Sobota 23. listopadu 2024 10:59
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

EÚ by rada viac reformovala

19.11.2013 14:36  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Úvod tohto týždňa, v ktorom uvidíme viaceré dôležité zverejnenia (nemecký ZEW máme za sebou, čakáme na PMI z eurozóny, infláciu a predaj existujúcich domov z USA či zasadanie BoJ) bol poznamenaný takmer úplnou absenciou zásadných zverejnení. Práve preto pozitívnu náladu na amerických akciách pomohlo spôsobiť aj to, že Goldman Sachs navýšil výhľad HDP USA na 3Q2013 a to z dôvodu rastu veľkoobchodných zásob (čo boli dáta, ktoré boli zverejnené ešte v piatok). Naopak, náladu akciám pokazil člen FOMC, ktorý nechce rozširovať forward guidance ďalej do budúcnosti cez znižovanie cieľa nezamestnanosti. Ešte predtým ako akcie klesli sa však prepisovali okrúhle historické rekordy, index S&P500 prekonal úroveň 1 800 bodov, DJIA 16 000 bodov. Chvíľu tam pobudli a skorigovali nadol.

Dnešok bol podstatne zaujímavejší. Ráno spôsobila volatilitu čínska centrálna banka (PBOC), ktorá chce postupne upustiť z intervencií voči čínskemu juanu (CNY). Úvodná reakcia bola prepad USD, čo ocenili hlavne meny ako EUR, GBP či AUD a tiež zlato. Keď však obchodníci pochopili, že ide o zámer niekedy do budúcnosti, prepad USD bol skúpený. V skutočnosti môže trvať roky, kým bude režim CNY voľne plávajúci. Tento krok bude samozrejme pre USD negatívny (rast CNYUSD), avšak toto sa nestane v priebehu najbližších dní. A ani posledné rozšírenie pásma obchodovania CNYUSD (teda umožnenie väčšieho posilňovania CNY) neznamenalo výpredaj USD zo strany G10.

Ďalším dôležitým zverejnením bol nemecký prieskum investorského sentimentu ZEW, ktorý dopadol zmiešane. Zložka očakávaní skončila lepšie ako sa čakalo, hodnotenie terajšej situácie horšie. Väčšinou je takýto výsledok hodnotený kladne, očakávania sú predsa len o niečo dôležitejšie. Avšak práve v tom istom čase bola zverejnená aktualizovaná predikcia vývoja globálnej ekonomiky od OECD, ktorá podľa očakávaní znížila výhľad svetového rastu. Ba čo viac, jej odhad na rast eurozóny je ešte nižší, než očakáva Európska Komisia. Niežeby boli ekonómovia OECD múdrejší ako ekonómovia EK (v skutočnosti môže každý tím očakávať niečo iné a nemusia sa zhodnúť ani so Svetovou bankou, ktorá tiež rada predikuje), ale vytvorilo to určitý tieň nad výhľadom eurozóny, pričom nie je vylúčené, že tento výhľad sa ešte zníži. Politbyro ECB sa dnes vyjadrovalo prostredníctvom Praeta (Belgičan) a to klasicky neutrálne – naše fundamenty (rozumej eurozóna) sa už zlepšujú, len to prostredie je nejaké krehké.

To čo je zaujímavé, v posledných dňoch pribúdajú náznaky toho, čo by chcela Európa podniknúť v boji s následkami krízy. Prvý krok – oslabenie eura, už máme čiastočne za sebou. ECB začala spomínať nákup aktív (QE) ako jednu z možností, s tým súhlasí aj OECD (hoci jeho stanovisko ECB nemusí zaujímať). V decembri je na programe summit EÚ, kde by sa malo prvý krát začať vážnejšie hovoriť o tom, čo ponúknuť vládam ako motiváciu k reformám. Tieto totiž doteraz vždy našli dôvod, prečo sa nedajú robiť väčšie zmeny. Znižovaním sadzieb sa síce podarilo znížiť aj náklady financovania vlád aj bánk (v čase poklesu sadzieb je dopyt po fixne úročených aktívach vysoký), ale ekonomike to veľmi nepomohlo. Brusel si tak naďalej myslí, že všetko je to len o úveroch a tak chce ponúknuť vládam úvery za sadzby nižšie ako sú na trhu.

Vzhľadom na doterajšie skúsenosti s centrálnym prerozdeľovaním prostriedkov, dotovaním, vytváraním nových a nových úradov a inštitúcií by sme boli skeptickí voči tomu, že to prinesie želaný efekt. Možno sa splní aspoň časť dobrého zámeru (reforma trhu práce), len otázka znie, za aké náklady. Pretože hoci sa to možno v Bruseli nezdá, tie obrovské objemy peňazí, ktoré sa míňajú na aktuálne priority určené vševediacimi úradníkmi treba aj zarobiť. A to môže byť problém v časoch, kedy ako alternatíva k reálnej ekonomike vzniká ekonomika eurofondov (kde nejde o rozumné využitie zdrojov, ale splnenie formálnych podmienok, vypracovanie stohov dokumentov a následne čerpanie prostriedkov za každú cenu), kde na hodinu kreatívnej práce podnikateľa pripadajú dve hodiny papierovania a štúdia najnovších novelizácií novelizovaných pravidiel. A kde sa biznis zo štátom na účet verejných zdrojov môže vyplácať viac, ako vymýšľanie inovácií. Aj nad týmto by sa mohol Brusel zamyslieť, keď bude rokovať o reformách. Náklady financovania sa už začínajú blížiť k nule (Španielska vláda, ktorej sa napriek záchrane rúcajú banky sa financuje za menej ako 0.8% na jeden rok, banky si požičiavajú za 0.5% na rok), ale nezdá sa, že by sa situácia zlepšovala. Takže ponúkať lacnejšie úvery je už úsmevné. Pokiaľ sa plytvá zdrojmi a tí čo urobili chyby fungujú bez sankcie ďalej, môžu byť úroky aj nulové, nikam sa nepohneme. Ale hovoriť o reformách je určite populárne. 

Akcie sa snažia prepracovať zo svojho včerajšieho prepadu nahor, ale zatiaľ sa im to nedarí. Report OECD má zatiaľ väčšiu váhu ako dáta ZEWu. Býci však majú zatiaľ stále možnosť obrátiť trh na svoju stranu, stačí sa dostať nad úroveň 9215. Dáta PMI na štvrtok zatiaľ vyzerajú dobre. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • EU
    Žiadna dohoda nebola dosiahnutá, o tom aký ma byť veľk&amp...
  • EU a Británie schválily obnovení provozu Boeingu 737 MAX
    Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Stejný krok dnes později ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu Boeing 737 MAX byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři ve Spojených státech.
  • EU a USA pozastaví cla zavedená kvůli Airbusu a Boeingu
    Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.
  • EU a USA po 17 letech vyřešily spor o subvence výroby letadel
    Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Po jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Bílý dům po jednání potvrdil, že cla budou zrušena na pět let. Obě strany chtějí rovněž společně postupovat proti praktikám Číny ohrožujícím tržní prostředí. Naopak otázku amerických cel na dovoz evropské oceli a hliníku se politikům na summitu vyřešit nepodařilo.
  • EU bere Rusku „trumf“ z ruky, dohoda o snížení spotřeby plynu je tu
    Země EU se dnes dohodly na patnáctiprocentním snížení spotřeby zemního plynu, jež má platit pro nadcházející topnou sezónu. Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku posvětili návrh na dobrovolnou redukci spotřeby plynu v příštích měsících. Důvodem poměrně rychlého rozhodnutí – Evropská komise připravila svůj návrh příslušného opatření teprve minulý týden – je „plynová válka“, kterou s EU vede Rusko. EU se tak tím spíše hodlá připravit i na krajní scénář úplného odstřižení ruských plynových dodávek.
  • EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou. Lepší příslib si Fialova vláda nemohla na Nový rok přát
    České ekonomice – a nové Fialově vládě – se na Nový rok dostává jednoho z nejlepších příslibů, jaký si vůbec mohla přát. Evropská unie by totiž mohla začít posuzovat jadernou energetiku a některé druhy energetiky založené na zemním plynu jako zelenou aktivitu.
  • EU bude po Británii požadovat až 100 mld. euro. Libra první špatné zprávy k brexitu zatím zvládá
    Dnes ráno o sobě na libře dalo po delší době opět vědět téma brexitu. Evropští vyjednavači ve věci vystoupení Británie z EU totiž začínají dávat dohromady první požadavky a vypadá to, že první velkou překážkou momentálně bude téma „odstupného“, které by Británie měla zaplatit EU v podobě zemědělských dotací a administrativních poplatků za rok 2019 a 2020. Evropští vyjednavači budou podle Financial Times požadovat po Británii až 100 mld. euro, což je výrazně větší částka, než o které se nedávno zmínil Jean-Claude Juncker, který mluvil o přibližně 60 mld. euro. Už samotné téma odstupného tak bude zdá se prvním kamenem úrazu ve vyjednávání o Brexitu, protože je podle slov Theresy May Británie zcela odmítá, jelikož by podle ní jakékoli finanční plnění mělo být spojeno primárně s podmínkami nové dohody o společném obchodu.
  • EU by měla najet na válečnou ekonomiku. Kdo chce mír, musí se připravovat na válku – ne aby útočil, ale aby odstrašil
    Vrcholní představitelé EU si stále žijí svá „devadesátá léta“. Toto jejich odtržení od reality tedy není ničím novým. Nyní však nejde jen o ekonomický problém, leč též – a zejména – o problém bezpečnostní.
  • EU by mohla při zdanění digitálních služeb postupovat samostatně
    Evropská unie lituje odchodu Spojených států z jednání o digitální dani, v případě potřeby je nicméně připravena upravit zdanění digitálních služeb samostatně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.
  • EU by mohla rozšířit sankce na další turecké osoby a firmy
    Evropská unie by mohla rozšířit své sankce na další turecké osoby a firmy, které jsou spjaté se sporným průzkumem zásob ropy a plynu ve východním Středomoří. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která získala návrh závěrů čtvrtečního a pátečního jednání šéfů států a vlád evropského bloku. Na posílení sankcí tlačí Řecko a Kypr, podle kterých turecký průzkum porušuje mezinárodní právo a jejich námořní ekonomickou zónu. Ankara to odmítá. O věci mají diskutovat lídři zemí sedmadvacítky na summitu v Bruselu.
  • EU dala zelenou až 100 mld. eur do španělských bank. Záchranu podmínila i odchodem z realit a dalších rizik
    Evropská komise vydala souhlas se státní pomocí pro nejvíce problémovou španělskou banku BFA-Bankia SA a ...
  • EU dáta
    PMI sektora služieb v eurozóne je najnižšie od decembra 20...
  • EU fondy nakopnou investiční aktivitu
    Přípravy na čerpání peněz z fondů EU i v rámci Národního plánu obnovy vrcholí. V novém programovém období Česko získá 21 mld. EUR, což společně s penězi z Národního plánu představuje o čtvrtinu vyšší částku, než tomu bylo v předchozím období 2014-2020. V platnosti nadále zůstává pravidlo n+3, výhodné jsou i podmínky spolufinancování. Peníze z programového období 2021-2027 již byly rozděleny do operačních programů. Nejvíce získá doprava. Plán obnovy musí být do konce dubna zaslán Evropské komisi ke schválení. Pokud projde, získá Česko 13 % na předfinancování projektů již ve druhé polovině roku. Časový rámec je přísný – do konce roku 2022 musí být zazávazkováno 70 % projektů, do konce roku 2023 zbylých 30 %. Letošní rok z větší časti padne na schvalování Plánu obnovy a přípravu projektů. V roce 2022 by však již investiční aktivita měla běžet na plné obrátky. Velmi silný by v tomto ohledu měl být rok 2023, kdy budou muset být dočerpány všechny prostředky z programového období 2014-2020, peníze z programu REACT-EU, přičemž čerpání v rámci Plánu obnovy již bude v plném proudu.
  • Eufória pri amerických mäkkých dátach pravdepodobne dosiahla vrchol
    Včerajším ISM indexom dôvery v službách sa uzatvorili zoznam mäkkých dát za marec a tak sa môžeme pozrieť na to, ako bol na tom v marci aktuálne asi najzaujímavejší graf z americkej ekonomiky – odchýlka tvrdých a mäkkých čísel od dlhodobého priemeru. Pod mäkkými dátami myslím dotazníkové prieskumy (indexy dôvery) a pod tvrdými štatistické čísla z ekonomiky (napr. priemyselná výroba, maloobchodné tržby?). Môj index ôsmych najsledovanejších mäkkých ukazovateľov v marci mierne klesol z februárových dlhodobých maxím a priestor pre jeho ďalší pokles rozhodne existuje, keďže diera medzi tvrdými dátami a mäkkými ostáva stále extrémna:
  • Eufória z akcií Toyoty. Japonský gigant vyzýva Teslu? 🔌
    Akcie automobilky Toyota (TM.US) získali v ázijskej seanse takmer 8 % a jej ADR vzrástli takmer o 5 % pred otvorením Wall Street. Spoločnosť oznámila technologický prielom a chce predstaviť elektrické vozidlá s novými batériami novej generácie od roku 2026. Taktiež prerobí celý výrobný reťazec s konečným cieľom ušetriť náklady a urýchliť montáž. Najväčšia automobilka na svete má v úmysle stať sa globálnym lídrom v spotrebe energie EV. Spoločnosť sa stáva „zelenejšou“ ako za predchádzajúceho generálneho riaditeľa Toyoty.
  • Euforie akciového trhu z Trumpova zvolení slábne
    Rally na akciovém trhu, která následovala po nečekaném vítězství Donalda Trumpa a republikánů, začíná ztrácet dech. Přestože trhy slavily očekávané prorůstové politiky, investoři nyní čelí nejistotě ohledně Trumpových plánů, především ohledně cel, která by mohla zvýšit inflaci a ohrozit hospodářský růst.
  • Euforie na akciích pokračuje, eurodolar na 1,18. Investory těší rozdělený Kongres
    Evropské akcie rostou, stejně jako americké futures, a to i po včerejším euforickém dni. V Evropě růst hlavních indexů dosahuje zhruba jednoho procenta. Stále více to vypadá, že investorům nejvíce vylepšuje náladu vyhlídka rozděleného amerického Kongresu, jak jsme včera naznačovali. Takové rozložení sil by efektivně blokovalo extrémnější prvky programu nového prezidenta. A když to momentálně vypadá, že jím bude spíše demokrat Biden, jde především o zablokování vyšších daní, výrazné regulace technologického sektoru či reformy zdravotního systému.
  • Euforie na akciových trzích dlouho nevydržela
    Na akciové trhy přišlo po včerejšku velmi rychlé vystřízlivění. Zatímco včera uzavřelo více jak 95 % firem z indexu S&P 500 v plusu, na začátku dnešní americké seance si zisky připisuje jen 10 %. Nenašli bychom sektor, který otevřel v zeleném. Nejhůře se daří prodejcům zbytného zboží (-1,6 %) nebo energetickým společnostem (-1,4 %). Celý index S&P 500 prozatím přichází o 0,9 %. Jednou ze zásadních věcí bude pro trhy zápis z posledního zasedání Fedu, který by měl být k dispozici ve 20 h. Ten může trhy posunout oběma směry. Důležité bude, na jakých úrovních vidí centrální bankéři vrchol úrokových sazeb.
  • Euforie na ropném trhu rychle vyprchala
    Čím výš vystoupáte, z tím vetší výšky spadnete. Zvlášť pokud je vzestup velmi rychlý. Když kotace Brentu překonaly v závěru druhé zářijové dekády hranici 95 dolarů za barel, nebyla nouze o býčí předpovědi. Goldman Sachs zvýšil své odhady pro severomořskou třídu z 93 na 100 dolarů, zatímco JP Morgan šokoval trhy prohlášením, že černé zlato může vyskočit až na 150 dolarů za barel, a doporučil nákup akcií ropných společností. Uplynul však jediný týden a z předchozího optimismu moc nezbylo.
  • EUFORIE NA TRZÍCH A RECESE ZA ROHEM 🔴 Poplatek 1 % vás stojí milion korun ❌ Bitcoin nemá hodnotu
    Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
CapXmaster srovnani