Pondělí 30. prosince 2024 18:11
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Nastroje

Firmy očekávají pro příští rok lepší tržby, inflace ale bude dusit podnikání i nadále. Zisky navíc může ohrozit další strašák - horší platební morálka odběratelů

22.06.2023 12:10  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Firmy z východní Evropy včetně Česka se pro příští rok nejvíce bojí ohrožení svojí ziskovosti. Ačkoli počítají se zvýšením tržeb, nejsou si jisté, zda jim inflace umožní promítnout tento nárůst také do výsledků hospodaření. Průzkum pojišťovny pohledávek Atradius také ukázal, že na trhu panuje obava ze zhoršení platební morálky odběratelů. V jejím důsledku by pak části podniků hrozily problémy s nedostatkem hotovosti.

Zatímco 55 % společností z východní Evropy očekává pro rok 2024 nárůst tržeb, se zvýšením zisku počítá jen 39 % firem. Ty ostatní dál předpokládají, že budou čelit tlaku na zvyšování nákladů kvůli inflaci. Ta má sice postupně zmírňovat, ale i v příštím roce zůstane nadprůměrná. 

Ziskovost firem bude kromě inflace srážet dolů také očekávané zhoršení platební morálky odběratelů v B2B obchodování. Přinese s sebou vyšší náklady na řízení úvěrového rizika, posílení procesu řízení pohledávek či na inkaso faktur po splatnosti. Vyplývá to z pravidelného průzkumu Atradius Barometr platební morálky, který na sedmi trzích ve východní Evropě, konkrétně v Polsku, Maďarsku, České republice, na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku a v Turecku, uskutečnila úvěrová pojišťovna Atradius.

„Přestože je inflace už za vrcholem, a to nejhorší máme snad za sebou i na trhu energií, zůstává podnikatelské prostředí stále zatížené vysokými náklady. Výsledkem je tlak na snižování ziskových marží a pokračující ohrožení životaschopnosti některých podniků. Řízení pohledávek a schopnost včas proměnit faktury na hotové peníze může být v takové situaci rozhodující pro celkovou stabilitu firem,” popisuje výkonná ředitelka společnosti Atradius pro region východní Evropy Markéta Stržínková.

Zhoršení doby průměrné úhrady faktur a potenciální nedostatek hotovosti očekává pro příští rok podle průzkumu čtvrtina oslovených firem. „V současnosti je každá čtvrtá faktura ve východní Evropě uhrazena po termínu splatnosti, nebo dokonce vůbec. S pozdě zaplacenou fakturou se v posledním roce setkalo až 85 % podniků. Mnoho společností už dříve v důsledku pandemie či války na Ukrajině přistoupilo ke zkrácení platebních podmínek a přijalo další opatření ke zlepšení dlouhodobého inkasa faktur, aby si udržely hotovost a snížily potřebu externích půjček. Firmy, jež pro rok 2024 očekávají další zhoršení platební morálky odběratelů, tak už nemají příliš velký manévrovací prostor, jak vlastními silami úvěrové riziko držet na uzdě,” vysvětluje Stržínková s tím, že průměrná doba splatnosti faktur nyní ve východní Evropě činí 40 dnů, o dva dny méně než v roce 2022.


Větší důraz na řízení úvěrového rizika odběratelů v segmentu B2B plánuje v příštím roce klást bezmála polovina dotázaných společností. Potenciální nevýhodu tohoto přístupu ale obvykle představují nedostatečné rezervy na absorbování případné insolvence velkého odběratele, jež by mohla ohrozit přežití podniku. To může vysvětlovat, proč letos o pětinu narostl podíl společností, jež podle průzkumu zvažují v následujících 12 měsících uzavřít úvěrové pojištění, které je ochrání před dopady nesplacených pohledávek a zároveň uvolní hotovost na provoz podniku. „Kromě zvýšení finanční stability i likvidity firem má pojištění pohledávek ještě jednu výraznou výhodu. Minimalizuje riziko takzvané druhotné platební neschopnosti, při které mohou finanční potíže či dokonce bankrot nastat z důvodu neuhrazených závazků ze strany odběratelů,” uzavírá Markéta Stržínková.  

Sběr dat v rámci průzkumu Atradius Barometr platební morálky pro východní Evropu byl proveden v období od konce 1. čtvrtletí do poloviny 2. čtvrtletí 2023. Výsledky zahrnující odpovědi zástupců 1540 společností z Česka, Polska, Maďarska, Slovenska, Rumunska, Bulharska a Turecka poskytují dobrý přehled o tom, jak podniky platí svým B2B odběratelům a jak řeší problémy způsobené špatnými platebními praktikami v současném náročném ekonomickém a obchodním prostředí. Regionální zprávy i zprávy za jednotlivé trhy naleznete v sekci Publikace na webových stránkách společnosti Atradius.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Firma Tameh, jež dodává energie Liberty, půjde do reorganizace, rozhodli věřitelé
    Společnost Tameh Czech, která je dodavatelem energií pro huť Liberty Ostrava, půjde do reorganizace. Rozhodli o tom dnes na schůzi v Ostravě věřitelé. Usnesení o povolení reorganizace ještě musí vydat soud. Tameh uvádí, že se do úpadku dostal kvůli tomu, že mu Liberty, jejíž provozy stojí, přestala platit.
  • Firma Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert loni navýšila zisk o 165 procenta. Firmy napříč obory měly loni „mejdan“, podařilo se jim náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat dost navíc
    Společnost Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert hlásí dramatický nárůst zisku. Ten jí loni stoupl o mimořádných 165 procent. Navzdory prostředí mimořádně vysoké inflace.
  • Firma ze skupiny Volkswagen pracuje na průlomové baterii pro elektromobily
    Společnost PowerCo, která je bateriovou divizí automobilky Volkswagen, zaznamenala slibné výsledky v testech prototypu tzv. solid-state baterie pro elektromobily amerického partnera QuantumScape. Tato technologie slibuje vyšší energetickou hustotu, než jakou mají současné baterie, menší riziko požáru díky eliminaci hořlavých elektrolytů a větší odolnost vůči cyklickému nabíjení, což by zajistilo bateriím delší životnost, upozornil server The Autopian. Solid-state baterie mají pevný elektrolyt.
  • Firmě Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert stoupl zisk o 165 %
    Firmě Vodňanská drůbež z koncernu Agrofert vzrostl loni meziročně zisk po zdanění o 165 procent na 240,8 milionu Kč. Zisk před zdaněním stoupl podobně na téměř 300 milionů. Tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží vzrostly o pětinu na 6,94 miliardy Kč, z toho 6,1 miliardy byly tržby v ČR. Společnost loni prodala 96.890 tun výrobků. V Modřicích na jižní Moravě rozšiřuje porcovnu, na střeše nově postavené haly ve Vodňanech vybudovala fotovoltaickou elektrárnu. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné dnes ve Sbírce listin.
  • Firmě Wienerberger stoupl zisk po zdanění o 68,9 pct na 1,32 miliardy Kč
    Firma Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, měla loni tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 4,87 miliardy Kč. Meziročně stouply o 20,5 procenta. Zisk po zdanění stoupl o 68,9 procenta na 1,32 miliardy Kč. Výsledkově to byl pro firmu jeden z nejlepších roků. Vyplývá to z výroční zprávy firmy zveřejněné ve Sbírce listin. Firma má kolem 900 zaměstnanců.
  • Firmy, data i Čína pomohly vylepšit tržní sentiment. Koruna vyhlíží vyšší sazby
