Úterý 21. ledna 2025 05:19
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Ranní okénko - Vyhlížíme klíčový summit EU

19.11.2020 08:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


26,35

USD/CZK

22,24

EUR/USD

 

1,185

USD/PLN

3,770

Ropa Brent

USD/barel

44,45

Zlato

USD/unce

1864

Aktualizováno

8:44

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evropský datový kalendář je dnes prázdný, nicméně oči trhu se přesto na starý kontinent upírat budou. Prostřednictvím videokonference dojde k jednání lídrů sedmadvacítky a na programu je debata o podpůrném ekonomickém balíčku. Na jeho navrhovanou podobu před několika měsíci trh reagoval velice pozitivně, když bezprostředně po jejím oznámení narostly evropské akcie a posílily i měny včetně české koruny. Nyní se navrací nervozita, když těsně před definitivním schválením pohrozilo Maďarsko i Polsko vetováním celého programu v případě, že finanční pomoc zůstane vázána na dodržování evropských pravidel právního státu. Podobné formulace jsou přitom předmětem rozepří mezi EU a těmito státy již delší dobu. Nekompromisní prohlášení nyní znějí z obou stran, když na maďarsko-polské ultimátum odpověděli někteří evropští představitelé výhrůžkou, že by se mohli pokusit tyto země ze záchranného programu jednoduše vyřadit. Takové vyústění by ovšem šlo stěží považovat za úspěch, neboť by jednak s největší pravděpodobností zkomplikovalo celý proces implementace programu, jehož velkou výhodou dosud bylo právě rychlé spuštění, a navíc by mohl do budoucna vyslat nepříjemný signál o nedostatku jednoty a akceschopnosti Unie. Trh tak bude doufat v jediné – nalezení kompromisu. A aby dramatu nebylo málo, hrozí, že aktuální rozpočtový konflikt uvnitř sedmadvacítky neumožní projednání další kriticky důležité agendy, tedy nekonečného brexitu. K němu přitom nevyhnutelně dojde s koncem letošního roku a dosud není zřejmé, za jakých podmínek.

Ze Spojených států dnes v odpoledních hodinách našeho času dorazí pravidelná týdenní informace o stavu tamního trhu práce. Počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti tam klesá jen velice pozvolně a trh tak počítá i nadále s přibližně 700 tisíci novými žádostmi. Ještě před pandemií bylo za normál přitom považováno zhruba 200 tisíc. O něco příznivější trend vykazuje počet žádostí pokračujících, které vytrvale klesají. Očekávané číslo, tedy 6,4 milionu, je ovšem taktéž na americké poměry spíše astronomické – ještě letos na jaře jich bylo „jen“ zhruba 1,7 milionu.

Průzkum podnikatelského prostředí z dílny Philadelphského Fedu by podle odhadů měl za měsíc listopad vykázat citelný pokles z předchozích 32,3 až na 23 bodů. Ačkoliv tak zřejmě nebude zopakován fantastický říjnový výsledek, v němž se dařilo hlavně růstu nových zakázek, index by se měl udržet bezpečně v pásmu expanze.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konečný údaj o říjnovém růstu evropských spotřebitelských cen potvrdil předchozí odhad, který činil 0,2 % meziměsíčně, což odpovídá -0,3 % meziročně. Jádrová složka inflace pak oproti loňsku narostla o 0,2 %. Na meziročním růstu cen se největší měrou podílely potraviny, alkohol a tabák, které vykázaly zdražení o 2 %, opačným směrem pak působily energie, které jsou k mání v průměru o 8,2 % levněji.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

14:30

USA

Nové žádosti o podp. v nezam. (listopad, v tis.)

-

700,0

709,0

 

 

 

 

14:30

USA

Philadelphia Fed Index (listopad, v b.)

-

23,0

32,3

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Macy´s, CTS Eventim, Do&Co, Thyssen Krupp, Uniqa

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PÁ: SRN index cen průmyslových výrobců, EUR spotřebitelská důvěra

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: David Vagenknecht, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Vrátí se české mzdy k růstu?
    Dnes dorazí klíčové údaje o vývoji na českém trhu práce. Nejprve se dozvíme statistiku průměrných mezd za třetí čtvrtletí letošního roku, od které si slibujeme návrat k reálnému růstu. Ve druhém kvartále sice průměrná reálná mzda poprvé po téměř sedmi letech poklesla, ovšem bylo to do značné míry dáno nucenými uzavírkami provozů a přechodem zaměstnanců na výplatu ze státních podpůrných programů. To se již ve třetím čtvrtletí dělo podstatně méně, a trh i my tak věříme, že se české mzdy reálně opět zvýšily. O něco později se dozvíme i listopadovou hodnotu tuzemské míry nezaměstnanosti, měřené metodikou MPSV. Vzhledem k pokračujícím mzdovým dotačním programům nečekáme velkou změnu v počtu uchazečů o zaměstnání. Zda bude zopakována říjnová hodnota 3,7 %, či dojde k mírnému nárůstu, bude zřejmě pouze otázka zaokrouhlení. My se kloníme k druhé variantě.
  • Ranní okénko - Vrcholem tohoto týdne zasedání ECB
    Tento týden bude ve znamení měnově-politického zasedání Evropské centrální banky, která bude jednat ve čtvrtek a rozhodne o nastavení úrokových sazeb v eurozóně. Mezi finančními analytiky panuje shoda, že i přes příznivý vývoj inflace tentokrát ECB sazby ponechá beze změny a zvolí strategii vyčkávání na další pozitivní data, jelikož stále zaznamenáváme některé perzistentní proinflační faktory, zejména ve službách.
  • Ranní okénko - V tomto týdnu data o inflaci v eurozóně či z amerického trhu práce
    Povelikonoční týden nabídne z české ekonomiky zápisky z posledního zasedání bankovní rady ČNB a také nejnovější data ohledně indexu nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu a vývoje státního rozpočtu. V pátek doplní tyto údaje výsledek maloobchodních tržeb, který by mohl potvrdit rostoucí trend spotřeby českých domácností. Co se týká globálních dat, tak mezi nejzajímavější bude zcela jistě patřit předběžný odhad březnové inflace, který bude zveřejněn již dnes v Německu a následovaný o den později odhadem inflace za březen v celé eurozóně.
  • Ranní okénko - V tomto týdnu vyjde česká a americká inflace
    Z Česka tento týden dorazí takřka kompletní set ekonomických dat včetně inflace, vývoje v průmyslu, zahraničním obchodu, stavu platební bilance a údaji o nezaměstnanosti. S trhy ale bude hýbat především nečekaná eskalace dění na blízkém východě, z ekonomických dat pak bude hrát roli čtvrteční americká inflace spolu se zápisky z posledních zasedání ECB a Fedu. Minulý pátek zveřejněné zápisky ze zasedání ČNB již ukázaly spíše holubičí pohled, kdy někteří členové favorizují relativně brzké snižování sazeb.
  • Ranní okénko - V USA vycházejí měsíční data z trhu práce, v Česku nezaměstnanost
    Dnešek patří datům z trhu práce, kdy hned ráno z české ekonomiky přijde údaj o podílu nezaměstnaných za měsíc listopad. Očekáváme, že nezaměstnanost setrvá na 3,5 %, v dalších měsících pak sezónní vlivy dostanou nezaměstnanost blíže ke 4 %. Námi dopočítávaná sezónně očištěná nezaměstnanost zůstává po celý letošní rok ale takřka neměnná, a i přes zhoršující se ekonomický výhled prozatím nedochází k výraznějšímu zhoršování podmínek na českém trhu práce.
  • Ranní okénko - Vydrží Američanům optimismum?
    Dnešní datový kalendář je téměř prázdný a jedinou významnější informací tak bude výsledek průzkumu optimismu mezi malými podniky ve Spojených státech. Ten po dramatickém propadu uprostřed pandemie v červnu poměrně rychle opět narostl a od té doby víceméně stagnuje. Ani od srpnového výsledku se nečeká velká změna a index by tak měl jen nepatrně vzrůst o dvě desetiny bodu na úroveň 99,0 bodu.
  • Ranní okénko - Výhled v eurozóně se zlepšuje pouze velmi pomalu
    Středa přinese pokračování předstihových ukazatelů, kdy za několik minut vychází výsledek tuzemského konjukturálního průzkumu, v průběhu dne pak dorazí také indexy nákupních manažerů (PMI) z hlavních evropských ekonomik a z USA. V případě Evropy by měl být obrázek vesměs podobný, a to postupné odrážení směrem vzhůru, stále ale na pozadí hodnot značících problémy zejména ve výrobním sektoru. Ve Spojených státech naopak předstihové ukazatele mohou varovat před postupným zpomalováním ekonomiky, na rozdíl od Evropy ale z vyšších úrovní. V Česku lze očekávat pozitivní dopad postupného ústupu inflace na důvěru spotřebitelů, byť výraznější skok může nabídnout až únorový výsledek, kdy bude známá hodnota inflace za leden.
  • Ranní okénko - Výhled v eurozóně zůstává nejistý
    Dnes na trh dorazí várka předstihových ukazatelů z eurozóny, kdy konkrétně půjde o index nákupních manažerů (PMI) ve výrobě a službách. Výsledky ukážou, nakolik se v jednotlivých ekonomikách eurozóny již negativně projevují rostoucí úrokové sazby a zároveň z výsledku vyplyne, jak rychlé může být ekonomické oživení v nejbližších čtvrtletích. Poslední hodnoty ukazovaly na rozkol mezi sektorem výroby a služeb, kdy index výroby obzvláště kvůli slabým výsledkům Německa zůstává hluboko v oblasti recese pod hraniční hodnotou 50 bodů.
  • Ranní okénko - Výhled v Německu na optimismu nepřidal
    Dnešní den nabídne z Evropy pouze finální údaje o listopadové inflaci v eurozóně. Oproti úvodnímu odhadu se neočekává žádná změna. Jádrová inflace by tak měla poklesnout z říjnových 4,2 % na 3,6 % v listopadu a meziroční inflace by se měla snížit z 2,9 % v říjnu na listopadových 2,4 %. Mohlo by se zdát, že 2% inflační cíl je již na dosah, ale cílová rovinka bývá nejtěžší. Důvodem je, že inflace vznikla kombinací nabídkových (růst cen energií, pohonných hmot či problémy v dodavatelských řetězcích) i poptávkových (akumulace úspor během doby covidu, silná domácí poptávka, napjatý trh práce) faktorů, což se odráží na inflačních očekáváních domácností, která zůstávají zvýšená. Zároveň vyprchá efekt zvýšené statistické základny, který působil pozitivně v tomto roce.
  • Ranní okénko - Vyhlídky v Německu zůstávají pesimistické
    Dnes dopoledne se dozvíme nejnovější výsledky průzkumu pomocí indexu ZEW v Německu. V případě aktuálního hodnocení ekonomické situace u našeho západního souseda se očekává další meziměsíční zhoršení a není se čemu divit, protože podobně jako českou tak ani největší evropskou ekonomiku se zatím nepodařilo nastartovat.
  • Ranní okénko - Vychází české HDP za 3.Q 2023
    Za pár minut vydá Český statistický úřad hlavní údaj dnešního dne, kterým je úvodní odhad HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku v České republice. Ve druhé polovině roku jsme očekávali její postupné oživení, především díky vyšší spotřebě domácností, ale data například z maloobchodu ukazují, že české domácnosti zůstávají obezřetné pravděpodobně s příchodem zimní sezóny, a tak jejich spotřeba zůstává i nadále na nižších úrovních. Zejména z tohoto důvodu snižujeme náš původní odhad mezičtvrtletního růstu z 0,5 % na 0,2 %. Medián trhu je ještě pesimističtější, když predikuje stagnaci (0,0 %). Na pomoc tuzemské ekonomice by mohla přispěchat Česká národní banka, pokud by se na jejím čtvrtečním zasedání našla většina v bankovní radě, která by zvedla ruku pro snížení základní úrokové sazby. Tímto krokem by se začaly uvolňovat podmínky nejen v podnikatelské sféře, ale také na hypotečním trhu, který značně zamrznul.
  • Ranní okénko - Vychází PMI v Německu a eurozóně
    Dnešní den bude ve znamení indexu nákupních manažerů (PMI), kdy se dozvíme listopadový výsledek jak z Německa, tak z celé eurozóny. V případě našeho západního souseda se očekává, že dojde ke zlepšení situace ve zpracovatelském sektoru i v sektoru služeb. Ale stále zůstanou pod hraniční hodnotou 50, kdy zvláště zpracovatelský průmysl se stále potýká s velmi utlumenou poptávkou, mimo jiné v souvislosti s mnohem pomalejším oživením čínské ekonomiky. I to je jeden z důvodů, proč spolková vláda chce podpořit německý průmysl snížením daně z kWh u elektrické energie na minimum povolené Evropskou komisí (na 0,05 centu eur).
  • Ranní okénko - Vychází prosincová inflace
    ČSÚ dnes ráno zveřejnuje měsíční statistiku inflace za prosinec. Jedná se o poslední měsíc, kdy je aktivní úsporný tarif. Impulz ze strany energií by proto měl být umírněný. V meziročním srovnání očekáváme růst regulovaných cen pouze o zhruba jeden procentní bod na 21 %. Inflaci držely v prosinci při zemi také ceny pohonných hmot, které meziměsíčně klesly v průměru okolo 12 %. Naopak ceny potravin dle předběžných dat ČSÚ působily opět ve směru vyšší inflace.
  • Ranní okénko - Vychází průmysl v eurozóně a Fed zveřejní "minutes"
    Z pohledu makro dat je dnes zajímavý kalendář především v USA, kde vyjdou ceny výrobců (PPI). Poněkud netradičně předchází zveřejnění spotřebitelských cen, jež je na řadě zítra. Současně bude zveřejněn zápis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu. V eurozóně vyjde jeden důležitý údaj, konkrétně srpnová statistika z průmyslu. Z dílny IMF (Mezinárodní Měnový Fond) vyjde aktualizace tzv. „Fiscal Monitor“.
  • Ranní okénko - Výkon německé ekonomiky dle Ifo indexu ochladne
    Z Německa dnes ráno dorazil další indikátor sentimentu. Tentokrát spotřebitelská důvěra od institutu Gfk. Evropská centrální banka zveřejní zápis z posledního měnového zasedání. Investoři budou číst mezi řádky, zda se nedozví více detailů ohledně přechodu na tzv. forward guidance. V USA vyjde druhý, zpřesněný odhad růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí.
  • Ranní okénko - Výnos na desetiletém US dluhopisu již nad 4 %
    Již před chvíli dnešní ekonomický kalendář otevřela statistika cen výrobců v sousedním Německu. Proti srpnu rostly v září ceny o 2,3 %, zatímco trh očekával o procentní bod nižší dynamiku. Přesto jde o výrazné zpomalení proti předchozím dvěma měsícům (7,9 % a 5,3 %).
  • Ranní okénko - Výnosy amerických státních dluhopisů pokračovaly v růstu
    V domácí ekonomice nejsou na pořadu dne žádná data, budeme tak sledovat především jednání vlády ohledně žádosti prodloužení nouzového stavu a rozhodnutí o pandemickém zákonu, který Senát včera vrátil Poslanecké sněmovně. Prázdný je také kalendář pro eurozónu. Jediná data nás čekají až odpoledne, kdy budou v USA zveřejněny osobní příjmy a výdaje.
  • Ranní okénko - Výnosy dluhopisů zůstanou tento týden pod tlakem
    Český datový kalendář nabízí v tomto kratším týdnu údaje o květnovém zahraničním obchodu a průmyslové výrobě. Saldo zahraničního obchodu pravděpodobně setrvalo v deficitu přesahující 20 miliard a je tak výraznou brzdou HDP ve druhém čtvrtletí. Zahraniční obchod do jisté míry zrcadlí komplikovanou situaci v průmyslu, kde v problémech není už jen automobilový sektor. Po očištění o kalendářní vlivy odhadujeme meziroční pokles průmyslové výroby o 1,7 %. Statistika z průmyslu bude zveřejněna také v Německu spolu s továrními objednávkami, zatímco v eurozóně se na výkon ekonomiky podíváme skrze maloobchodní tržby. Hlavní údaj v USA bude v závěru týdne statistika z trhu práce.
  • Ranní okénko - Výnosy státních dluhopisů nižší, koruna slabší
    Na finančních trzích panuje dále letní nálada, likvidita je nižší a ani ze strany makroekonomických dat se v tomto týdnu nedostavilo mnoho impulzů. Dnešek nebude výjimkou. Po ranním zveřejnění cen německých výrobců, které potvrdilo pokračující inflační trend, je domácí i globální evropský kalendář prázdný. S chybějícím podnětem by tak koruna mohla být i dnes vlečena spíše pesimistickou náladou na trzích, které jsme byli svědky včera. Kromě koruny se včera nedařilo ani měnám regionu – zlotému a forintu – a ztráty si připsaly také některé akciové indexy. Náladu by v regionu mohly dnes vylepšit polské maloobchodní tržby.
  • Ranní okénko - Výprodej dluhopisů pokračuje, německé výnosy se dostávají ze záporu
    Dnes ráno se zveřejnění dočkal ukazatel spotřebitelské nálady v Německu, který podle očekávání vykázal ochlazení – index za duben od GfK klesl na nejnižší úroveň za poslední rok. Konjukturální průzkumy nálady (za březen) začnou dorážet z okolních evropských zemí – obecně lze očekávat že čím víc na východ a čím větší závislost na Rusku, tím výraznější propad bude. Dnes je na pořadu dne například Francie, za celou eurozónu dorazí výsledek zítra. Výsledek spotřebitelské nálady dorazí v odpoledních hodinách i z USA.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank