Sobota 21. prosince 2024 20:01
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Fed ponechá sazby beze změny, ECB je zvýší o 25 bazických bodů

13.06.2023 11:51  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americká centrální banka ve středu ponechá podle našich předpokladů nastavení úrokových sazeb beze změny. Nejzajímavější na jejím zasedání bude zveřejnění nové prognózy a mediánu výhledu úrokových sazeb. Ten se může posunout mírně směrem nahoru a indikovat ještě jedno zpřísnění měnových podmínek. U HDP a inflace čekáme zvýšení odhadu, u míry nezaměstnanosti naopak její snížení. Evropská centrální banka ve čtvrtek podle nás zvedne sazby o dalších 25 bb. Takovéto kroky čekáme pak ještě dva, a to v červenci a září. Depozitní sazba by se tak na podzim měla dostat na 4 %. K návrtu inflace na cíl bude ale třeba i další omezování bilanční sumy. To by podle našeho odhadu mělo začít od února týkat i reinvestic z pandemického programu.

Americká centrální banka podle našeho odhadu ponechá sazby beze změny na 5,00-5,25 %. Trh nyní ve svých cenách zahrnuje zhruba 20-30% pravděpodobnost 25bodového zvýšení. To se však vhledem k posledním vyjádřením, která přicházela z centrální banky, jeví jako nepravděpodobné. Zajímavá bude tedy zejména následná tisková konference a zveřejnění nové makroekonomické prognózy Fedu. Ta zřejmě přinese revizi HDP směrem nahoru. Fed zatím očekával pro letošní rok růst HDP o 0,4 %. To by po solidním růstu v Q1 (1,3 q/q anualizovaně) i očekávané slušné dynamice HDP v Q2 (1-2 % q/q anualizovaně dle odhadů trhu) znamenalo, že by americká ekonomika musela v H2 rychle šlápnout na brzdu. Tomu ale zatím nic příliš nenasvědčuje. Pravděpodobnější proto je, že Fed bude revidovat HDP pro letošní rok směrem nahoru. Naopak výhled pro nezaměstnanost se zřejmě posune směrem dolů (poslední odhad Fedu byl 4,5 % pro konec letošního roku). Inflační prognóza pak může být revidována mírně nahoru.

Nejvíce sledovaný bude medián výhledu úrokových sazeb Fedu. Ten by se z 5,1 % mohl posunout mírně nahoru (na 5,4 %) a posílit tak spekulace o dalším možném utažení měnových podmínek. Nejpravděpodobnější by pro tento krok bylo červencové zasedání, kde trh „hiku“ dává více než 50 % pravděpodobnost. My se domníváme, že Fed bude chtít spíše vyčkat, jak se už tak relativně vysoké úrokové sazby propíší do reálné ekonomiky.

Evropská centrální banka podle nás ve čtvrtek zvedne sazby o dalších 25 bazických bodů po čtyřech 50ti bodových zpřísněních měnové politiky. Depozitní sazba se tak dostane na úroveň 3,5 %. Důvodem k dalšímu utažení měnových kohoutů je vývoj inflace. Ta sice zpomaluje, ve své jádrové složce nicméně zůstává vysoká. Nad pěti procenty se navíc podle kolegů SG jádrová inflace udrží až do září letošního roku, přičemž v příštím roce bude v průměru na 3 %. Vzhledem k tomu, že v eurozóně zatím převažuje poptávka nad nabídkou, trh práce je utažený, tlak na růst mezd sílí, domácnosti mají velké kovidové úspory, přičemž firmy disponují silnou schopností zvyšovat ceny pro koncové zákazníky, koncentrují se inflační rizika ve směru nahoru. Pokud by inflace zůstala nad třemi procenty, mzdové požadavky by zřejmě zůstaly výrazně nad růstem produktivity a začaly tak vyvíjet tlak na ziskovost firem i inflační očekávání. To by kromě dalšího dvojího zvýšení úrokových sazeb, které očekáváme v červenci a září (depozitní sazba by se měla dostat na 4 %), pravděpodobně vedlo k navýšení objemů kvalitativního utahování.

Nyní očekáváme, že s redukcí reinvestic z pandemického programu PEPP v objemu 15-20 mld. EUR měsíčně začne ECB v únoru. Pokud by tomu tak nebylo, musela by jít výše s úrokovými sazbami. V každém případě se domníváme, že ECB nebude moci držet velký objem vládních dluhopisů po dlouhou dobu kvůli zákazu monetárního financování. Bilanční suma by tedy měla v průběhu času klesnout nejméně o 4 biliony EUR, přičemž předpokládáme, že k podobným závěrům dojde i ECB při revizi svých strategických nástrojů. Její závěry by měly být známy ke konci letošního roku.

Autor: Jana Steckerová, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fed pomohl euru jen krátce, přechodné bylo i posílení koruny
    Americký Fed včera sazby neměnil a oznámil opatření na udržování podpory ekonomiky. Reinvestice ...
  • Fed pomohl indexu S&P 500 k novému rekordu
    Americký index S&P 500 během včerejška opět vylepšil svoje historické maximum. Stalo se tak poté, co americká centrální banka snížila úrokové sazby o dalších 25 bb. Zároveň ale signalizovala pauzu v dalším uvolňování měnové politiky. Dařilo se i dluhopisovým trhům. Klesající výnosy tak byly vodou na mlýn především americkým utilitám, jejichž akcie vzrostly v porovnání s ostatními sektory nejvíce, a to o 0,9 %. Přitom akcie z počátku seance měly tendenci klesat s tím, jak Chile zrušilo schůzku Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC) naplánovanou na příští měsíc, kde USA a Čína měly podepsat částečnou obchodní dohodu.
  • Fed pomohl Nasdaqu k nejvyššímu růstu od února
    Americké akciové trhy včera zaznamenaly silný růst, když index Nasdaq 100 rostl nejrychlejším tempem za posledních pět měsíců. Vysoký více než 1,5% růst si připsal i S&P 500, zatímco Dow Jones přidal mírných 0,3 %. Kromě Fedu byly v centru pozornosti i korporátní výsledky firem. Zatímco úterní výsledky Microsoftu investory dostatečně nenadchly, společnost AMD svými čísly potvrdila, že polovodičový cyklus je v růstové fázi. Akcie AMD posílily o více než 4 % a výsledky této firmy pomohly v růstu i dalším titulům z tohoto sektoru, jako je Nvidia, Micron nebo Broadcom. Euforii v tomto sektoru nedokázaly zastavit ani zprávy o dalším zpřísňování pravidel pro přístup Číny k AI paměťovým čipům.
  • Fed ponechal sazby beze změny. US trhy posilují.
    Nejdůležitější událostí minulého týdne bylo nepochybně středeční zasedání měnového výboru americké centrální banky, na které jsme upozorňovali v předchozím článku. Podle očekávání většiny investorů se Fed na svém zářijové shromáždění rozhodl ponechal úrokové sazby beze změny. Janet Yellenová na následné tiskové konferenci prohlásila, že ačkoliv se hospodářské podmínky zlepšily a jejich další zlepšování se očekává i nadále, „s utažením měnové politiky jsme se rozhodli počkat na další důkazy o pokračování ožívání ekonomiky USA“.
  • Fed ponechal svoji měnovou politiku beze změny, dolar posílil
    Euro včera vymazalo část ztrát, které utrpělo během úterního obchodování. Zasedání Fedu však večer posílilo americký dolar...
  • Fed ponechal úrokové míry v USA nezměněné
    Minulý týden bylo nejdůležitější makroekonomickou zprávou rozhodnutí o úrokových mírách v USA. FED se rozhodl ponechat...
  • Fed ponechal úrokové sazby beze změny. Rusnok naopak vidí dvojí zvýšení již tento rok
    Měnový výbor americké centrální banky na svém středečním dle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozpětí 0-0,25 %. Nákupy aktiv (kvantitativní uvolňování) také zůstanou nezměněny. Banka jako při předchozích zasedáních zopakovala, že je odhodlaná využít všech dostupných nástrojů k dosažení svých monetárních cílů.
  • FED ponechal úrokové sazby. Donald Trump plánuje cla na dovoz automobilů
    Jednou z nejsledovanějších událostí tohoto týdne bylo středeční zveřejnění zápisu ze zasedání Americké centrální banky.
  • Fed ponechá sazby beze změny
    Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Zmíní zřejmě, že debata o jejich snižování začala, konkrétnější specifikaci, kdy takovéto kroky očekávat, ale neposkytne. Data zveřejněná od jejího posledního zasedání překvapila ve směru nahoru (HDP, Nonfarm Payrolls), vyšší je stále i jádrová inflace. Zároveň se ale jádrový deflátor soukromé spotřeby v posledních dvou čtvrtletích již pohyboval na cíli Fedu. Trh nyní ve svých cenách zahrnuje 50% šanci, že Fed sníží sazby již v březnu. To je ale podle našeho názoru předčasné. Fed si bude chtít být jistý, že se i další inflační ukazatele blíží udržitelně k cíli a že trh práce ochlazuje. První snížení sazeb tak očekáváme až v květnu s tím, že na konci letošního roku by se klíčová úroková sazba měla nacházet na 3,75-4,00 %.
  • FED ponechá sazby beze změny
    Jedinou událostí dnešního dne bude zasedání americké centrální banky. Ta však ponechá úrokové sazby s největší pravděpodobností beze změny. Pozornost trhu se tak zaměří na případné změny v její rétorice, popřípadě na medián úrokových sazeb, který se zřejmě posune směrem dolů.
  • Fed ponechá sazby beze změny, první „cut“ očekáváme v červnu
    Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Opět zřejmě zopakuje, že debata o jejich snižování začala, konkrétnější specifikaci, kdy takovéto kroky očekávat, ale nenabídne. Trh očekávání březnového snížení sazeb již zcela vymazal a nyní ve svých cenách zahrnuje 60% šanci na červnový „cut“.
  • FED ponechá úrokové sazby po delší období beze změny
    Americká centrální banka ponechá na svém středečním zasedání podle našeho odhadu úrokové sazby beze změny. Data zveřejněná od jejího zářijového zasedání překvapila ve směru nahoru (HDP, Nonfarm Payrolls), jádrová inflace se pak stále drží těsně pod čtyřmi procenty. Zároveň ale vysoké dlouhodobé úrokové sazby zpřísňují měnové podmínky, což se promítá do ochlazování nemovitostního trhu i korporátních investic. Z těchto důvodů se domníváme, že centrální banka bude spíše vyčkávat na další vývoj reálné ekonomiky a po delší období ponechá úrokové sazby beze změny. K jejich snížení bude třeba uvolnění na trhu práce, které podle nás přijde v první polovině příštího roku. Zároveň v důsledku utažené měnové politiky upadne ekonomika USA do recese (druhé a třetí čtvrtletí příštího roku). Ta by ale měla být mělká a krátká. S tím bude spojené i zahájení cyklu snižování úrokových sazeb. Na konci příštího roku by se klíčová sazba měla nacházet na 3,75-4,00 %.
  • Fed ponechává mediánový dot-plot pro rok 2024 beze změny
    Nový soubor ekonomických projekcí ukázal na vyšší růst HDP v letošním i příštím roce oproti prosincovým projekcím a také na vyšší projekce jádrové PCE inflace pro letošní rok. Nový bodový graf ukázal, že medián očekávání pro letošní rok zůstal nezměněn na úrovni 4,60 % (3 snížení), zatímco medián pro rok 2025 byl revidován výše z 3,60 % na 3,90 % (rovněž 3 snížení oproti úrovni z konce roku 2024).
  • FED ponechává nastavení měnové politiky beze změny
    Americká centrální banka ponechala úrokové sazby a také další nástroje měnové politiky beze změny. Politici vyčkávají výsledků prezidentských voleb. Ve 20:30 je na programu tisková konference guvernéra Powella. Hlavní body dnešního zápisu:
  • Fed ponecháva projekciu sadzieb na rok 2023 nezmenenú
    Mierna zmena projekcií sadzieb je pozitívnou správou pre akciový trh. Fed si vyhradzuje priestor na ďalšie zvýšenia, čo je oveľa nižší strop, než by trh mohol očakávať len pred 2 týždňami.
  • 💲Fed ponechává úrokové sazby beze změny
    Americká centrální banka ponechala úrokové sazby i program QE dle očekávání beze změny. Fed může nadále použít celou řadu nástrojů na podporu americké ekonomiky. Medián odhadu vývoje úrokových sazeb na další roky zůstává nezměněn. Americký dolar po rozhodnutí o sazbách klesl, naopak instrument TNOTE začal růst. Změny se však udály v inflačních projekcích. Dočkaly se mírného růstu na 2,2 % v roce 2021, na 2,0 % v roce 2022 a na 2,1 % v roce 2023.
  • Fed ponechává úrokové sazby nezměněné
    V předchozím týdnu se událo několik důležitých jednání ovlivňujících vývoj akciových trhů. Prvním bylo rozhodnutí Fed ...
  • FED poprvé od roku 2008 snížil základní úrokovou sazbu. Trump zavádí nová cla vůči Číně
    Britský premiér Boris Johnson při pondělní návštěvě Skotska prohlásil, že bude usilovat o novou dohodu s Evropskou unií s tím, že dohodu, kterou vyjednala Theresa Mayová je „mrtvá“. Johnson se také setkal s se skotskou první ministryní Nicolou Sturgeonovou a šéfkou skotských konzervativců Ruth Davidsonovou a obě političky důrazně naznačili novému premiérovi, že jsou proti no-deal.
  • Fed po roce zvýší úrokové sazby
    Nejdůležitější událostí nadcházejícího týdne je zasedání americké centrální banky. Konsenzus trhu předpokládá, že Fed po roce opět zvýší měnově-politické sazby, a to díky růstu inflace a dobrému stavu americké ekonomiky. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat poloprázdný. Po pátečním zveřejnění překvapivě rychlého růstu cen v České republice se pozornost investorů zřejmě opět zaměří na ČNB a její další kroky.
  • FED POSILUJE AMERICKÝ DOLAR, ALE AKCIE KLESAJÍ
    Americký Federální rezervní systém (FED) začne zužovat svůj program monetárního uvolňování ve druhé polovině roku 2013...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024