    Na finančních trzích jsou dopoledne stále znát obavy z rychlejšího stahování peněz centrálními bankami. Podepsaly se na tom spekulace o možném utahování Bank of Japan, tedy banky, která se po útlumu evropského QE stává klíčovým dodavatelem volné likvidity. Dluhopisové výnosy, včetně japonských, se po včerejším nárůstu zklidnily, ale žádná korekce se zatím nekoná.
  • Firmy, které chtějí ukázat, že BTC je možné těžit
    Společnosti v čele se třemi významnými osobnostmi světa Bitcoinu – Blockstream Adama Backa, Block Jacka Dorseyho a Tesla Elona Muska spojují své síly k těžení BTC zeleným způsobem.
  • Firmy, které letos vstoupí na burzu, čeká raketový růst. Na IPO se chystají sociální sítě, digitální banky i veganské potraviny
    Investoři se shodují, že rok 2022 bude pro nováčky na poli IPO velmi příznivý. Raketový růst čeká na zkušené hráče, ale i mladší start-upy, které vyzývají trh. Na svůj burzovní debut se připravuje Starlink pod vedením Elona Muska a sociální platformy jako TikTok, Reddit, či Discord. Emisi akcií dále chystá americká online služba pro doručování potravin Instacart, platební aplikace Stripe, digitální banky Klarna a Chime, úložiště dat Databricks a výrobci veganských produktů Impossible Foods. Investiční experti z Freedom Finance vytipovali 10 nejočekávanějších IPO, které by neměly uniknout pozornosti investorů, s celkovým oceněním přesahujícím 360 miliard dolarů.
  • Firmy nepotěšily, rizikem zůstává Trump. Koruna za zhoršené nálady další zisky nepřidala
    Dnešek koruně nové zisky nepřinesl, její kurz k euru se naopak stahuje zpět na 25,70. Tentokrát jde pouze o drobný pohyb. Dozvuky jestřábích komentářů z ČNB bránily korunu proti vlivu zhoršení situace na hlavních trzích. Později odpoledne však v regionu lehce převážily prodejci.
  • Firmy obchodující se zahraničím se nechávají zajistit o 70 % více. Vyšší částky na delší dobu
    Aktuální geopolitická situace rapidně zvýšila zájem firem obchodujících se zahraničím o kurzové zajištění. Jak uvádí Tomáš Kudla, obchodní ředitel pro ČR a SK společnosti Ebury: "Aby si firmy zachovaly svou konkurenceschopnost, zajišťují si kurz. Klienti mají zájem o vyšší částky než obvykle a značná část z nich se zajišťuje i na období 3 let, což je v rámci našich služeb možné. V našem portfoliu zákazníků hovoříme o zhruba 70% nárůstu zájmu o tuto službu." Nejčastěji jde přitom podle Kudly o zajištění zejména měnového páru EUR/CZK.
  • Firmy podnikatelů Křetínského, Tkáče, Havrlanta a PPF kupují Planeo Elektro
    PPF, EC Investments a Rockaway Capital kupují skupinu FAST, která vlastní řetězec prodejen elektroniky Planeo Elektro. Cenu transakce nezveřejnily. Firmy to dnes oznámily v tiskové zprávě, obchod ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
  • Firmy: Rekordní cena povolenek zvýší náklady, nahoru ji tlačí spekulanti
    Rekordní cena emisních povolenek, které platí uhelné elektrárny či průmyslové podniky za tunu oxidu uhličitého (CO2) vypuštěného do atmosféry, zvýší náklady těchto provozů. Cenu nahoru tlačí spekulanti. Vyplývá to z vyjádření vybraných firem a sdružení, které oslovila ČTK. Cena emisních povolenek v Evropské unii dnes dosáhla rekordu a poprvé přesáhla hranici 50 eur (1292 korun) za tunu. K růstu cen přispívá mimo jiné přísnější politika ochrany klimatu a také vysoká poptávka od investorů.
  • Firmy se zbavují počítačových expertů. Vlna propouštění je teprve na začátku
    Český pracovní trh v informačních technologiích by podle odhadů mohl pojmout kolem tří set tisíc lidí. Poptávka po počítačových odbornících stále převyšuje nabídku, přesto některé firmy „ajťáky“ propouštějí. Proč a kdo by se měl o svou práci nejvíce obávat?
  • Firmy si už můžou nechat změřit index připravenosti na AI
    V Česku byl spuštěný Index připravenosti na AI neboli AI Readiness Index (AIRI). Jde o první celonárodní hodnotící systém připravenosti na umělou inteligenci zaměřený na podniky a průmysl, který vyvinula organizace AI Singapore (AISG) a v tuzemsku jej zavádí Česká asociace umělé inteligence.
  • Firmy s nízkým ESG skóre nejsou pro investory atraktivní. Umělá inteligence pomáhá odhalovat rizika a pravdivost informací
    Trendem současnosti jsou investice do firem, které se chovají společensky a ekologicky zodpovědně. ESG skóre ovlivňuje celá řada faktorů a je proměnlivé v čase. Bohužel řada společností se snaží svůj obraz uměle vylepšovat, mluvíme pak o tzv. greenwashingu. Právě greenwashing umí automatizovaně kontrolovat umělá inteligence.
  • Firmy s obchodovanými akciemi budou muset mít zásady odměňování
    Společnosti, jejichž akcie se veřejně obchodují na regulovaném trhu, pravděpodobně budou muset vypracovat zásady odměňování členů volených orgánů firmy a zveřejňovat zprávy obsahující výši odměn členů orgánu společnosti. Počítá s tím zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s podporou výkonu práv akcionářů a který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O podpisu informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
  • Firmy v eurozóne zvýšili svoj dlh vo forme dlhopisov za Q2 o 46 mld. EUR. Predovšetkým kvôli ECB
    Minulý piatok zverejnil eurostat finančné účty krajín EÚ za druhý kvartál. Jedná sa o bilanciu finančných aktív a pasív jednotlivých ekonomických subjektov. Tento kvartál bol z môjho pohľadu obzvlášť zaujímavý, a to kvôli tomu, že ECB v júni (8.6.) odštartovala v rámci QE nákupy korporátnych dlhopisov. Vychádza to zhruba na 10 mld. eur mesačne. Ohlásila to pritom už v marci, na čo mali podľa viacerých správ spoločnosti, ktorých dlh má rating v investičnom pásme, reagovať zvýšenou emisiou dlhopisov, a to ešte pred začiatkom nákupov. Ukazuje to napríklad aj tento graf od MSCI:
  • Firmy v USA před volbami ztrácejí optimismus, Fed však hovoří o růstu úroků dál
    Americké firmy - jedno zda z průmyslu či z oblasti služeb - jakoby ztrácely dobrou náladu. Alespoň touto řečí hovoří velmi důležité indexy podnikatelských po zkratkou ISM.
  • Firmy vydaly během půldruhého roku dluhopisy za více než 90 miliard Kč
    Mezi lednem 2022 a červnem 2023 vydaly firmy 886 emisí korporátních dluhopisů v objemu 90,4 miliardy Kč. Více než polovina emitentů nabídla výnosy vyšší než 8 %. V insolvenci se ve sledovaném období ocitlo 10 emitentů (1,7 %), kteří vydali 35 emisí dluhopisů (4,0 %) v celkovém objemu 3,2 miliardy Kč (3,6 %). Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, který provozuje Dluhopisomat.
  • Firmy závislé na Velké Británii mohou čelit bankrotu
    Výsledek jednání o brexitu je stále velmi nejasný. Jedna věc je však jistá: firmy s vysokou angažovaností na trzích Spojeného království zažijí velmi těžké časy. Politická situace na Britských ostrovech se dá přirovnat k dílům Franze Kafky. V těch je jedinec vydán napospas cizím a nepochopitelným silám.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy