Sobota 02. listopadu 2024 16:28
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Nastroje

Bitcoin od ruské invaze na Ukrajinu zpevnil zhruba o 13 procent

01.03.2022 11:58  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných kryptoměn, uvedla dnes agentura Reuters. Denní objemy obchodů s bitcoiny nakupovanými za rubly od minulého čtvrtka vzrostly proti předchozímu dni o 259 procent na 1,3 miliardy rublů (přes 291 milionů Kč).

Na Ukrajině kryptoměnová burza Kuna zaznamenala více než trojnásobný nárůst denního objemu obchodů na 150 milionů hřiven (113,8 milionu Kč). V důsledku války a západních sankcí se objevil trend, kdy se bitcoin používá k převodu hodnoty, uvedla Bea O'Carrollová, která vede firmu Radkl investující do kryptoaktiv.

"V podstatě je opravdu zajímavé mít měnu, která není kontrolována vládou a není ovlivněna mimořádnými opatřeními," poznamenala. Připomněla také, že prostřednictvím kryptoměn se lidé snaží dostat hodnotu do napadené země, a pomoci tak Ukrajincům.

Za pět dní od ruské invaze na Ukrajinu americký akciový index S&P 500 posílil přibližně o dvě procenta. Zlato, což je aktivum považované za takzvaný bezpečný přístav v dobách nejistoty, je převážně beze změny. V den invaze cena zlata vzrostla o více než tři procenta

Dnes kolem 11:30 SEČ bitcoin podle údajů specializovaného webu CoinDesk posiloval o 12,7 procenta zhruba na 43.107 dolarů.

"Bitcoin by mohl být potenciálně bezpečným útočištěm pro ruské oligarchy, kteří se vyhýbají sankcím, protože sítě bitcoin a kryptoměnových transakcí se nedotkne žádná cenzura," uvedla analytička společnosti Swissquote. "Kryptoměny by mohly fungovat jako pevný uchovatel hodnoty pro velkou část majetku, který nemusí být likvidní," dodala.

Skutečnost, že držení kryptoměn nabídne cestu, jak obejít sankce, by mohla být pro jejich příznivce dvousečná. "Mohlo by to vést k regulacím ze strany zemí NATO proti používání kryptoměn," uvedla analytička Katie Talatiová ze společnosti Arca, která spravuje digitální aktiva. "Na druhou stranou by mohlo dojít k širšímu přijetí (kryptoměn) v místech s geopolitickými nepokoji," dodala.

K darům v kryptoměnách na twitteru vyzval ukrajinský vicepremiér Mychajlo Fedorov, který je zároveň i ministrem pro digitální transformaci. "Postavte se na stranu ukrajinského lidu. Nyní přijímáme dary v kryptoměnách," napsal na sociální síti. Zveřejnil zároveň adresy peněženek pro kryptoměny bitcoin, ethereum a tether.

Podle společnosti Elliptic, která se zabývá analýzou blockchainu, vláda a ukrajinské nevládní organizace po výzvách vybraly v kryptoměnách přes 22 milionů dolarů (více než 491 milionů Kč).

Názory na to, zda se bitcoin může v širším měřítku stát oním bezpečným přístavem, tedy formou digitálního zlata, se ale různí. Zach Friedman ze společnosti Secure Digital Markets má za to, že zisky bitcoinu po invazi Ruska na Ukrajinu pomáhají prosadit "narativ toho, že bitcoin v neklidných dobách uchovává hodnotu".

Vývoj ceny bitcoinu (1hodinový graf – H1):


Zdroj: Reuters, ČTK, Swissquote, Arca, Elliptic

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Bitcoin letos posílil o víc než 150 procent na 950.000 Kč
    Nejznámější krypto měna bitcoin zvýšila během letošního roku cenu o více než 150 procent na současných 42.500 dolarů, tedy téměř 950.000 korun. Překonala tak všechna běžná investiční aktiva. Příští rok cena bitcoinu dál poroste. Vyplývá to z vyjádření ekonomů, které ČTK oslovila.
  • Bitcoin letos silně poráží zlato
    Dnes si krátce shrneme vývoj a rozdíly mezi dvěma neregulovanými měnami, u kterých se po růstu úrokových sazeb ve Spojených státech znovu ukáže jejich hlavní nevýhoda – nenesou žádný úrok.
  • Bitcoin má nový rekord, kryptoměna poprvé překonala hranici 70.000 dolarů
    Bitcoin poprvé překonal hranici 70.000 USD (1,62 mil. Kč). K růstu podle analytiků mimo jiné přispívají bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF). Svou roli také hrají vyhlídky, že globální úrokové sazby klesnou, a obecně zlepšování makroekonomické situace. Krátce po překonání hranice, bitcoin začal oslabovat, patrně kvůli výprodejům. Růst bitcoinu kopírují i další kryptoměny, ether dnes poprvé za více než dva roky vyskočil nad 4000 dolarů.
  • Bitcoin má za sebou nejhorší týden od února, jeho cena klesla o 13 procent
    Bitcoin má za sebou nejhorší týden od února, jeho cena klesla zhruba o 13 procent a ustálila se kolem 50.000 dolarů (1,05 milionu Kč). Na cenu nejznámější kryptoměny světa mají značný vliv tweety zakladatele automobilky Tesla Elona Muska, který tento týden oznámil, že jeho podnik už nebude přijímat platby v bitcoinech. Prudce vzhůru se ale vydala cena kryptoměny dogecoin, která si jen dnes připisovala více než 30 procent. I v tomto případě ji ovlivnil Musk.
  • Bitcoin mírně zpevňuje, další fáze silného růstu se zatím nečeká
    Bitcoin po výrazném lednovém propadu, kdy cena této nejznámější kryptoměny spadla až zhruba na 35.000 dolarů, zahájil týden růstem a blíží se k hranici 40.000 USD. Zůstává tak daleko od maxima, které je blízko 69.000 USD a na němž se bitcoin ocitl v listopadu loňského roku. Názory na další vývoj se různí, například podle spoluzakladatele kryptoměnové burzy Huobi se další fáze silného růstu může dostavit až za dva nebo tři roky.
  • Bitcoin navzdory sílící regulaci zpevňuje, dostal se nejvýše od loňského srpna
    Ceny kryptoměn se dnes navzdory přísnějšímu regulačnímu postoji americké vlády zvyšují. Bitcoin se dopoledne pohyboval kolem 24.656 USD (544.000 Kč), a byl tak nejvýše od loňského srpna. Proti předchozímu dni si připisoval asi 11 procent. Druhá největší kryptoměna ether vykazovala růst o více než osm procent. Hodnota celého trhu z kryptoměnami pak byla za 24 hodin vyšší téměř o 85 miliard USD, uvedla televize CNBC.
  • Bitcoin notně oslabuje, podle Coindesk klesl až na 43.119 dolarů
    Nejznámější kryptoměna bitcoin výrazně oslabuje. Během včerejší seance klesla podle webu Coindesk až na 43.119,16 dolaru. Včera večer bitcoin klesal o 7,4 procenta na 43.488,71 dolaru.
  • Bitcoin obnovil růst, jeho cena se vrátila nad 50.000 USD
    Bitcoin obnovil silný růst a po několika dnech se vrátil nad 50.000 dolarů. Nejznámější kryptoměna světa před polednem přidávala více než pět procent a od svého letošního minima, na němž se ocitla začátkem ledna, už její cena vzrostla zhruba o 85 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu Coindesk.
  • Bitcoin od března posílil o 130 procent a překonal 9000 USD
    Hodnota kryptoměny bitcoin za poslední měsíc a půl vzrostla o 130 procent a tento týden přesáhla hranici 9000 USD, tedy asi 225.000 korun. Kurz bitcoinu již měsíc a půl vytrvale roste. Důvodem je koronavirové krize i blížící se snížení odměny za těžbu. Vyplývá to z údajů webu Kurzy.cz a bitstock.com.
  • Bitcoin od počátku pandemie zdražil o 450 procent na 1,2 mil. Kč
    Nejrozšířenější kryptoměna bitcoin zvýšila od konce loňského února, kdy začala koronavirová pandemie v Česku a dalších evropských zemích, hodnotu o 500 procent na současných 55.800 USD, tedy asi 1,2 milionu korun. V korunovém vyjádření byl růst 450 procent kvůli vývoji kurzu koruny k dolaru. Vyplývá to z výpočtů společnosti Bitstock.com.
  • Bitcoin od začátku roku ztratil 3,5 procenta. Válka jej příliš neovlivnila
    Nejznámější kryptoměna bitcoin letos od začátku roku ztratila 3,5 procenta a aktuálně se obchoduje kolem 44.600 dolarů, tedy těsně nad jedním milionem Kč. Je to zároveň o třetinu níže než loni v listopadu, kdy bitcoin dosáhl historického maxima. Válka na Ukrajině ale jeho kurz neovlivnila tolik, jak se zpočátku očekávalo. Vyplývá to z údajů serveru Kurzy.cz a vyjádření ekonomů.
  • Bitcoin oslabuje, cena nejznámější kryptoměny spadla pod 44.000 dolarů
    Bitcoin dnes odpoledne začal citelně oslabovat a spadl pod 44 000 dolarů. Ve čtvrtek se tato nejznámější kryptoměna krátce dostala nad 49 000 dolarů. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) den předtím dala souhlas se spuštěním 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF).
  • Bitcoinová banka Flexcoin ukončila činnost
    Další platforma pro směnu kybernetické měny bitcoin musela ukončit svou činnost poté, co při hackerském útoku přišla o bitcoiny za zhruba 600.000 dolarů. Společnost Flexcoin to oznámila na svém webu. Minulý týden podala u soudu žádost o konkurz přední burza pro měnu bitcoin Mt. Gox. Krach obou společností podle agentury AP pravděpodobně vyvolá další pochybnosti o tom, zda se bitcoin může prosadit jako alternativní měna.
  • Bitcoinová burza BTCChina zastaví obchody, cena dál prudce klesá
    Hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Ode dneška také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila už v předchozích dnech. Aktuálně stojí bitcoin asi 3500 dolarů, ještě před dvěma týdny však cena atakovala hranici 5000 dolarů.
  • Bitcoinová burza Mt. Gox požádala o konkurz
    Přední burza pro kybernetickou měnu bitcoin Mt. Gox podala u tokijského soudu žádost o bankrotovou ochranu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace japonských médií. Burza v úterý na svých internetových stránkách oznámila, že "prozatím" ukončila všechny transakce. Burzu nedávno postihlo několik technických problémů a zastavila veškeré výběry digitální měny. Důvodem byly podle jejího prohlášení "neobvyklé aktivity". Podle médií se burze ztratilo více než 740.000 bitcoinů.
  • Bitcoinová horečka zasáhla reality na Floridě
    Horečka kolem bitcoinu, virtuální měny, jejíž kurz v posledních měsících vylétl vzhůru, zasáhla trh s nemovitostmi ve Spojených státech, zvláště na Floridě. Zahraničním investorům umožňují platby v bitcoinech vyhnout se kontrolám převodů měn ve svých zemích a ekonomickým sankcím. Pro praní špinavých peněz ale nákup domu na Floridě za bitcoiny ideální není, napsala agentura AFP.
  • Bitcoinová platforma NiceHash se stala terčem útoku hackerů
    Internetová platforma NiceHash pro těžbu digitální měny bitcoin se stala terčem kybernetického útoku. Hackeři tak možná ukradli bitcoiny v hodnotě více než 60 milionů dolarů (1,3 miliardy Kč), píše server CNBC.
  • Bitcoinové ETF jsou vhodné pro investory, kteří nechtějí osobně vlastnit bitcoin
    Vybrané údaje o bitcoinových investičních fondech obchodovaných na burze (ETF), jejichž schválení regulačními úřady se očekává v nejbližší době:
  • Bitcoinové ETF otevřel trh pro institucionální investory
    Americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila 11 bitcoinových ETF v lednu 2024. Schválení představuje významný krok v adopci digitálních aktiv, jako je bitcoin, do širšího finančního prostředí a otevírá nové možnosti pro institucionální investory.
  • Bitcoinový fond nesmí na americkou burzu
    Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) v pátek zamítla žádost o uvedení prvního fondu založeného na kybernetické měně bitcoin na burzu ve Spojených státech. Hodnota jednoho bitcoinu se bezprostředně po tomto rozhodnutí propadla o zhruba 18 procent a dostala se až pod hranici 1000 dolarů (zhruba 25.000 Kč). Následně se však nad tuto hranici vrátila, napsala agentura Reuters.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy