Neděle 22. prosince 2024 02:27
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

EU by měla najet na válečnou ekonomiku. Kdo chce mír, musí se připravovat na válku – ne aby útočil, ale aby odstrašil

18.02.2024 09:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Vrcholní představitelé EU si stále žijí svá „devadesátá léta“. Toto jejich odtržení od reality tedy není ničím novým. Nyní však nejde jen o ekonomický problém, leč též – a zejména – o problém bezpečnostní. 

Prominentní experti se už zamýšlejí nad scénáři třetí světové války, přitom stále pravděpodobnější budoucí americký prezident Trump dává nadále najevo, že americké vojsko se při rozšíření ruské agrese Evropě na pomoc nevydá. Avšak Brusel se nadále v zaslepení utápí v zelené, ESG či genderové ideologii. Snad stále míní, že může být vzorem ostatnímu světu. Tak určitě… Celek, jenž svým občanům nedokáže v tak pohnutých časech garantovat bezpečnost, což je odnepaměti stěžejní úkol každého životaschopného státního útvaru, nemůže být z povahy věci vzorem vůbec v ničem.

Co hůř, Amerika – jako EU – se rovněž utápí. Sama v sobě. Což je pro EU neméně varovné. Ovšem ani to, ani možný Trumpův návrat do Bílého domu jí oči příliš neotevírají. Místo aby přešla na válečnou ekonomiku, v rámci svých možností, pochopitelně, přemítá třeba nad dalším zpřísněním emisních regulací. Nyní ji trápí například to, že po evropských silnicích jezdí příliš stará osobní auta, takže přemýšlí, jak jejich užívání motoristům znemožnit. Přitom stáří vozového parku je takové, jaké je, neboť předchozí bruselské regulace činí další výrobu levných lidových vozítek nerentabilní.

Ale zpět k vážnějším věcem. Prominentní historik Niall Ferguson, jenž správně předpověděl, že Putin napadne Ukrajinu, dnes pro změnu líčí možné scénáře propuknutí třetí světové války. V podstatě tak burcuje americkou veřejnost, která se ve svém eskapismu jako ve 30. letech obrací k vzývání izolacionistického postoje a raději, než aby sledovala, co se děje ve světě, se noří do plytkosti cen Grammy nebo Super Bowlu.

Na vlně těchto nálad se vezou tak rozdílné tábory, jakými jsou na jedné straně Trumpovi příznivci a na straně druhé studenti a obecněji univerzitní ultralevice. Ti první by kvitovali, pokud by Amerika přestala podporovat Ukrajinu, ti druzí zase volají po tom, aby se vzdala současné podpory Izraele.

Oba konflikty nelze vidět odděleně. Pokud se z kteréhokoli z nich USA stáhnou, hrozba třetí světové války se jen zvýší. Ferguson varuje, že na rozdíl od války ve Vietnamu nebo Afghánistánu by tato měla na samotnou americkou veřejnost, tolik se nyní stahující do sebe, dramatický dopad; daleko dramatičtější než měly události 11. září 2001, dosud „noční můra“ řady Američanů, jež bezprecedentně obnažila zranitelnost USA.

Ferguson vidí dále než celý Brusel. Chápe, že pokud se Amerika opět – jako takřka před sto lety – uchýlí do ulity svého izolacionismu, půjde o konec Západu, jak jej známe.

Místo něj by ale takto měl burcovat hlavně Brusel. Bruselští politici a úředníci se ve své krasomluvě na pódiích tak rádi odvolávají na západní hodnoty. Nyní se však zdá, že jim nedochází, že je třeba o nich nejen líbivě řečnit, ale také se za ně skutečně brát – a prát.

Brusel by například mohl burcovat takovým způsobem, že – alespoň na čas – zapomene na svoji ideologii a vrátí se k reálpolitice. Že zapomene na všechny své zelené, ESG a genderové regulace – na svůj kulturně-společenský ideologický zápas, jež je jinde ve světě převážně k smíchu – a ekonomiku podřídí režimu válečné výroby. Ocel, zbraně, munice a tak. Samozřejmě banky, které to vše financují, by musely dostat z Bruselu jasný signál, že to teď nebude „fuj“ a že jim to nebude kazit ESG obraz.  

Bruselští se zkrátka musí přestat chovat jako „chcimíři“ nejen svými slovy, ale hlavně činy. Dokud EU dostatečně nezbrojí, vysílá Putinovi signál, že se nakonec mohou jeho původní plány naplnit. Jen on ví, zda končily zabráním části Ukrajiny, dobytím Kyjeva, nebo až Pobaltí, případně celé někdejších východní Evropy, tedy včetně Česka.

Dalším signálem je v tomto ohledu úpadek Německa, tedy ekonomického a průmyslového motoru EU, potenciálně tedy i motoru jejího zbrojení. Éra Německa coby průmyslové velmoci ale končí, jak ve své víkendové analýze konstatuje agentura Bloomberg.

Němci v posledních dvaceti letech v podstatě pokazili vše, nač sáhli. Neobstojí bez levných ruských energií, drtí je čínská konkurence, selhala jejich snaha o energetickou revoluci, fiaskem je rovněž imigrační politika. Německo je vnitřně podinvestované, chybí mu političtí lídři a i vzdělávací systém kolabuje. Nedostatečné matematické znalosti mladých vyjdou zemi do konce století na 15 bilionů dolarů ve zhaceném výkonu. Německo je prostě zdrcujícím a odstrašujícím příkladem, jak prosperující zemi za pár let rozloží zelený populismus a levicový progresivismus. Tedy ty samé ideologie, jež zhusta zastává i Brusel a která tudíž oslabují nejen německou ekonomiku, a tedy bezpečnost, ale i to celounijní.

Supi už se na německou kořist slétají, avšak ani to Brusel příliš nevzrušuje. Mezinárodní fondy nyní sází desítky miliard korun na pád německé ekonomiky a jejích největších firem typu Volkswagenu nebo Deutsche Bank. Německo dle nich totiž páchá ekonomickou sebevraždu. Podle šéfa jednoho z těchto fondu, londýnského Marshall Wace, vedla populistická opatření německých vlád k odpojování jaderných a uhelných elektráren. Nyní proto zemi zůstávají z velké části vlastně jen plynové zdroje, kdykoli panuje nepřízeň počasí taková, že obnovitelné zdroje nevyrábí elektřiny dost.

Dodejme, že plyn v důsledku války na Ukrajině musí Německo ovšem dovážet ze světa dráže, než když jej ještě mělo potrubně z Ruska.

Neutěšená energetická situace osudově podvazuje konkurenceschopnost největších německých firem, což se – vedle nástupu čínské konkurence v elektromobilitě a dalších faktorů – podle fondů jako Marshall Wace nebo Qube projeví pádem příslušných německých akcií, na který právě ve velkém sázejí.

Nejnebezpečnější „chcimíři“ dneška nejsou politici označovaní médii hlavního proudu za populisty. Je to establishment v Bruselu nebo v Berlíně, který – navzdory svým proklamacím – evidentně stále nechce pochopit, že kdo chce mír, musí se připravovat na válku. Ne aby útočil, leč aby odstrašil.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Etsy ztrácí 7 % kvůli plánovanému snižování počtu zaměstnanců
    Akcie společnosti Etsy (ETSY.US) během dnešní seance ztrácejí téměř 7 % kvůli plánovanému propuštění přibližně 11 % všech zaměstnanců (225 pracovníků). Společnost dodává, že se v současné době nachází ve velmi náročném obchodním prostředí a musí se potýkat se silnou konkurencí společností jako Shein a Temu.
  • ETX Capital získává klientskou databázi od Alpari (UK)
    ETX Capital, britská online společnost pro obchodování s Forexm CFD a poskytovatel spreadového obchodování získal seznam klientů...
  • EU
    Žiadna dohoda nebola dosiahnutá, o tom aký ma byť veľk&amp...
  • EU
    Grécko splnilo podmienky pre 5. tranžu, vidíme r&yacut...
  • EU a Británie schválily obnovení provozu Boeingu 737 MAX
    Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to oznámil ve své tiskové zprávě. Stejný krok dnes později ohlásil také britský Úřad pro civilní letectví (CAA). Provoz modelu Boeing 737 MAX byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám. Jeho obnovení už v listopadu schválili regulátoři ve Spojených státech.
  • EU a USA pozastaví cla zavedená kvůli Airbusu a Boeingu
    Evropská unie a Spojené státy se dohodly, že na čtyři měsíce pozastaví cla, která na sebe vzájemně uvalily v rámci sporu kolem subvencování výroby letadel. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po telefonickém rozhovoru s americkým prezidentem Joem Bidenem.
  • EU a USA po 17 letech vyřešily spor o subvence výroby letadel
    Evropská unie a Spojené státy se dohodly na ukončení vleklého sporu kolem subvencování výroby letadel Airbus a Boeing. Po jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem to uvedla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Bílý dům po jednání potvrdil, že cla budou zrušena na pět let. Obě strany chtějí rovněž společně postupovat proti praktikám Číny ohrožujícím tržní prostředí. Naopak otázku amerických cel na dovoz evropské oceli a hliníku se politikům na summitu vyřešit nepodařilo.
  • EU bere Rusku „trumf“ z ruky, dohoda o snížení spotřeby plynu je tu
    Země EU se dnes dohodly na patnáctiprocentním snížení spotřeby zemního plynu, jež má platit pro nadcházející topnou sezónu. Ministři zemí EU zodpovědní za energetiku posvětili návrh na dobrovolnou redukci spotřeby plynu v příštích měsících. Důvodem poměrně rychlého rozhodnutí – Evropská komise připravila svůj návrh příslušného opatření teprve minulý týden – je „plynová válka“, kterou s EU vede Rusko. EU se tak tím spíše hodlá připravit i na krajní scénář úplného odstřižení ruských plynových dodávek.
  • EU bude asi považovat jadernou energii za zelenou. Lepší příslib si Fialova vláda nemohla na Nový rok přát
    České ekonomice – a nové Fialově vládě – se na Nový rok dostává jednoho z nejlepších příslibů, jaký si vůbec mohla přát. Evropská unie by totiž mohla začít posuzovat jadernou energetiku a některé druhy energetiky založené na zemním plynu jako zelenou aktivitu.
  • EU bude po Británii požadovat až 100 mld. euro. Libra první špatné zprávy k brexitu zatím zvládá
    Dnes ráno o sobě na libře dalo po delší době opět vědět téma brexitu. Evropští vyjednavači ve věci vystoupení Británie z EU totiž začínají dávat dohromady první požadavky a vypadá to, že první velkou překážkou momentálně bude téma „odstupného“, které by Británie měla zaplatit EU v podobě zemědělských dotací a administrativních poplatků za rok 2019 a 2020. Evropští vyjednavači budou podle Financial Times požadovat po Británii až 100 mld. euro, což je výrazně větší částka, než o které se nedávno zmínil Jean-Claude Juncker, který mluvil o přibližně 60 mld. euro. Už samotné téma odstupného tak bude zdá se prvním kamenem úrazu ve vyjednávání o Brexitu, protože je podle slov Theresy May Británie zcela odmítá, jelikož by podle ní jakékoli finanční plnění mělo být spojeno primárně s podmínkami nové dohody o společném obchodu.
  • EU by mohla při zdanění digitálních služeb postupovat samostatně
    Evropská unie lituje odchodu Spojených států z jednání o digitální dani, v případě potřeby je nicméně připravena upravit zdanění digitálních služeb samostatně. Uvedl to dnes podle agentury Reuters eurokomisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni.
  • EU by mohla rozšířit sankce na další turecké osoby a firmy
    Evropská unie by mohla rozšířit své sankce na další turecké osoby a firmy, které jsou spjaté se sporným průzkumem zásob ropy a plynu ve východním Středomoří. Informuje o tom dnes agentura Reuters, která získala návrh závěrů čtvrtečního a pátečního jednání šéfů států a vlád evropského bloku. Na posílení sankcí tlačí Řecko a Kypr, podle kterých turecký průzkum porušuje mezinárodní právo a jejich námořní ekonomickou zónu. Ankara to odmítá. O věci mají diskutovat lídři zemí sedmadvacítky na summitu v Bruselu.
  • EÚ by rada viac reformovala
    Úvod tohto týždňa, v ktorom uvidíme viaceré dôležité zverejnenia (nemecký ZEW máme za sebou, čakáme na PMI...
  • EU dala zelenou až 100 mld. eur do španělských bank. Záchranu podmínila i odchodem z realit a dalších rizik
    Evropská komise vydala souhlas se státní pomocí pro nejvíce problémovou španělskou banku BFA-Bankia SA a ...
  • EU dáta
    PMI sektora služieb v eurozóne je najnižšie od decembra 20...
  • EU fondy nakopnou investiční aktivitu
    Přípravy na čerpání peněz z fondů EU i v rámci Národního plánu obnovy vrcholí. V novém programovém období Česko získá 21 mld. EUR, což společně s penězi z Národního plánu představuje o čtvrtinu vyšší částku, než tomu bylo v předchozím období 2014-2020. V platnosti nadále zůstává pravidlo n+3, výhodné jsou i podmínky spolufinancování. Peníze z programového období 2021-2027 již byly rozděleny do operačních programů. Nejvíce získá doprava. Plán obnovy musí být do konce dubna zaslán Evropské komisi ke schválení. Pokud projde, získá Česko 13 % na předfinancování projektů již ve druhé polovině roku. Časový rámec je přísný – do konce roku 2022 musí být zazávazkováno 70 % projektů, do konce roku 2023 zbylých 30 %. Letošní rok z větší časti padne na schvalování Plánu obnovy a přípravu projektů. V roce 2022 by však již investiční aktivita měla běžet na plné obrátky. Velmi silný by v tomto ohledu měl být rok 2023, kdy budou muset být dočerpány všechny prostředky z programového období 2014-2020, peníze z programu REACT-EU, přičemž čerpání v rámci Plánu obnovy již bude v plném proudu.
  • Eufória pri amerických mäkkých dátach pravdepodobne dosiahla vrchol
    Včerajším ISM indexom dôvery v službách sa uzatvorili zoznam mäkkých dát za marec a tak sa môžeme pozrieť na to, ako bol na tom v marci aktuálne asi najzaujímavejší graf z americkej ekonomiky – odchýlka tvrdých a mäkkých čísel od dlhodobého priemeru. Pod mäkkými dátami myslím dotazníkové prieskumy (indexy dôvery) a pod tvrdými štatistické čísla z ekonomiky (napr. priemyselná výroba, maloobchodné tržby?). Môj index ôsmych najsledovanejších mäkkých ukazovateľov v marci mierne klesol z februárových dlhodobých maxím a priestor pre jeho ďalší pokles rozhodne existuje, keďže diera medzi tvrdými dátami a mäkkými ostáva stále extrémna:
  • Eufória z akcií Toyoty. Japonský gigant vyzýva Teslu? 🔌
    Akcie automobilky Toyota (TM.US) získali v ázijskej seanse takmer 8 % a jej ADR vzrástli takmer o 5 % pred otvorením Wall Street. Spoločnosť oznámila technologický prielom a chce predstaviť elektrické vozidlá s novými batériami novej generácie od roku 2026. Taktiež prerobí celý výrobný reťazec s konečným cieľom ušetriť náklady a urýchliť montáž. Najväčšia automobilka na svete má v úmysle stať sa globálnym lídrom v spotrebe energie EV. Spoločnosť sa stáva „zelenejšou“ ako za predchádzajúceho generálneho riaditeľa Toyoty.
  • Euforie akciového trhu z Trumpova zvolení slábne
    Rally na akciovém trhu, která následovala po nečekaném vítězství Donalda Trumpa a republikánů, začíná ztrácet dech. Přestože trhy slavily očekávané prorůstové politiky, investoři nyní čelí nejistotě ohledně Trumpových plánů, především ohledně cel, která by mohla zvýšit inflaci a ohrozit hospodářský růst.
  • Euforie na akciích pokračuje, eurodolar na 1,18. Investory těší rozdělený Kongres
    Evropské akcie rostou, stejně jako americké futures, a to i po včerejším euforickém dni. V Evropě růst hlavních indexů dosahuje zhruba jednoho procenta. Stále více to vypadá, že investorům nejvíce vylepšuje náladu vyhlídka rozděleného amerického Kongresu, jak jsme včera naznačovali. Takové rozložení sil by efektivně blokovalo extrémnější prvky programu nového prezidenta. A když to momentálně vypadá, že jím bude spíše demokrat Biden, jde především o zablokování vyšších daní, výrazné regulace technologického sektoru či reformy zdravotního systému.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje