Úterý 07. ledna 2025 06:57
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Japonská pověst o třech šípech

19.06.2015 11:58  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Japonský plán s názvem „Tři šípy“ není lékem na udržitelný růst
  • Ekonomika se musí začít zabývat imigrací a otevřeností
  • Růst HDP zpomaluje nedostatek skutečných reforem

Když na přelomu roku 2012/2013 představil japonský premiér Šinzó Abe svůj ekonomický program „Tři šípy“, dostal se na titulní stránky novin a časopisů po celém světě, a to dokonce včetně obálky časopisu Time.

st1

Zdroj: Time

Jen málo lidí však ví, proč byl stimulační program pojmenován právě „Tři šípy?. Ve skutečnosti jde o prastarý název vycházející z pověsti, která se váže k Mori Motonarimu (1497 – 1571), mocnému feudálnímu vládci v oblasti Západního Chugoku v Japonsku.

Motonari měl tři syny – Mori Takamoto, Kikkawa Motoharu a Kobayakawa Takakage – které vedl ke vzájemné spolupráci ve prospěch klanu Mori.

Pověst tvrdí, že jednoho dne podal každému synovi po jednom šípu a řekl, aby je zlomili. Poté, co tak každý snadno učinil, vzal Motonari tři šípy a přikázal svým synům, aby zlomili všechny tři najednou. To však nedokázali a Motonari jim vysvětlil, že jeden šíp je snadné zlomit, ale tři šípy společně už ne.

Spojitost s cíli premiéra Šinzó Abe je jasná, když se ale posuneme do roku 2015, vidíme, že japonský „plán“ funguje ve skutečnosti na principu jednoho šípu a hrozí mu, že se zlomí.

Vysvědčení Abenomiky: Dostatečné, ale je potřeba velké zlepšení

Blížíme se k okamžiku, kdy bude možné odvolat riziko deflace, neznamená to ale, že jsme byť jen na půl cesty k dosažení stanoveného cíle inflace 2 % za rok. Čistá inflace je stále slabá; došlo k jejímu poklesu z 1,8 % v roce 2014 na 1,0 % v roce 2015, a to i přesto, že Japonsko zavedlo snad nejagresivnější monetární politiku, jakou jsme v moderní době zažili (kvantitativní a kvalitativní monetární uvolňování).

Slabý japonský jen vytvořil příznivý vítr pro export a zlepšil jak obchodní, tak i běžný účet platební bilance. Na druhou stranu však zvýšil domácí ceny pro tuzemské dodavatele (a samozřejmě pro japonské zákazníky, kteří zůstávají v defenzívě).

Makroekonomická prognóza Saxo Bank: Japonsko

st2

Zdroj: Saxo Bank

 

Tabulka ukazuje, že v blízké budoucnosti neočekáváme ani růst o 2 %, ani 2% pokrok v HDP. Dlouhodobý růst předpokládáme maximálně na úrovni 1 %, což je rychlostní omezení vyvolané nedostatkem reforem.

Saxo Bank předpokládá, že cyklus světových úrokových sazeb v příštích dvou nebo třech čtvrtletích posílí vzhledem k dlouhodobým změnám směrem k vyšším sazbám. Mezní kapitálové náklady začnou růst a obchodní cyklus se vrátí zpět.

Katalyzátorem bude, jako i mnohokrát předtím, americký Fed, který v září zahájí svůj normalizační program. To bude navíc podpořeno čínským programem „Hedvábné stezky“ a jeho potřebou využít měnové rezervy. Přidat tedy můžeme ještě výraz „term premium“ (tj. že předpokládaná inflace se v čase bude pohybovat výše směrem k normální úrovni).

To vše dohromady vytvoří potřebu nového nařízení podpořeného produktivitou, rostoucí imigrací a větší konkurencí v Japonsku. Blíží se konec nákupů.

Úrokové sazby v Japonsku reagují navyšováním už nyní , hlavně kvůli „term premium“ (týká se to ale také Číny):

st3

Díky Saxo Trader si můžete vytvářet své vlastní grafy. Klikněte zde a dozvíte se více

Minimální výnos desetiletých vládních dluhopisů v Japonsku byl 20 b.p. v lednu 2015 – dnes je to 50 b.p. Mohlo by se zdát, že růst o 30 b.p. není nijak velký, pro sotva rostoucí ekonomiku je to ale obrovský krok vzhůru, který podpoří další změny v japonské společnosti.

st4

Tento graf potvrzuje, že deflace je už za námi, její konec ale přichází společně se slabým růstem a „zpomalenou? reformou, což velmi rychle zbrzdí změny (ačkoli dojde ke zvýšení finančních nákladů), spíše než by to představovalo známku zlepšení.

Ze sociálního hlediska se Japonsko velmi dobře vyrovnalo s tímto delším obdobím pomalého růstu a deflace. Myslím, že historie ukáže, jak dobře si v tomto ohledu Japonsko vedlo: žádné sociální nepokoje, ale naopak společnost postavená na inkluzivitě, tradicích a rodinných hodnotách.

To, jak Japonsko reagovalo na tsunami, už navždy zůstane vzorem pro to, jak se může národ spojit a vyrovnat s krizí. Na druhou stranu je tento stoický přístup částí problému. Změna přichází pomalu a často jde o systém „dva kroky dopředu a jeden zpátky“.

Obchodní firmy jsou stále spletencem promíchaných holdingů, růst zpomalují malé a střední „zombie“ podniky a politika sice možná nabízí nové tváře, ale málokdy doprovázené skutečnými změnami.

Šinzó Abe byl oslavován jako patriot, ale své reformní sliby poněkud přehnal. Dnes už víme, že jeho „Abenomika“ nepředstavovala ekonomickou „třetí cestu“, ale starý lék v novém obalu.

Možná je to tím, že jeho hlavním cílem byla vždy změna ústavy – ústavy, kterou sepsali Američané vedení generálem MacArthurem v roce 1946! Je snadné pochopit, proč by to chtěl Abe změnit, ale snaha přesvědčit voliče pomocí ekonomických experimentů zřejmě nevyšla.

Dobrá zpráva je, že se Japonsko poučilo a pomalu se otevírá. Japonské společnosti se nyní snaží zlepšit hodnotu pro akcionáře pomocí zpětných odkupů:

st5

 

Index Nikkei má velmi dobré výsledky, meziroční nárůst 17 %, ale pokud chceme pochopit, jaký rozsah reforem je potřeba, musíme se ještě podívat na tento poslední graf:

st6

Nominální japonský HDP

 

Jak je vidět, japonský růst dosáhl maxima v roce 1997/98, nového maxima dosáhl v letech 2006/2007, avšak stále pod úrovní roku 1997!

Celkově se dá říct, že Japonsko je sice dole, ale ne mimo. Dokáže využít příležitosti a ujmout se své řádné úlohy na světové ekonomické scéně, nemyslím si však, že „Tři šípy“ na to budou stačit.

Problém této pověsti spočívá v tom, že se zřejmě nikdy nestala. Jeden syn navíc zemřel mladý – možná by tedy dlouhodobým řešením japonských problémů bylo přijmout fakt, že poválečná japonská společnost potřebovala svou uzavřenost, ale v dnešním přetechnizovaném globálním světě spočívá cesta vpřed v imigraci, otevřenosti, odvaze a strategii.

Dle mého názoru je Japonsko připravené, nejprve však musíme rozlámat několik šípů a vytvořit cíle, které jsou postavené na dnešní situaci ve světě a ne na pověstech z patnáctého století.

Myslím, že kurz USDJPY dosáhne 125,00/127,00, index Nikkei bude v prosinci stabilní a nejvýkonnějšími komoditami budou zlato a stříbro (cílová cena zlata podle mě? 1 425 USD/unci).

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonská ekonomika stoupla rekordně o 21,4 %. Joe Biden plánuje vládní pomoc USA
    Při pondělním jednání zástupců zemí Evropské unie ohledně přijetí rozpočtů na období 2021 – 2027 se maďarští a polští zástupci rozhodli zablokovat schválení toho rozpočtu. Oběma zemím vadí, že vyplácení peněz z evropských fondů bude podmíněné dodržováním principů právního demokratického státu.
  • Japonská ekonomika v zajetí neudržitelného vládního dluhu a klesající pracovní síly
    Japonská ekonomika měla na své poměry relativně dobrý rok 2016, když vzrostla o 1,0 %. Toto makroekonomické momentum se přeneslo také do roku 2017, když ekonomové očekávají růst japonského HDP za celý letošní rok o 1,3 %. Tato pozitivní dynamika je tažena především příznivým externím prostředím, které pro Japonsko znamená vyšší exporty. Hospodářskému růstu pomáhá také podpůrný fiskální balíček, který vláda schválila v srpnu loňského roku. Střednědobý ekonomický výhled je ovšem poměrně nejistý, a to především z toho důvodu, že dynamika domácí soukromé spotřeby a firemních investic je relativně slabá. Jako klíčový problém se ovšem jeví velice slabá dynamika cenové hladiny. V loňském roce se japonská ekonomika ocitla po pěti letech opět v mírné deflaci při poklesu cenové hladiny o 0,1 % a ani letošní rok nebude o moc lepší - konsenzus ekonomů počítá s růstem cen o pouhých 0,5 %.
  • Japonská ekonomika v 2Q překvapila, smíšená data z Číny
    Japonská ekonomika v druhém čtvrtletí rostla o 0,4 % a výrazně tak překonala konsenzus 0,1 %. Meziroční růst za minulé čtvrtletí byl navíc výrazně revidován, a to z 2,2 % na 2,8 %. Růstu pomohla hlavně spotřeba, ale také investice, které se na meziročním růstu podílely úrovní 1,4 a 1,2 procentního bodu. Je nutno dodat, že podíl spotřeby byl v tomto ohledu nejvyšší od prvního čtvrtletí 2014. Tento růst byl ale pravděpodobně podepřen větším podílem státních svátků na čtvrtletí a také většími nákupy spotřebitelského zboží před zvýšením DPH.
  • Japonská inflace dál beznadějně pod inflačním cílem Bank of Japan
    Dobré ráno všem. Na úvod dnes jen takový update, nebo možná spíše povzdech nad tím, jak kompletně mimo i nadále zůstává Japonská centrální banka. Z Japonska dnes přišly výsledky inflace a podle očekávání, světe div se, japonská inflace stále neroste. Dokonce ještě mírně klesla, ale co je hlavní, i nadále zůstává propastně hluboko pod inflačním cílem Bank of Japan a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo v dohledné době cokoliv měnit.
  • Japonská inflace mírně roste v reakci na zvýšení daní
    Přestože celková inflace v Japonsku zůstala minulý týden stabilní, mírnou změnu jsme viděli v případě inflace jádrové. Ta se zvýšila z 0,3 % na 0,4 %, zatímco celková inflace zůstala na 0,2%. Její růst má pravděpodobně souvislost s nedávným zvýšením DPH, kterého jsme se v Japonsku dočkali už minulý měsíc. Celková dynamika růstu inflace u většiny položek je však stále velmi pozvolná a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se ze současných velmi nízkých úrovních měla v dohledné době zvednout. Dvouprocentní inflační cíl Bank of Japan je tak stále velmi vzdálený a možnost dalšího uvolnění měnové politiky zůstává ve hře.
  • Japonská inflace stále hluboko pod cílem BoJ
    Bank of Japan už dlouho není schopna dosáhnout svého inflačního cíle a podle všeho se na tom v dohledné době nic nezmění. Srpnová inflace podle posledních čísel klesla z 0,5 % na 0,3 % a inflace po vyčlenění cen potravin klesla z 0,6 na 0,5 procenta. Přestože trh od obou indikátorů snížení očekával, nová čísla jen potvrzují, jak vzdálený je v současnosti 2% inflační cíl a že cesta k jeho dosažení nebude jednoduchá. Dává proto smysl očekávat, že investoři navýší své sázky na to, že bychom se mohli dočkat uvolnění měnové politiky Bank of Japan už na jejím příštím zasedání. Jak jsme uvedli již včera, pomohlo by to nejen v boji s inflací, ale také s případnými negativními šoky spojenými s blížícím se zvýšením DPH.
  • Japonská intervencia alebo ninja útočí
    Po dlhých 6. rokoch sme sa dnes opäť dočkali BoJ v akci&ia...
  • Japonská média potvrzují devizovou intervenci z minulého týdne
    Japonská média, konkrétně TV Tokio, informovala, že Japonsko minulý týden intervenovalo na devizovém trhu. Zpráva vychází z informací od anonymního japonského vládního úředníka. Podle zdroje TV Tokio Japonsko minulý týden intervenovalo dvakrát. Při pohledu na graf USD/JPY v intervalu H1 lze snadno zjistit, kdy k těmto dvěma intervencím mohlo dojít.
  • Japonská měna koriguje posílení. Americký dolar se pokouší o návrat. S/R úrovně pro JPY páry.
    Předpoklady minulého týdne se naplnily - japonský jen posílil, americká měna oslabila. Zdánlivě rozporuplné fundamen...
  • Japonská nezaměstnanost poklesla na dvouleté minimum
    Měny v Asii ovšem zůstávají uvězněny v úzkých pásmech.
  • Japonská vláda chce stabilizovat jen!
    Hirokazu Matsuno, hlavní tajemník japonského kabinetu, sdělil, že vláda je připravena učinit jakékoli možné rozhodnutí, aby stabilizovala současnou volatilitu japonského jenu.
  • Japonská vláda zastavuje pokles jenu
    Japonsko loni podle údajů třikrát intervenovalo na devizovém trhu s cílem zabránit historickému propadu jenu. Ve dnech 21. a 24. října bylo na podporu měny, která se na podzim dostala vůči dolaru na 32leté minimum, vynaloženo 5,6 bilionů liber a 729,6 miliard liber, zatímco na zastavení poklesu bylo během jediného měsíce vynaloženo více než 9 bilionů liber.
  • Japonská zmena stráží v noci: výstraha
    Na zajtra je naplánovaná voľba nového predsedu vládnucej Demokratickej strany. Víťaz sa záro...
  • Japonské a australské ukazatele nadále rostou
    Japonské a australské indexy rostly až 1,6 %. Australský S&P/ASX 200 si připsal 0,45 % a japonský Nikkei 225 přidal 1,59 %. V Číně, Hong Kongu a Koreji burzy nefungují kvůli novoročním svátkům.
  • Japonské akcie a měna
    Nikkei se obchoduje mimořádně vysoko a uzavřel na 21letém maximu. Vzestup vůdčího japonského indexu je zapříčiněn silnými globálními akciemi a pozitivním výsledkem volebního výběrového šetření. Japonský premiér Abe může podle výsledků průzkumů veřejného mínění v Japonsku držet dvoutřetinovou většinu. Index včera vystoupal na hodnotu 21030 a skočil do 21210. Nikkei vytvořil dočasné dno okolo 20200 a v současnosti obchoduje okolo 21156 o 0,84% vyšší.
  • JAPONSKÉ AKCIE KLESAJÍ A JEN PRUDCE STOUPÁ
    Japonský akciový trh pokračuje ve svém pádu dalšími 3,25%, když v už pátek dramaticky klesl 7,32%. Zároveň i americký...
  • Japonské akcie na patnáctiletém maximu. Děkovat mohou slabému jenu
    Dva zajímavé grafy z Japonska: JPY je v tomto týdnu jednou z nejslabších světových měn, když na páru s americkým do...
  • Japonské akcie padají na dvoj týdenní minima
    Dnes to byla znovu volatilní seance a Japonský akciový index Nikkei 225 zavřel níž o 1.3% na 22,385 JPY, což by mohlo mít negativní dopad na evropské akcie během Londýnské seance. Nikkei 225 je o více než 4% nižší od svých 26 ročních maxim nad 23,000 JPY, které byly dosaženy ve čtvrtek.
  • Japonské akcie stouply na 34leté maximum, když oslabil jen 📈
    Hlavní japonské indexy Nikkei 225 (JP225) a Topix se vyšplhaly na nová maxima, nevídaná od roku 1990, a to navzdory výrazně slabému sentimentu během asijské seance. Vzestupný trend akcií japonských vývozců podpořilo oslabení japonského jenu. Trhy očekávají, že vývozci získají dodatečnou prémii z příznivého měnového efektu.
  • Japonské akcie testují maxima z roku 2015. Silnějšímu JPY navzdory
    Překonávání historicistických nebo několikaletých maxim na akciových indexech není téma jen v Evropě a v USA. K prolomení maxima z roku 2015 a k útoku na nejvyšší ceny od roku 1995 se momentálně schyluje také například v Japonsku. Tamní akciový index Nikkei225 je totiž po dnešním ránu přesně na resistenci na úrovni maxima z poloviny roku 2015. Co je je na jeho růstu z poslední doby nejzajímavější, je ale divergence od vývoje kurzu japonského jenu. Nikkei totiž stoupá i navzdory zpevňující domácí měně, která je tradičně jedním z klíčových faktorů ocenění japonského, na exportu těžce závislého, akciového trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024