Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:20
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Kam směřuje cena zlata? Nastínili jsme možné scénáře jejího vývoje spojené s chováním nejdůležitějších hráčů světové ekonomiky

14.11.2019 17:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poptávku po zlatu ovlivňují tři druhy poptávky: výrobců šperků (cca 55 %), průmyslu (cca 10 %) a investorů (cca 35 %). Na investiční poptávku má velký vliv chování klíčových hráčů ve světě politiky a byznysu. Ať už hovoříme o největších ekonomikách, jako je USA a Čína a aktuálně o jejich obchodní válce nebo nám bližší Evropské unii a jejich tématech, jak politických (Brexit), tak ekonomických (možná recese německé ekonomiky), hodnota žlutého kovu v době krize roste a v dlouhodobém horizontu je jeho cena stabilní. Respektive vyjádřená v penězích roste úměrně tomu, jak peníze ztrácí svou hodnotu.

Před jedenácti lety se naplno rozhořela v USA finanční krize, která přerostla v největší hospodářskou krizi od druhé světové války. Oheň však nebyl založen v září roku 2008, zakládalo se na něj pomalu a dlouhá leta a sirkami škrtali společně a nerozdílně politici společně s finančníky. Vlády umožňovaly chudším lidem (voličům) získat vlastní bydlení a náležitě se tím prezentovaly. Banky na tom vydělávaly. Toto propojení politických a soukromých zájmů nafouklo v devadesátých letech hypoteční bublinu, která splaskla v roce 2008 a překonala i ty nejbujnější představy investičních analytiků.


Podobně neočekávané události, které mají významný dopad na společnost, jsme se navykli označovat termínem Černá labuť. Analytici mají ve zvyku predikovat vývoj trhů podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. V drtivé většině však vycházejí ze svých zkušeností osobních či nastudovaných. Černé labutě přináší události podle naprosto nových vzorců, které očekává málokdo.

 Tento rok byl pro zlato mimořádně úspěšný. Pro připomenutí, jen od konce května do konce srpna vyrostla jeho cena o 259 USD za unci, meziročně dokonce o 356 USD/oz. Podobný růst žlutý kov v posledních deseti letech zaznamenal v roce 2016, kdy jeho cena stoupla během šesti měsíců o 247 USD/oz a v roce 2011, kdy dosáhla nárůstu během tří měsíců dokonce o 397 USD/oz. Růst roku 2011 byl způsoben existenciální krizí eurozóny, na přelomu let 2015/2016 našlo zlato své dno a odrazilo se od něj po sérii znepokojivých zpráv o vývoji čínské ekonomiky a díky oslabení amerického dolaru a politice FEDu, který od krize držel úrokové sazby na extrémně nízké úrovni. Pojďme však podle nejlepšího vědomí a svědomí zkusit odhadnout vývoj zlata v posledním kvartálu roku 2019.

Zlato setrvá na svých pozicích

Současný vývoj nejvíce sytí obchodní válka USA a Číny. V jakém bodě se aktuálně nacházíme? Donald Trump odsunul platnost nových celních tarifů na čínské zboží v hodnotě 250 miliard amerických dolarů z 1. října na 15. říjen jako gesto dobré vůle (1. října oslavila Čína 70 let od založení lidové republiky). Vyjednavači obou států našli začátkem října částečnou dohodu. Na světě je její první fáze zahrnující nákup zemědělských produktů, měnovou problematiku a některé aspekty ochrany duševního vlastnictví. Právě otázky duševního vlastnictví a nuceného transferu technologií však nejsou vyřešeny zcela, a tak je třeba jednat dál. Díky prvnímu kroku však došlo k oddálení uvalení nových cel na čínské zboží. Ačkoliv Donald Trump ve svých vyjádřeních stále příliš touhy po smíru neprojevuje, podle zákulisních zpráv je možné, že jednání dospějí k uklidnění situace a dočasnému uzavření smíru.

Čína je pod tlakem, potřebuje udržet dynamiku růstu své ekonomiky. V letošním druhém kvartálu dosáhl čínský růst HDP 6,2 %. Jednalo se o nejhorší výsledek od začátku roku 1992. Ne příliš optimistická data přinesl čínský výrobní průmysl, který rostl v červenci meziročně o 4,8 % a v srpnu o 4,4 %, nejpomaleji za více než 17 let. Tyto výsledky přinášejí spekulace, že země bude nucena zavést další opatření na podporu svého hospodářství dalším uvolněním monetární politiky. Krize v Číně však není ani v zájmu USA a celého světa. Mohla by se rychle rozhořet do krize globálních rozměrů. Rozumný důvod, proč by měli vyjednavači smír urychleně najít.

V případě jeho nalezení ztratí zlato jeden z významných prorůstových faktorů. Přesto nepředpokládáme výrazný propad jeho ceny. Prorůstových faktorů na dnešním trhu působí velké množství. Potvrzuje to i vývoj posledního měsíce, kdy zlato po prvních dobrých zprávách o dílčí dohodě USA a Číny krátce ztratilo. Obratem se však našlo dostatek zájemců, kteří jeho cenu vytáhli téměř zpět na ztracené pozice. Cena prakticky celý říjen kolísala kolem hranice 1 500 USD za trojskou unci. V první polovině listopadu po optimistických zprávách ze světového trhu krátkodobě kleslo na 1450 USD, ale dnes již se opět pomalu blíží zpátky k 1 500 USD.

Nejistota okolo již po několikáté odloženého Brexitu stále trvá. Přitom právě volba Brexitu v roce 2016 byla faktorem, který cenu zlata začal tlačit vzhůru. Jak bude Brexit probíhat a zda bude s dohodou či bez se můžeme jenom domnívat.  Předpokládejme, že z něj Velká Británie s Evropskou unií vyjdou jen s mírnými šrámy, a že USA s Čínou opravdu najdou společnou řeč. Analytici přesunou svou pozornost k FEDu, ECB a dalším centrálním bankám, ty totiž v letošním roce opět (poprvé od krize) mírně snížily úrokové sazby. ECB vyhlásila další vlnu kvantitativního uvolňování a FED zatím pouze rozvolnil svou měnovou politiku. Důvodů, proč by se mělo zlato do konce roku 2019 držet v pásmu kolem 1 500 USD za unci, je tak poměrně hodně.

Cesta otevřená k 1 600 USD za unci

Dosavadní růst ekonomiky poháněný uvolněnou monetární politikou způsobuje v Číně nafukování bubliny na trhu s nemovitostmi. Ten za poslední tři roky zaznamenal velký boom a dluh čínských domácností vzrostl o 70 %. Na aktuálním dluhu čínských domácností ve výši 6,8 bilionu USD se největší mírou podílí především hypotéky, které si bere střední třída toužící po solidním bydlení. Celková výše čínského dluhu pak činila na konci loňského roku astronomických 40 bilionů USD. Rostoucí poptávka po bydlení a dostupnost hypoték žene ceny nemovitostí výše. Jak se tato situace může zvrhnout jsme viděli v roce 2008 v USA.

Čína tak může být jedním z potenciálních ohnisek krize, která se přelije do světové ekonomiky. Již nyní je dopad ztráty dynamiky růstu čínského obra znát u našich sousedů v Německu. Pro Němce je Čína klíčový obchodní partner. Německý HDP ve druhém čtvrtletí klesl o 0,1 procenta a ocitl se na pokraji recese, zejména kvůli nižšímu exportu. Podle zářijové analýzy institutu IMK je pravděpodobnost potvrzení recese 60 %, nicméně aktuální data jsou mírně optimističtější. V Německu se nachází ještě jedna potenciální hrozba a tou je německá Deutsche Bank. V prvním pololetí letošního roku byla tato banka donucena přijmout drastický restrukturalizační plán a propustit pětinu zaměstnanců. Její akcie jsou historicky na nejnižších úrovních. V období před krizí v roce 2008 se obchodovaly za 111 EUR, během krize spadly na 17,5 EUR. Jejich dnešní hodnota je zhruba 6,7 EUR. Krach této banky by bezesporu zasáhl celosvětový finanční systém a podnítil investory k přesunu svého majetku do bezpečných vod – do zlata a jemu podobných aktiv. A pokud by opravdu zkolabovala instituce velikosti Deutsche Bank, byl by to pravděpodobně přesun velmi masivní.

Otázkou rovněž zůstává, co se v horších časech stane se všemi penězi, které na trh umístil FED ruku v ruce s ECB. Centrální banky, které na trh pouští likviditu formou kvantitativního uvolňování, tímto způsobem emitují velké objemy peněz. Věří, že ruku v ruce s nízkými úroky rozhýbou ekonomiku. Lidé a firmy si začnou půjčovat a zvýší svou spotřebu a investice. Systém peněz nepodložených zlatem je však více náchylný na vytváření bublin. Pokud je v oběhu hodně levných peněz, lidé a firmy mají větší tendenci se zadlužit. Pokud dojde k recesi, problémy se splácením dluhů mohou položit jednotlivce, firmy i celé státy. Druzí na řadě jsou jejich věřitelé. Říkáme tomu, že bublina splaskla. Splasknutí bublin se přelévá do hospodářství tak, že klesá jeho výkon, lidé, firmy i celé státy neschopni splácet své závazky méně spotřebovávají. I zdravé firmy mají v důsledku toho méně zakázek. Roste nezaměstnanost. Klesá hodnota firem a jejich akcií, což opět způsobuje přelévání majetku z akcií do bezpečných vod zlata. Zlato a akcie tak de facto fungují jako spojené nádoby, které na sebe velmi často reagují – když cena akcií roste, ekonomice se daří, cena zlata klesá a naopak.

Pokud nastanou výše uvedené scénáře, bude to mít s velkou pravděpodobností zásadní vliv na cenu zlata. Investoři si již v roce 2011 vyzkoušeli, jak dobře žlutý kov funguje jako bezpečný přístav. Nic z výše uvedeného se pravděpodobně nestane do letošních Vánoc. Doufejme. Nicméně trhy kromě reálných událostí ovlivňuje ve velké míře sentiment investorů. Jsou to koneckonců jen lidé. A i špatné zprávy, které by něco z výše uvedených hrozeb naznačovaly, mohou investory znervóznit a otevřít cestu k růstu na 1 600 USD za trojskou unci zlata a výše.

Autor: Lukáš Jankovský, předseda představenstva společnosti Zlaťáky

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kam sa v stredu po zasadnutí OPECu môže vydať ropa? (3 scenáre)
    Zrejme najočakávanejšou udalosťou tohto obchodného týždňa je stredajšie zasadnutie OPECu, na ktorom sa bude rozhodovať o nových kvótach. Pozrime sa teraz na to, kam by sa mohli dostať ceny ropy pri troch rôznych scenároch. Vychádzame pritom z vývoja cien ropy v predošlých mesiacoch a reakcie ropy na „no deal“ na aprílovom zasadnutí OPECu:
  • Kam se kryptoměna MANA dostane díky metaverse?
    MANA za poslední den vzrostla o více než 15% a drží se na 1.místě mezi 10 TOP kryptoměnami. Aktuální tržní kapitalizace Decentralandu činí 5 miliard dolarů, to z tohoto digitálního aktiva dělá 30.největší kryptoměnu.
  • Kam se nám ta ropa tedy vydá?
    Po pár měsících bychom se dnes rádi vrátili k našemu dlouhodobému pohledu na vývoj ceny černého zlata. Z grafického...
  • Kam se nevyplatí investovat: Penzijní spoření prodělává a kryptoměny nenaplnily optimistická očekávání
    Nízké úrokové sazby, rostoucí inflace, nejistý vývoj na kapitálových trzích či neregulované investice, to všechno ohrožuje finanční rezervy každého z nás. Na co je dobré dát si pozor, aby úspory neztrácely hodnotu nebo člověk nepřišel o celou investici?
  • Kam se poděla recese?
    „Pesimistické předpovědi analytiků se na akciovém trhu nenaplnily a ekonomika zdánlivě nereaguje na vyšší úrokové sazby,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Kam se poděla recese?
    „Pesimistické předpovědi analytiků se na akciovém trhu nenaplnily a ekonomika zdánlivě nereaguje na vyšší úrokové sazby,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Kam se řítí americký dolar?
    Nedávný kolaps výnosů amerických dluhopisů nedokázal americký dolar příliš oslabit. Pondělní prodej USD byl už závažnější a mohl být vyvolán oznámením, že americký antimonopolní úřad zahajuje vyšetřování amerických internetových monopolů.
  • Kam se vydá cena černého zlata v příštích týdnech?
    Společně s tím, jak se v posledních týdnech i přes poslední mírnou nestabilitu stále dobře udržují zejména americké...
  • Kam se známý Dogecoin dostane v následujících 4 letech?
    Podle odborníků by Dogecoin i nadále mohl jít vstříc několika budoucností typům. Na trhu s kryptoměnami dnes způsobuje prudký vzestup různých tokenů masivní rally. Tokeny inspirované Dogecoinem (DOGE-USD) patří mezi tokeny zvláštního zájmu. Tato šikanózní cenová akce přiměla investory, aby zvážili, kde jsou expertní cenové předpovědi Dogecoinu právě teď.
  • Kam se ztratil německý růst?
    Německé ministerstvo hospodářství snížilo v uplynulém týdnu opět odhad růstu největší evropské ekonomiky. Nově předpokládá letos pokles o 0,2 %. Pokud bude mít pravdu, půjde o druhý meziroční pokles HDP v řadě poprvé za posledních dvacet let. Nad mizernou situací Německa si nedávno posteskla i Isabel Schnabel z ECB, když ocenila, jak byla eurozóna v posledních letech odolná vůči vnějším šokům za předpokladu, že si odmyslíme Německo.
  • Kam směřuje zlato
    Zlato má za sebou od začátku tisíciletí poměrně bouřlivý vývoj. V srpnu letošního roku na sebe opět upozornilo, překonalo hranici 1 500 USD za trojskou unci a je nejdražší za posledních šest let. Pro pochopení současného vývoje jeho ceny je dobré ohlédnout se zpět. Jaké faktory hnaly cenu k rekordu roku 2011? A dá se situace připodobnit té současné? Co táhne zlato vzhůru dnes?
  • Kam s ropou? Cena se propadá, prostory docházejí
    Ropa se toto pondělí obchoduje zase o něco nížé a novinové titulky jsou plné náhlého, téměř 20% propadu květnového kontraktu, který již brzy vyprší (CLK0). Aktivní obchodníci se již zaměřují na červnový kontrakt (CLM0), který je nyní nejaktivnější, ať už jde o obchodované objemy nebo o počet otevřených pozic.
  • Kam teď investuje Warren Buffett? 15 nejvýznamnějších podílů Berkshire Hathaway
    Třetí nejbohatší muž planety, Warren E. Buffett, má majetek v hodnotě 59,6 miliardy dolarů (asi 1,16 bilionu korun), a mohl by tak bez problémů splatit více než dvě třetiny státního dluhu České republiky. Bohatší je podle neoficiální statistiky agentury Bloomberg pouze zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem 72,4 miliardy dolarů a mexický magnát Carlos Slim Helú s majetkem 67,2 miliardy dolarů.
  • Kam teď investuje Warren Buffett? 20 nejvýznamnějších podílů Berkshire Hathaway
    Warren E. Buffett od začátku roku již zbohatl o 11 miliard dolarů a s aktuálními 58,9 miliardami dolaru (asi 1,19 bilionu korun) by bez problémů splatil více než dvě třetiny státního dluhu České republiky. Bohatší je podle neoficiální statistiky agentury Bloomberg pouze zakladatel Microsoftu Bill Gates s majetkem 76,4 miliardy dolarů, mexický magnát Carlos Slim Helú s majetkem 70,1 miliardy dolarů a španělský zakladatel Inditexu Amancio Ortega, jehož bohatství se odhaduje na 62,7 miliardy dolarů.
  • 📈 Kam trhy naráží? 🤯 | Trendový výhled
    Každý týden realizujeme přehled aktuálního směřování trhu u vybraných instrumentů.
  • Kam zamíří ceny ropy po jednání OPEC?
    Není vůbec zřejmé, zda při dalším jednání OPEC v Doha, které proběhne 17. dubna, dojde k nějaké dohodě. Výsledek tohoto jednání není tak podstatný, cena za barel ropy se stejně hned nevrátí na dostatečnou úroveň, která by rychle pomohla vyrovnat stav veřejných financí většiny zemí produkujících ropu. A i když cena za barel ropy od poloviny roku 2014 významně poklesla, stále ještě se drží nad dlouhodobým průměrem.
  • Kam zamíří CZK?
    John Hardy, stratég Forex trhu, Saxo BankVelkým tématem na trhu je otázka kompetitivní deva...
  • Kam zamíří finanční trhy v roce 2021? Argumenty hovoří pro vzestup i pokles
    V den 6. ledna, kdy došlo k největšímu útoku na americkou demokracii v moderní historii, dosáhly indexy S&P 500 a Russell 2000 nového absolutního maxima. Všichni víme, že během pandemie COVID-19 nebylo nijak snadné se v tržním narativu vyznat, a doufáme v úspěšné nasazení vakcíny a v následné zotavení. Pokusíme se proto shrnout všechny argumenty, proč může akciový trh po rychlém zotavení většiny světových trhů začít rychle růst, ale i strmě klesat.
  • Kanada: CPI v souladu s očekáváním, USDCAD klesá 🔎
    USD/CAD dnes posílil o 0,3 % a podařilo se mu smazat značnou část ztrát po zveřejnění. Současně s údaji o inflaci byl zveřejněn regionální index ekonomické aktivity z oblasti New Yorku, což vedlo k oslabení dolaru. Pár USD/CAD omezoval své počáteční zisky z první části dne.
  • Kanada je blízko k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA
    Akciové trhy dnes obchodujú bez výraznejších pohybov. Kanada je blízko k dosiahnutiu obchodnej dohody s USA, čím by došlo k zrušeniu niektorých ciel. Pripomeňme si, že americká administratíva zaviedla 25%-né clá na dovoz ocele a 10%-né clá na dovoz hliníka minulý rok. Kanada ako odpoveď na tieto clá, uvalila clá na poľnohospodárske produkty dovážané z USA. Americký akciový index US500 včera testoval úroveň rezistencie 2890/2900 bodov, no býci nedokázali túto úroveň prekonať a cena sa odrazila späť nadol. Ďalší vývoj bude úzko spätý s vývojom obchodných vzťahov.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje