA se vrátila zpět k "normálním" úrovním (-47) po -43 v minulém týdnu. Dnešní z...
  • Výhled na měnový pár EUR/USD na příští rok: Obrat eura vs. návrat k paritě
    Letos se měnový pár EUR/USD vrátil pod paritu, přičemž 28. září se dostal na minimum 0,9535, nejen letošní minimum, ale také nejnižší hodnota od června 2002, tedy před více než 20 lety.
  • Výhled na rok 2023 - Akcie, Dluhopisy, Ekonomika, Dolar
    Rok se s rokem sešel a je potřeba se především dívat dopředu. Čeká nás 12 měsíců mnoho neznámého, a jak ukázaly roky 2020 nebo 2022, možná i zcela nečekaného. Ve videu se dívám především na věci, které nás musí z pohledu dalšího vývoje kapitálových trhů zajímat nejvíce, jelikož jsou katalyzátorem větších trendů.
  • Výhled na rok 2023: Bude krypto opět vzkvétat?
    Simon Peters se zamýšlí nad hlavními riziky a příležitostmi na poli kryptoměn v roce 2023. Letošní rok byl pro trh s kryptoaktivy bouřlivý. Přesto by „krypto–zima“ mohla ustoupit „krypto–jaru“. Zde je šest ukazatelů, které by mohly určit, kdy trh opět rozkvete:
  • Výhled na rok 2024 Štěpána Hájka
    Světové akcie mají za sebou velmi vydařený rok 2023. K ziskům jim pomohla relativně nízká srovnávací základna z roku 2022, kdy akcie zaznamenaly největší pokles od finanční krize v roce 2008. Zisky jsme zaznamenali napříč geografickým spektrem, kdy tahounem byly technologické akcie ve Spojených státech. Akciový se trh se dokázal podívat i přes krach tří menších regionálních bank a fiskální problémy americké vlády. Většinu roku se zisky koncentrovaly v sedmi společnostech z technologického sektoru, které pravděpodobně podobně pozitivní rok nezaznamenají. Koncem roku však naznačil snižování úrokových sazeb americký Fed, což byl signál k růstu i pro ostatní segmenty trhu.
  • Výhled na týden: Stojí americká ekonomika před silným propadem?
    Poklidné obchodování v průběhu minulého týdne narušila páteční US makrodata. Index spotřebitelských cen CPI měřící inflaci v dubnu vzrostl více, než se očekávalo. Hlavní CPI bez vlivu potravin a energií v dubnu vzrostl o 0,3 % z březnových 0,2 %. To je nejrychlejší tempo od ledna 2013. Nečekaný tlak na růst cenové hladiny může mít dopad na další rozhodování FEDu a dřívější zvýšení úrokových sazeb v tomto roce.
  • Výhled na týden: US ekonomika klesá, potěší čísla z trhu práce?
    Podle upravených údajů klesl HDP Spojených států v 1Q 2015 o 0,7 %, což je nejhorší výkon od roku 2009. Americké akcio...
  • Výhled na týden: Útěk z bezpečných aktiv potvrzuje konjunkturu
    Investoři po celém světě se ve velkém zbavují bezpečných státních dluhopisů a výnosy tak raketově rostou. Zatímco ještě koncem dubna se výnosy německých desetiletých dluhopisů pohybovaly pod úrovní 0,1 %, koncem minulého týdne se výnos vyšplhal až na 0,7 %. Obdobné výrazné vzestupy výnosů bylo možné zaznamenat i na japonských a amerických desetiletých dluhopisech. Zdá se tedy, že s rozbíhající se americkou i evropskou ekonomikou investoři definitivně opouštějí bezpečné přístavy a jsou připraveni své prostředky přesunout do rizikovějších aktiv.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new