Pondělí 20. ledna 2025 23:33
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Podle Indexu prosperity patří české podnikatelské prostředí k nejhorším v Evropě. Založení firmy u nás může trvat až 25 dní, nejdéle z celé EU

12.10.2022 13:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V eurounijním srovnání podnikatelského prostředí obsadila Česká republika 21. místo, vyplývá to z říjnového Indexu prosperity Česka. Vůbec nejhůře si tuzemsko vede v hodnocení podmínek pro založení podnikání, které jsou nejméně příznivé z celé EU. Jen samotné založení firmy u nás totiž trvá až 25 dní. Evropský průměr je přitom okolo 12 dnů. Zároveň je pro založení podnikání potřeba udělat více administrativních kroků než v ostatních zemích. V Česku je rovněž i málo startupů, a to pouze 131 na milion obyvatel, což odpovídá 21. místu v EU. Právě startupy přitom mají velký potenciál proměnit Česko z montovny na „mozkovnu“.

Česká republika se v rámci 9. pilíře Indexu prosperity Česka, zaměřeném na podnikatelské prostředí, umístila v rámci unijní sedmadvacítky na 21. místě. Za špatným výsledkem stojí zejména podmínky pro založení podnikání, které jsou u nás podle posledního srovnání Světové banky nejméně příznivé z celé EU. Dále pak malý počet startupů či nízká tržní kapitalizace. „Oproti ekonomikám, jako jsou USA, Japonsko či Švýcarsko, je evropský kapitálový trh, ze kterého by mohly společnosti čerpat prostředky, málo rozvinutý. Tržní kapitalizace EU – tedy celková hodnota akcií evropských firem – v poměru k HDP, dosahuje jen něco málo přes 50 %. V USA je to téměř 200 % a ve Švýcarsku dokonce 270 %. Z jednotlivých zemí EU dosahuje největšího podílu obchodovaných akcií vůči HDP Německo (47 %), v Česku to jsou pak jen necelá 2 %,“ vysvětluje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová.

Nejlepší podmínky pro podnikání jsou v severských státech. „Nejpříznivější podnikatelské prostředí mají ve Švédsku a Finsku. Tyto země profitují mimo jiné z vysokého počtu startupů, efektivního vybírání DPH a nízkých cen elektřiny, zapříčiněných i vysokým podílem obnovitelných zdrojů. Naopak horší úroveň podnikatelského prostředí připadá na země bývalého východního bloku. Z Indexu prosperity tak vyplývá, že Česko v tomto směru stále spadá spíše do východní než západní Evropy,“ komentuje Milan Mařík, analytik portálu datové žurnalistiky Evropa v datech.

[Infografika 1 - Mapa]

 

V Česku chybí startupy, na milion obyvatel jich máme jen 131

Ačkoliv status OSVČ můžete v Česku získat za 5 pracovních dní, založení firmy se u nás podle Světové banky může vyšplhat až na 25 dní. Odpovídá tomu i skutečnost, že je v Česku spíše průměrný počet firem, na milion obyvatel zde vychází 3 897 podniků s deseti a více zaměstnanci, přičemž unijní průměr činí 4 060. České republice tak ve srovnání s EU připadá 14. místo. Samotné zakládání firem a jejich řízení se přitom v nedávné době zjednodušilo. Na základě směrnice Evropské unie z roku 2019 měly členské země do letošního července umožnit digitální a cenově dostupné založení firmy všem členským státům. V současnosti je tak možné založit podnikání po celém území EU online.

Zatímco v podnikavosti je Česko spíše průměrné, podstatně hůř si stojí v počtu startupů. Podle společnosti Atomico jich v tuzemsku působí 131 na milion obyvatel, což odpovídá 21. místu v EU. Startupy přitom mohou výrazně pomoci české ekonomice. „Zejména technologické startupy jsou pro Česko cestou z montovny na mozkovnu, tedy cestou k větší konkurenceschopnosti pomocí znalostní ekonomiky. Ta se totiž výrazně podílí na HDP dané země a láká nové talenty, ne nadarmo bylo v Silicon Valley přes 30 % unicornů založeno přistěhovalci,” vysvětluje Jiří Skopový, vedoucí programu Seed Starter.

[Infografika 2 - Rozpad]


Začínající podnikatelé se bojí nejistého pravidelného příjmu a neúspěchu

Z průzkumu České spořitelny a agentury Kantar vyplývá, že mezi největší bariéry na začátku podnikání patří u studentů obavy z neúspěchu (55 % dotazovaných), nedostatku prostředků pro start podnikání (54 %) a nejistého pravidelného příjmu (49 %). Nejtěžší je v praxi při rozjezdu podnikání zvládnout potřebnou administrativu, získat zákazníky a vypořádat se s nepravidelným a nejistým příjmem. K řešení nedostatku kapitálu by mohla přispět vyšší tržní kapitalizace, ta je u nás nicméně 4. nejnižší v EU.

Jako nejefektivnější pomoc vnímají studenti především získávání zkušeností již během studia. „Za nejatraktivnější formu podpory pak považují možnost spolupracovat ve škole na projektu, ve kterém si vyzkouší podnikání v praxi. Stejně tak oceňují i přednášky lidí z praxe či možnost zapojit se do workshopu nebo stáže ve firmě,” říká Adam Daniel, který se v České spořitelně věnuje finančnímu vzdělávání.   

[Infografika 3 - Jednotlivé indikátory]


V Česku je 10. nejmenší korporátní daň v EU

České podnikatelské prostředí má ale i své světlé stránky. Například česká korporátní daň stanovená na 19 % je 10. nejnižší v EU. Zde jsou zároveň patrné poměrně velké rozdíly mezi jednotlivými státy. Zatímco třeba v Maďarsku korporátní daň činí jen 9 %, ve Francii odpovídá 25 % a na Maltě dokonce 35 %.

Tuzemské firmy také patří v Unii mezi ty, které relativně významně investují do výzkumu a vývoje. Tyto náklady u nás odpovídají 1,2 % HDP, což řadí Česko na 11. příčku v EU. Například ve Švédsku, kde je podle výsledků tohoto pilíře Indexu prosperity Česka podnikatelské prostředí nastaveno nejlépe z celé EU, podniky do výzkumu a rozvoje investují 2,6 % HDP.

Ještě loni měly české firmy (s odběrem 500–2 000 MWh) navíc i třetí nejnižší náklady na elektřinu. To se ale v poslední době dramaticky proměnilo. „Energie byly u nás řadu let velmi levné. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu ale vzrostly jejich ceny – v některých případech až několikanásobně. Nejen pro řadu domácností, ale i firem jsou ceny nyní likvidační,” uvádí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Radek Špicar. Podpora státu je tedy v tomto období důležitá, klíčový nicméně bude postoj EU. „Nyní potřebujeme jednotné celoevropské řešení. Bez něj dojde k tomu, že si členské státy začnou podporovat své podniky po svém. To by způsobilo, že bohatší státy si budou moci dovolit štědřejší podporu, což sníží konkurenceschopnost českých firem,” dodává Špicar.     

Zahraniční firmy stojí v ČR za 43 % přidané hodnoty, v Německu jen za 19 %

Kromě zjednodušení legislativy a zvýšení podpory podnikání a startupů by podnikatelskému prostředí v Česku pomohlo zvýšení přidané hodnoty tvořené domácími firmami. Zahraniční firmy totiž v České republice stojí za 43 % veškeré přidané hodnoty, což je 23. nejvyšší podíl v EU. Například v Německu zahraniční firmy tvoří jen 19 % přidané hodnoty a ve Francii 17 %.

Česká ekonomika je z velké části subdodavatelská, kdy řada firem působí jako dodavatel koncovému výrobci. Tím přicházíme o vyšší přidanou hodnotu, marži i nezávislost na odběratelích. Česká ekonomika nutně potřebuje transformaci. Té dosáhneme pomocí podpory vlastních finálních produktů, značek a investic do digitalizace a robotizace. I proto podporujeme iniciativu Druhé ekonomické transformace, ve které pomáháme firmám se změnou jejich obchodního modelu směrem k finálním produktům s vyšší přidanou hodnotou,“ říká závěrem Hrtúsová.

Zdroj: Index prosperity

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podle ČNB slabší koruna tlumí dopad krize, další oslabení by však už bylo škodlivé
    Podle dnes zveřejněného záznamu se velká část diskuze bankovní rady ČNB věnovala rizikům a nejistotám, které současná doba přináší. Opakovaně bylo zmíněno, že současná opatření nemusí nutně znamenat protiinflační dopad, zejména v situaci, kdy koruna významně oslabila a dodatečně tak uvolňuje měnové podmínky v ekonomice. Další oslabení koruny by však mělo již negativní dopad na domácnosti. K lepší situaci se podle bankovní rady přidává i uvolněná fiskální politika, která v kombinaci s kroky Evropské unie tlumí negativní dopady současné pandemie.
  • Podle dat z chemického průmyslu panuje na trzích neopodstatněný optimismus
    Vývoj v globálním chemickém průmyslu je už dlouho velmi dobrým indikátorem změn ve světové ekonomice. Částečně je to d...
  • Podle dat z chemického průmyslu panuje na trzích neopodstatněný optimismus
    Vývoj v globálním chemickém průmyslu je už dlouho velmi dobrým indikátorem změn ve světové ekonomice. Částečně je to dáno velikostí tohoto odvětví – po zemědělství a energetice jde o třetí největší sektor na světě. Přispívá k tomu ale i široký rozsah využití produktů tohoto odvětví. Každá země na světě používá velký objem chemikálií a to téměř ve všech sektorech.
  • Podle generální ředitelky ARK Invest Cathie Woodové čeká Nasdaq a S&P 500 silná korekce
    Klíčové americké akciové indexy zakončily pondělí bez větších změn. Akciový trh pokračuje v dalším kole korekce. Současná korekce je poměrně slabá, protože kumulativní pokles z historických maxim je minimální a indexy zatím nedosáhly předchozích lokálních minim. Přesto většina odborníků předpovídá, že korekce bude v letošním roce pokračovat. Jak již bylo zmíněno, rok 2022 slibuje být pro akciový trh velmi náročný vzhledem k tomu, že Fed se chystá několikrát zvýšit svou klíčovou úrokovou sazbu a v březnu ukončit program QE.
  • Podle Goldman Sachs nejsou trhy ani poblíž bublině
    Zatímco akciové indexy ve světě jsou poblíž svým rekordním maximům, jedna z největších investičních společností Goldman Sachs nevidí velké riziko, že by se trhy měly nacházet v bublině. Aktuální valuace nejsou podle banky velkým systematickým rizikem.
  • Podle guvernéra Glapinského je zlotý značně podhodnocený
    Česká koruna měla v průběhu úterka tendenci mírně ztrácet. Z ranních hodnot okolo 27,02 CZK/EUR se posunula směrem k úrovni 27,04 CZK/EUR. Ve srovnání se závěrem předchozího dne to však znamenalo v podstatě nulovou změnu. Podobně na tom byl i maďarský forint, který po oslabení k 312 HUF/EUR posílil zpět k ranním 311 HUF/EUR a den uzavřel se ztrátou necelého 0,1 %.
  • Podle guvernéra Lowa je velmi malá pravděpodobnost, že RBA zavede kvantitativní uvolňování. Nezaměstnanost v eurozóně se nachází nejníže od poloviny 2018
    Philip Lane z ECB v pondělí uvedl, že v případě potřeby mohou být upraveny všechny monetární nástroje banky. Podle bankéře bude ECB na dluhopisovém trhu aktivní po dlouhou dobu. Čínský vládní list Global Times informoval, že Čína a USA dosáhly ohledně první fáze obchodní dohody v zásadě širokého konsensu.
  • Podle guvernéra Singera budou sazby na technické nule ještě „velmi, velmi dlouho“
    Kurz koruny se včera oproti úternímu závěru nezměnil, a to navzdory novým komentářům centrálních bankéřů. Podle...
  • Podle guvernéra Singera není ČNB fanouškem negativních sazeb
    Začátek týdne byl pro regionální měny úspěšný. Koruna proti euru mírně posílila, když se její kurz dostal pod úroveň 27,05 CZK/EUR. Hodnota...
  • Podle Habecka Rusko už dodávky plynu do Evropy po odstávce neobnoví
    Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka Rusko po oznámené odstávce už neobnoví dodávky plynu do Německa plynovodem Nord Stream 1. Ministr to dnes řekl v Berlíně při veřejné debatě, které se účastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
  • Podle klíčových metrik přecházejí obchodníci s kryptoměnami z BTC na ETH
    Futures a metriky opčního trhu naznačují, že tradiční finanční hráči a sofistikovaní účastníci trhu mohou brzy převést peníze z bitcoinu do etheru.
  • Podle Kremlu brání provozu Nord Streamu 1 pouze západní sankce
    Provozu plynovodu Nord Stream 1, který je hlavní trasou ruského plynu do Evropy, brání pouze západní sankce a s nimi spojené technologické problémy. Dnes to podle agentury Reuters řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Ruský plynárenský gigant Gazprom dříve oznámil, že přeruší dodávky tímto plynovodem od středy na tři dny. Zdůvodnil to nutnými údržbovými pracemi.
  • Podle Lorie Loganové může přijít další zvyšování úrokových sazeb
    Americký dolar dál čelí tlaku měnového trhu. Jak jsem už dříve zmínil, trh je přesvědčen, že dalším krokem FOMC bude březnové snížení sazeb, a to bez ohledu na prohlášení několika členů Federálního rezervního systému. V novém roce už přišli s relevantními prohlášeními Raphael Bostic, Michelle Bowmanová, Thomas Barkin a Lorie Loganová. Proberme si nedávné výroky Loganové.
  • Podle Manna se v BoE počítá s příliš velkým počtem snížení sazeb
    GBP klesla poté, co Catherine Mannová, členka Bank of England, ve svém projevu naznačila, že trhy možná počítají s příliš velkým snížením sazeb. Tyto pohyby však byly později smazány a GBPUSD se nyní obchoduje výše než před projevem. Je třeba poznamenat, že Mannová je jedním z největších jestřábů mezi tvůrci politiky Bank of England a teprve nedávno změnila svůj hlas z hike na hold. Níže uvádíme klíčové komentáře z projevu.
  • Podle miliardáře Billa Millera to s Bitcoinem vypadá optimisticky
    Jedním z miliardářů, jehož názory a predikce jsou brány obzvlášť vážně je právě Bill Miller, který se nejnověji zmiňuje o Bitcoinu.
  • Podle Nikkei se BoJ chystá ukončit kontrolu výnosové křivky a nákupy ETF 🔔
    Podle zprávy deníku Nikkei plánuje Bank of Japan (BOJ) v úterý ukončit kontrolu výnosové křivky a nákupy rizikových aktiv, včetně japonských akciových fondů obchodovaných na burze (ETF) a realitních investičních trustů (REIT). Ačkoli konkrétní zdroj této informace nebyl zveřejněn, uvádí se, že BOJ bude pokračovat v nákupu některých japonských státních dluhopisů (JGB), aby zabránila nárůstu výnosů dluhopisů. Hodlá však upustit od svého přístupu potlačování úrokových sazeb proti tržním trendům. Toto rozhodnutí znamená významný posun v měnové politice BOJ.
  • Podle nové analýzy je Bitcoin „šíleně býčí“, protože…
    Bitcoin vstoupil do fáze nízké volatility a dosáhl úrovní, které, jak se historicky ukázalo, předcházely historickým býčím runům v letech 2017 a 2021.
  • Podle nové konspirační teorie bude Stellar, jediná globální měna, XLM
    Stellar bude jedinou globální kryptoměnou, která bude v budoucnu používaná. Podle TikTok tvůrce jsme byli „naprogramováni“ již dříve, abychom to v průběhu desetiletí přijali.
  • Podle očekávání MNB zvýšila úrokové sazby o 15 bodů na 1,80 %
    Podle očekávání včera maďarská centrální banka zvýšila úrokové sazby o 15 bodů na 1,80 %. Současně MNB uvedla, že považuje za nutné pokračovat v utahování měnové politiky dokud výhled nenaznačí návrat inflace k cíli a dokud inflační rizika nebudou opět vyvážená.
  • Podle poslední zprávy o hospodářských výsledcích Tesla ve 2. čtvrtletí neprodala žádné bitcoiny
    V nedávno zveřejněné zprávě o hospodaření za druhé čtvrtletí Tesla oznámila, že neprodala žádné ze svých bitcoinových podílů. Výrobce elektromobilů nadále drží bitcoiny v hodnotě 640,86 milionu dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna