Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:31
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple trading AI
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Partner

Digitální investování do nemovitostí: Co je tokenizované vlastnictví?

29.03.2023 14:19  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V posledních letech se tokenizace nemovitostí stala netradičním investičním nástrojem s výhodami pro emitenty i investory. Podle kanadské společnosti Atlas One, která se zabývá digitálními cennými papíry, tvoří nyní sektor nemovitostí přibližně 40 % trhu s digitálními cennými papíry, což představuje přibližně 200 milionů dolarů.

Způsob, jakým tokenizace nemovitostí funguje, je často mylně chápán. Ačkoli si mnoho lidí myslí, že vlastnictví nemovitostních tokenů dává jejich držitelům právo na metr čtvereční dané nemovitosti, ve skutečnosti to tak nefunguje. Realitní developeři jsou proto často velmi zmatení, pokud jde o nuance tokenizace nemovitostí a její uplatnění v praxi. Tento článek vám pomůže dozvědět se více o mechanismech a výhodách tohoto procesu.

Jak tokenizace nemovitostí funguje?

Tokenizace nemovitostí je proces frakcionalizace nemovitostí do tokenů uložených v decentralizované databázi. Tato decentralizovaná databáze uchovává informace jako digitální účetní kniha a běžně se označuje jako blockchain. Distribuované účetní knihy, v nichž jsou realitní tokeny zachyceny, jsou validovány sítí blockchain, synchronizovány a sdíleny se všemi účastníky sítě téměř okamžitě, přičemž trvale zaznamenávají přesnou historii transakcí, která je obecně přístupná veřejnosti.

Nemovitostní tokeny jsou podobné NFT, což jsou nezaměnitelné jednotky dat uložené v blockchainu, které lze prodávat a obchodovat s nimi, s tím rozdílem, že nemovitostní tokeny jsou obecně vázány na hodnotu fyzického aktiva.

Nemovitostní crowdfunding budoucnosti?

Tokenizace nemovitostí funguje podobně jako proces crowdfundingu, kdy je aktivum rozděleno na malé části pomocí chytrého kontraktu, automatizovaného kusu kódu, umístěného v blockchainu. Každý, kdo si koupí nebo vlastní token, stává se spoluvlastníkem nemovitostního projektu. Má tedy nárok na aktivum a s ním spojené zisky a ztráty.

Pro lepší pochopení předpokládejme, že někdo má nemovitost v hodnotě 5 milionů korun a potřebuje rychle hotovost. Investoři, kteří je osloví, však nemají požadovanou částku a majitelé nejsou ochotni prodat svou nemovitost za nižší částku.  Zde se hodí právě tokenizace. Jejich majetek bude rozdroben a každá jednotka bude představovat určitou částku v digitálních tokenech. Tímto způsobem lze do majetku po určitou dobu snadno investovat. To se děje prostřednictvím decentralizované sítě, takže je zajištěna naprostá transparentnost.

Výhody tokenizace nemovitostí podle realitní crowfuding platformy BrikkApp

Transparentnější a efektivnější transakce – díky decentralizované struktuře blockchainu jsou transakce neměnné a transparentní, což je ideální pro nemovitosti s řadou zúčastněných stran a složitými postupy.

Příležitost pro drobné investory – nemovitosti jsou obvykle považovány za investiční možnost pro elitu. Tokenizace však umožnila investovat do nemovitostí i drobným investorům. Přehnaná cena nemovitostních aktiv často odrazuje investory od toho, aby se do nich zapojili, pokud nemají hluboko do kapsy.

Omezení tokenizovaných aktiv v oblasti nemovitostí

Stejně jako každá nastupující technologie mají i tokenizovaná aktiva v oblasti nemovitostí své vlastní úskalí. Podívejme se na některá omezení, se kterými se můžete setkat:

Bezpečnostní mezery – síť blockchain je poměrně bezpečná. Ale pokud jde o chytré smlouvy, existují mezery, které je třeba zaplnit. Hackeři se neustále snaží proniknout do kódu chytrých kontraktů a ukrást peníze.

„Pokud není smlouva pečlivě zkontrolována, nejsou peníze, kterých se to týká, v bezpečí. Hack nebo závada v systému by mohly investory do nemovitostí připravit o jejich majetek. Nejhorší je, že jakmile o tato aktiva investoři přijdou, jejich obnovení je nemožné. Neunáhlete se tedy pouze na základě momentálního trendu a udělejte si svůj podrobný průzkum veškerých možností říká Jan Večerka, CEO společnosti BrikkApp.

Složité licenční požadavky – tokenizace nemovitostních aktiv vyžaduje licencované platformy, kde lze regulovat provoz a správu. Proces získání licence je složitý. Ještě, než se dostanete do fáze licencování, musíte projít několika fázemi pokusů a omylů a také opakovanými testy, abyste byli úspěšní.

Problémy s regulací – neznalost vede ke špatnému regulačnímu prostředí a vytváří překážky pro všechny zúčastněné strany. Regulační nejistota tlumí důvěru investorů, což má za následek slabý růst.

Nemovitosti byly vždy žhavým zbožím, i když nebyly vždy tak dostupné jako nyní. Tokenizace nemovitostních aktiv je zpřístupnila i drobným investorům. Lidé, kteří dříve neměli přístup k investování z důvodu drahých nemovitostí, mohou nyní díky dostupným cenám po tokenizaci investovat.

S tím, jak se časem zlepší regulační překážky a kryptografie se stane součástí hlavního proudu, lze očekávat, že tempo tokenizace poroste. Tokenizace komerčních a rezidenčních nemovitostí může mít odlišné právní požadavky a různorodé použití podpůrných technologií. Život se ale může usnadnit zúčastněným stranám na všech koncích spektra.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🔼DE40 získává 1,3 %
    Na evropských akciových trzích lze během poslední obchodní seance týdne zaznamenat výrazné zisky. Rotace z velkých titulů do malých, která byla včera patrná na Wall Street, se v Evropě příliš nekonala a indexy blue chips ze starého kontinentu pokračovaly v odrazu zahájeném v polovině června 2024. Futures na německý DAX (DE40) se obchodují o více než 5 % nad minimy ze 14. června 2024. Dnes se DE40 obchoduje o více než 1,3 % výše, což představuje největší jednodenní skok od 15. března, kdy index vyskočil o 2 %. Vyhlídky na rychlejší snižování sazeb ve Spojených státech a také nižší politická nejistota po francouzských parlamentních volbách podporují tento týden evropské akcie.
  • Diagnóza Čínské centrální banky je vážná
    Čínská centrální banka lavíruje na ostří nože; musí udržet monetární politiku v přijatelných mantinelech, současně však musí vyhlazovat výpadky trhu dodatečnou likviditou.
  • Diagnóza: chronický NP
    Poslední sloupek minulého roku se točil kolem současné největší bolesti globální ekonomiky – nezam...
  • Dialog Semiconductor
    Akcie dodavatele Apple Dialog Semiconductor ztratily za tři dny třetinu hodnoty.   • Dialog Semiconductor poskytu...
  • Dick’s Sporting Goods po výsledcích za 1Q24 roste v pre-marketu o více než 7 % 📊
    Společnost Dick's Sporting Goods vykázala za 1Q24 výsledky nad očekáváním. Investoři uvítali zejména zvýšení celoročních prognóz. Společnost zdůraznila silnou poptávku po svém zboží, což je v stále silně inflačním prostředí pozitivním překvapením.
  • Dieselová krize se prohlubuje
    Spiknutí pumpařů při nastavování marží podle všeho nabývá kolosálních rozměrů a nákaza se z Česka šíří už i za hranice naší kotliny! Ani v USA totiž vývoj cen ropy a produktů v poslední době neodpovídá historickým zkušenostem. Alespoň soudě dle vývoje cen nafty v New Yorku, která od ledna vzrostla asi na dvojnásobek. Tedy násobně více než cena surové ropy (WTI zdražila asi 3x méně).
  • Digitalizace stavebního řízení zatím výrazně nezhoršila výsledky ve stavebnictví
    „Problémy s digitalizací stavebního řízení zatím nevedou k výraznému poklesu hodnoty vydaných stavebních povolení. Celkovou situaci ve stavebnictví zachraňuje rekordní rozestavěnost dálnic a dalších komunikací. Bez inženýrských projektů by však české stavebnictví skomíralo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Digitální a kybernetické měny
    Fenoménem 21. století se staly digitální měny, tedy elektronické (kybernetické) peníze. Vznikají nezávisle na vládách a bankách, jsou buď těženy prostřednictvím počítačů, nebo vydávány jejich autory.
  • Digitální euro
    Digitální euro, které v současné době navrhuje Evropská centrální banka, by mělo mít zpočátku omezenou úlohu, protože by mohlo narušit bankovní sektor a nadměrně rozšířit roli centrálního bankovnictví, řekl v úterý prezident Bundesbank Jens Weidmann.
  • Digitální EURO
    Evropská centrální banka (ECB) oznámila, že vybrala pět nových partnerů, kteří jí pomohou s vývojem prototypu digitálního eura, přičemž do užšího výběru se dostal technologický gigant Amazon.
  • Digitální měna Facebooku budí emoce, politici se bojí, že bude financovat terorismus. Bitcoinu ale pomáhá k dalšímu cenovému růstu
    Digitální měna libra, kterou příští rok chystá uvést Facebook, se ocitá pod palbou kritiky a varovných slov. Podle basilejské Banky pro mezinárodní platby, jakési „centrální banky centrálních bank“, představuje libra ohrožení globálního bankovnictví. Taková hrozba by prý měla celosvětově vyvolat rychlou odezvu politiků.
  • Digitální měna FB. Hrozba nebo přínos?
    Digitální měna Facebooku je podle Francie hrozbou a není možné ji povolit. Podle francouzského ministra financí jménem Bruno Le Maire nelze plánovanou digitální měnu libra americké internetové společnosti Facebook v Evropě za současných podmínek povolit. Virtuální měna podle něj představuje velkou hrozbu pro finanční systém i suverenitu vlád a současně vytváří dost velký prostor pro zneužívání dominantního postavení na trhu. Zprávu zveřejnila agentura Reuters.
  • Digitální měny centrálních bank stojí před historickým milníkem
    Před několika málo dny se uskutečnily neoficiální rozhovory o nichž vysoce postavený úředník Fedu prohlásil, že americká centrální banka zvažuje možnost digitálního dolaru. Demokratičtí a republikánští členové Kongresu diskutovali s předsedou Fedu J. Powellem tuto možnost a důsledky takové revoluční transformace.
  • Digitální měny centrálních bank značí návrat do feudalismu
    Slovy klasika, rozmohl se nám tu takový nešvar. Je jím přirovnávání takzvaných digitálních měn centrálních bank – CBDC – ke kryptoměnám typu bitcoinu. Přirovnání je velkou dezinformací současného finančnictví.
  • Digitální měny ve světě korporací
    Analytici, kteří se zabývají oblastí blockchainovými technologiemi a kryptoměnami předpověděli, že v roce 2024 bude 20% velkých organizací používat digitální měny. Digitální měny bude využívat pro platby, ukládání hodnoty, nebo pro zapojení se do trhu decentralizovaných financí.
  • Digitální nomádi: Češi chtějí pracovat z Thajska. Tuzemsko naopak láká Poláky i Indy
    Digitální nomádi cestují po světě a pracují odkudkoli. Pracují výhradně přes internet a dlouho nevydrží na jednom místě. Podle odhadů pracuje na dálku z různých koutů světa 35 milionů lidí. Takovému stylu života přichází na chuť také stále víc Čechů.
  • Digitální platidla
    Spouštěčem výprodeje přicházejícího po loňském strmém růstu cen, jsou současně zejména prohlášení některých vlád, zejména z Číny a Jižní Koreje, že budou bitcoinové transakce mnohem přísněji regulovat. To se ale dalo čekat. Nebudou-li ale Číňané a Korejci moci obchodovat s bitcoinem tak, jak tomu bylo doposud, přijde svět kryptoměn o podstatnou část svého trhu, protože ztratí svou atraktivitu a smysl je používat. Jen v Koreji proběhne v současné době asi 1/5 všech denních operací prováděných s bitcoinem na celém světě, a to není zrovna málo.
  • Digitální předplatné zvyšuje příjmy New York Times
    Akcie New York Times (NYT.US) po zveřejnění lepších než očekávaných výsledků za čtvrté čtvrtletí posilují o téměř 14 %. Společnost vykázala lepší než očekávané tržby a zisk v důsledku nárůstu digitálního předplatného.
  • Digitální revoluce v bankovnictví: klienti ČSOB jako první v ČR úspěšně obchodovali s využitím technologie blockchain
    Klienti ČSOB vůbec poprvé využili k placení technologii blockchain, která umožňuje bezpečné přímé obchody mezi firmami bez prostředníka. Jedná se o vůbec první transakce uzavřené na inovativní platformě we.trade v ČR.
  • Digitální výstava Renishaw Virtual-Expo ukazuje metrologické inovace
    Nejnovější metrologické inovace a technologie pro digitalizaci výroby jsou nyní ihned dostupné prostřednictvím interaktivní on-line výstavy „Renishaw Virtual-Expo“. Ve stáncích zaměřených na kalibraci strojů, 3D tisk z kovů, měřicí přístroje či Průmysl 4.0 firma představuje svá inovativní řešení.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster