Úterý 21. ledna 2025 02:40
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna

Ranní nadhoz - Evropský průmysl vykáže propad

13.05.2020 11:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK


27,42

USD/CZK

25,26

EUR/USD

 

1,085

USD/PLN

4,202

Ropa Brent

USD/barel

29,57

Zlato

USD/unce

1703

Aktualizováno

8:53

Zdroj: Thomson Reuters

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V USA byly včera zveřejněny dubnové výsledky průzkumu ekonomického optimismu mezi tamními menšími podniky. Index přinesl souhrnný výsledek na úrovni 90,9, což je sice nejnižší hodnota od roku 2013, ovšem jde o lepší skóre, než trh očekával (83,0). Oproti předchozímu měsíci se pak jednalo pokles o 5,5 bodu. Podle ankety se citelně zhoršila očekávání podniků v oblasti najímání dodatečných zaměstnanců, prodejních cen, tržeb, či výplat.

Americké spotřebitelské ceny vykázaly v dubnu meziměsíční pokles o 0,8 % (nejprudší od poslední krize z roku 2008), což ve srovnání se stejným loňským měsícem odpovídá růstu o 0,3 %. V obou případech se jedná o zpomalení tempa cenové dynamiky, které ovšem významně nevybočilo od tržních předpokladů. Do značné míry za tímto vývojem stály ceny energií, které vlivem mizivé poptávky po ropě meziměsíčně propadly dokonce o 10,1 %. Větším překvapením byl ovšem výsledek jádrové inflace, která odmýšlí právě ceny energií a také potravin. Ta zpomalila až na -0,4 % meziměsíčně, tedy nejníže v historii měření, a 1,4 % meziročně.

Ministerstvo financí České republiky včera vydalo takzvané Kolokvium, tedy šetření prognóz makroekonomického vývoje mezi 13 tuzemskými institucemi. Podle jeho výsledků by měl pokles českého HDP za rok 2020 dosáhnout 7,6 % (což je i náš odhad) a v roce následujícím by mělo dojít k růstu o 5,8 % (zde jsme mírně optimističtější s 6,6 %).

Česká koruna v závěru včerejšího dne o pár haléřů posílila a aktuálně se pohybuje okolo EUR/CZK 27,42.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dnes se dozvíme data o české inflaci za měsíc duben. Ta by měla podle očekávání trhu oproti březnu zpomalit o 0,3 procentního bodu a v meziročním vyjádření tak dosáhnout 3,1 %, což je zhruba v souladu i s naším odhadem, který činí 3,0 %. Stejně jako v ostatních zemích světa, i v tuzemsku bude protiinflačně působit levná ropa. Meziměsíčně se pak očekává pokles cenové hladiny o 0,2 %, podle nás pak dokonce 0,4 %.

Z eurozóny dorazí údaje o březnové průmyslové produkci. Ta bude již částečně ovlivněna restrikcemi spojenými s koronavirem, a očekávání od ní tak nejsou nijak optimistická. Po únorových poklesech o 0,1 % meziměsíčně a 1,9 % meziročně se tentokrát čeká propad o 12,5 %, resp. 13,6 %.

V USA bude v odpoledních hodinách publikován dubnový index cen výrobců, který by měl taktéž vykázat citelný pokles. Meziměsíčně by se mělo jednat o 0,5 % a meziročně o 0,4 %. U cen výrobců se významně projevují zlevňující energie, tažené levnou ropou. Po vyloučení energií a potravin by se jádrová složka měla snížit o 0,1 %, resp. zvýšit o 0,8 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

9:00

ČR

Inflace (duben, r/r, v %)

3,0

3,1

3,4

 

 

 

 

11:00

EUR

Průmyslová výroba (březen, r/r v %)

-13,9

-13,6

-1,9

 

 

 

 

14:30

USA

Index cen výrobců (duben, r/r v %)

-

-0,4

0,7

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Cisco, Commerzbank, Deutsche Wohnen, TUI, Verbund

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČT: ČR běžný účet, USA žádosti o podporu v nezaměstnanosti
PÁ: ČR HDP, USA průmysl, USA maloobchod, USA Empire state index, EA zaměstnanost, EA HDP

Autor: Vít Hradil, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Luboš Růžička, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz - ECB ohlásila očekávaný stimulační balíček, německé výnosy méně záporné
    Rada Evropské centrální banky na včerejším zasedání v souladu s očekáváními trhu snížila depozitní sazbu o 10 bazických bodů na -0,50 %, ostatní základní sazby zůstaly zachovány. Depozitní sazba se má udržet na „této nebo nižší“ úrovni, dokud se evropská inflace nepřiblíží cíli (lehce pod 2 %). Stimulační balíček dále obsahuje odstupňování depozitní sazby na dvě různé úrovně. ECB zároveň odstartovala další kolo kvantitativního uvolňování. Plán zahrnuje nákupy aktiv v hodnotě 20 mld. eur od listopadu. Poslední složkou nového balíčku pak bude spuštění programu TLTRO-III s úrokovou sazbou sníženou o 10 bazických bodů oproti původně plánovanému nastavení.
  • Ranní nadhoz - ECB rozšiřuje program nákupů aktiv
    Evropská centrální banka včera oznámila, že nakoupí finanční aktiva za 750 miliard eur. Měla by tak pomoci ekonomikám ochromeným šířící se epidemií koronaviru. Program poběží do konce letošního roku a bude se vztahovat na dluhopisy státního i soukromého sektoru.
  • Ranní nadhoz - ekonomická aktivita v Číně dále zpomaluje
    Prosincový index důvěry německých spotřebitelů, publikovaný společností GfK se zvýšil o 0,1 bodu na hodnotu 9,7. Podstatně si však polepšil výhled Němců do budoucnosti, když jejich očekávání vyskočilo z listopadových -13,8 bodů až na +1,7. Podobně skokový nárůst byl zaznamenán naposledy v roce 2010.
  • Ranní nadhoz - ekonomický sentiment se zvedá, inflace zpomaluje
    Evropská komise představila svůj plán pro ekonomickou obnovu kontinentu zasaženého pandemií koronaviru, který je součástí rozpočtového výhledu pro období 2021-2027. Počítá v něm s nalitím dodatečných 750 mld. euro, z nichž dvě třetiny budou ve formě grantů, jedna třetina pak ve formě půjček. Prezentovaný návrh vychází vstříc tandemu Francie a Německa, které prosazovaly právě zvolený systém grantů, spíše než výpůjček. Celkový objem peněz, se kterými Unie počítá v rozpočtu pro roky 2021-27 se tak navýšil na 1,85 bilionu eur.
  • Ranní nadhoz - ekonomický sentiment v EA se postupně zvedá
    Americká centrální banka Fed po provedení zátěžových testů konstatovala, že ačkoliv je tamní finanční sektor prozatím odolný, případné další zhoršení ekonomické situace by pro jeho část mohlo představovat riziko. Americkým bankám tak Fed omezil možnost výplat dividend a odkupu vlastních akcií, čímž by rád zatlačil na jejich větší kapitálovou připravenost.
  • Ranní nadhoz - EU našla shodu ohledně záchranného fondu
    Unijní lídři dnes nad ránem konečně našli shodu ohledně evropského záchranného balíčku. Z celkové částky ve výši 750 mld. EUR budou 390 mld. tvořit granty a 360 mld. je určeno na nízkoúročené půjčky (zatím není rozhodnuto o výši úročení). Tento poměr bylo nakonec kompromisem, se kterým souhlasily i severní státy unie, původně odmítající rozdělení v poměru 500 mld. ku 250 mld. Největší částku získá Itálie, která by měla disponovat 82 mld. ve formě grantů a 127 mld. ve formě půjček. Pokud Česko využije beze zbytku nabízené půjčky, mělo by být celkově v plusu. Prostředky určené na podporu zotavení ekonomiky budou moci jednotlivé státy utratit na základě předložených plánů. Ty musí být odsouhlaseny Evropskou komisí i ostatními zeměmi unie. Část peněz musí jít na "zelená" opatření, např. investice do snižování emisí či proti suchu. V reakci na oznámení o dosažení dohody kurz eura posílil a klesly úroky u italských dluhopisů.
  • Ranní nadhoz - Evropa dnes bude sčítat nezaměstnané
    Druhý odhad statistického úřadu o dvě desetiny procentního bodu zlepšil předchozí údaj – český hrubý domácí produkt tak v prvním čtvrtletí 2020 meziročně spadl o 2,0 %. Oproti poslednímu loňskému čtvrtletí došlo ke snížení výkonu tuzemské ekonomiky o 3,3 %. Za propadem stojí především investiční aktivita a zahraniční poptávka, naopak vyšší výdaje vládních institucí přispěly pozitivně a bránily ještě hlubšímu propadu ekonomiky. České hospodářství nečekají lehké časy ani v nejbližších měsících. Podstatnou část dubna byla ještě v platnosti karanténní opatření, což znamená delší odstávky a ztížené výrobní podmínky.
  • Ranní nadhoz - Evropská důvěra investorů by se měla zvýšit
    W. Ross, americký ministr obchodu, se nechal slyšet, že USA možná nebudou nuceny přistoupit k přijetí cel na dovoz automobilů. Dosavadní vyjednávání jak s EU, tak s Japonskem či Koreou podle něj probíhají uspokojivě. O tom, zda cla budou uvalena, rozhodne americký prezident D. Trump do 17. listopadu. Pokud by se tak skutečně stalo, znamenalo by to významný šok pro evropský autoprůmysl a zejména pro Německo, které se již nyní pohybuje na hraně recese.
  • Ranní nadhoz - evropská spotřebitelská důvěra stále solidní
    Americký Philadelphia Fed index ze zpracovatelského sektoru v prosinci výrazně propadl, když vykázal hodnotu pouze 0,3 bodu. Přitom očekávání byla podstatně výše na 8,0 bodech. Ještě v listopadu se index nacházel na úrovni 10,4 bodu. Aktuální výsledek je tak nejnižší od června tohoto roku. Podobně jako v Evropě se tak ukazuje, že i v Americe je průmysl momentálně nejslabším článkem ekonomiky.
  • Ranní nadhoz - evropský průmysl propadl v dubnu o pětinu
    Americký index cen výrobců vykázal v květnu meziměsíční nárůst o 0,4 %, čímž překonal tržní odhad o 0,3 procentního bodu. Dynamika cen výrobců tak pomalu nabírá dech po dubnovém poklesu o 1,3 %. Po vyloučení cen potravin a energií došlo k meziměsíčnímu poklesu o 0,1 %.
  • Ranní nadhoz - Fed dnes sazby měnit nebude
    Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA vykázaly v prosinci meziměsíční nárůst o 2,4 % a výrazně tak překonaly tržní odhady, které počítaly se zvýšením pouze o 0,3 %. Prosincový údaj byl silně ovlivněn objednávkami vojenských letadel, v důsledku kterého si dopravní sektor připsal 7,6 %. Při vyloučení tohoto vlivu pak objednávky mírně poklesly o 0,1 %. Méně příznivou zprávou byl i pokles objednávek investičních statků, který činil -0,9 %.
  • Ranní nadhoz - Fed dnes sazby nezmění
    Prosincové vydání indexu ZEW přineslo další záblesk naděje pro blízkou budoucnost německé a potažmo i evropské ekonomiky. Hodnocení aktuální situace sice dosáhlo hodnoty -19,9 bodu, nicméně tento výsledek představuje zlepšení oproti předchozímu měsíci o téměř 5 bodů. Ještě lepší zprávou pak byla další složka stejného indexu, a sice hodnocení očekávání do budoucnosti. Zde index vyletěl meziměsíčně o téměř 13 bodů a zastavil se na hodnotě 10,7, čímž dalece předčil tržní odhady. Vrátil se tak poblíž úrovně z období začátku roku 2018, tedy před začátkem aktuální německé ekonomické mizérie.
  • Ranní nadhoz - Fed potřetí v řadě snížil sazby
    Včerejší zasedání výkonné rady Fedu (FOMC) podle očekávání přineslo snížení úrokových sazeb o 0,25 % do pásma 1,50-1,75 %. V následném komentáři prezident Fedu J. Powell zmínil, že sazby zůstanou na nízkých úrovních, dokud neuvidí výraznější růst inflace. Jeho komentář ohledně ekonomického výhledu byl v zásadě neutrální, měnová politika je podle něj aktuálně nastavena na odpovídající úrovni, nicméně Fed je připraven dále jednat, pokud se změní výhled. Včerejší data z americké ekonomiky dopadla oproti očekávání lépe. HDP sice zpomalil růst na 1,9 %, trh ovšem očekával jen 1,6 %, stejně tak i přírůstek pracovních míst dosáhl 125 tis., což bylo o 15 tisíc nad konsenzem. Americký dolar v reakci na rozhodnutí Fedu ztratil více než 0,5% a dnes ráno se obchoduje na EUR/USD 1,116.
  • Ranní nadhoz - Fed potvrdil spokojenost s vývojem americké ekonomiky
    Zveřejněný zápis z lednového zasedání amerického Fedu potvrdil spokojenost centrálních bankéřů se stavem tamní ekonomiky i s aktuálním nastavením měnové politiky. Vnímají však, že současná epidemie koronaviru může negativně zasáhnout růst globální ekonomiky. Toto riziko bude Fed bedlivě sledovat, protože čínské zboží a díly jsou nezbytné pro řadu amerických produktů. Pokud by se toto riziko začalo naplňovat, Fed by adekvátně zasáhl. Členové výboru také diskutovali, zda místo inflačního cíle na úrovni 2 % nepoužívat cílový interval kolem této hodnoty. Tuto změnu však nakonec nepřijali.
  • Ranní nadhoz - Fed sazby nezměnil, stabilitu dnes potvrdí i ECB
    Několik členů bankovní rady ČNB se týden před měnovým zasedáním vyjádřilo k nastavení měnových podmínek. Z jejich vyjádření vyplývá, že aktuální úroveň sazeb bude zachována. Dokonce i Vojtěch Benda hlasující v poslední době pro zpřísnění měnových podmínek nyní nevidí potřebu pro pohyb sazeb. T. Niedetzký připomněl vnější nejistoty a rizika, která neubývají, navíc opět připomněl úmysl rady vyhlazovat sazby. T. Holub pak vidí silnější kurz koruny jako argument pro stabilitu sazeb, i když nová ekonomická data nemění jeho vnímání ekonomické situace.
  • Ranní nadhoz - Fed snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu
    Podle očekávání snížila včera americká centrální banka základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Ta se tak nyní nachází na rozpětí 1,75 – 2,00 %. Ovšem rozhodnutí centrálních bankéřů, podobně jako v případě ECB, ukázalo na rozpory mezi členy FOMC. Sedm členů výboru hlasovalo pro snížení sazeb, zatímco 5 členů bylo pro ponechání sazeb na stávající úrovni. Šéf Fedu J. Powell v komentáři zmínil, že tato mírná úprava je dostatečná pro udržení hospodářského růstu a zároveň vytváří prostor pro další snížení, pokud to bude nutné. Ve zveřejněné mediánové prognóze úrokových sazeb však již Fed s dalším snížením nepočítá, což je v rozporu s tržními očekáváními. J. Powell rovněž komentoval situaci zkraje týdne, kdy vlivem nedostatku likvidity na trzích došlo k nárůstu jednodenní sazby až na 10 %. Dodání likvidity na trh pomohlo a situace se postupně zklidnila. Fed tuto záležitost považuje za jednorázovou a zatím nepřijal žádná dodatečná opatření. Rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně snížení sazeb bylo předem očekáváno, takže reakce trhů byla jen nepatrná.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.10.2018
    Podle M. Hampla, viceguvernéra ČNB, není důvod otálet s další normalizací měnové politiky. Pokud se nové předpovědi výrazně neodkloní od těch stávajících, byl by další nárůst sazeb logickým krokem. Koruna na prohlášení nereagovala a naopak v důsledku pomalejší inflace oslabila na současných EUR/CZK 25,82.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.1.2019
    Nezaměstnanost se v prosinci lehce zvýšila na 3,1 %. Po dosažení historicky nejnižších hodnot v říjnu a listopadu tak mírně vzrostla. Tento nárůst souvisí částečně s ukončováním sezónních prací. I přes mírné zvýšení však přetrvávající nízká úroveň nezaměstnanosti nadále zůstává jednou z bariér rychlejšího růstu ekonomiky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.12.2018
    Týden započneme tuzemskými statistikami nezaměstnanosti a indexu spotřebitelských cen. Míra nezaměstnanosti podle našich odhadů nalezla v říjnu své dno tohoto roku s hodnotou 2,8 % a v listopadu na těchto hodnotách zůstane. Tomuto přesvědčení napomáhá i překvapivý pokles nezaměstnanosti o dvě desetiny procentního bodu v předchozím měsíci. Trh práce tak podle našeho názoru nedokáže vygenerovat další volné zaměstnance. V prosinci by pak měla míra nezaměstnanosti kvůli sezónním faktorům opět mírně vzrůst. Na dlouhodobě přehřátém trhu práce to však nic nemění.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.4.2018
    Brent posílil od včerejška o více než dva dolary na 69,49 dolarů za barel. Komoditní trhy podpořilo optimistické prohlášení amerického presidenta D. Trumpa, který věří ve vzájemnou obchodní shodu s Čínou.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex