Pondělí 04. listopadu 2024 20:13
reklama
CapXmaster
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner

Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Další zvyšování úrokových sazeb už v únoru

08.01.2018 17:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna v posledních dnech roku oslabila až k úrovni EUR/CZK 25,963, ale ve finále uzavřela rok na hodnotě 25,507 a s ročním zhodnocením 5,7 % se stala nejlepší měnovou investicí v roce 2017. V současnosti se již několik dní pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,52. Vůči americkému dolaru je koruna od začátku roku také stabilní a dnes odpoledne se pohybuje na úrovni USD/CZK 21,28.

Ze záznamu z prosincového měnověpolitického jednání ČNB, kdy bankovní rada rozhodla napotřetí v roce 2017 nezvýšit své úrokové sazby, vyplývá, že se podle bankovní rady nenaplňují proinflační rizika identifikovaná na listopadovém měnověpolitickém zasedání. Mezi zvýšením sazeb v prosinci nebo v únoru vidí bankovní rada zanedbatelný rozdíl. Tím se i potvrzuje naše prognóza, která počítá s dalším zvýšením úrokových sazeb právě na začátku února a poté ještě dvakrát v tomto roce vždy s novou makroekonomickou prognózou ČNB. Pro prosincové zvýšení úrokových sazeb hlasovali M. Hampl a V. Benda. Zbylých pět členů bankovní rady hlasovali proti zvýšení.

Ve středu bude zveřejněna tuzemská prosincová spotřebitelská inflace. Po říjnovém cyklickém vrcholu míra spotřebitelské inflace podle našich odhadů v prosinci opět mírně zpomalí na 2,3 % r/r a meziměsíčně zůstane beze změny. V začínajícím roce očekáváme, že se míra inflace bude pohybovat v horním pásmu dvouprocentního inflačního cíle – v průměru kolem 2,6 %. Hlavním proinflačním tahounem v roce 2018 bude růst mezd (o 7,4 % r/r v nominálním vyjádření). Spolu s nízkou nezaměstnaností a obecně optimistickým naladěním budou mzdy pozitivně ovlivňovat spotřebu domácností, což podpoří další růst spotřebitelských cen.

Tento týden také bude zásadní americká spotřebitelská inflace pro prosinec, která podle odhadů týmu RBI zpomalí ke 2,1 % r/r. I přes aktuální zdražování ropy ceny pohonných hmot poklesly překvapivě více, než odpovídá běžnému sezónnímu pohybu na konci roku. I proto meziměsíčně zůstanou ceny téměř beze změny (+0,1 %). Právě pomalejší inflace bude hrát zásadní roli při určování tempa utahování měnové politiky v tomto roce. Podle poslední prognózy Fedu bankovní rada počítá v mediánu se třemi zvýšeními úrokových sazeb v roce 2018 a s dalšími dvěma nebo třemi v roce 2019, což je i v souladu s očekáváním týmu RBI. Trh prozatím však zůstává holubičí a nevěří centrální bance její jestřábí tón. To podle našeho názoru vytváří prostor pro posilování dolaru v první polovině tohoto roku.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Raiffeisenbank: 1Q23 Strategie Česká republika - Odráží se (už) ekonomika od dna?
    V odkazu si Vám dovolujeme zaslat čerstvé vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika so podtitulkem "Odráží se (už) Česká ekonomika od dna?".
  • Raiffeisenbank: 2Q23 Strategie Česká republika - Cesta krizí a dokonalou bouří
    Zde najdete čerstvé vydání našeho makroekonomického čtvrtletníku Strategie Česká republika s podtitulem "Cesta krizí a dokonalou bouří".
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Česká koruna před zasedáním ČNB vyčkává
    Česká koruna se v současnosti nachází u EUR/CZK 26,07, oproti minulému týdnu lehce oslabila. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,23, před týdnem byla u hladiny USD/CZK 22,33.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - České měně pomohla dobrá data
    Česká koruna se v pondělí ráno nacházela poblíž EUR/CZK 26,06. Před týdnem se pohybovala okolo EUR/CZK 26,09. Vůči dolaru se koruna nachází poblíž hladiny USD/CZK 22,83, před týdnem se obchodovala okolo USD/CZK 22,85.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Českou korunu podporují sázky na brzké zvýšení sazeb
    Česká koruna se před týdnem pohybovala okolo EUR/CZK 26,08, dnes ráno se nachází u EUR/CZK 26,03. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,33, před týdnem byla na hladině USD/CZK 22,78.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ČNB nastiňuje exit, Fed zvýšil sazby a dolar oslabuje
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,08, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,34. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců se nacházejí stále poblíž -230 bodů.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ČNB rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,00 a oproti začátku minulého týdne nepatrně posílila z úrovně EUR/CZK 26,05. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,13 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna oslabila o více než třicet haléřů.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ČNB ukončila cyklus zvyšování úrokových sazeb
    Bankovní rada ČNB minulý čtvrtek jednomyslně rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2 %. K tomuto kroku se centrální bankéři odhodlávali několik měsíců a zřejmě až kulminace domácích inflačních tlaků na úrovni 3 % a další odložení předpokládaného posílení koruny je donutily reagovat. Ve svém následném prohlášení pak guvernér J. Rusnok zároveň zmínil, že došlo i ke zmírnění zahraničních ekonomických rizik, která odrazovala bankovní radu od zvýšení sazeb na předchozích měnových zasedáních.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ČNB ve středu pozornosti
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,03 a oproti začátku minulého týdne nepatrně posílila z úrovně EUR/CZK 26,09. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,89 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna mírně oslabila přibližně o sedm haléřů.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - další rizika na obzoru
    Podle očekávání americký Fed zvýšil v minulém týdnu úrokové sazby. Zásadní je hlavně nová prognóza centrální banky, která počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb v tomto roce a dalšími třemi v roce následujícím. V roce 2020 by se tak základní sazba Fedu dostala na úroveň 3,5 %, což je výrazně nad dlouhodobě neutrální sazbou stanovenou centrální bankou (2,9 %). Celkové vyznění jednání je tak silně jestřábí.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Další zvyšování úrokových sazeb závisí na zahraničním vývoji
    Koruna si v minulém týdnu připsala vůči euru ztrátu 1,6 % a dosahuje nejslabších hodnot v tomto roce. Ještě o něco hůře na tom jsou i její regionální konkurenti. Koruně nepomohlo ani měnověpolitické jednání ČNB. Odložení zvyšování úrokových sazeb bankovní rada zdůvodnila nejistotou ohledně zahraničního vývoje, což i odpovídá nedávnému obratu v rétorice většiny bankovní rady. Nicméně centrální bankéři věří, že velká část zpomalení v eurozóně byla způsobena jednorázovými faktory. Zahraniční vývoj se tak stává hlavní otázkou pro další vývoj měnové politiky. Podle T. Holuba slabší koruna může znamenat více zvýšení sazeb, pokud však nebude oslabení způsobeno negativním zahraničním vývojem. Zároveň také upozornil, že příští jednání bankovní rady bude pouze den před oficiálním odchodem Velké Británie z Evropské unie. Mělo by tak už být jasno, jakou cestu Británie zvolí a jaký to bude mít dopad na EU, resp. Českou republiku.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - dřívější zvyšování úrokových sazeb ve hře
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,05 a oproti začátku minulého týdne mírně posílila z úrovně EUR/CZK 26,09. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,90 a ve srovnání s předchozím týdnem se kurz po několika odchylkách v posledních sedmi dnech pohybuje na stejné úrovni.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ECB změnu nechystá, euro přesto posiluje
    Česká koruna během minulého týdne oscilovala kolem úrovně EUR/CZK 26,10, dnes ráno se nachází v blízkosti EUR/CZK 26,08. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,78, před týdnem byla na úrovni okolo USD/CZK 22, 83.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Hrozba rozpočtového provizoria
    Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,64 a oproti začátku minulého týdne posílila z úrovně EUR/CZK 25,76. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,84 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna mírně oslabila.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Kurz koruny by měl dále oslabovat
    Minulý čtvrtek rozhodla bankovní rada ČNB o ponechání klíčové úrokové sazby na stávající úrovni 1,75 %. Při svém rozhodnutí ve velké míře zohlednila zahraniční ekonomický vývoj, tedy zpomalování hospodářského růstu v zemích našich hlavních obchodních partnerů, zvolňující inflaci včetně očekávání nižší dynamiky budoucího cenového růstu a uvolňování měnových podmínek jak ze strany Evropské centrální banky, tak amerického FEDu. Na druhé straně si je bankovní rada vědoma přetrvávajících inflačních tlaků z domácí ekonomiky, kdy lednová i únorová inflace skončily o 0,5 p.b. resp. 0,3 p.b. nad prognózou ČNB. Zároveň však mzdový růst překvapil směrem dolů a rovněž poslední měsíční ukazatele z tuzemského průmyslu indikují ochabování poptávky. Zřejmě poslední šanci na zvýšení sazeb bude mít bankoví rada ČNB na květnovém zasedání. V té době již bude mít k dispozici kompletní novou prognózu z dílny svého analytického týmu. Nicméně vlivem zapracování zhoršených zahraničních výhledů se může prostor pro další růst úrokových sazeb již zcela uzavřít. Ve svém vyjádření J. Rusnok zároveň připustil, že bankovní rada se při svém rozhodování nemusí striktně držet logiky svého jádrového modelu pro zvýšení a následné snížení sazeb, ale může dát přednost tzv. vyhlazení, tedy ponechání zazeb na stávající úrovni.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Nejistota z vnějšího prostředí roste
    S novým rokem trh přehodnotil očekávání nejen ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB ale i pro ECB a Fed a právě tyto centrální banky jsou v minulém a současném týdnu největší událostí na poli měnové politiky s nepřímým dopadem na rozhodování ČNB a korunu.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - po normalizaci úroků přijde snížení bilance
    Česká koruna se v pondělí nacházela poblíž EUR/CZK 26,43. Začátkem minulého týdne byl kurz u EUR/CZK 26,51. Proti dolaru se koruna nacházela poblíž USD/CZK 23,66, před týdnem kurz činil USD/CZK 23, 71.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Přešlapování koruny před zasedáním ČNB
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,09 a oproti začátku minulého týdne nepatrně posílila z úrovně EUR/CZK 26,12. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,80 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna oslabila přibližně o jeden haléř.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Rusnok chladí očekávání brzkého zvýšení úrokových sazeb
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,08 a oproti začátku minulého týdne nepatrně oslabila z úrovně EUR/CZK 26,06. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,77 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila přibližně o dvacet haléřů. Minulý pátek dosáhla hodnoty USD/CZK 21,61 a byla tak nejsilnější od října 2014.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Zahraniční vývoj v březnu rozhodne
    Po dnes zveřejněné statistice únorové inflace máme kompletní obrázek tuzemské ekonomiky dostupný pro březnové jednání ČNB. Spotřebitelská inflace v novém roce prudce zrychlila na 2,7 % a její jádrová složka se pohybuje kolem tří procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2007, kdy centrální banka začala s její kalkulací. Růst HDP v posledním čtvrtletí minulého roku překvapivě zrychlil a vytáhl růst ekonomiky za celý minulý rok na 3 %. Obě tato čísla překonala o několik desetin prognózu ČNB a jsou tak důvodem pro zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu růst mezd v závěru roku zpomalil a naopak zklamal očekávání centrální banky. Nicméně všechny tyto faktory popisují minulost, kterou měnová politika už nezmění. Vypovídají však i o možném vývoji do budoucna a současná bankovní rada jim přikládá vysokou váhu. Podle posledních prohlášení několika členů rady v ekonomice existuje prostor pro jedno až dvě zvýšení úrokových sazeb. Březnové zvýšení sazeb připouští i podle našeho názoru nejvíce holubičí člen O. Dědek.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster