Čtvrtek 21. listopadu 2024 15:38
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance

Ranní nadhoz finančních trhů 11.3.2019

11.03.2019 08:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,63

USD/CZK

22,79

EUR/USD

 

1,124

PLN/USD

3,821

Ropa Brent

USD/barel

66,03

Zlato

USD/unce

1296

Aktualizováno

8:50

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledný turecký HDP za čtvrté čtvrtletí vykázal mezičtvrtletní pokles o 2,4 %. Záporný mezičtvrtletní růst zaznamenala turecká ekonomika podruhé v řadě, čímž potvrdila propad do recese. Za negativním výsledkem stojí především propad průmysloví produkce, který byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku největší od roku 2009.

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden započne dvojicí tuzemských statistik – inflace a zahraniční obchod. Začátek roku zahraničnímu obchodu tradičně přeje a jinak tomu nebude podle našich odhadů ani tentokrát. Vyššímu exportu nahrává meziměsíční oživení průmyslové produkce po prosincovém útlumu způsobeném částečně i vánočním obdobím. Odhadujeme proto bilanci okolo 20 mld. Kč.

Další významnou statistikou je inflace za měsíc únor. Velkou brzdou spotřebitelské inflace byly v posledních měsících nižší ceny pohonných hmot kvůli poklesu cen ropy na globálních trzích. Tento efekt se však v únoru téměř vyčerpal, když tyto ceny poklesly pouze o 1,5%. Na druhou stranu očekáváme, že se částečně ještě projeví novoroční navyšování cen energií pro domácnosti a vyšší ceny zaznamenaly také ceny dovolených s vrcholem zimní sezóny. Očekáváme proto, že meziročně se ceny zvýší o 2,6 %.

Od úterý do středy nás čeká parlamentní hlasování o podobě a termínu brexitu. Vzhledem k faktu, že se návrh smlouvy od minulého hlasování nezměnil, očekáváme, že neuspěje ani v úterním hlasování. Ve středu pak parlament bude hlasovat o odmítnutí brexitu bez dohody, což nás dostává k poslednímu, čtvrtečnímu hlasování o posunutí termínu odchodu UK z EU. Za nejpravděpodobnější scénář považujeme posunutí termínu odchodu.

Ve čtvrtek budou zveřejněny maloobchodní tržby za leden. Prodeje bez zahrnutí aut však stále vykazují solidní hodnoty a stejně tomu bude v lednu, kde očekáváme nárůst 2,9 %. Na druhou stranu registrace nových prodaných aut vykazují návrat k vyšším hodnotám, nicméně meziročně se stále jedná o pokles. Poptávka po nových automobilech je tak očividně nasycena, proto očekáváme meziměsíční nárůst prodejů pod úrovní jednoho procenta. Zbývající tržby pohání pokračující růst mezd a stále relativně vysoká spotřebitelská důvěra.

Lednový průmysl by měl vykázat prudké meziměsíční oživení díky výrazně vyššímu počtu pracovních dní a opadnutí vánočního období. Meziročně se však příliš vysokého růstu nedočká, předpokládáme, že dosáhne hodnoty 0,9 %, stejně jako maloobchodní tržby. Automobilový průmysl, jakožto tahoun tuzemského průmyslu, i nadále zpomaluje a ani po odplynutí regulatorních problému nevykazuje známky oživení.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

8:00

SRN

Průmyslová výroba (leden, m/m v %)

1,1

0,5

-0,4

 

 

 

 

9:00

ČR

Bilance zahraničního obchodu (leden, v mld. Kč)

20,2

19,1

0,0

 

 

 

 

9:00

ČR

Růst spotřebitelských cen (únor, r/r v %)

2,6

2,6

2,5

 

 

 

 

9:00

ČR

Růst spotřebitelských cen (únor, m/m v %)

0,2

0,1

1,0

 

 

 

 

13:30

USA

Maloobchodní tržby (leden, m/m v %)

-0,2

0,0

-1,2

 

 

 

 

13:30

USA

Maloobchodní tržby bez aut (leden, m/m v %)

n.a.

0,3

-1,8

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: USA CPI, EUR průmysl, UK hlasování o dohodě
ST: USA objednávky, UK hlasování o tvrdém brexitu
ČT: ČR maloobchod, UK hlasování o odložení odchodu
PÁ: ČR průmysl, USA průmysl

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: František Táborský, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.8.2018
    Euro vůči dolaru kleslo na roční minimum kvůli obavám ze situace ohledně Turecka a její měny. Trhy se obávají rostoucího rizika pro evropské banky, které mají velké expozice vůči turecké liře. President Erdogan se k situaci vyjádří dnes ve 14:00 místního času (13:00 v ČR).
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.9.2018
    Týden začíná tuzemskou spotřebitelskou inflací a mírou nezaměstnanosti pro srpen. Ceny se podle našich odhadů meziročně zvýšily o 2,4 %, zatímco nezaměstnanost vlivem příznivé sezónnosti poklesla na 3 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 10.9.2019
    Podíl nezaměstnaných osob podle metodiky MPSV byl v srpnu 2,7 %, což je stejně jako v červenci. Celkový počet nezaměstnaných poklesl mírně pod 205 tisíc, zároveň se počet volných pracovních míst dále zvýšil o více než čtyři tisíce a poprvé překročil 350 tisíc. Tento nesoulad odráží přetrvávající napjatou situaci na trhu práce. Náš předchozí odhad průměrné letošní nezaměstnanosti na úrovni 3,1 % tak bude revidován na ještě nižší úrovně.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.10.2018
    Na poslední chvíli došlo k dohodě mezi USA a Kanadou o přistoupení druhé zmíněné země k nové verzi obchodní smlouvy NAFTA. Měny zúčastněných zemí reagují posílením.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.10.2018
    Včerejší noc poznamenal největší výprodej trhů od února tohoto roku. Americké a následně asijské trhy odepsaly hned několik jednotek procent ze své hodnoty. Desetileté americké výnosy klesly o více než deset bodů na současných 3,16 %. Korekce proběhla jen den před začátkem výsledkové sezóny, v jejímž případě se objevují názory, že by mohla být zklamáním pro mnoho investorů vzhledem k vysokým očekáváním.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.10.2019
    V průběhu dneška se má setkat americký prezident D. Trump s čínskými protějšky, aby jednali o nové obchodní dohodě. Podle jeho slov jdou dosavadní vyjednávání velmi dobře. Pokud se v průběhu dneška strany nedomluví na nějaké alespoň částečné dohodě, budou s platností od příštího týdne navýšena současná 25% cla na 30 % na zboží v celkovém objemu 250 mld. dolarů.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.11.2018
    Říjnová spotřebitelská inflace v eurozóně meziročně zrychlila o desetinu na 2,2 % a jádrová inflace vyskočila na 1,1 %. Naopak zářijová míra nezaměstnanosti zůstala stabilní na 8,1 %. Rychlejší inflace však byla z části způsobena legislativní změnou regulace cen energií v Itálii. Na inflaci taženou primárně výkonem ekonomiky si eurozóna ještě bude muset počkat.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.1.2019
    Spotřebitelské ceny v prosinci meziměsíčně vzrostly o 0,1%, v meziročním srovnání inflace stagnovala na hodnotě 2,0 %, což je nejnižší hodnota od dubna loňského roku. Inflace se tak v závěru loňského roku pohybovala v souladu s dvouprocentním cílem centrální banky. Začátkem letošního roku by však mělo dojít ke zrychlení spotřebitelské inflace až na úroveň 2,5 %.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.12.2018
    T. Mayová, britská premiérka, se rozhodla odložit dnešní parlamentní hlasování o návrhu smlouvy o Brexitu. Nechtěla riskovat, že by návrh neprošel parlamentem, a proto se rozhodla k jeho dočasnému stažení. Návrh chce znovu projednat s lídry unijních zemí na zasedání Evropské rady ve čtvrtek. Ani tam ale nevládne příznivá nálada. Zástupci EU se dopředu jasně vyjádřili, že návrh, na kterém se již obě strany jednou shodly, znovu projednávat nehodlají.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.2.2019
    První významnou statistikou týdne bude až středeční tuzemská inflace za leden. Očekáváme meziroční růst cen na úroveň 2,1 %. Inflaci v posledních měsících výrazně zpomalil vývoj cen pohonných hmot a překvapivý pokles cen potravin. Obdobně tomu bude i v lednu, kdy tyto faktory plně vykompenzují novoroční přeceňování většiny cen energií včetně změny jejich regulované složky. Nicméně s novým rokem je vždy spojena vysoká míra nejistoty.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.4.2018
    Po obědě vychází CPI inflace v USA za měsíc březen. Index spotřebitelských cen by v meziročním vyjádření měl podle trhu vzrůst o 2,4 %. Odhad týmu RBI leží o desetinu níže. Přestože by se jednalo o zrychlení růstu spotřebitelských cen, je do velké míry ovlivněno nízkou srovnávací základnou z loňského března, kdy poklesly ceny mobilních operátorů. Míry CPI inflace stabilně vysoko nad 2 % se ještě nějakou dobu nejspíš nedočkáme.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.4.2019
    Spotřebitelské ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, v meziročním srovnání se spotřebitelská inflace zvýšila na 3,0 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Růst spotřebitelských cen se pohybuje na horní hranici inflačního cíle ČNB, což spolu s přetrvávající napjatou situací na trhu práce i slabší korunou vytváří prostor pro další růst úrokových sazeb. K tomu by mohlo dojít již počátkem května. Nepříznivý vývoj v zahraničí však bude působit proti zpřísňování měnové politiky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.5.2018
    Poslední pracovní den zakončí předstihový indikátor Michiganský index sentimentu za květen, pro který trh odhaduje pokles o 0,5 b. na 98,3 b. Jednalo by se tak o druhý pokles v řadě po nejvyšší hodnotě za posledních 14 let dosažené v březnu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2018
    Jednání G7 přineslo pouze zklamání. Ve středu dění byl jako vždy americký president D. Trump, který byl ve výrazné opozici. Jednání nepřineslo žádný posun ve vyjednávání ohledně obchodních bariér.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2019
    Podíl nezaměstnaných osob podle očekávání v květnu dále poklesl na 2,6 %. Počet nezaměstnaných se oproti dubnu snížil na cca 200 tisíc, naopak počet volných pracovních míst dále narostl na více než 346. Zvyšující se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ukazuje, že napětí na tuzemském trhu práce dále narůstá, a to i přes zpomalování zahraničního ekonomického růstu a další rizika v podobě obchodních válek či brexitu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.7.2018
    ZEW index ekonomických očekávání v Německu výrazně poklesl na -24,7 bodů. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 2012. Index pro eurozónu také poklesl o více než šest bodů na -18,7 bodů. Za oběma poklesy stojí nejistota výrobců ohledně obchodní války s USA.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.7.2019
    Šéf amerického Fedu J. Powell ve svém včerejším projevu uvedl, že americká ekonomika je vystavena rizikům spojeným s globálním ekonomickým vývojem. Zároveň vidí nebezpečí, že inflace bude na nižších hodnotách delší období. Toto holubičí vyjádření tak otvírá dveře pro snížení sazeb již na nejbližším zasedání koncem července. Podle naší prognózy k prvnímu snížení dojde až v září, do konce roku očekáváme pokles sazeb celkem o 50 bb. Kurz dolaru k euru v reakci na projev včera odpoledne oslabil až nad 1,126.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.9.2018
    Koruna na zveřejněné statistiky nereagovala. K ziskům jí pomohl až zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady V. Bendou. Řeč o dvojím zvýšení sazeb v tomto roce, s čímž počítá i aktuální prognóza ČNB, podpořila korunu k současné úrovni EUR/CZK 25,62.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.10.2018
    Americká spotřebitelská inflace za měsíc září meziročně výrazně zpomalila na 2,3 %, což je větší zpomalení, než předpokládal trh. Meziměsíčně ceny vzrostly jen o 0,1 %. Jádrová inflace si za září udržela srpnovou hodnotu a meziročně tedy zůstává na 2,2 %. Pomalejší inflace tak poskytla potřebnou úlevu pro obavy investorů z příliš rychlého zvyšování úrokových sazeb Fedu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.11.2018
    Týden začne pozvolna. Prvních statistik se dočkáme až v úterý, kdy bude zveřejněn běžný účet platební bilance ČR za měsíc září. Ten by podle našich odhadů měl skončit s vyrovnanou bilancí. Výrazně se na tom podílel vyšší přebytek zahraničního obchodu. Na druhou stranu stále počítáme s pokračujícím odlivem dividend do zahraničí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance