Sobota 21. prosince 2024 17:46
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader

Květen – úvěrový trh v rozkvětu

30.06.2021 12:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu května mírně poklesla o 0,1 % (-11,2 mld. Kč) a k poslednímu dni měsíce dosahovala hodnoty 9 017,4 mld. Kč. Za prvním poklesem od počátku roku stojí snížení objemu poskytnutých úvěrů jak na mezibankovním trhu (-0,5 % meziměsíčně), tak klientům bank (-1,3 % meziměsíčně). Také položka dluhových cenných papírů v držení bank zpomalila své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V porovnání s koncem května 2020 je bilanční suma vyšší o 3,4 %.

Objem vkladů poklesl v květnu o 1,4 % (-84,9 mld. Kč) na konečnou hodnotu 6 093,6 mld. Kč, což je o 7,2 % více než v květnu 2020. Jako již tradičně největší zásah do celkového objemu zajistil segment vládních institucí (-126,2 mld. Kč). Pokud bychom jej vyloučili, vzrostl objem vkladů meziměsíčně o 0,8 % (+41,3 mld. Kč) a v meziročním srovnání pak o 9,4 %. Oproti minulému měsíci objem vkladů nefinančních podniků vzrostl o 1,7 % meziměsíčně, zatímco vklady obyvatelstva zpomalily na 0,2 % meziměsíčně. V meziročním srovnání pak v obou segmentech tempo růstu vkladů mírně zpomalilo. Přesto však, jak jsme již opakovaně komentovali, zůstává v bankovním sektoru značná suma nad-úspor, která by mohla podpořit domácí spotřebu.

Z celkového objemu úvěrů v průběhu května ubylo 1,3 % (-48,0 mld. Kč) a v meziročním srovnání je konečná hodnota 3 783,5 mld. Kč vyšší o 5,6 %. Podobně jako u vkladů byl nejvýznamnějším hybatelem segment vládních institucí (-31,8 mld. Kč). Bez jeho vlivu v květnu pokračoval růst úvěrů o 0,8 % meziměsíčně. Objem úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům vzrostl jen velmi mírně o 0,1 % meziměsíčně, avšak nově poskytnuté úvěry dosáhly v květnu mimořádně vysoké hodnoty 71,5 mld. Kč. Podobnou hodnotu jsme naposled zaznamenali v závěru roku 2014. V posledních měsících pozorujeme zajímavou situaci, kdy nové úvěry jsou čerpány velmi aktivně a zároveň se celkový objem úvěrů mění jen velmi nepatrně. Je to zřejmě dáno disproporcí v oživení jednotlivých odvětví ekonomiky, kdy část podniků již prosperuje a aktivně investuje, část stále čelí existenčním potížím a čerpá úvěr na přechodný nedostatek zdrojů a část sice funguje, avšak prozatím „pouze“ umořuje stávající dluhové zatížení. Naproti tomu úvěry obyvatelstvu nadále udržují velmi živé tempo růstu. V květnu jejich celkový objem vzrostl o 0,9 % meziměsíčně (+16,8 mld. Kč) a v meziročním srovnání je vyšší již o 8,2 %. Hlavní roli hrají úvěry hypoteční, jejichž celkový objem vzrostl za poslední rok o 10,2 %, ale i spotřebitelské úvěry vykazují příjemné oživení s meziročním tempem růstu 3,4 %. V nově čerpaných úvěrech pokračuje velmi čilý růst. V květnu bylo poskytnuto 37,5 mld. Kč nových hypoték (bez refinancovaných úvěrů), což je opět více než v předchozím měsíci. Od počátku roku tak bylo načerpáno již 157,8 mld. Kč nových hypoték, což je hodnota doposud nevídaná. Aktuální vývoj úrokových sazeb a jejich očekávané další navýšení v průběhu letošního roku sice může zpomalit tempo růstu hypotečních úvěrů, přesto můžeme počítat s přepsáním dosavadních celoročních rekordů.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kvantitativní uvolňování ze strany Fedu bezprostředně nehrozí, ale listopad je nyní víc než pravděpodobný
    Veškerá pozornost se včera večer soustředila na zasedání FOMC a výsledkem byl o něco více holubičí post...
  • Kvartální výsledky amerických společností opět září
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem poté, co řada firem zveřejnila velmi povzbudivé výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nejvíce svými výsledky potěšilo Hasbro (+15,9 %), které překonalo očekávání trhu v ziskovosti, když konsensus byla ztráta 11 centů na akcii a realita je zisk 21 centů na akcii. K Hasbru se připojil také Twitter (+14,3 %, který překonal konsensus trhu o 68 % a dosáhl tak zisku 25 centů na akcii. Díky tomu index Dow Jones posiluje o 0,2 %, S&P 500 přidává 0,3 % a technologický Nasdaq roste o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří výrobcům luxusního zboží (+0,8 %).
  • Kvartálny inflačný report BoE
    Britská centrálna banka Bank of England dnes zverejnila svoj augustový kvartálny inflačný report. Jeho hlavné body Vám prinášame...
  • Kvartálny inflačný report BoE
    Očakávania inflácie sú okolo cieľových úrovni z dlhodobého hľadiska. Mmenový výbor má však nezvyčajne rozl...
  • Kvartálny report Bank of England
    Dnešnou kľúčovou udalosťou by mal byť kvar...
  • Kvete nám pšenka s potenciálem až 10.000 USD, podívejte se jak!
    Při zběžném prohlédnutí aktuálního denního grafu kontraktu CBOT pšenice si snad každý i začínající obchodník všimne technické formace svícového grafu známé jako Hammer. Tato formace nám ukazuje možnost ukončení růstu kurzu ceny a možný začátek korekce. Pro ukázku jsme zvýraznili podobné situace, které má již trh za sebou. Supportní linie a aktuální hodnota nám nabízejí potenciální příležitost až 15.000 USD/1 lot.
  • Květen na trzích v kostce: Dařilo se akciím i americkému dolaru, trpěly naopak drahé kovy
    Trhy mají za sebou zajímavý měsíc, který přinesl změnu náhledu na další vývoj úrokových sazeb v USA. Z pohledu fundamentů však nedošlo ve velkých ekonomikách k výrazným změnám. Dále pokračuje anemické oživení podporované masivním kvantitativním uvolňováním v Evropě i Japonsku.
  • Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý
    Sell in May and go away. Tolik jedna z klasických investorských pouček.
  • Květen – postupný návrat do normálu
    Celkový objem aktiv bankovního sektoru zpomalil v květnu své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. Stejně jako v předchozím měsíci došlo k nárůstu dluhových cenných papírů v držení bank, i když v mnohem menší míře +43 mld. Kč, a zvýšily se i vklady a úvěry u centrálních bank. Také úvěry a ostatní pohledávky za klienty po dubnovém propadu opět mírně vzrostly, a to o 0,1 %.
  • Květen přinesl další zpomalení inflace
    Růst spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Květnová inflace byla mírně vyšší oproti našim očekáváním i konsenzu trhu. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku.
  • Květen ve znamení plošného poklesu výrobních cen
    Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v květnu meziměsíčně o 1,2 % po dubnovém růstu o 0,2 %. Jejich meziroční růst ve výsledku zpomalil z 1,4 % na 1,0 % a nacházel se hluboko pod tržním konsensem, který naopak očekával zrychlení na 2,0 % y/y. Na silném meziměsíčním poklesu se významně podílely ceny energií, ropy a koksu. Pomohly tomu výrazně nižší ceny surové ropy na světových trzích a silnější koruna. Energie (elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch) meziměsíčně zlevnily v průměru o 2,1 %. Mírnějším tempem ale ceny v květnu klesaly ve většině sledovaných odvětví.
  • Květnová data podtrhují slabší růst tuzemské ekonomiky
    Květnová data ukázala na slabý výkon v průmyslu i stavebnictví a podtrhla tak pouze utlumený růst tuzemské ekonomiky. Průmyslová výroba v květnu meziměsíčně výrazně klesla. Vliv na to měla i nižší výroba aut, kterou trápí nedostatek součástek v tuzemských automobilkách. Po dubnovém nárůstu výrazně klesla i produkce ve stavebnictví. Celkově tak zůstává i stavebnictví v útlumu s ohledem na přísné měnové podmínky. Přebytek zahraničního obchodu v květnu sice přetrval, a to zejména díky pozitivnímu saldu obchodu s motorovými vozidly, oproti dubnu se však snížil.
  • Květnová důvěra v ekonomiku
    „V květnovém snížení důvěry spotřebitelů se pravděpodobně projevilo oznámení vládního konsolidačního balíčku, které se promítne do rodinných rozpočtů. Navzdory lepšímu hodnocení aktuální finanční situace přetrvávají obavy v delším horizontu. Spotřebitelé tak zvažují větší či zbytné výdaje, což potvrzuje i chování našich zákazníků, kteří si v menší míře berou úvěry na zbytné zboží.”
  • Květnová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
    Květnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. Naopak propad cen pohonných hmot byl proti odhadům ČNB výraznější. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
  • Květnová průmyslová produkce zaznamenala zlepšení, výhled je však stále nejistý
    Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ vzrostla průmyslová produkce v květnu meziměsíčně o 13,8 %, v meziročním vyjádření však i nadále klesala, a to o výrazných 25,7 %. To bylo zhruba v souladu s naší prognózou, zatímco trh počítal s mírně lepším výsledkem. Za oživením produkce průmyslu stálo především uvolnění protikoronavirových opatření. K tomu v květnu došlo jak v tuzemské ekonomice, tak i v ekonomikách našich obchodních partnerů. Fyzické překážky podnikání tak sice padly, to co však průmyslové podniky stále postrádají je poptávka. Slabá poptávka souvisí především s nejistým vývojem ekonomiky v druhé polovině roku. K oživení ekonomického růstu nejspíše dojde, zásadní otázkou je však v jakém rozsahu. Vývoj nových průmyslových zakázek prozatím moc optimistický není, když jejich hodnota poklesla v květnu meziročně o 34,7 %. Takto výrazným tempem klesaly jak zakázky z tuzemska, tak i ze zahraničí. Nejvíce přitom propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v česku významným zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Jde zejména o to, že automobily představují luxusní statek, po kterých v době ekonomické recese poptávka logicky klesá.
  • Květnové výsledky reálné ekonomiky překonaly i nejbujnější odhady analytiků
    Po ranním výsledku německé průmyslové produkce v květnu (1,2 % m/m) vykázal nad očekávání vysoké tempo růstu i český průmysl (3,3 % m/m). Očištěný údaj o kalendářní vlivy meziročně přidal silných 10,7 %. Hlavním tahounem je stále vývoj produkce aut, ale k růstu průmyslu přispívá stále více dalších sektorů zpracovatelského průmyslu, což činí jeho růst robustnější.
  • Květnové zvýšení sazeb ECB nejisté po komentářích Lanea
    Lane, hlavní ekonom ECB, dává nad květnovým rozhodnutím otazník a poukazuje na to, že bude záviset na inflačních datech, včetně těch základních. S ohledem na to Lane zdůrazňuje, že proto ECB nedává pokyny pro příští zasedání a vše závisí na datech a jejich výhledu. Na druhou stranu říká, že pokud budou data fungovat jako v projekcích, květen by měl přinést růst. Není však jasné jaké. Na druhé straně trh v současné době oceňuje, že by se mělo jednat o menší zvýšení nebo o 25 bps.
  • Květnový Broker Consulting Index podílových fondů: Květnovými vítězi jsou komoditní a akciové fondy, ostatní fondy po krátkodobém růstu opět ztratily
    Broker Consulting Index podílových fondů v měsíci květnu již nepřinesl tak příznivé výsledky u všech sledovaných fondů, jak tomu bylo v dubnu. Posílily pouze akciové a komoditní fondy, kterým se daří už od začátku tohoto roku. Komoditní fondy jsou také jednoznačným vítězem měsíce, za který si připsaly 2,60 %. Naopak nemovitostní, dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu zaznamenaly v květnu zápornou nulu.
  • Květnový maloobchod včera nepřesvědčil
    Český spotřebitel ani po šesti kvartálech reálného poklesu spotřeby nehlásí nijak zásadní obrat k lepšímu. V květnu maloobchodní tržby sice lehce vzrostly (o 0,5 % meziměsíčně), ale to po poměrně výrazném dubnovém poklesu bylo spíše zklamáním. Meziročně tak maloobchodní tržby pokračují v reálném poklesu přes 6 % a zdá se, že ve druhém kvartále 2023 se český spotřebitel ještě z “úsporného módu” neprobral. Tomu ostatně odpovídá ne zrovna pozitivní vývoj spotřebitelské nálady.
  • Květnový růst cen zrychlí na obou březích Atlantiku
    Dolar na trhu s eurem během posledního obchodního dne oslabil až na dnešní ranní úroveň 1,1280 EUR/USD. Americké měně neprospěly horší makroekonomické údaje o průmyslu a především velmi holubičí výstup ze zasedání Fedu. Američtí centrální bankéři v souladu s očekáváním ponechali sazby beze změn, posunul se však názor jednotlivých členů FOMC na trajektorii měnové politiky. Především v reakci na velké zklamání z posledních údajů z trhu práce (jen 38 tis. nových pracovních míst v květnu) vzrostl počet centrálních bankéřů, kteří očekávají pouze jedno letošní zvýšení sazeb. Zatímco na minulém zasedání měl tento názor jenom jeden člen FOMC, nyní už jich bylo šest. Pohled Fedu se tak přiblížil k očekávání SG, že letos dojde ke zvýšení sazeb pouze jednou, a to v prosinci.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje