Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:30
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Nastroje

Podíl EU na obchodování Británie klesl

13.06.2016 09:34  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Evropská unie je jako celek zdaleka největším obchodním partnerem Británie. Podíl EU na celkovém britském zahraničním obchodu se však v uplynulých deseti letech snížil. Nejvýznamnějším obchodním partnerem Británie v EU je Německo.

V loňském roce vyvezla Británie do ostatních členských zemí EU zboží a služby v hodnotě 223 miliard liber. Podíl EU na celkovém exportu Británie tak loni činil necelých 44 procent, zatímco v roce 2005 dosahoval 52 procent, vyplývá z údajů britského statistického úřadu.

Britský export samotného zboží bez zahrnutí služeb do EU v loňském roce klesl o osm procent na šestileté minimum 134 miliard liber. Vývoz britského zboží mimo EU přitom stoupl o více než dvě procenta na 151 miliard liber.

Největší část z britského exportu zboží do EU loni směřovala do Německa, za kterým následovaly Francie a Nizozemsko. Británie do Německa podle vládních údajů vyváží především fosilní paliva, strojírenská zařízení, automobily a automobilové součástky, letadla, elektrická zařízení a farmaceutické výrobky. Větším exportním trhem než Německo jsou pro Británii v globálním měřítku pouze Spojené státy.

Hodnota dovozu zboží a služeb z EU do Británie loni dosáhla 291 miliard liber, což odpovídalo zhruba 53 procentům celkového britského importu. V roce 2005 přitom tento podíl dosahoval téměř 57 procent. Největším unijním exportérem zboží do Británie loni bylo Německo následované Nizozemskem a Francií.

Británie za loňský rok vykázala v obchodování s ostatními členskými zeměmi EU schodek 68 miliard liber. V obchodování se zeměmi mimo EU přitom dosáhla přebytku 31 miliard liber. Celkový deficit britského zahraničního obchodu tak činil 37 miliard liber.

Skutečnost, že Británie nakupuje v ostatních členských zemích EU více zboží, než tyto země nakupují v Británii, podle britských euroskeptiků ukazuje, že zbytek Evropy potřebuje Británii více, než je tomu naopak. Británie podporuje ekonomiku kontinentální Evropy nákupem francouzských vín, německých automobilů, španělské zeleniny či italského oblečení, napsal britský list Daily Mail.

Další britský list The Independent nicméně upozorňuje, že britský export do EU odpovídá zhruba 13 procentům hrubého domácího produktu Británie, zatímco pro EU představuje vývoz do Británie pouze tři procenta HDP. To podle listu znamená, že Británie potřebuje EU více než unie Británii.

Britské ministerstvo financí odhaduje, že objem britského zahraničního obchodu by v důsledku případného odchodu země z Evropské unie mohl klesnout o devět až 24 procent, a to v závislosti na tom, na jakém obchodním vztahu by se Londýn s Bruselem následně dohodl. Britové budou o vystoupení z EU, tedy o takzvaném brexitu, rozhodovat v referendu 23. června.

"EU nefunguje. Eurozóna se hroutí, miliony lidí jsou bez práce a výkonnost evropských ekonomik výrazně pokulhává. To znamená, že evropské země od nás kupují méně zboží, než kdykoliv dříve, protože více obchodujeme se zbytkem světa," uvedl minulý měsíc předák kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie Matthew Elliott. "Pokud zvolíme odchod z EU, budeme schopni získat zpět kontrolu nad svým obchodem a uzavírat dohody s rostoucími ekonomikami namísto nynějšího spoutání s upadajícími ekonomikami Evropy," dodal.

Zastánci setrvání Británie v EU však varují před vznikem obchodních bariér v případě odchodu. Ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo nedávno prohlásil, že případný odchod Británie z EU bude stát britské spotřebitele devět miliard liber ročně kvůli dodatečným dovozním clům. Vývoz z Británie pak podle něj bude zatížen novými cly v zahraničí ve výši zhruba 5,5 miliardy liber.

Zdroj: Reuters, ČTK, Daily Mail, The Independent

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Počet žádostí o podporu v USA byl za týden opět nad dvěma miliony
    O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších více než 2,1 milionu lidí. Počet nových žádostí tak sice opět klesl - ve srovnání s 2,45 milionu v předchozím týdnu - ale už desátý týden po sobě zůstává nad dvěma miliony. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem nahoru údaj za předchozí týden. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už 41 milionů lidí.
  • Počet žádostí o podporu v USA dál klesl, zůstává ale vysoký
    O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,44 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem dolů údaj za předchozí týden. Počet žádostí tak opět klesl, stále však zůstává vysoký. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 38 milionů lidí.
  • Počet žádostí o podporu v USA klesl
    Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 10.000 na 202.000 osob. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prosince 1969. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Údaje signalizují, že podmínky na trhu práce navzdory zpomalování růstu ekonomiky zůstávají příznivé.
  • Počet žádostí o podporu v USA výrazně klesl
    Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 32.000 na 300.000 osob. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května 2007. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce.
  • Podíl Číny na globální těžbě bitcoinů klesl, roste podíl Kazachstánu
    Podíl Číny na globální těžbě bitcoinů v letošním roce klesá. Naopak se zvyšuje podíl Kazachstánu, který se stal už třetím největším těžařem na světě. Vyplývá to z průzkumu Cambridgeské univerzity, o kterém včera informoval zpravodajský server CNBC.
  • Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl
    Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl v letošním třetím čtvrtletí na téměř pětileté minimum. Podíl eura se naopak zvýšil na skoro čtyřleté maximum, vyplynulo z dnes zveřejněného přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF). Devizové rezervy alokované v čínském jüanu se pak snížily poprvé od čtvrtého kvartálu roku 2016, kdy fond začal jejich podíl držený centrálními bankami zveřejňovat.
  • Podíl dolaru na globálních rezervách mírně klesl
    Podíl amerického dolaru (USD) na rezervách světových centrálních bank ve druhém čtvrtletí mírně klesl, zatímco...
  • Podíl dolaru v devizových rezervách klesá
    Podíl amerického dolaru v globálních devizových rezervách v letošním prvním čtvrtletí klesl na nové čtyřleté minimum, zatímco podíly jednotné evropské měny euro, britské libry i čínského jüanu se zvýšily. Vyplývá to z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podíl americké měny v devizových rezervách klesl již páté čtvrtletí za sebou. Dolar ale stále s velkým náskokem zůstává nejdůležitější rezervní měnou na světě, uvedla agentura Reuters.
  • Podíl dolarů ve světových devizových rezervách stoupl
    Podíl amerických dolarů ve známých světových devizových rezervách v posledním čtvrtletí loňského roku mírně stoupl.
  • Podíl dolaru v globálních devizových rezervách klesl nejníž za čtvrt století
    Podíl amerického dolaru v globálních devizových rezervách se v loňském čtvrtletí poprvé od roku 1995 snížil pod 60 procent. Podíl eura byl naopak nejvyšší od roku 2014. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF).
  • Podíl eura na devizových rezervách klesl
    Podíl eura na světových devizových rezervách klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé za 14 let pod...
  • Podíl eura na světových devizových rezervách stoupl
    Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank ve druhém čtvrtletí mírně stoupl, zatímco...
  • Podíl eura na světových rezervách silně klesl
    Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank klesl ve třetím čtvrtletí loňského roku pod 23...
  • Podíl Evropy na výrobě aut klesne podle KPMG za deset let na pět pct
    V roce 2030 připadne na západní Evropu pouze pět procent světové produkce automobilů, loni to přitom bylo 15 procent. Evropští výrobci, včetně těch z Česka, se budou vyrovnávat s dopady globální pandemie a zároveň budou muset plnit stále přísnější emisní limity, které povedou ke zdražení aut. Vyplývá to z průzkumu KPMG Global Automotive Executive Survey, jehož se zúčastnilo více než 1100 výkonných manažerů ze 30 zemí včetně ČR.
  • Podíl firem nesplácejících dluhy v EU a USA se může zdvojnásobit
    Šok způsobený pandemií nemoci covid-19 může ve Spojených státech a Evropě v příštích devíti měsících zdvojnásobit podíl firem, které budou v prodlení se splácením svých závazků. Uvedla to ve své zprávě ratingová agentura S&P Global. Dodala však, že rekordní tempo snižování ratingu z posledních měsíců nyní zpomaluje.
  • Podíl Londýna na primárních nabídkách akcií v Evropě klesl nejníže za 12 let
    Podíl Londýna na primárních veřejných nabídkách akcií (IPO) v Evropě klesl nejníže za 12 let. Podepsal se na tom odchod Británie z EU a také hospodářské turbulence. Letos bylo v Londýně z primárních nabídek akcií získáno pouze 1,38 miliardy USD (35,3 miliardy Kč), což představuje 14 procent z celkového evropského objemu. To je nejnižší podíl od roku 2010, kdy se Londýn na výnosech z nabídek v Evropě podílel 13 procenty, uvedla dnes agentura Bloomberg.
  • Podíl Londýna na primárních nabídkách v Evropě je nejnižší od roku 2009
    Podíl Londýna na celkových příjmech z evropských primárních nabídek akcií klesl v letošním roce na nejnižší úroveň od roku 2009. Podle údajů agentury Bloomberg vynesly primární nabídky v Londýně letos jen 1,8 miliardy USD (41,5 miliardy Kč), což představuje devět procent z celkového výnosu primárních nabídek v Evropě. Zpráva je další známkou toho, že vliv Británie mezi globálními finančními trhy slábne.
  • Podíl Německa na světovém obchodu klesne
    Podíl Německa na světovém obchodu v letošním a příštím roce pravděpodobně klesne. Růst německého...
  • Podíl Ruska v největším platinovém projektu v Zimbabwe odrazuje investory
    Největší projekt na těžbu platiny v Zimbabwe, který se země snaží rozjet v posledních dvou letech, má nový problém. Významný podíl ruského magnáta odrazuje potenciální zájemce o financování těžby v projektu za tři miliardy USD (69 miliard Kč). Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje.
  • Podíl špatných úvěrů ve španělských bankách klesl
    Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu půjček v portfoliích španělských komerčních bank...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje