Sobota 21. prosince 2024 17:17
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap forex

Podíl Číny na globální těžbě bitcoinů klesl, roste podíl Kazachstánu

16.07.2021 07:36  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Podíl Číny na globální těžbě bitcoinů v letošním roce klesá. Naopak se zvyšuje podíl Kazachstánu, který se stal už třetím největším těžařem na světě. Vyplývá to z průzkumu Cambridgeské univerzity, o kterém včera informoval zpravodajský server CNBC.

Čína se na energii používané k těžbě bitcoinů v dubnu podílela 46 procenty, zatímco v září 2019 to bylo 75,5 procenta. Podíl Číny klesl na méně než polovinu ještě předtím, než čínské úřady zasáhly proti těžbě kryptoměn.

Kazachstán ve stejném období naopak zaznamenal téměř šestinásobný růst podílu na těžbě bitcoinů, a sice na 8,2 procenta z 1,4 procenta. Na druhém místě jsou Spojené státy, jejichž podíl se zvýšil na 16,8 procenta z 4,1 procenta. Čtvrté skončilo Rusko a pátý je Írán.

Těžba v kontextu kryptoměn je v podstatě vypouštění jednotlivých mincí virtuálních měn do oběhu. Těžbu provádějí počítače, které jsou obvykle vytvořeny speciálně pro tento účel a které musejí vyřešit složité matematické výpočty kvůli ověření měny a jejímu zařazení do oběhu. Odměnou za to tito takzvaní těžaři získají určité množství mincí. Počítače využívané k těžbě bitcoinů potřebují obrovské množství energie.

Růst ceny bitcoinu v posledních letech přilákal více lidí k těžbě této kryptoměny. To vedlo ke vzniku celého odvětví zaměřeného na výrobu a vývoj vybavení pro těžbu kryptoměn. Čím více lidí ale těží bitcoiny, tím více energie se spotřebuje. To vyvolalo také obavy z možného dopadu bitcoinu na životní prostředí, zejména když se většina těžby soustředila do Číny, která je vysoce závislá na elektřině z uhlí.

Zpráva ukazuje, že část těžařů bitcoinů se přesunula z Číny do sousedního Kazachstánu, bývalé sovětské republiky, a to ještě před červnovými vládními zásahy, které těžbu v Číně omezují. Kapacita výroby elektřiny v Kazachstánu činí podle agentury Bloomberg 22 gigawattů, většina pochází z uhelných a plynových elektráren.

Výzkumník z Cambridgeské univerzity Michel Rauchs vytvořil v roce 2019 index, který ukazuje, kolik energie spotřebuje bitcoin. Akademik uvedl, že pracuje na novém modelu, který ukazuje dopad těžby bitcoinů na životní prostředí. Právě negativní dopad na životní prostředí udělal z bitcoinu kontroverzní aktivum v době, kdy se sociální a environmentální odpovědnost dostala do zájmu investorů. V květnu ředitel automobilky Tesla Elon Musk uvedl, že firma přestane přijímat platby v bitcoinech, pokud nebude při těžbě použita udržitelnější energie.

Zdroj: Reuters, ČTK, CNBC, Bloomberg

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Počet žadatelů o podporu v USA klesl nejníže za 49 let
    Počet Američanů, kteří nově žádají o podporu v nezaměstnanosti minulý týden nečekaně klesl, a to o 1000 na 204.000. Dostal se tak nejníže od prosince 1969. Zpráva, kterou dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce, je dalším potvrzením, že trh práce v USA je i nadále ve velmi dobré kondici.
  • Počet žádostí čínských firem o vstup na burzu je nejvyšší za tři roky
    Počet zájemců o primární veřejnou nabídku akcií (IPO) v Číně se v červnu skoro zdvojnásobil a dosáhl téměř 1000, což je nejvíce alespoň za tři roky. Podle bankéřů byl tento nápor částečně způsoben zmírněním koronavirových omezení. Zájemci se také snažili předložit žádosti do konce června, aby je pak nemuseli aktualizovat na základě výsledků za první pololetí, a dál tak zdržovat celý proces. Vývoj na akciových trzích v Číně je v rozporu s celosvětovým trendem, na většině jiných trhů nabídka akcií zpomaluje, uvedla dne agentura Reuters.
  • Počet žádostí o ochranu před věřiteli v USA vzrostl o 48 procent
    Počet žádostí o ochranu před věřiteli ve Spojených státech v květnu meziročně vzrostl o 48 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Epiq Global, na které se odvolává list The Wall Street Journal (WSJ). Počet bankrotů se tak dostal na hodnotu z doby finanční krize let 2007 až 2009, což ukazuje rozsah dopadu koronavirové krize, píše americký deník.
  • Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA dál klesá
    Ve Spojených státech požádalo v týdnu do 20. června o podporu v nezaměstnanosti zhruba 1,48 milionu lidí. To je v sezonním přepočtu asi o 60.000 méně než o týden dříve, uvedlo dnes ministerstvo práce. Výsledek je ale horší, než očekávali analytici. Ukázalo se také, že počet žadatelů z minulého týdne byl po zpřesnění dat vyšší. Podporu dál pobírají miliony lidí, kteří přišli o práci kvůli koronavirové krizi.
  • Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA je na rekordu
    Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden vystoupil na téměř 3,3 milionu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Je to rekord, který navíc zhruba čtyřnásobně přesáhl dosavadní maximum starý téměř 40 let. Americké podniky začaly propouštět kvůli šíření koronaviru, v jehož důsledku musela řada firem zavřít.
  • Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA vzrostl
    Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se v týdnu do 18. července překvapivě zvýšil. Vystoupil na 1,416 milionu z 1,307 milionu v předchozím týdnu. Zaznamenal tak první nárůst od týdne do 28. března, kdy se v důsledku opatření proti šíření nového typu koronaviru vyšplhal na rekordních 6,867 milionu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce.
  • Počet žádostí o podporu v USA byl za týden opět nad dvěma miliony
    O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších více než 2,1 milionu lidí. Počet nových žádostí tak sice opět klesl - ve srovnání s 2,45 milionu v předchozím týdnu - ale už desátý týden po sobě zůstává nad dvěma miliony. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem nahoru údaj za předchozí týden. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už 41 milionů lidí.
  • Počet žádostí o podporu v USA dál klesl, zůstává ale vysoký
    O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,44 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce, které současně zpřesnilo směrem dolů údaj za předchozí týden. Počet žádostí tak opět klesl, stále však zůstává vysoký. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 38 milionů lidí.
  • Počet žádostí o podporu v USA klesl
    Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 10.000 na 202.000 osob. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prosince 1969. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo práce. Údaje signalizují, že podmínky na trhu práce navzdory zpomalování růstu ekonomiky zůstávají příznivé.
  • Počet žádostí o podporu v USA výrazně klesl
    Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl o 32.000 na 300.000 osob. Dostal se tak na nejnižší úroveň od května 2007. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce.
  • Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl
    Podíl dolaru na globálních devizových rezervách klesl v letošním třetím čtvrtletí na téměř pětileté minimum. Podíl eura se naopak zvýšil na skoro čtyřleté maximum, vyplynulo z dnes zveřejněného přehledu Mezinárodního měnového fondu (MMF). Devizové rezervy alokované v čínském jüanu se pak snížily poprvé od čtvrtého kvartálu roku 2016, kdy fond začal jejich podíl držený centrálními bankami zveřejňovat.
  • Podíl dolaru na globálních rezervách mírně klesl
    Podíl amerického dolaru (USD) na rezervách světových centrálních bank ve druhém čtvrtletí mírně klesl, zatímco...
  • Podíl dolaru v devizových rezervách klesá
    Podíl amerického dolaru v globálních devizových rezervách v letošním prvním čtvrtletí klesl na nové čtyřleté minimum, zatímco podíly jednotné evropské měny euro, britské libry i čínského jüanu se zvýšily. Vyplývá to z údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podíl americké měny v devizových rezervách klesl již páté čtvrtletí za sebou. Dolar ale stále s velkým náskokem zůstává nejdůležitější rezervní měnou na světě, uvedla agentura Reuters.
  • Podíl dolarů ve světových devizových rezervách stoupl
    Podíl amerických dolarů ve známých světových devizových rezervách v posledním čtvrtletí loňského roku mírně stoupl.
  • Podíl dolaru v globálních devizových rezervách klesl nejníž za čtvrt století
    Podíl amerického dolaru v globálních devizových rezervách se v loňském čtvrtletí poprvé od roku 1995 snížil pod 60 procent. Podíl eura byl naopak nejvyšší od roku 2014. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů Mezinárodního měnového fondu (MMF).
  • Podíl EU na obchodování Británie klesl
    Evropská unie je jako celek zdaleka největším obchodním partnerem Británie. Podíl EU na celkovém...
  • Podíl eura na devizových rezervách klesl
    Podíl eura na světových devizových rezervách klesl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku poprvé za 14 let pod...
  • Podíl eura na světových devizových rezervách stoupl
    Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank ve druhém čtvrtletí mírně stoupl, zatímco...
  • Podíl eura na světových rezervách silně klesl
    Podíl eura na devizových rezervách světových centrálních bank klesl ve třetím čtvrtletí loňského roku pod 23...
  • Podíl Evropy na výrobě aut klesne podle KPMG za deset let na pět pct
    V roce 2030 připadne na západní Evropu pouze pět procent světové produkce automobilů, loni to přitom bylo 15 procent. Evropští výrobci, včetně těch z Česka, se budou vyrovnávat s dopady globální pandemie a zároveň budou muset plnit stále přísnější emisní limity, které povedou ke zdražení aut. Vyplývá to z průzkumu KPMG Global Automotive Executive Survey, jehož se zúčastnilo více než 1100 výkonných manažerů ze 30 zemí včetně ČR.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy