Čtvrtek 09. ledna 2025 02:44
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Rusnok chladí očekávání brzkého zvýšení úrokových sazeb

11.09.2017 17:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,08 a oproti začátku minulého týdne nepatrně oslabila z úrovně EUR/CZK 26,06. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,77 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila přibližně o dvacet haléřů. Minulý pátek dosáhla hodnoty USD/CZK 21,61 a byla tak nejsilnější od října 2014.

V minulém týdnu navázal na předchozí vyjádření svých kolegů guvernér ČNB J. Rusnok. Šéf centrální banky uvedl, že nechce vytvářet silná očekávání ohledně navyšování úrokových sazeb. Pro další rozhodování ohledně nastavení sazeb by bankovní rada měla vyčkat na aktuální prognózu, která vychází až v listopadu. Vlivem tohoto komentáře koruna krátce oslabila až k EUR/CZK 26,12, nicméně v průběhu dne se vrátila zpět na otevírací hodnotu.

Dnes byl zveřejněn vývoj indexu spotřebitelských cen za měsíc srpen. Meziroční spotřebitelská inflace zůstala na červencové hodnotě 2,5 % a meziměsíčně poklesla o 0,1 % ve srovnání s růstem 0,5 % z předchozího měsíce. Růst spotřebitelských cen je tak v souladu s naší prognózou. Trh očekával meziroční růst 2,6 % a stejného názoru byla i ČNB. Pro srovnání v eurozóně vzrostla meziročně míra spotřebitelské inflace v srpnu o 1,5 %. Podle našich propočtů jádrová inflace dosáhla meziročního růstu 2,4 % a je tak nejvyšší od roku 2008.

Míra spotřebitelské inflace by se do konce roku měla pohybovat v horním pásmu dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Pro rok 2017 očekáváme průměrnou meziroční spotřebitelskou inflaci ve výši 2,5 %, což podle našeho názoru vytváří prostor pro další zvýšení sazeb ČNB ještě v tomto roce. Pro příští rok počítáme s dvěma dalšími zvýšeními úrokových sazeb. V souladu s tímto vývojem očekáváme postupné posilování koruny vůči euru až na úroveň EUR/CZK 25,00 na konci roku 2018.

Minulý čtvrtek proběhlo měnověpolitické zasedání bankovní rady ECB, která ponechala nastavení měnové politiky beze změny.  Nezměněný zůstal i úvod prohlášení, že program nákupu aktiv bude pokračovat, dokud ho bude třeba. Úrokové sazby zůstanou dlouho nezměněné po opuštění současného programu kvantitativního uvolňování. Střednědobý výhled podle ECB se oproti poslednímu zasedání nezměnil, tedy míra inflace je stále utlumená zejména díky pomalému růstu mezd. Podle našeho názoru bankovní rada ECB rozhodne o kalibraci měnové politiky na zasedání koncem října. ECB také revidovala svůj výhled na růst HDP eurozóny pro tento rok o 0,3 p.b. nahoru na 2,2 % a odhad růstu spotřebitelské inflace pro rok 2018 o 0,1 p.b. dolů na 1,2 % a to hlavně díky silnějšímu euru. To během Draghiho projevu posílilo až na EUR/USD 1,205, následně však oslabilo zpět na počáteční hodnotu ze začátku projevu.

Autor: František Táborský, analytik, 234 405 685
Editor: Monika Junicke, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - další rizika na obzoru
    Podle očekávání americký Fed zvýšil v minulém týdnu úrokové sazby. Zásadní je hlavně nová prognóza centrální banky, která počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb v tomto roce a dalšími třemi v roce následujícím. V roce 2020 by se tak základní sazba Fedu dostala na úroveň 3,5 %, což je výrazně nad dlouhodobě neutrální sazbou stanovenou centrální bankou (2,9 %). Celkové vyznění jednání je tak silně jestřábí.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Další zvyšování úrokových sazeb už v únoru
    Koruna v posledních dnech roku oslabila až k úrovni EUR/CZK 25,963, ale ve finále uzavřela rok na hodnotě 25,507 a s ročním zhodnocením 5,7 % se stala nejlepší měnovou investicí v roce 2017. V současnosti se již několik dní pohybuje na úrovni EUR/CZK 25,52. Vůči americkému dolaru je koruna od začátku roku také stabilní a dnes odpoledne se pohybuje na úrovni USD/CZK 21,28.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Další zvyšování úrokových sazeb závisí na zahraničním vývoji
    Koruna si v minulém týdnu připsala vůči euru ztrátu 1,6 % a dosahuje nejslabších hodnot v tomto roce. Ještě o něco hůře na tom jsou i její regionální konkurenti. Koruně nepomohlo ani měnověpolitické jednání ČNB. Odložení zvyšování úrokových sazeb bankovní rada zdůvodnila nejistotou ohledně zahraničního vývoje, což i odpovídá nedávnému obratu v rétorice většiny bankovní rady. Nicméně centrální bankéři věří, že velká část zpomalení v eurozóně byla způsobena jednorázovými faktory. Zahraniční vývoj se tak stává hlavní otázkou pro další vývoj měnové politiky. Podle T. Holuba slabší koruna může znamenat více zvýšení sazeb, pokud však nebude oslabení způsobeno negativním zahraničním vývojem. Zároveň také upozornil, že příští jednání bankovní rady bude pouze den před oficiálním odchodem Velké Británie z Evropské unie. Mělo by tak už být jasno, jakou cestu Británie zvolí a jaký to bude mít dopad na EU, resp. Českou republiku.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - dřívější zvyšování úrokových sazeb ve hře
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,05 a oproti začátku minulého týdne mírně posílila z úrovně EUR/CZK 26,09. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,90 a ve srovnání s předchozím týdnem se kurz po několika odchylkách v posledních sedmi dnech pohybuje na stejné úrovni.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - ECB změnu nechystá, euro přesto posiluje
    Česká koruna během minulého týdne oscilovala kolem úrovně EUR/CZK 26,10, dnes ráno se nachází v blízkosti EUR/CZK 26,08. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 22,78, před týdnem byla na úrovni okolo USD/CZK 22, 83.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Hrozba rozpočtového provizoria
    Česká koruna se dnes odpoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 25,64 a oproti začátku minulého týdne posílila z úrovně EUR/CZK 25,76. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,84 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna mírně oslabila.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Kurz koruny by měl dále oslabovat
    Minulý čtvrtek rozhodla bankovní rada ČNB o ponechání klíčové úrokové sazby na stávající úrovni 1,75 %. Při svém rozhodnutí ve velké míře zohlednila zahraniční ekonomický vývoj, tedy zpomalování hospodářského růstu v zemích našich hlavních obchodních partnerů, zvolňující inflaci včetně očekávání nižší dynamiky budoucího cenového růstu a uvolňování měnových podmínek jak ze strany Evropské centrální banky, tak amerického FEDu. Na druhé straně si je bankovní rada vědoma přetrvávajících inflačních tlaků z domácí ekonomiky, kdy lednová i únorová inflace skončily o 0,5 p.b. resp. 0,3 p.b. nad prognózou ČNB. Zároveň však mzdový růst překvapil směrem dolů a rovněž poslední měsíční ukazatele z tuzemského průmyslu indikují ochabování poptávky. Zřejmě poslední šanci na zvýšení sazeb bude mít bankoví rada ČNB na květnovém zasedání. V té době již bude mít k dispozici kompletní novou prognózu z dílny svého analytického týmu. Nicméně vlivem zapracování zhoršených zahraničních výhledů se může prostor pro další růst úrokových sazeb již zcela uzavřít. Ve svém vyjádření J. Rusnok zároveň připustil, že bankovní rada se při svém rozhodování nemusí striktně držet logiky svého jádrového modelu pro zvýšení a následné snížení sazeb, ale může dát přednost tzv. vyhlazení, tedy ponechání zazeb na stávající úrovni.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Nejistota z vnějšího prostředí roste
    S novým rokem trh přehodnotil očekávání nejen ohledně zvyšování úrokových sazeb ČNB ale i pro ECB a Fed a právě tyto centrální banky jsou v minulém a současném týdnu největší událostí na poli měnové politiky s nepřímým dopadem na rozhodování ČNB a korunu.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - po normalizaci úroků přijde snížení bilance
    Česká koruna se v pondělí nacházela poblíž EUR/CZK 26,43. Začátkem minulého týdne byl kurz u EUR/CZK 26,51. Proti dolaru se koruna nacházela poblíž USD/CZK 23,66, před týdnem kurz činil USD/CZK 23, 71.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Přešlapování koruny před zasedáním ČNB
    Česká koruna se dnes dopoledne pohybuje kolem úrovně EUR/CZK 26,09 a oproti začátku minulého týdne nepatrně posílila z úrovně EUR/CZK 26,12. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,80 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna oslabila přibližně o jeden haléř.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou - Zahraniční vývoj v březnu rozhodne
    Po dnes zveřejněné statistice únorové inflace máme kompletní obrázek tuzemské ekonomiky dostupný pro březnové jednání ČNB. Spotřebitelská inflace v novém roce prudce zrychlila na 2,7 % a její jádrová složka se pohybuje kolem tří procent, což je nejvyšší hodnota od roku 2007, kdy centrální banka začala s její kalkulací. Růst HDP v posledním čtvrtletí minulého roku překvapivě zrychlil a vytáhl růst ekonomiky za celý minulý rok na 3 %. Obě tato čísla překonala o několik desetin prognózu ČNB a jsou tak důvodem pro zvyšování úrokových sazeb. Na druhou stranu růst mezd v závěru roku zpomalil a naopak zklamal očekávání centrální banky. Nicméně všechny tyto faktory popisují minulost, kterou měnová politika už nezmění. Vypovídají však i o možném vývoji do budoucna a současná bankovní rada jim přikládá vysokou váhu. Podle posledních prohlášení několika členů rady v ekonomice existuje prostor pro jedno až dvě zvýšení úrokových sazeb. Březnové zvýšení sazeb připouští i podle našeho názoru nejvíce holubičí člen O. Dědek.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (13.2.2017)
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,39, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,15. Forwardové kurzy indikují EUR/CZK za 12 měsíců cca na 26,70.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (20.2.2017)
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,46, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,39. Forwardové kurzy indikují EUR/CZK za 12 měsíců cca na 26,70.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (27.11.2017)
    Česká koruna minulou středu definitivně prolomila hranici 25,50 a dnes večer se obchoduje těsně pod úrovní EUR/CZK 25,42. Oproti začátku minulého týdne tak jasně posílila skoro o desetník, i když se během pátku i dneška potýkala se zvýšenou volatilitou. Vůči dolaru se koruna obchoduje poblíž hladiny USD/CZK 21,30 a ve srovnání s předchozím týdnem koruna posílila o bezmála čtyři desetníky.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (27.2.2017)
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,00. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,53, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,46. EUR/CZK forwardové body na horizont 12 měsíců v minulém týdnu mírně klesly pod úroveň -300 bodů.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (30.1.2017)
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. 12-ti měsíční EUR/CZK forward nyní ukazuje posílení koruny na ročním horizontu na cca 26,65. Před týdnem indikovaly FWD úrovně za 12 měsíců cca EUR/CZK 26,70. Zasedání ČNB tento týden bude trhem velmi bedlivě sledováno. Konec kurzového závazku je na tomto zasedání nepravděpodobný. ČNB stále tvrdí, že neukončí intervence před druhým čtvrtletím 2017. Velmi zajímavé ovšem bude i zveřejnění nové prognózy ČNB. Ta by teoreticky s ohledem na rychlejší aktuální inflaci mohla ukazovat na potřebu rychlejšího utažení měnové politiky ČNB. To by ovšem z hlediska komunikace ČNB a potřeby intervencí bylo nekomfortní. Vyznění prognózy tedy zůstává velkou otázkou. V každém případě klíčovou veličinou nyní bude vývoj inflace za leden, který bude zveřejněn 10. února. Zde čekáme výsledek, který bude blízký 2-procentnímu cíli ČNB, což samo o sobě neznamená nutnost brzkého konce kurzového závazku, ovšem inflace za leden dokáže snadno překvapit oběma směry.
  • Raiffeisenbank: 7 dní s korunou (6.2.2017)
    Kurz české koruny zůstává těsně u hladiny EUR/CZK 27,0. Proti dolaru se koruna nachází poblíž USD/CZK 25,15, před týdnem kurz činil USD/CZK 25,27. Česká národní banka na prvním letošním měnověpolitickém zasedání žádné změny neudělala. Nezměnil se ani tzv. tvrdý závazek, kterým ČNB garantuje EUR/CZK 27 a výš alespoň do konce března. Jelikož inflace na konci roku 2016 překvapila ČNB rychlejším růstem, zvýšila ČNB svůj inflační výhled.
  • Raiffeisen realitní fond koupil budovu v Pařížské, jejímž nájemcem je Louis Vuitton
    Raiffeisen realitní fond pořídil do svého portfolia budovu Pařížská 3.
  • Raiffeisen stavební spořitelna zvyšuje roční výnos u stavebního spoření na 6,36 %
    Od 1. 5. 2022 získávají všichni klienti Raiffeisen stavební spořitelny, kteří si uzavřou novou smlouvu o stavebním spoření, benefit v podobě úroku ve výši 3 % p. a. do konce roku 2027.
  • Rajoyova rezistencia
    Akciové trhy včera zaznamenali pokojnú seansu. Ďalšie rozšírenie nákupov dlhopisov zo stran...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna