Úterý 07. ledna 2025 01:43
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

ECB se změní, bude tolerantnější k inflaci, za což jí tleskají země jako Řecko či Itálie. Více si posvítí na klimatické změny a do inflace více zahrne ceny realit, resp. vlastnického bydlení

08.07.2021 14:28  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka dnes zveřejnila výsledky přezkumu své měnové politiky, který probíhal po takřka dvaceti letech od začátku loňského roku. Na jeho základě přelomově upravuje svoji měnovou politiku přijetím nového inflačního cíle ve výši dvou procent. Dosud cíl ECB odpovídal hodnotě poblíž, avšak pod dvouprocentní hranicí.  

V praxi to znamená, že ECB bude tolerovat vyšší inflaci. Tedy bude moci déle a rozsáhleji provádět svoji nekonvenční měnovou politiku typu kvantitativního uvolňování. V jeho rámci za nově vytvářená eura nakupuje různá aktiva, včetně dluhopisů vlád předlužených zemí eurozóny jako Řecka či Itálie. Právě země jižního křídla eurozóna se zvláštně vehementně zasazovaly o to, aby se tolerance ECB k inflaci zvýšila. Nákup dluhopisů v podání ECB umožňuje těmto zemím oddalovat často bolestivé reformy, jež by mohly dostat jejich přílišný veřejný dluh pod kontrolu.  

ECB také na základě dnes uveřejněných výsledků přezkumu zřejmě do výpočtu inflace více než doposud zahrne ceny nemovitostí, zejména pak ceny vlastnického bydlení. Jejich zahrnutí má potenciál zvýšit spotřebitelskou inflaci průměrně o 0,1 procentního bodu.  

V neposlední řadě také ECB v příštím roce hodlá zahájit takzvané klimatické stresové testy. V jejich rámci bude simulovat připravenost tisíců bank eurozóny na různé kritické situace spojené s procesem klimatické změny a vyhodnocovat dopad případného nepříznivého vývoje klimatu na ekonomiku eurozóny a její finanční stabilitu. Protistranami zmíněných tisíců bank eurozóny jsou miliony firem po celém světě, které tedy klimatické stresové testy ECB budou nepřímo pokrývat také.  

Klimatické stresové testy jsou kontroverzní záležitostí, neboť stírají hranice mezi měnovou politikou a konkrétním politickým cílem, v tomto případě environmentálního rázu. Potenciálně je tedy ohrožena nezávislost měnové politiky, protože bude sledovat nejen cíle v oblasti měnové, jako je cenová stabilita, ale také cíle mimo tuto oblast, jako je právě třeba ochrana životního prostředí.

Lukáš Kovanda
Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • ECB se bude muset ve čtvrtek hodně snažit, aby překonala konsenzus a poslala euro ještě níž
    Evropská centrální banka dala na svém říjnovém zasedání jasně najevo, že by tento čtvrtek mohla přehodnotit svou měnov...
  • ECB se chystá jít na vlastní pěst
    "ECB je po holubičích komentářích na dnešním zasedání na cestě ke snížení úrokových sazeb z rekordních úrovní na zasedání 6. června. Tím se rozšiřuje transatlantická propast mezi úrokovými sazbami a inflací, přičemž evropská inflace na úrovni 2,4 % umožňuje ECB snížit úrokové sazby v tomto roce třikrát.
  • ECB se chystá spustit „tiskárnu“
    Evropská centrální banka na dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba zůstává na 0,00 % a depositní sazba na -0,40 %.
  • ECB se chystá utahovat měnovou politiku?
    Euro včera reagovalo docela citlivě na tento článek bloombergu, který se zabývá tématem utahování měnové politiky v eurozóně. Článek cituje nejmenované zástupce ECB, kteří jsou obeznámeni s diskusí uvnitř banky, která se podle všeho v poslední době začala točit také kolem procesu budoucího utahování měnové politiky. Jakmile ECB rozhodne, že nastal ten pravý čas k jejímu utažení, mohla by se podle všeho vydat podobnou cestou, jakou se při ukončování QE vydal americký Fed, když by současný program kvantitativního uvolňování snižovala postupně vždy o 10 mld. euro na každém ze svých zasedání. Aktuálně ECB nakupuje dluhopisy za 80 mld. euro, takže pokud by ECB rozhodla o ukončení QE podle plánu již příští březen, definitivní konec nákupů by v tomto případě mohl přijít až někdy začátkem roku 2018.
  • ECB se marně snaží verbálně oslabit euro
    Ve čtvrtek si euro připsalo zisk jedné desetiny procenta a dnes ráno otevřelo na úrovni 1,3830 EUR/USD, i když v průběhu včerejška...
  • ECB se musí připravit na éru vyšší volatility inflace 💵
    Christine Lagardeová ve svém dnešním projevu zdůraznila, že je třeba, aby se ECB připravila na nadcházející éru větší volatility inflace. V současné době se podle Lagardeové pohybujeme v éře zesílených rizik a nejistoty kolem provádění měnové politiky. Proto navzdory stále silnějšímu přesvědčení trhů, že opouštíme inflační prostředí (které je částečně posilováno stále odvážnějším snižováním úrokových sazeb centrálními bankami), Lagardeová zdůraznila, že jedním z cílů centrálních bank by nyní mělo být pozorně sledovat změny v ekonomice a připravit se na případné další výzvy pro měnovou politiku.
  • ECB se obává silné evropské měny, ta v reakci klesla až pod 1,17 EURUSD
    Vypadá to, že dneškem dolar dostává druhou šanci pokračovat v korekci, kterou na páru s eurem nesměle zahájil začátkem tohoto měsíce. Tentokrát mu k ní dopomohlo samotné euro, resp. Evropská centrální banka, která dnes zveřejnila minutes z posledního zasedání, kterými tentokrát dokázala překvapit. Jedním z témat na minulém zasedání totiž bylo euro a především jeho citelný růst z minulých měsíců. Členové rady guvernérů se v diskusi zabývali sílou evropské měny a vyslovili obavy, že by mohla zpevnit více, než by bylo opodstatněné kondicí evropské ekonomiky. Přestože řada z představitelů banky poznamenala, že je síla eura spíše důsledkem měnícího se fundamentu v okolních zemích, diskuse o evropské měně je novinkou a nepříjemný signálem pro eurové býky, kteří euro posunuli začátkem měsíce až nad hranici 1,19 EURUSD. Euro tak dnes na zveřejnění minutes reagovalo negativně a krátce se dokonce propadlo na nová srpnová minima, čímž vytvořilo další nižší low klesajícího trendu, kterým si od začátku měsíce prochází.
  • ECB se přimyká k zvyšování sazeb a euro roste
    Série posledních komentářů z ECB svědčí o tom, že se banka stále více přimyká k myšlence zvyšování úrokových sazeb. Naposledy to doložila přímo prezidentka Lagardová, když hovořila o zvýšení sazeb v červenci, přičemž v září by depozitní sazba už neměla být negativní.
  • ECB se připravuje na 3–4 kola snižování sazeb v roce 2024
    V předchozím přehledu jsem upozornil, že člen Rady guvernérů Evropské centrální banky Robert Holzmann uvedl, že Evropa by mohla snížit úrokové sazby dříve než USA. Podle mého názoru je to další důvod k prodeji eura a nákupu dolaru. Člen Rady guvernérů ECB Yannis Stournaras však uvedl, že v roce 2024 je možné provést celkem čtyři snížení úrokových sazeb, což znamená snížení o 100 bazických bodů do konce roku.
  • ECB se sazbami nepohnula, Draghi oznámil neomezené sterilizované intervence. Akcie reagují silnou rally
    Evropská centrální banka ponechala sazby eurozóny na úrovni 0,75 procenta. Převládající názor na trhu př...
  • ECB schválila zpětný odkup akcií Erste Group Bank ve výši až 500 mil. EUR
    Evropská centrální banka včera schválila plánovaný zpětný odkup akcií Erste Group Bank.
  • ECB si dnes vybere pauzu, trhy vyhlíží září
    Po červnovém snížení úrokových sazeb na 3,75 % si dnes ECB vybere první pauzu v tomto cyklu. Sama centrální banka tento krok trhům víceméně signalizovala, a to z důvodu absence významnějších makro čísel od posledního zasedání. K dispozici nebude tentokrát ani aktualizovaná prognóza odborného aparátu, jež se s návratem k vpřed hledící měnové politice stává opět důležitým vodítkem pro rozhodování Rady guvernérů o nastavení úrokových sazeb. Centrální banka tak zatím nemá důvod spěchat se sazbami směrem dolů. Dostupná data za poslední měsíc a půl byla zhruba v souladu s prognózou.
  • ECB si kupuje čas
    Euro se včera pohybovalo v úzkém pásmu 1,1000 – 1,1050 EUR/USD a v podstatě tak nereagovalo na nejdůležitější událost dne, kterou bylo zasedání ECB. Rada guvernérů se totiž rozhodla, že zatím nebude na události kolem Brexitu a jeho dopadu na finanční trhy reagovat. M. Draghi totiž na tiskové konferenci vysvětlil, že ke své reakci budou potřebovat ještě více informací, než včera měli k dispozici. Na druhou stranu potvrdil, že Brexit představuje pro ECB novou výzvu, ale už nenaznačil, co všechno by reakce ECB měla obsahovat. Ekonomové SG tedy předpokládají, že k rozšíření programu nákup aktiv dojde na zasedání v září (bude k dispozici nová prognóza). Určitým omezením by mohla být neschopnost ECB najít dostatečné množství nakupovaných dluhopisů, protože se musí vypořádat se soudními rozsudky Evropského soudu a Německého ústavního soudu, které ji v podstatě zamezily nakupovat větší množství, než které představuje blokační minoritu v jednotlivých instrumentech.
  • ECB si počká na první post-Brexitová čísla
    Co dnes čekat od ECB? Zatím pravděpodobně žádnou revoluci, ale vzkaz by měl být jednoznačně holubičí a centrální bankéři mohou řinčet zbraněmi. Proč ECB v tuto chvíli zůstane stát na místě? Je jasné, že Brexit bude mít na ekonomiku eurozóny negativní dopad, ale nikdo v tuto chvíli neví jak velký. Sama ECB očekává spíše mírnější nákazu z Brexitu - do půl procentního bodu kumulativně v následujících třech letech. My si v tomto ohledu dokážeme představit i negativnější scénáře. Zatím ale nejsou k dispozici žádná významnější post-Brexitová čísla kromě spotřebitelské důvěry (ta v Británii zaznamenala nejhlubší propad za posledních 21 let, ale v eurozóně ale přes pokles zůstává relativně vysoko).
  • ECB si projde “italským” testem
    ECB představila uplynulý týden štít, který má chránit strukturálně slabší ekonomiky před vyššími úrokovými sazbami - v případě spuštění se ECB v “neomezených objemech” postaví na obranu národních dluhopisových trhů. Vyšším sazbám se eurozóna v nejbližších kvartálech kvůli rostoucí hrozbě inflace nevyhne a pomaleji rostoucí ekonomiky, obtěžkané vyšší strukturální nezaměstnaností a veřejným dluhem, budou mít problém takovou terapii strávit.
  • ECB si stojí na svém stanovisku
    Euro vzrostlo, protože hráči na trhu byli potěšeni včerejším rozhodnutím Fedu o úrokových sazbách a prohlášeními představitelů ECB. Evropská banka je stále více přesvědčena, že bankovní systém eurozóny odolal finančním turbulencím, a tak pokračovala ve zvyšování úrokových sazeb.
  • ECB si svými kroky zahrává, napomíná Draghiho šéf Bundesbank. Naznačuje obavy z dalších nákladů pro Němce a závislosti trhů na stimulaci
    Jens Weidmann je sice jakožto guvernér Bundesbank účasten rozhodování ECB, přest...
  • ECB si vybírá pauzu, depozitní sazba beze změny na 4,0 %
    Evropská centrální banka dnes v souladu s očekáváním ponechala svou depozitní sazbu na 4,0 %. Po šestnácti měsících kontinuálního zvyšování sazeb z úrovně -0,5 % si tak ECB konečně vybrala pauzu. Úrokové sazby se totiž podle centrální banky již nacházejí na dostatečně restriktivní úrovni, která by měla ve střednědobém horizontu zajistit návrat inflace zpět k 2% cíli.
  • ECB sleduje výnosy dlhodobých dlhopisov
    Prezidentka ECB - Lagarde dnes uviedla, že Európska centrálna banka pozorne sleduje nominálne výnosy dlhodobých dlhopisov. Týmto spôsobom chce banka podporiť všetky odvetvia hospodárstva poskytnutím priaznivých podmienok financovania - napriek tomu, že výnosy v eurozóne sú na rekordne nízkych úrovniach. Reakcia na európskom dlhovom trhu bola okamžitá - výnosy dlhopisov zo starého kontinentu začali klesať (a ich ceny stúpať). Túto udalosť preto možno považovať za dôležitý slovný zásah ECB. Na menovom trhu, konkrétnejšie na páre EURUSD, sme spočiatku mohli vidieť slabšie euro (pokles pod 1,2140), ale tento krok bol rýchlo negovaný a cena stúpla nad úroveň 1,2150.
  • ECB slíbila nízké sazby, poslala eurodolar dolů a regionu pomohla k ziskům
    Evropská centrální banka navzdory očekávání nezůstala úplně pasivní, ačkoli úrokové sazby v souladu s konsensem...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new