Úterý 24. prosince 2024 02:11
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Partner

Japonská intervencia alebo ninja útočí

15.09.2010 22:05  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po dlhých 6. rokoch sme sa dnes opäť dočkali BoJ v akcií. Ninja musel spraviť to, čo sa od neho očakávalo – intervenovať na devízovom trhu, aby oslabil domácu menu. Však japonský jen od začiatku krízy získal voči doláru 46%, voči euru 50% a voči libre až 70%. Japonský jen sa v posledných dňoch začal obchodovať až nebezpečne blízo historického minima USDJPY na úrovni 79,75 dosiahnutého v roku 1995.

Pod taktovkou nového premiéra Kana vstúpila na trh Bank of Japan a nakúpila doláre za 200-300 mld. japonských jenov, čím dokázala pohnúť trhom vyššie o 3%. USD/JPY tak poskočil o 250 bodov z úrovne 83,00 na 85,50, keď počas rána dosiahol voči doláru nové 15-ročné minimá na 82,85. Čoskoro po vykonaní intervencie minister financií Noda potvrdil intervenciu a naznačil, že Japonsko v nej konalo samé, tak ako pri poslednej intervencií v roku 2004. Bude táto intervencia stačiť na zmenu trendu?

Fundamentálne pre a proti

Pre slabší jen hovorí parita kúpnej sily. Pod ňou si môžeme predstaviť  kôš, ktorý sa dá kúpiť za súčasnú hodnotu, čiže $1 alebo 85 jenov. Za 85 jenov toho v Japonsku kúpime až o 20% viac ako za $1 v USA. Z tohto dôvodu je jen nadhodnotený o 20% a mal by sa tak obchodovať kolo úrovne 95. Avšak parita kúpnej sily sa často nachádza úplne mimo reálneho kurzu, keďže na ten vplývajú silnejšie dôvody.

Dôvodom na ďalšie posilňovanie jenu je pokračujúce kvantitatívne uvoľňovanie v USA, čo americké výnosy na dlhopisoch stlačilo stále nižšie. Takto sa dokonca aj japonský jen stáva atraktívnejší ako americký dolár. Predpoklad ďalšieho kvantitatívneho uvoľňovania v USA  by znamenal ďalší nárast dlhopisov a oslabil by americký dolár, čo trh započítava. Medzi USA a Japonskom tak vzniká vojna super uvoľnenej menovej politiky. Snaha čo najviac oslabiť vlastnú menu naberá na obrátkach...

Práve nasledujúci obrázok ukazuje ako veľmi spolu koreluje spred medzi americkými a japonskými 10-ročnými dlhopismi a kurz USDJPY. Nižší rozdiel úrokových sadzieb znamená silnejší jen a opačne.

USDJPY a úrokový diferenciál 

História intervencií

Dnešná intervencia bola vedená samostatne BoJ a takéto intervencie nemajú vysokú mieru úspechu. Oveľa úspešnejšie sú koordinované intervencie, tak ako v roku 1995. Práve spoločná intervencia krajín G7 zabránila v posilňovaní jenu pod úroveň 80 a do troch rokov vyhnala kurz vyššie až o 75%, a to na úroveň 146. V tomto období sa krajiny G7 dohodli na spoločnom vyhlásení a krajiny G3 vykonali až 8 spoločných intervencií. Od intervencie na podporu eura v roku 2000 však nebola žiadna spoločná intervencia. Dôvody na spoločnú intervenciu krajín na oslabenie JPY teraz prakticky neexistujú.

Poslednú veľkú samostatnú intervenciu vykonávala BoJ od januára 2003 až do marca 2004. Vtedy takisto nakupovala USD/JPY a to v celkovom objeme $320 mld. dolárov. Avšak táto intervencia nebola úspešná. Vtedajšia japonská intervencia bola typom „pomalého kvapkania“ alebo bránenia určitých úrovní. Najprv sa snažila brániť úroveň 116 a pri neúspechu tejto operácie nechala poklesnúť kurz nižšie až o 10 figúr k úrovni 105-106, ktorú tvrdo bránila.

Dôvodom prečo táto intervencia nebola úspešná je, že fundamentálne nebol japonský jen nadhodnotený. Intervencia v rokoch 2003-2004 bola vykonávaná pri pomerne fundamentálne férovej hodnote.  A práve tá teraz nemusí existovať, ako nám ukázala parita kúpnej sily. Existuje preto dôvod, prečo by súčasné intervencie na USDJPY mohli byť úspešné.

Priložený graf nám ukazuje históriu intervencií na páre USD/JPY. Vidíme, že najsilnejšie boli vykonávané v rokoch 1994-1995, kedy sa zabránilo ďalšiemu posilňovaniu jenu. Rovnako úspešná intervencia bola aj v roku 2000. Táto intervencia však bola spoločná. Neúspešnú intervenciu vidíme v roku 2004, kedy jen aj naďalej pokračoval v posilňovaní.

História intervencií na USDJPY

Čo bude s japonským jenom?

Poznáme dva základné druhy intervencií: „veľký šplech“ a „postupné kvapkanie“. Veľký šplech je mohutná jednorazová intervencia, kedy sa banka snaží trhu ukázať, že existuje aj opačný smer ako sa mena hýbe doteraz. Práve dnešná intervencia bola intervenciou tohto typu. Druhým variantom je pomalá intervencia typu postupného kvapkania alebo pridávania likvidity na trh. Je to v podstate forma kvantitatívneho uvoľňovania. Takáto intervencia bola nedávna švajčiarska intervencia.

Veľký šplech je relatívne dobre vnímaný aj ostatnými centrálnymi bankami, ktoré by veľmi nerady videli umelú manipuláciu mien, hlavne v súčasnosti, keď sa veľa rozpráva o čínskom jene. Avšak veľký šplech dáva obchodníkom možnosť predávať na oveľa vyšších úrovniach, pokiaľ sa centrálnej banke nepodarí ich presvedčiť o zmene trendu. Nakoniec je celkom možné, že veľký šplech sa premení na pomalé kvapkanie.

Z krátkodobého hľadiska je možné, že Japonci budú intervenovať aj naďalej. Práve neschopnosť trhu korigovať dnešný rast poklesom naznačuje momentálny úspech. Kľúčovou úrovňou z technického obrazu je blízka úroveň 86,00. Už teraz sme prelomili klesajúci kanál ako ukazuje priložený graf.  Pokiaľ sa obchodujeme pod 86,30 existuje šanca na pokles pod dôležitú úroveň 85,20, čo by mohlo opäť odštartovať posilňovanie jenu.
 
Graf USDJPY
 
Existujú totižto ďalšie fundamentálne dôvody na pokles japonského jenu: politické tlaky na posilňovanie regiónu, QE v USA a tak ďalšie tlaky na oslabenie dolára, ako aj pokračovanie deleveridgingu z dôvodu pokračujúcej ekonomickej recesie.


Ako to zobchodovať?

Na nedávnom príklade SNB sme videli ako samotná centrálna banka nemá šancu na boj proti trhu. S tým ako predpokladám väčší pokles akciových trhov v Q4 a nové kvantitatívne uvoľňovanie od FEDu, verím, že  existuje napriek intervencií dobrý priestor na ďalší pokles páru. Problémom však je, že súčasné intervencie veľkého šplechu by mohli vystopovať krátke forexové pozície. Z tohto dôvodu preferujem opčnú stratégiu na veľmi zaujímavých súčasných úrovniach. Spotové obchodovanie by si vyžadovalo značnú dávku taktiky.

Napríklad vykonaním medvedieho spredu (nákup PUT pod 83 a predaj PUT pod 80) si otváram priestor na zisk 225 pipsov voči maximálnej limitovanej strate 75 pipov. Stačí, aby sa ku koncu roka obchodoval pár pod úrovňou 80 jenov. Break-even je 82,25.

Medvedi spread

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonská ekonomika, jako jedno velké „letadlo“
    Podle nejnovějších kalkulaci (Nikkei) se Bank of Japan (BoJ) stala majoritním akcionářem ve 23 společnostech, jako je např. Nidec, Fanuc, Omron a to prostřednictvím ETF, přičemž od prvního čtvrtletí patřila mezi top 10 akcionářů už v 49,7 % zalistovaných japonských společnostech. V tomto druhu nesmyslného stimulu by měla podle všeho pokračovat.
  • Japonská ekonomika roste rychleji, než se očekávalo
    Japonský HDP v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,4 % mezikvartálně, resp. o 1,6 % meziročně. Toto větší než očekávané zrychlení růstu následuje po technické recesi: údaj za čtvrté čtvrtletí loňského roku byl revidován směrem dolů na -0,1 % (v přepočtu na roční bázi) poté, co ve třetím čtvrtletí rovněž došlo k poklesu o 1,0 %. Největší podíl na tom měly japonské domácnosti a podniky.
  • Japonská ekonomika sílí, trhy čeká zápis z FOMC, analýza USD (BOSSAUSD), USD/JPY, NZD/USD
    Finanční trh včera ovlivnila slova člena bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Beno—t Coeuré prohlásil, že banka plánuje nakoupit...
  • Japonská ekonomika spadla do recese, USD/JPY vzrostl nad 123
    Japonská ekonomika spadla ve třetím kvartálu do recese. Stalo se tak téměř 3 roky po začátku masivního programu kvanti...
  • Japonská ekonomika stoupla rekordně o 21,4 %. Joe Biden plánuje vládní pomoc USA
    Při pondělním jednání zástupců zemí Evropské unie ohledně přijetí rozpočtů na období 2021 – 2027 se maďarští a polští zástupci rozhodli zablokovat schválení toho rozpočtu. Oběma zemím vadí, že vyplácení peněz z evropských fondů bude podmíněné dodržováním principů právního demokratického státu.
  • Japonská ekonomika v zajetí neudržitelného vládního dluhu a klesající pracovní síly
    Japonská ekonomika měla na své poměry relativně dobrý rok 2016, když vzrostla o 1,0 %. Toto makroekonomické momentum se přeneslo také do roku 2017, když ekonomové očekávají růst japonského HDP za celý letošní rok o 1,3 %. Tato pozitivní dynamika je tažena především příznivým externím prostředím, které pro Japonsko znamená vyšší exporty. Hospodářskému růstu pomáhá také podpůrný fiskální balíček, který vláda schválila v srpnu loňského roku. Střednědobý ekonomický výhled je ovšem poměrně nejistý, a to především z toho důvodu, že dynamika domácí soukromé spotřeby a firemních investic je relativně slabá. Jako klíčový problém se ovšem jeví velice slabá dynamika cenové hladiny. V loňském roce se japonská ekonomika ocitla po pěti letech opět v mírné deflaci při poklesu cenové hladiny o 0,1 % a ani letošní rok nebude o moc lepší - konsenzus ekonomů počítá s růstem cen o pouhých 0,5 %.
  • Japonská ekonomika v 2Q překvapila, smíšená data z Číny
    Japonská ekonomika v druhém čtvrtletí rostla o 0,4 % a výrazně tak překonala konsenzus 0,1 %. Meziroční růst za minulé čtvrtletí byl navíc výrazně revidován, a to z 2,2 % na 2,8 %. Růstu pomohla hlavně spotřeba, ale také investice, které se na meziročním růstu podílely úrovní 1,4 a 1,2 procentního bodu. Je nutno dodat, že podíl spotřeby byl v tomto ohledu nejvyšší od prvního čtvrtletí 2014. Tento růst byl ale pravděpodobně podepřen větším podílem státních svátků na čtvrtletí a také většími nákupy spotřebitelského zboží před zvýšením DPH.
  • Japonská inflace dál beznadějně pod inflačním cílem Bank of Japan
    Dobré ráno všem. Na úvod dnes jen takový update, nebo možná spíše povzdech nad tím, jak kompletně mimo i nadále zůstává Japonská centrální banka. Z Japonska dnes přišly výsledky inflace a podle očekávání, světe div se, japonská inflace stále neroste. Dokonce ještě mírně klesla, ale co je hlavní, i nadále zůstává propastně hluboko pod inflačním cílem Bank of Japan a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo v dohledné době cokoliv měnit.
  • Japonská inflace mírně roste v reakci na zvýšení daní
    Přestože celková inflace v Japonsku zůstala minulý týden stabilní, mírnou změnu jsme viděli v případě inflace jádrové. Ta se zvýšila z 0,3 % na 0,4 %, zatímco celková inflace zůstala na 0,2%. Její růst má pravděpodobně souvislost s nedávným zvýšením DPH, kterého jsme se v Japonsku dočkali už minulý měsíc. Celková dynamika růstu inflace u většiny položek je však stále velmi pozvolná a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se ze současných velmi nízkých úrovních měla v dohledné době zvednout. Dvouprocentní inflační cíl Bank of Japan je tak stále velmi vzdálený a možnost dalšího uvolnění měnové politiky zůstává ve hře.
  • Japonská inflace stále hluboko pod cílem BoJ
    Bank of Japan už dlouho není schopna dosáhnout svého inflačního cíle a podle všeho se na tom v dohledné době nic nezmění. Srpnová inflace podle posledních čísel klesla z 0,5 % na 0,3 % a inflace po vyčlenění cen potravin klesla z 0,6 na 0,5 procenta. Přestože trh od obou indikátorů snížení očekával, nová čísla jen potvrzují, jak vzdálený je v současnosti 2% inflační cíl a že cesta k jeho dosažení nebude jednoduchá. Dává proto smysl očekávat, že investoři navýší své sázky na to, že bychom se mohli dočkat uvolnění měnové politiky Bank of Japan už na jejím příštím zasedání. Jak jsme uvedli již včera, pomohlo by to nejen v boji s inflací, ale také s případnými negativními šoky spojenými s blížícím se zvýšením DPH.
  • Japonská média potvrzují devizovou intervenci z minulého týdne
    Japonská média, konkrétně TV Tokio, informovala, že Japonsko minulý týden intervenovalo na devizovém trhu. Zpráva vychází z informací od anonymního japonského vládního úředníka. Podle zdroje TV Tokio Japonsko minulý týden intervenovalo dvakrát. Při pohledu na graf USD/JPY v intervalu H1 lze snadno zjistit, kdy k těmto dvěma intervencím mohlo dojít.
  • Japonská měna koriguje posílení. Americký dolar se pokouší o návrat. S/R úrovně pro JPY páry.
    Předpoklady minulého týdne se naplnily - japonský jen posílil, americká měna oslabila. Zdánlivě rozporuplné fundamen...
  • Japonská nezaměstnanost poklesla na dvouleté minimum
    Měny v Asii ovšem zůstávají uvězněny v úzkých pásmech.
  • Japonská pověst o třech šípech
    Když na přelomu roku 2012/2013 představil japonský premiér Šinzó Abe svůj ekonomický program „Tři šípy“, dostal se na titulní stránky...
  • Japonská vláda chce stabilizovat jen!
    Hirokazu Matsuno, hlavní tajemník japonského kabinetu, sdělil, že vláda je připravena učinit jakékoli možné rozhodnutí, aby stabilizovala současnou volatilitu japonského jenu.
  • Japonská vláda zastavuje pokles jenu
    Japonsko loni podle údajů třikrát intervenovalo na devizovém trhu s cílem zabránit historickému propadu jenu. Ve dnech 21. a 24. října bylo na podporu měny, která se na podzim dostala vůči dolaru na 32leté minimum, vynaloženo 5,6 bilionů liber a 729,6 miliard liber, zatímco na zastavení poklesu bylo během jediného měsíce vynaloženo více než 9 bilionů liber.
  • Japonská zmena stráží v noci: výstraha
    Na zajtra je naplánovaná voľba nového predsedu vládnucej Demokratickej strany. Víťaz sa záro...
  • Japonské a australské ukazatele nadále rostou
    Japonské a australské indexy rostly až 1,6 %. Australský S&P/ASX 200 si připsal 0,45 % a japonský Nikkei 225 přidal 1,59 %. V Číně, Hong Kongu a Koreji burzy nefungují kvůli novoročním svátkům.
  • Japonské akcie a měna
    Nikkei se obchoduje mimořádně vysoko a uzavřel na 21letém maximu. Vzestup vůdčího japonského indexu je zapříčiněn silnými globálními akciemi a pozitivním výsledkem volebního výběrového šetření. Japonský premiér Abe může podle výsledků průzkumů veřejného mínění v Japonsku držet dvoutřetinovou většinu. Index včera vystoupal na hodnotu 21030 a skočil do 21210. Nikkei vytvořil dočasné dno okolo 20200 a v současnosti obchoduje okolo 21156 o 0,84% vyšší.
  • JAPONSKÉ AKCIE KLESAJÍ A JEN PRUDCE STOUPÁ
    Japonský akciový trh pokračuje ve svém pádu dalšími 3,25%, když v už pátek dramaticky klesl 7,32%. Zároveň i americký...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex