Skořápka současného japonského nadějného oživení podporovaného neomezenou měnovou stimulací je velmi křehká, jak ukázal minulý týden, kdy se na základě jedné neuvážené věty guvernéra americké (!) centrální banky zatřásl trh s japonskými vládními dluhopisy a měnový pár USD/JPY následně odepsal přes 200 pips (viz graf níže). Zmínka o předčasném omezení kvantitativního uvolňování v USA vystrašila obchodníky v Japonsku natolik, že volatilita vystřelila nahoru.
O japonské vládní dluhopisy není zájem již delší dobu. Výnos 10letého dluhu během května slušně vyrostl a minulý týden se dostal intradenně i nad dlouho nevídané 1 %. Pokud výnosy rostou, tak ceny klesají, což značí více prodejních příkazů. Není se co divit – zhodnocení 0,6 % ročně v měně, která je pod obrovským tlakem, není zrovna investice, kterou byste se mohli pochlubit.
Mírný růst výnosů však není ničím špatným a z pohledu japonské centrální banky Bank of Japan jde dokonce o žádoucí vývoj. Japonská měnová autorita totiž doufá, že se domácí banky a penzijní fondy částečně zbaví japonských vládních dluhopisů a získané prostředky přesunou buď do rizikovějších aktiv (jako jsou akcie či reality), jejichž cena stoupne, nebo začnou více nakupovat v zahraničí a oslabí tím japonský jen. Všechny nové vydané dluhopisy nakoupí na sekundárním trhu právě Bank of Japan v rámci svého kvantitativního uvolňování (QE) a představitelé země vycházejícího slunce mohou být spokojeni - jen je slabý, akcie rostou a inflační očekávání veřejnosti se zvyšují.
Vývoj výnosu do splatnosti japonského 10letého dluhopisu v posledních 3 měsících (v % p.a.):
Horší je, když výnos na dluhopisech roste moc rychle a moc vysoko. Vzhledem k ohromné dluhové zátěži japonské vlády (přes 250 % HDP) by i výnosy kolem 4 % p.a. implikovaly, že celá desetina japonského produktu by šla pouze na úroky z vládního dluhu, a to je absolutně neudržitelná situace. Jak jsme byli v posledních letech svědky u zemí evropské periferie, i pouhý tržní sentiment, který se obává možnosti bankrotu, může spustit negativní spirálu, při které se všichni vládních dluhopisů zbavují, ženou výnosy ještě výše a tím úvahy o samotném bankrotu živí. Prozatím jsou tyto představy vzdálené, ale zřejmě probleskly hlavou nejednomu portfolio manažerovi, když během minulého týdne vidět prudce rostoucí výnosy na japonském dluhu.
V každém případě to vypadá, že dlouhodobě bude japonský jen slábnout (USD/JPY růst), ať už se naplní scénář preferovaný japonskou centrální bankou nebo (a to především) v případě méně pravděpodobného panického scénáře, kdy by Japonsko ztratilo punc bezpečného přístavu a měna by prudce depreciovala.
Vývoj měnového páru USD/JPY (4hodinový graf – H4):
Zdroj: MT4, Bloomberg, FXstreet.cz
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz