Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

Česká koruna oslabila omylem
Česká republika se aktuálně profiluje ve velmi dobrém světle. Silný ekonomický růst doprovázený vysokými veřejnými přebytky a nejnižší nezaměstnaností mezi všemi vyspělými zeměmi. Hospodářství roste zdravě bez přílišného zadlužování domácností či podniků, takže nelze mluvit o čekání na krach bublinově nafouklé ekonomiky.

USD/CZK - opomenutý měnový pár na českém forexu
Že jste ještě neobchodovali USD/CZK? Přitom nejde o nic jiného, než kombinaci dvou v tuzemsku nejsledovanějších měnových párů EUR/USD a EUR/CZK. Volatilita kurzu USD/CZK je navíc umocněna tím, že americký dolar i česká koruna se vůči euru ve většině případů pohybují opačně.

Co je Dollar-Cost Averaging a jak funguje?
Dollar-cost averaging (DCA) se stává v poslední době čím dál tím víc oblíbenou strategií pro investování. Velký podíl na tom má volatilita některých trhů. Například u trhu kryptoměn se jedná o jednu z hlavních zásad při dlouhodobém investování. Nicméně své jméno razí i ve světě akcií a komodit, do kterého vstupují každým dnem noví investoři všech demografických skupin. O co vlastně jde a jak to funguje?

Euro je stále nemocnou měnou
Ve světle nových událostí, které na měnové trhy znovu vrací strach a volatilitu, se dnes podíváme na eurodolar z fundamentálního hlediska. Není radno obchodovat pouze podle nejčerstvějších zpravodajských titulků.

Euro dolů k 1,2300 ?
Situace okolo problémů s Eurem se neuklidňuje naopak, začíná gradovat. Zatím co píši tyto řádky propadá se pár EUR/USD na minimum z 30.4. Co se děje ?

News Trading 3
V minulý týdnech zde visel hlavní článek o news tradingu od Patrika Urbana, který byl zřejmě inspirován mými předchozími články. Ač mi v reakci na jeho článek psalo několik přátel, kteří dělají news trading profi, a tvrdě nesouhlasili s některými částmi textu, já zde Patrikovi děkuji za další informace k news tradingu a chci v tomto díle seriálu navázat na to, co ve svém článku zdůraznil - problémy s obchodováním zpráv.

Americký dolar je v defenzívě
Americký HDP z minulého týdne byl sice negativním překvapením, co se týče růstu (pouze 1,2 % vs. 2,6 % očekávaných), jeho složení ale žádným velkým zklamáním nebylo. Dolů totiž HDP táhly jednorázové faktory – změna zásob, spotřeba vlády a stavebnictví spojené s doznívajícím poklesem investic do těžebních zařízení, které v následujících čtvrtletích budou naopak působit pozitivně.

Tržní výhled na listopad
Zatím co je Svět posedlý volbami v USA, my se podíváme na Čínu a její měnu. Čína byla vždy pro globální ekonomiku „problémem o kterém nikdo nemluví“. Navzdory globální finanční krize si udržovala silné úrovně růstu a během propadu hlavních trhů udržovala světovou poptávku, a to i za cenu rostoucího zadlužování, které nad Čínou způsobilo stahující se mračna.

Klesající inflace živí risk on sentiment
Trhy dostaly v minulém týdnu velice silný impuls, když americká inflace v měsíci říjnu zpomalila více než se čekalo. Následovalo významné oslabení amerického dolaru, a naopak posilovala riziková aktiva, kam patří také akciové indexy. Risk on sentiment tedy pokračuje a aktuálně to nevypadá, že by býky mělo s blížícím se koncem roku 2023 něco výrazně ohrozit.

Praktická ukázka: Dva týdny v poklesu
V minulém týdnu jsem se těšil na to, že po ztrátovém předchozím, zase nějakou kačku vydělám. Nevím, co přesně se na eurodolaru děje, ale neudrží žádný směr a tak se „plácá“ v módu, který se mi až tak moc nelíbí. Nicméně moje strategie počítá i s takovým vývojem, kdy trh nedokáže udržet směr a neustále se jen potácí, jak se hezky česky říká „od ničeho k ničemu“.

XTB vs. eToro: Porovnání poplatků a nákladů na obchodování akcií
XTB s radostí zavedlo od října 2020 obchodování s fyzickými akciemi a ETF bez komise. Jediným limitem je částka 100 000 EUR kumulativního objemu měsíčně. Aby si mohli všichni zájemci představit, jak bezkomisní obchodování akcií u XTB probíhá, podívejme se na konkrétní příklad nákupu akcií u XTB a u konkurence, konkrétně u eToro.

Proč zlato padá?
Zatímco akciové indexy i většina průmyslových a zemědělských komodit si v letošním roce prochází silným býčím trhem, zlato toto nadšení nekopíruje a ztrácí letos 7 %, od svého maxima v srpnu 2020 je to dokonce už 15 % a když připočteme oslabení amerického dolaru vůči koruně za toto období, jsou čeští investoři do zlatých cihliček ve ztrátě dokonce 18 %.

Rozkolísaný vývoj vrátil index S&P 500 o 2 % níže, rezistence potvrdila svou sílu
Po předchozím silném růstu byl uplynulý týden převážně ve znamení poklesů. Za pět obchodních seancí index S&P 500 odepsal 1,94 %.

Pobrexitová libra
Měnový pár GBP/USD se po hlasování o vystoupení Velké Británie z EU dostal pod velký tlak a během července postupně vyklesal až na 31letá minima pod 1,3000. Tehdy brali analytici britskou recesi jako jistotu, od té doby se však mnohé změnilo.

Měnový pár USD/JPY: Analýzy více časových rámců (W1 až H1)
V tomto blogu se blíže podíváme na měnový pár USD/JPY a to formou analýz více časových rámců (multitimeframe). Při této analýze obchodník používá více grafů a to sestupně od shora dolů. Cílem je nastavení technických mantinelů před vstupem do obchodu a kvalitní načasování.

INVESTIČNÍ GLOSA: Vánoce přicházejí, tak vypněte grafy. Ono to poroste i bez vás
Celý rok investoři analyzují trhy, vychytávají dno, prodávají vrcholy a začátečníci pak se železnou pravidelností kontrolují graf. Jestli se náhodou něco nepohnulo. Pod světlem vánočního stromku je ale možná na čase burzovní aplikace na chvíli vypnout. Může nám totiž utéct něco důležitějšího než pumpa na grafu.

Neohrnujte nos nad jednoduchými technikami (druhá část)
Cenové úrovně - supporty, resistance a jejich praktické využití.

Pohled tradera na EUR/USD, USD/CAD a ropu WTI
Měnový pár EUR/USD nám nadále pokračuje v pohybu do boku. Širší obchodní range od poloviny ledna je tvořena úrovněmi 1,2150 a 1,2550, nejvíce obchodů však probíhá v užším pásmu 1,2200 – 1,2450. Základní fundamenty tohoto měnového páru zůstávají nezměněné, mnohem vyšší dolarové úrokové sazby nedokáží posunout eurodolar i pouze na několik dní dolů. Avšak jakékoliv pozitivnější zprávy k euru či jen náznaky (především z ECB) hned pomáhají trhu nahoru.

Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 29.4.2013
Týdenní aktualizace podle Elliottovy vlnové teorie...

Co čekat od ČNB?
Za dva týdny se dozvíme, jestli se Česká národní banka (ČNB) na svém měnovém zasedání znovu odhodlala ke zvýšení úrokových sazeb. To znamená, že ještě týden mají představitelé bankovní rady na veřejná prohlášení týkající se jejich názoru na měnovou politiku, než začne 7 dní mlčení.