Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:16
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap zlato
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Swingový výhled 50. týden

10.12.2021 18:08  Autor: Purple Trading  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

I když je Omikron novým zdrojem nejistoty, tak podle posledních zpráv se zdá, že by neměl mít devastující vliv na ekonomiku. A na toto reagují akciové indexy, které v minulém týdnu kompenzovaly předešlé ztráty. Index strachu VIX poklesl k hodnotě 20 a SP 500 se přiblížil k historickému vrcholu.  Silný je nadále americký dolar, který podporují dobrá data z americké ekonomiky.
 

Data z americké ekonomiky

Z trhu práce byla reportována ostře sledovaná NFP data. Ta  v minulém týdnu sice výrazně zaostala za očekáváním, protože v listopadu americká ekonomika vytvořila „pouze“ 210 000 nových pracovních míst (očekávání bylo 550 000).

Nezaměstnanost ale dále klesla a poslední zpráva o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti potvrzuje, že trh práce je v plném proudu. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti se minulý týden snížil na 185 000, což je nejnižší úroveň od roku 1969! To je 52leté minimum. Kontinuální pokles počtu žádostí odráží napjatou situaci na trhu práce.

Významnou zprávou pro následující týden budou čísla o inflaci a zejména středeční zasedání FEDu, kdy se bude rozhodovat o úrokových sazbách. Ty by měly zůstat beze změny. Očekává se ale rychlejší ukončování tzv. taperingu a to by mohlo nadále podporovat americký dolar.

 

SP500 stále v býčí náladě

Po předchozí korekci, které vznikla v důsledku obav z varianty Omikron, dala v minulém týdnu akciovým indexům dala injekci informace z Číny, kdy centrální banka snížila limit na požadované rezervy u bank. Tím se do oběhu dostane více peněz. Čína tak reaguje na očekávaný bankrot developera Evergrande. „Booster“ pro akcie byla také informace o tom, že varianta Omikron zatím vykazuje pouze mírné příznaky.
 
COT-6-8-obr-1.png
Obrázek č.1: Americký index SP 500 na 4H a D1 grafu

Rostoucí trend na indexu SP 500 je stále v platnosti a support na SMA 100 z denního grafu ukázal svoji sílu. Cena SP 500 se vrátila k předchozímu historickému vrcholu, kde je rezistence v pásmu kolem 4 700 – 4 740.

 

Německý index DAX

Z významnějších ekonomických dat byl v minulém týdnu reportován index sentimentu ZEW, který byl 29.9 (předchozí měsíc 31.7). Přesto, že se jedná o zhoršení, tak celková hodnota je stále kladná a naznačuje optimismus ohledně dalšího vývoje ekonomiky.

COT-16-7-obr-2.png

Obrázek č.2: DAX na 4H a denním grafu
 

Z technického pohledu si Dax udržel silný support v oblasti u 14 900 – 15 000. V minulém týdnu došlo k růstu, při kterém byla proražena rezistence u 15 400. Nejbližší aktuální rezistence je pak podle H4 grafu u 15 840 a další je pak u 15960- 16000. 
 


Na EUR/USD nastala konsolidace v klesajícím trendu

Euro nadále drží korekci v klesajícím trendu. Velký vliv na tento pohyb má silný dolar a dále obavy, zda budou další země v Evropě omezovat ekonomiky v důsledku šířící se varianty Omikron. Toto riziko bude pravděpodobně akcentovat příští týden také ECB, kdy se bude rozhodovat o úrokových sazbách. Analytici očekávají, že ECB sazby ponechá na aktuální výši.

Z pohledu technické analýzy je z denního grafu jasné, že EURUSD je v silném klesajícím trendu. V posledních dnech ale nastala konsolidace a také je náznak možného obratu trendu, který je naznačen tím, že na H4 grafu došlo k vytvoření býčího setupu, kdy se EMA 50 dostala nad SMA 100.

COT-16-7-obr-2.png

Obrázek č.3: EURUSD na H4 a denním grafu
 

Support je v oblasti kolem 1.12. Aktuální rezistence je v pásmu mezi 1.136 – 1.1380. Další rezistence je pak u 1.1500.
 

Kanadský dolar posiloval

Kanadská centrální banka rozhodovala o úrokových sazbách, které dle očekávání zůstaly beze změny na 0,25 %. Kanadské ekonomice se daří dobře a centrální banka očekává, že inflace se bude udržovat na vyšších úrovních v průběhu příštího roku a v druhé polovině 2022 by měla klesnout ke 2 %. Tlak na kanadský dolar má nadále slabší ropa. 
 

COT-16-7-obr-3.png

Obrázek č.4: USDCAD na H4 a denním grafu
 

Z technického pohledu pár USDCAD prolomil rostoucí trendový kanál a odrazil se od rezistence k nejbližšímu supportu u 1.2610, kde se pokles USDCAD v minulém týdnu zastavil. Prolomení trendového kanálu je medvědí signál. Také klouzavé průměry EMA 50 a SMA 100 se začínají skládat do medvědího setupu. Nejbližší rezistenci máme na H4 grafu v pásmu u 1.2710 – 1.2730.

 

 GBPJPY na silném supportu

Britská libra zaznamenala v posledních týdnech výrazné oslabení, což bylo způsobeno jednak tím, že centrální banka v listopadu nezvýšila úrokové sazby a také tím, že premiér Johnson zavedl další omezující opatření proti koronaviru. Oslabení libry ale přineslo některé zajímavé příležitosti. Například na páru s japonským jenem je libra na silném supportu. 
COT-16-7-obr-3.png

Obrázek č.5: GBPJPY na H4 a denním grafu

Support je vidět na denním grafu a je v oblasti kolem ceny 149.  K nejvyššímu vrcholu, který byl v říjnu na hodnotě 158.10 tak je více než 900 pipů. Nejbližší rezistence dle H4 grafu je u 151.00 -151.2.

V příštím týdnu bude důležité sledovat BoE, která bude rozhodovat o úrokových sazbách. Pokud se situace kolem varianty viru Omikron uklidní a centrální banka zdůrazní inflační tlaky a pozitivní ekonomický vývoj, mohl by to být impuls pro růst směrem vzhůru. Pokud ale vláda pošle před vánoci Británii do úplného lockdownu, který nelze zcela vyloučit, mohlo by dojít k dalšímu oslabení libry.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Swingový výhled 42. týden
    Akciové indexy mají za sebou rozkolísaný týden, který zakončily silným růstem. Ve čtvrtek index SP500 vzrostl o 1,7 %, Dow Jones Industrial Average o 1,6 %, tj. o 534 bodů a NASDAQ o 1,7 %. Tuto býčí náladu podpořily údaje z USA, které ukázaly zmírnění inflačních tlaků a snížení počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. K posílení akcií přispěl také mírný pokles výnosů 10letých amerických dluhopisů, které zůstaly pod 1,6 %.
  • Swingový výhled 43. týden
    Swingový výhled 43. týden Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. In...
  • Swingový výhled 43.týden
    Akciové indexy mají za sebou růstový týden a SP 500 dosáhl nového historického vrcholu. Index strachu VIX je na hodnotě 15, což je nejnižší hodnota od února 2020. Data z amerického trhu práce byla také pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. Trhy uklidnilo také to, že velký čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl splátku úroků z dluhopisů. Risk on sentiment je tedy zpět ve hře.
  • Swingový výhled 44. týden
    Akciové indexy mají za sebou další růstový týden. Americký NASDAQ dosáhl nového historického vrcholu a SP 500 v závěru týdne otestoval předchozí historický vrchol z minulého týdne. Data z amerického trhu práce byla opět pozitivní a nadále potvrzují zlepšující se trend. K risk on sentimentu přispělo i to, že čínský developer Evergrande, kterému hrozí bankrot, provedl další splátku úroků z dluhopisů.
  • Swingový výhled 45. týden
    Minulý týden byl ve znamení centrálních bank, které rozhodovaly o úrokových sazbách. Fed, Australská centrální banka a Bank of England sazby ponechaly. Naopak silně sazby zvedla Česká národní banka. Koruna tak má vydlážděnou cestu k dalším posilování vůči euru.
  • Swingový výhled 46. týden
    Minulý týden byl ve znamení důležitých dat z amerického trhu práce. Zároveň byla prezentována data k americké inflaci, která dále zrychluje. V návaznosti na to provedly americké akcie mírnou korekci a americký dolar významně posílil. Posílilo ale také zlato, které někteří investoři berou jako zajištění proti rostoucí inflaci. Měnový pár EURUSD se poprvé od července 2020 dostal pod klíčový support 1.15.
  • Swingový výhled 47. týden
    Akciové indexy se nadechly k dalšímu růstu a zaznamenaly nové historické vrcholy přesto, že inflace ve světě zrychluje. Navzdory hrozbám z utahování monetární politiky centrálních bank se však celkově globální ekonomice daří, což je pro indexy pozitivní zpráva. Největším rizikem tak je zpomalování růstu v Číně, která začíná brzdit globální sentiment.
  • Swingový výhled 48. týden
    Z hlavních světových ekonomik přišla v minulém týdnu pozitivní ekonomická data, ovšem zprávy o nové mutaci koronaviru poslaly rizikové měny a akciové indexy do červených čísel. Měnový pár EUR/USD se dostal pod magickou hodnotu 1.12. V souvislosti s vývojem koronaviru oslabuje česká koruna. Ta se na páru s eurem blíží k zajímavé rezistenci, která může být atraktivní pro poziční tradery, kterým koruna přináší atraktivní denní swapy.
  • Swingový výhled 49. týden
    Index strachu VIX se dostal nad hodnotu 30, což ukazuje, že na trhy se vrátila nervozita. Po korekcích, které vytvořily akciové indexy minulý týden, si investoři kladou otázku, zda budou indexy dále klesat a pokud ano, tak o kolik procent. Nejistotu podporují faktory rostoucí inflace, varianta koronaviru Omikron, lockdowny některých evropských zemí a snižování tempa odkupu dluhopisů v USA, tzv. tapering.
  • Swingový výhled 5. týden 2022
    Na trzích nadále panuje vysoká volatilita. Do nejistoty přispívá jestřábí politika centrálních bank. Bank of England zvýšila úrokovou sazbu a ECB uvedla, že vyšší inflace bude trvat déle, než se původně očekávalo. Tato změna rétoriky ECB podpořila euro, které po zprávě silně posilovalo a oslabil DAX. Do volatility přispěla také zpráva Facebooku, který se poprvé za dobu svojí existence setkal s poklesem uživatelů.
  • Swingový výhled 51. týden
    V minulém týdnu hned tři významné centrální banky rozhodovaly o úrokových sazbách. Kromě amerického Fedu to byla evropská centrální banka ECB, která ponechala sazby beze změny a britská Bank of England, která naopak překvapila zvýšením sazeb. Price action reakce na zprávy centrálních bank přitom ukázaly, jak překvapivé dokáží trhy někdy být. Americký dolar oslabil, euro posílilo a akciové indexy provedly ve čtvrtek mírnou korekci.
  • Swingový výhled 6. týden 2022
    Rekordní hodnota inflace v USA za posledních 40 let vyvolala na trzích dalších vlnu volatility z důvodu obavy agresivnějšího postupu Fedu proti přehřáté ekonomice. Šok trhům přinesla také neočekávaně silná data z amerického trhu práce. V návaznosti na to pak výnosy z amerických 10letých dluhopisů rostly a překonaly hranici 2 %. Akciové indexy ke konci týdne naopak oslabovaly a uvidíme, zda pod vlivem těchto fundamentů dojde k opětovnému otestování silných supportů. Růst výnosů dluhopisů není dobrou zprávou ani pro zlato, které zatím na posilující dolar a rostoucí výnosy reagovalo oslabováním.
  • Swingový výhled 7. týden 2022
    Makroekonomické události v minulém týdnu měly na volatilitu na trzích vedlejší vliv. Tím „velkým příběhem“, který momentálně hýbe trhy, je situace na Ukrajině. Akciové indexy kvůli tomuto konfliktu oslabovaly a znovu otestovaly svoje silné supporty. Vítězem minulého týdne je naopak zlato, které v důsledku těchto geopolitických nejistot posílilo k hodnotě 1900 USD za unci, kde se naposledy obchodovalo v červnu 2021.
  • Swingový výhled 9. týden 2022
    Válka na Ukrajině pokračuje a i když si všichni přejeme, aby tato tragická událost okamžitě skončila, tak podle vyjádření ruských představitelů to bohužel vypadá spíš na to, že se válka protáhne na delší dobu. Investoři na tento vývoj reagovali výprodejem rizikových aktiv, kam patří také česká koruna. Ztrácí akciové indexy a zejména DAX byl pod silným tlakem. Silně naopak posilují komodity jako je ropa, zlato, ale třeba také uhlí.
  • Swiss Life Hypoindex březen 2024: Hypoteční sazby stagnují. Další zlevnění hypoték přijde na jaře
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 5,62 % p. a. byla v březnu 21 737 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červenec 2023: Hypoteční sazby klesly. Přichází změna trendu?
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,24 % p. a. se v červenci snížila o 127 korun na 23 068 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,49 % p. a. činila v červenci 21 475 korun.
  • Swiss Life Hypoindex červen 2023: Sazby stagnují. Co přinese uvolnění pravidel ČNB?
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,30 % p. a. klesla v červnu o 47 korun na 23 195 korun. Ve srovnání se splátkou hypotéky v červnu 2021 je o téměř 7,5 tisíce vyšší.
  • Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří
    Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti, a se splatností 25 let a při průměrné nabídkové sazbě 5,51 % p. a. činila v červnu 21 520 korun.
  • Swiss Life Hypoindex duben 2024: Strmý pád sazeb se nekoná
    Očekávání poklesu úroků hypoték spojovaná se změnou sazeb České národní banky se zatím pohledem klientů naplnila jen částečně. Zatímco ČNB snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték klesla k počátku dubna podle Swiss Life Hypoindexu o pět setin procentního bodu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy