Úterý 03. prosince 2024 17:57
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Nad Českem se strhává „dokonalá bouře“ ekonomických trablů, Fiala povládne za trest. Bude čelit drahotě, energetické krizi, krizi autoprůmyslu, nutnosti osekávat stamiliardy…

15.10.2021 10:41  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dobře už bylo. Rodící se vláda pravděpodobného premiéra Petra Fialy si to alespoň z hlediska aktuálního ekonomického dění a jeho perspektivy pořádně „vyžere“. Nad Českem – a nejen nad ním – se totiž strhává „dokonalá bouře“ drahoty, plynové a energetické krize, „čipového hladomoru“, mezinárodní výrobní i přepravní krize, krize autoprůmyslu, nutnosti plnit zadání Green Dealu EU či nutnosti radikálně osekávat veřejný dluh o (před volbami slíbené) stovky miliard. Poslední jmenované znamená snižování růstu starobních důchodů, škrty v sociální oblasti či ve zdravotnictví a mnohé další nepříjemné. Třeba koalicí Spolu slibované rozsáhlé propouštění ve státní sféře, případně i privatizace velkých zaměstnavatelů České pošty nebo Českých drah, která povede k propouštění taktéž.

Předpokládaná vládní „koalice koalic“ bude navíc složená z pěti uskupení, která naplněním programu „Antibabiš“, tedy odstavením končícího premiéra od vládnutí, do značné míry ztrácí tmelící pojivo. Pravděpodobně se tak zřetelněji než doposud projeví názorové až světonázorové rozpory této nebývalé široké „fronty“ stran. To bude zároveň polarizovat jejich voliče.

Naproti tomu opozice bude nezvykle ujednocená. Prim z opozičních lavic bude hrát rovněž nezvykle silný poslanecký klub hnutí ANO, více dvojnásobně početnější než kterýkoli jiný stranický klub v nastupující Sněmovně. „Muziku“ plnou kritiky Fialovy garnitury budou ze záložní linie tvrdit Okamurovi poslanci. Již brzy se tak zřejmě dočkáme proměny „Babišovy drahoty“ ve „Fialovu drahotu“. Jednolitá opozice totiž patrně dá ráda začínající vládě „koalice koalic“ ochutnat její vlastní medicínu.

Koalice Spolu i PirSTAN před volbami umně využily nejvýraznější inflace za posledních třináct let a marketingově úderně ji „přišily“ Babišovi. Za zdražení mléka nebo stavebních OSB desek najednou mohl premiér. Ač v tom není špetka ekonomické logiky – i proto, že většina inflace je „dovezená“ –, pro předvolební agitku to posloužilo výtečně. „Koalice koalic“ dokázala inflaci proměnit ve své „lithium“. Kauza „lithium“ zásadně Babišovi pomohla vyhrát volby v roce 2017, přestože s ekonomickými zákonitostmi rovněž měla pramálo společného. Strašení, že ČSSD s „cizáky“ rozkrade české bohatství z Cínovce tehdy představovalo taktéž vítaný příběh pořádné předvolební agitky.

Aby toho nebylo málo, úrok na desetiletém dluhu vlády ČR tento týden v úterý překonal úroveň 2,3 procenta. Stalo se tak poprvé od 28. ledna 2014, vyplývá z dat agentury Bloomberg. To znamená, že úrok vystoupal nejvýše za celou dobu, kdy je Andrej Babiš buď ministrem financí, nebo premiérem. Od konce ledna 2014 úrok totiž nebyl nikdy tak vysoký jako právě tento týden. Babiš do funkce ministra financí nastoupil 29. ledna 2014.

Z hlediska vývoje úročení českého dluhu tedy Babišova vláda odchází v pravý čas. A Fialova družina se k nástupu chystá v dosti nepříznivou dobu. Nová vláda totiž bude čelit citelně vyššímu úroku na svém dluhu, než s jakým musela počítat vláda Babišova nebo předtím ještě vláda Sobotkova. Vyšší náklady na obsluhu dluhu znamenají, že reformy, které má vítězná koalice Spolu ve volebním programu, budou ještě bolestivější. Koalice Spolu slibuje snížit schodek státního rozpočtu na 1,5 procenta HDP do roku 2025. Čím více ale bude muset platit na úrocích, tím více bude muset osekávat výdaje na starobní důchody, sociální dávky, zdravotnictví, školství, infrastrukturu a podobně, aby slibovaného schodku dosáhla. Tím více také bude muset zvyšovat daně, případně tím více státních zaměstnanců bude muset propustit. Vzniklý růst míry nezaměstnanosti by ale měl alespoň zmírnit inflační tlaky.

Situaci navíc nyní komplikuje právě rapidní růst inflace. Její dramatický vzestup na maxima od roku 2008 a související růst inflačních očekávání je klíčovým zdrojem znatelného nárůstu úroku na dluhu vlády ČR v posledních týdnech. Česká národní banka přitom se zvyšováním své základní sazby, kterým inflaci zamýšlí krotit, není zdaleka u konce, což znamená, že lze čekat další silný tlak na růst úroku na českém vládním dluhu a jeho razantní prodražení.

Trh tento týden koketoval s předpokladem, že během následujících dvanácti měsíců zvýší ČNB svoji základní úrokovou sazbu až na rovná tři procenta. Tak vysoko byl základní úrok v ČR naposledy v roce 2008, před recesí vyvolanou tehdejší světovou finanční krizí. Jestliže by základní úrok ČNB vydržel delší době v pásmu od 2,5 do tří procent, průměrná sazba hypoték vystoupá z nynější úrovně kolem 2,5 procenta na více než čtyři procenta. To by takřka jistě značilo výrazný nárůst podílu domácností, které si nemohou dovolit svoji hypotéku splácet, neboť už nyní tak činí „na krev“. Nárůst podílu nesplácených půjček, stejně jako opětovný vzestup počtu exekucí by jen vystupňoval nespokojenost lidí v ČR s ekonomickou situací i vlastními financemi.

Snadno se při tom všem neblahém, co nás ekonomicky podle všeho čeká, může mobilizovat takřka milion voličů, jejichž hlas u voleb propadl, přidat se statisíce důchodců – a je zaděláno na předčasné volby. Nastupující vláda tedy bude muset nesmírně delikátně vyvažovat plnění svých slibů, které je z velké části objektivně nutné, a sociální dopad těchto kroků, zejména na ty nejzranitelnější. Nebude to vůbec snadné. Vládnout teď bude za trest.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Na čem ztratil George Soros téměř miliardu dolarů?
    Miliardář George Soros nad výsledkem amerických prezidentských voleb zaplakal. Výplach na trzích ho po Trumpově vítězství ho stál skoro jednu miliardu dolarů, napsal list The Wall Street Journal.
  • Na černou listinu byly dopsány čtyři země. Může se to stát i Spojenému království?
    „Příznivci brexitu, kteří si přáli, aby se Spojené království po odchodu z Evropské unie stalo daňovým rájem, neměli svůj plán promyšlený. Evropská unie by potenciálně mohla Spojené království zařadit na černou listinu a tím odlákat kapitál z ostrovů na kontinent. To by bylo pro Spojené království ekonomicky zničující,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Na čerpacích stanicích vládne klid. Pumpaři snižují cenu jen u benzínu
    Ceny pohonných hmot přecházejí do stagnace. Průměrná cena benzínu v uplynulém týdnu klesla o 6 haléřů na 32,63 koruny za litr. Průměrná cena nafty se za poslední týden nezměnila a zůstala na úrovni 31,81 koruny za litr. V dalším týdnu nelze předpokládat prudké výkyvy v cenách pohonných hmot. Opět bude docházet pouze k mírným cenovým výkyvům v rádu haléřů.
  • Na červen Monero chystá hard fork
    Podle poslední aktualizace blockchainu Monero, Github úložiště se mince na ochranu připravuje na další hard fork v bloku 2 688 888, která je naplánována na červenec 2022.
  • Na Česko připadne přes miliardu eur od EU
    Možná se ani vy nemůžete zbavit dojmu, že Evropská unie ohledně pandemie koronaviru totálně selhala. Ve chvíli, kdy po celé, světě umírají tisíce lidí a prognóza do budoucna je nepříznivá, teprve zasedá a jedná. Europarlament konečně schválil fond na boj proti šířícímu se koronaviru a Česko tak dostane přes miliardu eur.
  • Na čínský průmysl doléhá pád cen ve výrobě
    Nálada na trzích zůstává pozitivní hlavně díky optimismu ohledně podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou. Obchodníci by však měli myslet také na to, jaké škody obchodní válka mezi oběma zeměmi stihla napáchat. To jim dnes ráno mohla připomenout i nová data z Číny, kde byly zveřejněny výsledky průmyslových zisků, které se v říjnu meziročně propadly o 9,9 %. Změna k lepšímu přitom jen tak brzy přijít nemusí. Čínské PMI ve výrobě si totiž prochází kontrakcí, přičemž už 17 měsíců v řadě zůstává v negativním teritoriu také subindex nových exportních objednávek. Situace by se pak mohla dramaticky zhoršit v případě, že by vstoupila v platnost nová americká cla, která jsou stále naplánována na polovinu příštího měsíce. Ta však může zažehnat podpis první fáze obchodní dohody. Ziskovosti firem ale nijak nepomáhá ani pokračující pád cen ve výrobě, které by navíc měly klesat také během tohoto měsíce. Na první signály oživení v čínském průmyslu si tak pravděpodobně ještě nějakou dobu budeme muset počkat.
  • Na další finanční krizi si budeme muset ještě počkat
    Minulý týden zasel výprodej na akciových trzích paniku mezi investory. Báli se totiž, že jde o počátek nové krize. Ve skutečnosti však vyvolala pád kombinace několika faktorů. Analytik Saxo Bank Peter Garnry proto říká, že jde zatím jen o bouři ve sklenici vody.
  • Na DAXu se hraje o důležité supporty. Pád německých akcií stále spíše technickou korekcí než novým trendem
    Německý DAX začíná vypadat znovu zajímavě. Po výprodeji z minulého týdne jsme se dnes ráno dostali až pod květnová minima, která zároveň představovala zajímavý support na kterém jsme čekali první vlnu opětovné aktivity býků. Ta se sice zatím nedostavila, akciím se ale na nižší úrovně také příliš nechce a i když jsme pod květnovým minimem, zatím nejme úplně přesvědčeni o tom, že byl support definitivně prolomen. Pokud by prolomen byl, medvědi ale vyhráno mít nebudou, protože na ně čeká další silný support v okolí ceny 9 500 euro, která německý index podržela jednou v březnu a několikrát v dubnu.
  • Nad bitcoiny v Číně se smráká. Hodnota přes noc propadla o polovinu
    Tržní hodnota virtuální měny bitcoin přes noc propadla o polovinu. Za minikrachem stojí rozhodnutí hlavní čínské burzy pro obchody s virtuální měnou BTC China zastavit příjem vkladů v čínských jüanech. BTC China uvedla, že tak reaguje na nová vládní opatření. Čína je předním světovým trhem s bitcoiny a BTC China je hlavní světovou platformou pro obchody s touto měnou. Čínská centrální banka na začátku měsíce zakázala čínským finančním institucím nabízet služby spojené s kybernetickou měnu bitcoin a varovala před riziky, která jsou s virtuální měnou údajně spojena.
  • Nadbytek platiny v roce 2021
    Podle Světové rady pro investice do platiny (WPIC) byl letošní rok a čtvrtletí pro trh s fyzickou platinou turbulentní, ale stále existuje nejistota ohledně nabídky a poptávky pro rok 2022.
  • Naděje menších podniků se nenaplnily, Česká národní banka snížila úrokové sazby pouze o půl procentního bodu
    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 0,5 procentního bodu na 5,75 %. Toto rozhodnutí bylo většinově očekávané, a to přesto, že inflace se snižuje rychleji, než ČNB předpokládala. Jednotliví členové bankovní rady v čele s guvernérem Alešem Michlem se totiž v posledních týdnech vyjádřili proti rychlejšímu snižování úrokových sazeb a tomuto kroku nenahrává ani poměrně slabá koruna. V české ekonomice je však řada odvětví a firem, které doufaly, že bankovní rada na nízkou inflaci přeci jen zareaguje silněji a pro které je dnešní krok zklamáním.
  • Naděje na další americké stimuly pohasínají, dolar ztrácí sílu
    Americký dolar dnes prohluboval ztráty, což bylo patrné v asijském i v evropském obchodování. Průběžné volby v USA skončily očekávaným výsledkem: rozděleným Kongresem, což podporuje názory, že jakákoli fiskální vzpruha největší světové ekonomice je pro tuto chvíli ve hvězdách.
  • Naděje na dohodu, ale také slabá čínská data. Tržní optimismus v Evropě vadne
    Začátkem dnešního obchodování dostaly světové trhy do vínku sadu špatných čísel z Číny. Jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby zpomalily ještě výrazněji, než se čekalo. Ačkoli u průmyslu je propad tempa markantnější, za vážnější považujeme spíše ztrátu tempa maloobchodních tržeb. Průmysl se totiž vracel na předchozí rychlost po jednorázovém březnovém zrychlení.
  • Nádeje na dosiahnutie dohody o Brexite zlepšili sentiment na trhu
    Hlavné európske indexy sa obchodujú väčšinou vyššie, pričom nárast zaznamenala aj britská libra, keď sa zdá, že obchodná dohoda o Brexite bola dosiahnutá, pričom oficiálne oznámenie sa očakáva v priebehu dnešného dňa. Britský premiér Boris Johnson usporiadal v noci podvečer konferenčný hovor so svojím kabinetom ministrov. Len týždeň pred odchodom Británie z Európskej únie sa dosiahla dohoda o spravodlivej hospodárskej súťaži a rybolovných právach, pričom vyjednávači na ich konečnom znení stále pracujú. Niektoré akciové indexy, ako DAX 30 a FTSE MIB sa dnes neobchodujú vôbec, pričom iné ukončia dnešné obchodovanie skôr.
  • Naděje na finanční stimuly žene libru výš
    S výjimkou nedávného výrazného propadu eura je síla britské libry jedním z několika málo témat, která devizový trh v současné době řeší. Koncem týdne mají být zveřejněny předběžné průzkumy PMI z Japonska a eurozóny a první údaje naznačují, že se v nich projeví dopady viru Covid-19 na ekonomickou aktivitu mimo Čínu.
  • Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená
    Američtí demokrati ve Sněmovně pracují na dalším stimulačním fiskálním balíku, a to za 2,2 bilionu USD. Hlasovat by se mohlo už příští týden, a pokud by takto velký balík prošel, byla by to určitě silná podpora sentimentu na finančních trzích. Otázkou samozřejmě zůstává, jaká je šance na schválení. Demokrati by si před volbami připsali významné politické body pomocí pro domácnosti či malé firmy, což může druhá strana těžko takto snadno připustit. Teoreticky by mohl mít šanci nějaký kompromisní návrh, ale na tom se kongresmani nedokázali dohodnout už od začátku prázdnin.
  • Naděje na hladký brexit a uzavření obchodní dohody mezi US a Čínou vedly k „risk on“ sentimentu
    Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.
  • Naděje na odložení cel svědčí akciím, optimismus však zůstává opatrný
    Sentiment na globálních trzích se dnes přesypal tím pozitivním směrem, ale o masivní přesun poptávky k rizikovým aktivům nejde. Akcie v Asii si sice připsaly pěkné zisky, ovšem Evropa na ně navazuje už skromnějším růstem. Ropa koriguje poslední výrazný nárůst ceny. Dluhopisy na hlavních trzích se dostávají pouze pod lehký tlak, zato zlato pokračuje v sestupu a už je zpět u 1400 USD.
  • Naděje na rychlé uzavření obchodní dohody opět podporuje akciové trhy
    Americké akcie v pátek otevřely růstem, a přestože v průběhu seance část zisků odepsaly, uzavřely v kladném. Technologický Nasdaq a index S&P 500 si polepšily o 0,1 %, zatímco průmyslový Dow Jones přidal 0,4 %. Za převahou nákupních příkazů stálo aktuální dění kolem obchodní války, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že uzavření obchodní dohody může přijít velmi rychle a její součástí může být i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
  • Naděje na vakcínu pozvedla náladu na akciových trzích
    Jakmile se objevily zprávy, že vakcína společnosti Moderna proti viru covid-19 vykazuje slibné výsledky, ať už jde o odezvu imunitního systému, nebo celkovou bezpečnost v rámci studie 1. fáze, poskočily její akcie o 20 %. Investoři by však měli být opatrnější, než začnou těmto zprávám přikládat přílišnou váhu, protože bylo testováno jen 45 subjektů a ve studiích 1. fáze často převládají falešně pozitivní výsledky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy