Čtvrtek 02. ledna 2025 16:19
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Květen na trzích v kostce: Dařilo se akciím i americkému dolaru, trpěly naopak drahé kovy

01.06.2016 13:46  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trhy mají za sebou zajímavý měsíc, který přinesl změnu náhledu na další vývoj úrokových sazeb v USA. Z pohledu fundamentů však nedošlo ve velkých ekonomikách k výrazným změnám. Dále pokračuje anemické oživení podporované masivním kvantitativním uvolňováním v Evropě i Japonsku.

Situace na hlavních trzích se uklidnila s koncem měsíce, i když hrozba Brexitu po červnovém referendu byla a je stále reálná. Řecko nakonec schválilo nový balík reforem, které mu pomohou čerpat další „záchranný“ program Trojky. Investorský sentiment se nakonec zlepšil, ovšem silná podpora trhu chybí a řada několika výprodejů by opět uvrhla mnohé obchodníky v nejistotu a strach z dalšího vývoje.

Akcie

Na akciových trzích se nepotvrdilo známé rčení: „Sell in May and go away“, i když první 3 týdny převažovaly poklesy. Až prudká rally v závěru měsíce ztráty smazala. Nakonec přidal z vyspělých trhů nejvíce technologický Nasdaq a díky slábnutí JPY se dařilo také tokijskému indexu Nikkei. Index S&P500 překonal poslední 2 obchodní seance hladinu 2100 bodů a pouze necelá 2 % růstu ho dělila od navýšení historických maxim.

Důvody volatilního vývoje v průběhu měsíce nebyly úplně zřejmé. Obstojné fundamenty nedávaly příliš důvodů k výprodejům. Na druhou stranu výpadek kvantitativního uvolňování v USA, který nenahradilo ani jarní navýšení v Evropě, a zároveň debata okolo pokračujícího utahování měnové politiky v USA, dále odčerpávalo likviditu. Situace v Číně, která ještě před pár měsíci přidělávala obchodníkům starosti, se zdá být stabilizovaná z pohledu makrodat i volatility na tamním akciovém trhu.

aeu1

Forex

Na měnových trzích hrál prim americký dolar. Po měsících korekce, která reflektovala posun v očekávání růstu úrokových sazeb v USA, přišel obrat. Ještě v únoru byl trh přesvědčen, že v následujícím roce k žádnému růstu sazeb nedojde. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu se však pravděpodobnost růstu sazeb už na červnovém zasedání zvedla na 30 %. Dollar Index posílil o 3,02 % na 95,89 bodů.

Naopak nejvyšší ztráty zaznamenal v průběhu května australský dolar. Pár AUD/USD ztrácel až 6 % na 0,7144. Nakonec měsíc zakončil s necelým pětiprocentním poklesem. Nejvyšší propady měny nastaly hned na počátku května, kdy australská centrální banka RBA překvapivě snížila úrokové sazby na rekordních 1,75 %. Pád pokračoval i v dalších týdnech, přestože makrodata nebyla nijak špatná. Na AUD ovšem zapůsobila korekce cen na komoditních trzích po prudkém nárůstu z počátku roku a také výhled dalšího snížení sazeb do konce roku. Dnešní pozitivní statistiky HDP však tento scénář minimálně odložily.

Zajímavé bylo také dění na libře, která byla přes hrozbu Brexitu druhou nejsilnější měnou uplynulých týdnů. Přestože prognózy pravděpodobnosti výstupu Velké Británie z Evropské unie se stále mění, obchodníci začali více sázet na jejím setrvání. Situace na euru nabídla největší stabilitu z hlavních měn. Pohyby eurodolaru byly hlavně v režii Fedu. Poslední zasedání ECB nepřineslo dle očekávání pár týdnů po rozšíření QE žádné podstatné impulsy a evropská ekonomika nabízela stálé mírně rostoucí momentum.

aeu2

Komodity

Na komoditních trzích trpěly v první řadě drahé kovy, které reagovaly negativně na sílící USD. Zároveň korigovaly výšiny, kam se dostaly v předcházejících měsících. Zlato vzrostlo na konci dubna k hodnotám okolo 1300 dolarů za unci, kde se naposledy nacházelo na počátku minulého roku. Podobný úspěch mělo za sebou stříbro. To na počátku května překonalo hladinu 18 dolarů. Zlato se po pádu na konci května zachytilo na 1200 dolarech a stříbro na 16 dolarech za unci. Silné technické bariéry by mohly těmto kovům pomoci opět k vyšším hladinám.

Ani květen nepřinesl korekci na ropě, která tak završila už čtvrtý měsíc v řadě růstem. Jedná se o nejdelší růstovou řadu za posledních 5 let. K vyšším cenám pomáhaly požáry v Kanadě, které narušily tamní ropnou infrastrukturu a také rostoucí intenzita nepokojů v Nigérii. ty snížily těžbu nejníže od počátku devadesátých let. Na konci května se Brent i WTI přehouply přes hladinu 50 dolarů. Ropa se na těchto úrovních nacházela naposledy v listopadu 2015. Aktuálně se čeká na výsledky čtvrtečního zasedání organizace OPEC, které by měly stanovit další směr.

aeu3

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kvalitní výsledky O2 nepřinesly nový vítr do ceny jeho akcií
    Americké akciové burzy zastavily své dvoudenní propady a korigují ztráty. Dow Jones roste o 0,4 %, S&P 500 si připisuje 0,8 % a technologický Nasdaq stoupá o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vede výrobcům luxusního zboží (+1,5 %) a zpracovatelům komodit (+1,4 %). Do ztrát pro změnu zamířila síťová odvětví (-0,6 %), která ve dnech výprodejů dokázala vybojovat alespoň nějaké zisky.
  • K Vánocům dostali řidiči dárek v podobě levnějšího benzínu a nafty
    Pohonné hmoty v České republice již delší dobu zlevňují. Během vánočních svátků řidičům výrazně klesnou náklady na dopravu. Benzín se aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,14 koruny za litr, přičemž ještě před měsícem a půl stál o 1,54 koruny více. Nafta zlevňovala pomaleji přesto aktuální průměrná cena 32,66 koruny za litr je o 1,12 koruny levnější než před šesti týdny.
  • Kvantitatívne uvoľňovanie vo Švédsku končí. EURSEK klesá.
    Dnes zasadala švédska centrálna banka Riksbank. Tá podľa očakávania ukončila kvantitatívne uvoľňovanie (v rámci ktorého skúpila verejný dlh v objeme 290 mil. SEK, čo predstavuje niečo vyše 6% HDP). QE úplne nekončí, v najbližšom roku a pol ešte budú reinvestované úroky z nakúpených dlhopisov do nákupu nových, v celkovom objeme 15 mld. SEK. Jedná sa však len o kozmetické navýšenie aktív Riksbank.
  • Kvantitativní uvolňování vyhnalo finanční trhy v roce 2020 na historické maximum
    Reakce centrálních bank na globální pandemii byla v loňském roce skutečně bezprecedentní. Centrální banky v loňském roce natiskly 9,2 bilionu dolarů, což je trojnásobek oproti roku 2008 při globální finanční krizi.
  • Kvantitativní uvolňování ze strany Fedu bezprostředně nehrozí, ale listopad je nyní víc než pravděpodobný
    Veškerá pozornost se včera večer soustředila na zasedání FOMC a výsledkem byl o něco více holubičí post...
  • Kvartální výsledky amerických společností opět září
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování růstem poté, co řada firem zveřejnila velmi povzbudivé výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nejvíce svými výsledky potěšilo Hasbro (+15,9 %), které překonalo očekávání trhu v ziskovosti, když konsensus byla ztráta 11 centů na akcii a realita je zisk 21 centů na akcii. K Hasbru se připojil také Twitter (+14,3 %, který překonal konsensus trhu o 68 % a dosáhl tak zisku 25 centů na akcii. Díky tomu index Dow Jones posiluje o 0,2 %, S&P 500 přidává 0,3 % a technologický Nasdaq roste o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří výrobcům luxusního zboží (+0,8 %).
  • Kvartálny inflačný report BoE
    Britská centrálna banka Bank of England dnes zverejnila svoj augustový kvartálny inflačný report. Jeho hlavné body Vám prinášame...
  • Kvartálny inflačný report BoE
    Očakávania inflácie sú okolo cieľových úrovni z dlhodobého hľadiska. Mmenový výbor má však nezvyčajne rozl...
  • Kvartálny report Bank of England
    Dnešnou kľúčovou udalosťou by mal byť kvar...
  • Kvete nám pšenka s potenciálem až 10.000 USD, podívejte se jak!
    Při zběžném prohlédnutí aktuálního denního grafu kontraktu CBOT pšenice si snad každý i začínající obchodník všimne technické formace svícového grafu známé jako Hammer. Tato formace nám ukazuje možnost ukončení růstu kurzu ceny a možný začátek korekce. Pro ukázku jsme zvýraznili podobné situace, které má již trh za sebou. Supportní linie a aktuální hodnota nám nabízejí potenciální příležitost až 15.000 USD/1 lot.
  • Květen nebyl pro akcie v Praze a Evropě příznivý
    Sell in May and go away. Tolik jedna z klasických investorských pouček.
  • Květen – postupný návrat do normálu
    Celkový objem aktiv bankovního sektoru zpomalil v květnu své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. Stejně jako v předchozím měsíci došlo k nárůstu dluhových cenných papírů v držení bank, i když v mnohem menší míře +43 mld. Kč, a zvýšily se i vklady a úvěry u centrálních bank. Také úvěry a ostatní pohledávky za klienty po dubnovém propadu opět mírně vzrostly, a to o 0,1 %.
  • Květen přinesl další zpomalení inflace
    Růst spotřebitelských cen v květnu dále přibrzdil, když meziroční inflace ztratila tři desetiny procentního bodu a dosáhla 2,9 %. Po šesti měsících se tak vrátila do tolerančního pásma inflačního cíle ČNB. Oproti dubnu se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 %. Květnová inflace byla mírně vyšší oproti našim očekáváním i konsenzu trhu. Ke zpomalení meziročního cenového růstu došlo u potravin a nealkoholických nápojů, méně rostly i ceny oděvů a vodného a stočného, kde se částečně projevilo snížení DPH z 15 na 10 procent. V květnu se pak ještě více prohloubil pokles cen pohonných hmot, které jsou oproti úrovni před rokem nižší o více než pětinu. Na druhé straně zrychlil růst cen alkoholických nápojů a tabáku.
  • Květen – úvěrový trh v rozkvětu
    Celková suma aktiv bankovního sektoru v průběhu května mírně poklesla o 0,1 % (-11,2 mld. Kč) a k poslednímu dni měsíce dosahovala hodnoty 9 017,4 mld. Kč. Za prvním poklesem od počátku roku stojí snížení objemu poskytnutých úvěrů jak na mezibankovním trhu (-0,5 % meziměsíčně), tak klientům bank (-1,3 % meziměsíčně). Také položka dluhových cenných papírů v držení bank zpomalila své tempo růstu na 0,6 % meziměsíčně. V porovnání s koncem května 2020 je bilanční suma vyšší o 3,4 %.
  • Květen ve znamení plošného poklesu výrobních cen
    Ceny průmyslových výrobců v ČR klesly v květnu meziměsíčně o 1,2 % po dubnovém růstu o 0,2 %. Jejich meziroční růst ve výsledku zpomalil z 1,4 % na 1,0 % a nacházel se hluboko pod tržním konsensem, který naopak očekával zrychlení na 2,0 % y/y. Na silném meziměsíčním poklesu se významně podílely ceny energií, ropy a koksu. Pomohly tomu výrazně nižší ceny surové ropy na světových trzích a silnější koruna. Energie (elektřina, plyn, pára a klimatizovaný vzduch) meziměsíčně zlevnily v průměru o 2,1 %. Mírnějším tempem ale ceny v květnu klesaly ve většině sledovaných odvětví.
  • Květnová data podtrhují slabší růst tuzemské ekonomiky
    Květnová data ukázala na slabý výkon v průmyslu i stavebnictví a podtrhla tak pouze utlumený růst tuzemské ekonomiky. Průmyslová výroba v květnu meziměsíčně výrazně klesla. Vliv na to měla i nižší výroba aut, kterou trápí nedostatek součástek v tuzemských automobilkách. Po dubnovém nárůstu výrazně klesla i produkce ve stavebnictví. Celkově tak zůstává i stavebnictví v útlumu s ohledem na přísné měnové podmínky. Přebytek zahraničního obchodu v květnu sice přetrval, a to zejména díky pozitivnímu saldu obchodu s motorovými vozidly, oproti dubnu se však snížil.
  • Květnová důvěra v ekonomiku
    „V květnovém snížení důvěry spotřebitelů se pravděpodobně projevilo oznámení vládního konsolidačního balíčku, které se promítne do rodinných rozpočtů. Navzdory lepšímu hodnocení aktuální finanční situace přetrvávají obavy v delším horizontu. Spotřebitelé tak zvažují větší či zbytné výdaje, což potvrzuje i chování našich zákazníků, kteří si v menší míře berou úvěry na zbytné zboží.”
  • Květnová inflace byla vyšší, než odhadovala ČNB
    Květnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Důvodem rozdílu byla vyšší než očekávaná jádrová inflace, která je očištěná o sezónní vlivy, změny regulovaných cen, daňové úpravy a jiná administrativní opatření. Naopak propad cen pohonných hmot byl proti odhadům ČNB výraznější. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
  • Květnová průmyslová produkce zaznamenala zlepšení, výhled je však stále nejistý
    Podle dnes zveřejněných dat ČSÚ vzrostla průmyslová produkce v květnu meziměsíčně o 13,8 %, v meziročním vyjádření však i nadále klesala, a to o výrazných 25,7 %. To bylo zhruba v souladu s naší prognózou, zatímco trh počítal s mírně lepším výsledkem. Za oživením produkce průmyslu stálo především uvolnění protikoronavirových opatření. K tomu v květnu došlo jak v tuzemské ekonomice, tak i v ekonomikách našich obchodních partnerů. Fyzické překážky podnikání tak sice padly, to co však průmyslové podniky stále postrádají je poptávka. Slabá poptávka souvisí především s nejistým vývojem ekonomiky v druhé polovině roku. K oživení ekonomického růstu nejspíše dojde, zásadní otázkou je však v jakém rozsahu. Vývoj nových průmyslových zakázek prozatím moc optimistický není, když jejich hodnota poklesla v květnu meziročně o 34,7 %. Takto výrazným tempem klesaly jak zakázky z tuzemska, tak i ze zahraničí. Nejvíce přitom propadly zakázky v automobilovém průmyslu. Ten je přitom v česku významným zdrojem přidané hodnoty a zaměstnanosti. Jde zejména o to, že automobily představují luxusní statek, po kterých v době ekonomické recese poptávka logicky klesá.
  • Květnové výsledky reálné ekonomiky překonaly i nejbujnější odhady analytiků
    Po ranním výsledku německé průmyslové produkce v květnu (1,2 % m/m) vykázal nad očekávání vysoké tempo růstu i český průmysl (3,3 % m/m). Očištěný údaj o kalendářní vlivy meziročně přidal silných 10,7 %. Hlavním tahounem je stále vývoj produkce aut, ale k růstu průmyslu přispívá stále více dalších sektorů zpracovatelského průmyslu, což činí jeho růst robustnější.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex