Úterý 05. listopadu 2024 01:16
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
eightcap trade smarter

Ranní nadhoz finančních trhů 12.11.2018

12.11.2018 08:54  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální hodnoty měny/komodity:

 

 

Aktuál

EUR/CZK

 

25,96

USD/CZK

23,03

EUR/USD

 

1,127

PLN/USD

3,811

Ropa Brent

USD/barel

71,57

Zlato

USD/unce

1205

Aktualizováno

8:46

Zdroj: Thomson Reuters

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pohled zpět:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výhled:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden začne pozvolna. Prvních statistik se dočkáme až v úterý, kdy bude zveřejněn běžný účet platební bilance ČR za měsíc září. Ten by podle našich odhadů měl skončit s vyrovnanou bilancí. Výrazně se na tom podílel vyšší přebytek zahraničního obchodu. Na druhou stranu stále počítáme s pokračujícím odlivem dividend do zahraničí.

Ve středu nás čeká celý přehled prvních odhadů HDP za třetí kvartál. Mezi nejvýznamnějšími nás bude zajímat HDP Německa, celé Eurozóny a v neposlední řade ČR. Pro Česko odhadujeme meziroční růst ekonomiky rychlostí 2,5 %, což je oproti druhému kvartálu nepatrné zrychlení. Nicméně výkon je stále slabší, než se očekávalo na začátku roku. Ekonomiku dále brzdí nedostatek volných zaměstnanců na trhu práce, slabší zahraniční poptávka a další utahování měnových podmínek. Hlavním tahounem růstu HDP by jako v předchozím čtvrtletí měla být spotřeba a investice.

V ten samý den můžeme očekávat americkou spotřebitelskou inflaci za měsíc říjen. Dle odhadu týmu RBI inflace meziročně zrychlí na hodnotu 2,5%. Naopak jádrová inflace v meziročním srovnání zpomalí až na hodnotu 2,1 %. Rozdíl je způsoben především růstem cen ropy, která za říjen zdražila o 4 %.

Čtvrtek bude ve jménu amerických statistik. Důležitou statistikou budou výsledky maloobchodních tržeb za měsíc říjen. Po neuspokojivých výsledcích z předchozích dvou měsíců tým RBI očekává meziměsíční růst o 0,7 %, což je jen nepatrně optimističtější odhad oproti očekávání trhu.

Týden zakončíme tuzemským indexem cen průmyslových výrobců. Cena ropy a měnové kurzy koruny jsou v posledních měsících relativně stabilní, což přináší i stabilitu do meziměsíčního vývoje cen průmyslových výrobců. Meziročně však naráží ceny na vysokou srovnávací základnu z minulého roku. Očekáváme tedy, že meziročně si růst udrží svou zářijovou hodnotu 3,2 %.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Údálost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

Hospodářské výsledky: Infineon

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: EU a SRN ZEW ekonomický sentiment, ČR Běžný účet PB
ST: USA CPI, CZ, EUR, SRN HDP
ČT: USA Philadelphia Fed index, USA Empire State index, USA Maloobchodní tržby
PÁ: ČR PPI, USA Průmyslová produkce

Autor: Eliška Jelínková, analytička

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: František Táborský, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.3.2019
    Výsledný turecký HDP za čtvrté čtvrtletí vykázal mezičtvrtletní pokles o 2,4 %. Záporný mezičtvrtletní růst zaznamenala turecká ekonomika podruhé v řadě, čímž potvrdila propad do recese. Za negativním výsledkem stojí především propad průmysloví produkce, který byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku největší od roku 2009.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.4.2018
    Po obědě vychází CPI inflace v USA za měsíc březen. Index spotřebitelských cen by v meziročním vyjádření měl podle trhu vzrůst o 2,4 %. Odhad týmu RBI leží o desetinu níže. Přestože by se jednalo o zrychlení růstu spotřebitelských cen, je do velké míry ovlivněno nízkou srovnávací základnou z loňského března, kdy poklesly ceny mobilních operátorů. Míry CPI inflace stabilně vysoko nad 2 % se ještě nějakou dobu nejspíš nedočkáme.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.4.2019
    Spotřebitelské ceny v březnu meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, v meziročním srovnání se spotřebitelská inflace zvýšila na 3,0 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2012. Růst spotřebitelských cen se pohybuje na horní hranici inflačního cíle ČNB, což spolu s přetrvávající napjatou situací na trhu práce i slabší korunou vytváří prostor pro další růst úrokových sazeb. K tomu by mohlo dojít již počátkem května. Nepříznivý vývoj v zahraničí však bude působit proti zpřísňování měnové politiky.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.5.2018
    Poslední pracovní den zakončí předstihový indikátor Michiganský index sentimentu za květen, pro který trh odhaduje pokles o 0,5 b. na 98,3 b. Jednalo by se tak o druhý pokles v řadě po nejvyšší hodnotě za posledních 14 let dosažené v březnu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2018
    Jednání G7 přineslo pouze zklamání. Ve středu dění byl jako vždy americký president D. Trump, který byl ve výrazné opozici. Jednání nepřineslo žádný posun ve vyjednávání ohledně obchodních bariér.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.6.2019
    Podíl nezaměstnaných osob podle očekávání v květnu dále poklesl na 2,6 %. Počet nezaměstnaných se oproti dubnu snížil na cca 200 tisíc, naopak počet volných pracovních míst dále narostl na více než 346. Zvyšující se rozdíl mezi nabídkou a poptávkou ukazuje, že napětí na tuzemském trhu práce dále narůstá, a to i přes zpomalování zahraničního ekonomického růstu a další rizika v podobě obchodních válek či brexitu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.7.2018
    ZEW index ekonomických očekávání v Německu výrazně poklesl na -24,7 bodů. Jedná se o nejnižší hodnotu od roku 2012. Index pro eurozónu také poklesl o více než šest bodů na -18,7 bodů. Za oběma poklesy stojí nejistota výrobců ohledně obchodní války s USA.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.7.2019
    Šéf amerického Fedu J. Powell ve svém včerejším projevu uvedl, že americká ekonomika je vystavena rizikům spojeným s globálním ekonomickým vývojem. Zároveň vidí nebezpečí, že inflace bude na nižších hodnotách delší období. Toto holubičí vyjádření tak otvírá dveře pro snížení sazeb již na nejbližším zasedání koncem července. Podle naší prognózy k prvnímu snížení dojde až v září, do konce roku očekáváme pokles sazeb celkem o 50 bb. Kurz dolaru k euru v reakci na projev včera odpoledne oslabil až nad 1,126.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 11.9.2018
    Koruna na zveřejněné statistiky nereagovala. K ziskům jí pomohl až zveřejněný rozhovor s členem bankovní rady V. Bendou. Řeč o dvojím zvýšení sazeb v tomto roce, s čímž počítá i aktuální prognóza ČNB, podpořila korunu k současné úrovni EUR/CZK 25,62.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.10.2018
    Americká spotřebitelská inflace za měsíc září meziročně výrazně zpomalila na 2,3 %, což je větší zpomalení, než předpokládal trh. Meziměsíčně ceny vzrostly jen o 0,1 %. Jádrová inflace si za září udržela srpnovou hodnotu a meziročně tedy zůstává na 2,2 %. Pomalejší inflace tak poskytla potřebnou úlevu pro obavy investorů z příliš rychlého zvyšování úrokových sazeb Fedu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.12.2018
    Guvernér ČNB J. Rusnok v rozhovoru řekl, že vidí prostor pro vícero zvýšení sazeb v příštím roce v případě, že koruna neposílí podle očekávání centrální banky. Zároveň se také přiklání k pauze ve zvyšování sazeb na prosincovém jednání z důvodu dočasného negativního efektu Rezolučního fondu na kurz koruny, což je i v souladu s naší prognózou.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 1.2.2019
    Ve čtvrtém čtvrtletí se zvýšil HDP eurozóny oproti předchozím třem měsícům o 0,2 %. Dynamika meziročního růstu dále zpomalila na 1,2 %, což byla nejnižší hodnota od roku 2014. V souhrnu za celý loňský rok pak tempo růstu eurozóny dosáhlo 1,8 %. V recesi se ocitla Itálie, jejíž hospodářský výkon poklesl již druhé čtvrtletí v řadě.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.2.2019
    Růst britské ekonomiky loni zpomalil na 1,4 %, což je nejslabší tempo růstu od roku 2012. V samotném čtvrtém čtvrtletí se zvýšil HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 % a tempo růstu tak výrazně zpomalilo z 0,6 % v předchozím kvartále. Ani vyhlídky směrem do budoucnosti nejsou příznivé vzhledem k Brexitu a zpomalování globálního ekonomického růstu.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.3.2019
    Premiérce T. Mayové se podařilo vyjednat s EU právně závazné doplňky brexitové dohody. EU a Velká Británie se zavázaly, že učiní vše, aby do konce roku 2020 našly řešení za spornou irskou pojistku. Podle T. Mayové doplněk zajišťuje, že se EU nebude snažit uplatňovat pojistku neomezeně dlouhou dobu. Byly tak podle jejího názoru splněny požadavky poslanců, kteří by díky tomu mohli v úterním hlasování změnit názor a podpořit dohodu o vystoupení.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.4.2018
    Záznam z posledního měnověpolitického jednání Fedu naznačil vůli rychleji navyšovat sazby. Zvyšuje se tak šance, že americká centrální banka letos navýší sazby ještě třikrát, s čímž původně počítá prognóza týmu RBI. Velká většina členů měnověpolitické rady také vyjádřila znepokojení z hrozící obchodní války USA s Čínou.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.4.2019
    Unijní státy pověřily na včerejším summitu Evropskou komisi vyjednáváním o obchodní dohodě s USA. V současné chvíli však není jisté, zda se americký prezident s vyhlídkou na dlouhá a složitá jednání o zrušení obchodních bariér pro průmyslové zboží nechá přesvědčit, aby v polovině května neuvalil cla na dovoz automobilů z EU. Očekáváme, že po vzoru předchozích jednání bude prezident zprvu konflikt eskalovat, než se uchýlí ke konstruktivnímu vyjednávání.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.6.2018
    Spotřebitelská inflace v květnu výrazně zrychlila na 2,2 % r/r a překonala tak téměř všechny odhady na trhu. Za zrychlením růstu spotřebitelských cen stojí hlavně vyšší ceny potravin a alkoholu. Svůj podíl na tom má i výrazný nárůst cen pohonných hmot.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.6.2019
    Květnová inflace v ČR překonala meziroční hodnotou 2,9 % očekávání trhů i samotné České národní banky o dvě desetiny procentního bodu. Ačkoliv se toto tempo růstu cen – poháněné primárně cenami potravin, pohonných hmot a služeb – nachází na horní hranici rozpětí, které ČNB toleruje, neočekává se obrat v měnové politice směrem ke zvýšení sazeb. Panuje totiž přesvědčení, že po zbytek roku vlivem ekonomického ochlazování zpomalí i růst cen.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.7.2018
    V červnu spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,6 %. Výsledek je tak o desetinu nad očekáváním trhu a výrazně nad prognózou centrální banky. Současné zrychlení podle našeho názoru zvyšuje pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb už na nejbližším srpnovém jednání ČNB.
  • Ranní nadhoz finančních trhů 12.7.2019
    Francouzský Senát včera schválil daň pro velké technologické firmy, což se mimo jiné dotkne amerických firem (Google, Facebook, Amazon). Americký prezident D. Trump nechal zahájit vyšetřování, zda daň nediskriminuje americké firmy. To by mohlo mít za následek nové kolo celních válek, které by tentokrát byly mířené proti eurozóně. Na snadě jsou cla na automobily, kterými Trump eurozóně před nedávnem hrozil a jejichž zavedení odložil do podzimu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje