Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:44
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Regionální letiště v ČR těžce krvácí, meziročně odbavila o 87 procent méně cestujících, vykázala ztrátu až 200 milionů korun. Některá se přeorientovávají na nákladní přepravu, jiným hrozí zánik, nepomáhá ani zrušení superhrubé mzdy

31.01.2021 07:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká regionální letiště za sebou mají nejhorší rok historie. Tak o loňsku otevřeně hovoří například představitelé brněnského letiště, kteří za loňský rok počítají se ztrátou až 75 milionů korun. Letiště fatálně poškozuje covidová situace, nepomáhá jim ani loňský daňový balíček, zejména zrušení superhrubé mzdy, které ochuzuje kraje a města. Některá z letišť se proto přeorientovávají na nákladní přepravu, jiná se potácejí na pokraji krachu, resp. ukončení provozu. 

Ztrátu v rozsahu desítek milionů korun vedle Brna počítají v Ostravě, Pardubicích i v Karlových Varech. Letiště v Českých Budějovicích zase v rozporu s předpokladem ani nezahájilo pravidelný provoz. Důvodem je pochopitelně koronavirová pandemie, resp. protipandemická opatření, včetně uzavření regionálních letišť pro mezinárodní komerční lety, k němuž se česká vláda uchýlila loni v půli března.  

Zatímco v roce 2019 tuzemská regionální letiště – Brno, Karlovy Vary, Ostrava a Pardubice – odbavila dohromady celkem 1 310 000 cestujících, loni to bylo pouze 175 000 pasažérů, tedy zhruba 7,5krát méně. Neboli o zhruba 87 procent cestujících méně.  

V letošním a příštích letech navíc letiště nemohou počítat s takovou podporou příslušných krajů a měst, protože ty finančně krvácí kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru, ale i kvůli loňskému zrušení superhrubé mzdy a některým dalším opatřením z daňového balíčku. Kraje a města přitom regionální letiště poměrně intenzivně finančně podporují dokonce i v příznivých časech. Letiště se totiž nezřídka potýkají s malým počtem pravidelných linek, případně dokonce jejich úbytkem. Některým tak již delší dobu hrozí ukončení provozu.

Na letišti Brno-Tuřany ještě v roce 2019 odbavili 543 633 cestujících, jednalo se tehdy o 8,5procentní meziroční nárůst. Loni však letiště odbavilo pouze 86 089 cestujících, tedy ani ne šestinu počtu odbavených cestujících roku 2019. V roce 2019 dokonce za jediný měsíc, konkrétně za červen, odbavilo brněnské letiště více cestujících než za celý rok 2020, přesně 86 781. Aktuálně v Brně žádná pravidelná linka ani nefunguje.  

Letiště Ostravě-Mošnově předloni odbavilo 323 320 cestujících, ale loni jen 37 709. To se promítá do očekávané ztráty zhruba 60 milionů korun. Výpadek v tržbách částečně kompenzoval markantní nárůst nákladní přepravy, meziročně sedmdesátiprocentní. Loňský rok tak byl z hlediska objemu odbavené nákladní přepravy, 14 228 tun, historicky rekordní.  

Ačkoli v roce 2019 letiště v Pardubicích odbavilo 102 045, před rokem počítalo s tím, že za rok 2020 odbaví na 200 tisíc pasažérů. Jenže zvládlo jich odbavit jen šestinu, 34 238. Hospodaření společnosti East Bohemian Airport, která letiště provozuje, tak za loňský rok vykáže ztrátu zhruba 40 milionů korun. 

Karlovarské letiště plánovalo loni odbavit 80 tisíc cestujících. Předloni jich odbavilo 62 434. Nakonec jich ovšem v roce 2020 odbavilo jen necelou čtvrtinu plánovaného počtu, totiž 17 234. I proto bude mít za loňský rok ztrátu zhruba 19 milionů korun. Fatální ránu zasadila karlovarskému letišti ruská letecká společnost Pobeda, když musela loni v březnu ukončit linku do Moskvy.  

Těžce ztrátová regionální letiště tak musí zachraňovat nejen zmíněný přechod na nákladní přepravu, ale například i provozování letecké školy nebo pronájem budov. To ale pochopitelně nestačí.  

Kapitolu samu pro sebe pak představuje nové letiště v Českých Budějovících, ze kterého zatím žádná pravidelná linka nevzlétla, ač už do něj město i kraj investovaly přes miliardu korun.  

Zásadní změnu k lepšímu přitom nelze čekat ani letos, ani v příštím roce. Na předpandemickou úroveň se frekvence letecké dopravy celosvětově vrátí až v letech 2024 nebo 2025. Nad existencí některých regionálních letišť v ČR se tak vznáší stále otazník stále výraznější.  

 

Počet odbavených cestujících (v tis.)

Ztráta (mil. Kč)

 

2019

2020

2020

Brno

544

86

až 75

Karlovy Vary

62

17

19

Ostrava

323

38

60

Pardubice

102

34

40

České Budějovice

0

0

 

 

 

 

 

Celkem

1031

175

až 194


Lukáš Kovanda

Národní ekonomická rada vlády (NERV)
Hlavní ekonom, Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Referendum o euru prý v Česku nemá smysl, neboť už jedno bylo. Jenže bez opakovaného referenda – v Dánsku – by euro ani nevzniklo a o euru v referendu hlasovali i Švédové
    V současné debatě o přijetí eura v Česku často zní, že referendum o přijetí eura nemá smysl, protože Češi si přijetí společně měny už odhlasovali roku 2003, kdy řekli „ano“ vstupu do EU, a tedy i do eurozóny. Jenže kdyby tento argument platil, žádné euro dost možná ani existovat nebude.
  • Refinitiv: Turecko letos více než zdvojnásobilo dovoz ruské ropy
    Turecko od začátku letošního roku více než zdvojnásobilo dovoz ruské ropy. S odkazem na své záznamy to dnes uvedla společnost Refinitiv Eikon. Ankara zatím zvýšila dovoz nad 200.000 barelů ropy denně, zatímco loni ve stejném období činil 98.000 barelů denně. V kontextu sankcí, které Západ uvalil na Moskvu za její invazi na Ukrajinu, se Rusko s Tureckem chystají rozšířit hospodářskou spolupráci, zejména v energetice, uvedla agentura Reuters.
  • Reflační téma zůstává, Evropa začíná pozitivně
    Amerika je dnes kvůli svátku zavřená, v Číně se stále slaví nový lunární rok, ale to evropským trhům nijak nebrání vstoupit do nového týdne slušným růstem. Mezi hlavními akciovými indexy zaostává německý DAX (+0,3 pct), ale ostatním se vede o poznání lépe - v čele kráčí Madrid s 1,6procentními zisky.
  • Reforma chce hlídat 650 bilionů dolarů na trhu derivátů. Je krok za bankami a spouští další hru na schovávanou
    S příštím rokem mají vstoupit v platnost nová pravidla, schválená v rámci Dodd-Frankovy reformy v roce 2010, která si kladou za cíl kontrolovat americký trh s deriváty s rozsahem kolem 650 bilionů USD. Přísnější požadavky na rozsah a kvalitu kolaterálu, tedy vyšší míru ručení za uzavírané obchody, mají být jedním ze stavebních kamenů širší reformy, která si klade za cíl předejít dalšímu prudkému pádu finančních trhů. Jak varují obchodníci, banky, clearingové domy i akademická sféra, svými požadavky zasáhne související trhy nejvýše hodnocených aktiv a hrozí efektem právě opačným – rozbuškou, která zbortí stabilitu na trhu derivátů, amerických vládních cenných papírů i nejkvalitnějších korporátních dluhopisů. Trhu, který svým rozsahem dluhopisový trh mnohonásobně přebíjí. Velké americké banky, klíčoví hráči na trhu derivátů, jak už to při roky připravovaných reformách bývá, jsou o několik kroků napřed. Marketing běží naplno, pro své klienty připravují celé týmy, které jim umožní novou regulaci de facto obejít. Výsledkem bude další skryté riziko za miliardy a biliony amerických dolarů.
  • RegioJet loni dosáhl rekordních tržeb 2,8 mld. Kč, převezl deset mil. Cestujících
    Dopravní společnost RegioJet loni dosáhla rekordních tržeb 2,8 miliardy korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí společnosti Alexandra Janoušek Kostřicová. Podle výroční zprávy to bylo o rok dříve 1,1 miliardy. Ve druhém covidovém roce, tedy předloni, byla firma ještě v mírné ztrátě, ale loni už se dostala do ziskového hospodaření a zisk před zdaněním činil 126 milionů korun. Vlaky a autobusy společnosti převezly loni přes deset milionů cestujících, čímž se poptávka vrátila na dosud rekordní úroveň z roku 2019.
  • Regionálne indexy dôvery naznačujú možný koniec výrobnej recesie v USA
    Americká výrobná sféra je už niekoľko mesiacov v recesii. Ukazujú to tak tvrdé indikátory (priemyselná výroba, objedná...
  • Regionálne indexy výrobnej dôvery v USA ukázali silný marec, zajtra môže pozitívne prekvapiť celonárodný ISM index
    Pred dvoma týždňami som písal o tom, že prvé dva marcové regionálne indexy výrobnej dôvery (Z New Yorku a Philadelphie...
  • Regionální ekonomický výhled pro USA - shrnutí 🔎
    Podle nejnovějšího Empire State Manufacturing Indexu a průzkumu filadelfského Fedu se výrobní sektor ve Spojených státech v červnu 2023 vyvíjel smíšeně.
  • Regionální indexy PMI pravděpodobně mnoho vzruchu nepřinesou
    Regionální měny včera marně hledaly jednotný trend. Zatímco česká koruna společně s maďarským forintem vůči euru mírně ztrácely, polský zlotý...
  • Regionální Kansas City Fed a Chicago PMI vykazují další pokles
    Regionální údaje byly slabé, ale další dnešní makrodata, jako je HDP nebo žádosti o podporu v nezaměstnanosti, stejně jako sentiment UoM, byly dnes silnější, než se očekávalo. USDIDX dnes získává více než 0,2 % a drží podporu na úrovni 104, kde můžeme vidět úroveň retracementu 23,6 Fibo a krátkodobé klouzavé průměry.
  • Regionální měny bez hnutí vyčkávaly na rozhodnutí v Athénách
    I včera se koruna držela těšně nad hodnotou kurzového závazku ČNB. Její kurz vůči euru se pohyboval ve velmi úzkém pásmu...
  • Regionální měny bez jasnějšího trendu
    Kurz koruny vůči euru měl v průběhu dne tendenci mírně posilovat. Krátkodobě otestoval úroveň 27,55 CZK/EUR, nicméně v celodenním hodnocení...
  • Regionální měny bez výraznějšího trendu
    Obchodování s regionálními měnami se včera neslo v poklidném duchu. Kurz koruny vůči euru se i nadále držel pod hladinou 27,50 CZK/EUR...
  • Regionální měny bez výraznějšího trendu
    Regionální měny si včera vůči euru nejprve připisovaly zisky. Polský zlotý nejprve posílil o 0,2 % na 4,02 PLN/EUR, v odpoledních hodinách...
  • Regionální měny bez výraznějších změn
    Koruna se vůči euru i přes zklamání, které přinesla data z reálné ekonomiky, držela ve velmi úzkém pásmu 27,45 – 27,47 CZK/EUR. Ve srovnání s předchozím...
  • Regionální měny dobře naladěny
    Regionálním měnám se v minulém týdnu dařilo. Pozitivní nálada, kterou vyvolalo zveřejnění lepšího než očekávaného HDP jak v Polsku, tak v Maďarsku, pokračovala v podstatě v průběhu celého týdne. Polský zlotý si v celotýdenním hodnocení vůči euru připsal 0,6 % (na úroveň 4,2 PLN/EUR), zatímco maďarský forint vylepšil své skóre o 0,4 % (na úroveň 304,7 HUF/EUR).
  • Regionální měny kvůli Argentině oslabovaly
    Středoevropské měny ve čtvrtek oslabovaly, když největší ztráty si připsal maďarský forint ve výši 1,0 %. Polský zlotý odepisoval 0,6 % a česká koruna 0,4 %...
  • Regionální měny na začátek týdne posilovaly
    Středoevropské měny zaznamenaly velmi úspěšný vstup do nového týdne. Koruna na mezibankovním trhu posílila...
  • Regionální měny na začátku týdne mírně silnější
    Začátek týdne byl pro regionální měny příznivý. Česká koruna posilovala z ranních úrovní nad 25,80 CZK/EUR pod tuto hladinu. Mírné zisky si však připisovaly i maďarský forint a polský zlotý. Pozitivní vývoj na regionálních trzích zůstal zachován i přes negativní výrok šéfa Euroskupiny Dijsselbloema, který poslal další riziková aktiva do červených čísel. Například evropské akcie ztratily 1,2 %, podobné ztráty zaznamenalo i euro proti dolaru.
  • Regionální měny na začátku týdne v klidu
    Všechny regionální měny se na začátku týdne obchodovaly v klidu. Kurzy koruny a polského zlotého se držely ve velmi úzkých pásmech...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new