Pátek 17. ledna 2025 20:26
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Investiční výhled do roku 2025

17.01.2025 14:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

„Po přistání“

Řada světových centrálních bank, kterým se do značné míry podařilo omezit inflaci, nyní uvolňují měnovou politiku s cílem stimulovat růst. Předpokládáme, že v roce 2025 budou známky zpomalení ekonomiky vyvažovány podpůrným vlivem globálního cyklu snižování sazeb. Domníváme se, že jsme svědky měkkého přistání. Očekáváme, že v nejbližším období bude růst nadále zpomalovat a následně do konce roku 2025 dojde k jeho opětovnému zrychlení, což by mělo podpořit příznivé prostředí pro riziková aktiva v celosvětovém měřítku.

Ve Spojených státech je vidět, že ekonomika zpomaluje. Později během roku zřejmě opět zrychlí, což podpoří odolný trh práce a uvolnění finančních podmínek. Eurozóna a Velká Británie zažily v minulém roce velmi pomalý růst nebo recesi, ale očekáváme, že v těchto zemích bude růst v roce 2025 postupně nabírat na dynamice, k čemuž přispěje snížení sazeb centrální banky a mírný růst reálných mezd. Mezitím nedávný růst mezd a úpravy politiky staví Japonsko do pozice potenciálního světlého bodu, ačkoli jeny pravděpodobně posílí a ovlivní japonský trh s velkým podílem vývozu. V Číně očekáváme, že nedávný obrat v politice podpoří domácí růst a poskytne spodní hranici tržnímu sentimentu. Domníváme se však, že reflační dopad na zbytek regionu by mohl být omezený.

Rozvíjející se trhy by měly těžit ze snižování úrokových sazeb na rozvinutých trzích, mírného oslabení amerického dolaru a oživení globálního růstu.

Celkově očekáváme příznivé prostředí pro riziková aktiva, zejména na rozvinutých trzích mimo USA, akcie s malou kapitalizací a hodnotové sektory v USA, přičemž evropská aktiva pravděpodobně překonají americká díky příznivému ocenění a váze cyklických sektorů.

Oddělení pro globální tržní strategii: jaká jsou preferovaná aktiva v nadcházejícím období?

Základní scénář: Trendový růst a pak znovu zrychlení

Fed přejde na „neutrál“, ostatní centrální banky budou pokračovat v cyklu snižování. Globální růst během roku 2025 bude podporovaný uvolňováním politik a růstem reálných mezd v mnoha hlavních vyspělých ekonomikách. Fed přejde do konce roku 2025 na neutrální úroveň sazeb. Růst v USA zpomalí na úroveň trendu, ale poté opět zrychlí a překoná většinu vyspělých trhů, zatímco Evropa a Spojené království se růst zlepší oproti své současné relativní slabosti. Čínský růst zůstává pod trendem, ale nedávné stimuly zvýšily pravděpodobnost, že nastane nějaké překvapení.

Preferovaná aktiva

·         Akcie: Vyspělé trhy mimo USA, zejména domácí akcie ve Velké Británii a Japonsku – firmy s malou a střední kapitalizací, cyklické sektory, hodnotové, včetně USA

·         Pevný výnos (dluhopisy): Mírné převážení durace – vysoký výnos, bankovní úvěry

·         Komodity: Základní kovy

·         Měny: Japonský jen, britská libra

Hladké přistání: Růst je stabilní a inflace je blízko cíle

Po strmé změně, kdy byly stanoveny sazby, které měly omezit rychle rostoucí ceny, centrální banky téměř vyhlásily vítězství nad inflací. Přesto mnoho světových ekonomik vykazuje známky zpomalení. Očekáváme, že na začátku roku 2025 se globální růst zpomalí na úroveň potenciálu.

Průzkumy zabývající se bankovními úvěry ukazují na méně přísné podmínky a silnější poptávku. Podotýkáme, že na začátku recese to obvykle vypadá jinak. Počet bankovních úvěrů roste jak v USA, tak v Evropě. Úvěrové marže mezitím zůstávají omezené.

Globální indexy nákupních manažerů (PMI) signalizují stabilní růstové prostředí podporované aktivitou ve službách. V Evropě indexy PMI naznačují stabilní růst. Rozvahy domácností v Evropě a USA jsou silné, což poskytuje základ pro pokračující růst spotřeby v době, kdy centrální banky uvolňují svou politiku.

Centrální banky uvolňují

Sazby jsou obecně restriktivní – uvolnění by mělo pomoci zvýšit aktivitu

Vzhledem k tomu, že centrální bankéři obracejí svou pozornost k rizikům růstu – a inflace je pod kontrolou – si myslíme, že existuje značný prostor pro uvolňování. Protože v USA je inflace již blízko cíle, očekáváme, že Federální rezervní systém bude pokračovat v cyklu snižování sazeb a dosáhne neutrální úrokové sazby do konce roku 2025.

Evropská centrální banka uvolňuje relativně více, protože evropské ekonomiky zažívají nižší růst. Bank of England naopak vidí v zemi vyšší růst a inflaci, a proto je pravděpodobné, že její uvolňování bude relativně menší.  Podle našeho názoru by inflace na cílové úrovni nebo blízko ní měla pomoci udržet růst reálných mezd, zatímco snížení sazeb centrální bankou a uvolnění podmínek poskytování úvěrů by mělo pomoci obnovit dynamiku růstu.

Ve Spojených státech by měl trh práce, který a celkově silná bilance domácností přispět k dalšímu růstu výdajů a širší ekonomiky. Pokračující uvolňování finančních podmínek a růst reálných mezd by měly v příštím roce pomoci americké ekonomice znovu zrychlit.

V Evropě by snížení sazeb mělo pomoci posunout hospodářský růst směrem k potenciálnímu tempu, podporovanému mírným růstem reálných mezd. Nižší sazby by měly pomoci také majitelům hypoték ve Velké Británii, zatímco politická stabilita a potenciálně lepší obchodní vztahy s Evropskou unií mohou znamenat, že zahraniční investoři budou na Velkou Británii pohlížet příznivěji. Návrat růstu reálných mezd v Japonsku by měl zase pomoci zvýšit tamní spotřebu.

Cykly snižování úrokových sazeb bývají příznivé pro riziková aktiva

Výkonnost aktiv během cyklů uvolňování závisí na stavu ekonomiky. V minulosti, když Fed uvolňoval sazby a ekonomika se vyhnula recesi, se rizikovým aktivům obvykle dařilo. Pokud ekonomika během následujících 12 měsíců neupadla do recese, tak americký akciový trh v minulosti obvykle dosahoval po zahájení cyklu uvolňování slušných výnosů. I trhy mimo USA zaznamenaly v cyklech snižování sazeb solidní výkonnost. Pokud bereme měkké přistání jako základní předpoklad, tak se riziková aktiva se budou v roce 2025 pravděpodobně obchodovat dobře.

Akcie

Strmější výnosová křivka podporuje větší šíři trhu.

Ekonomické pozadí, které vede ke strmější výnosové křivce (což znamená snižování sazeb, odolný růst a stabilní inflace), může být podporou pro akcie orientované na hodnotu a akcie firem s menší kapitalizací. Nižší sazby by měly snížit úrokové zatížení. S posilováním růstu v USA by to mělo vést k potenciálně vyššímu růstu tržeb, zejména u společností s menší tržní kapitalizací, kde tržby v posledních letech stagnovaly. Zlepšující se tržby spolu s nižšími náklady a sazbami by měly v roce 2025 vést k většímu růstu zisků hodnotových společností a společností s malou tržní kapitalizací.

Nástroje s pevným výnosem

V USA pořád očekáváme měkké přistání s růstem, který potrvá, a pokračující dezinflaci. Cílem Fedu je snížit úrokové sazby v souladu s měkkým přistáním. Příchozí data z trhu práce a inflace budou pravděpodobně sloužit ke kalibraci velikosti snížení sazeb Fedu. Pokud se výhled ohledně růstu v USA nyní po volbách zlepší, Fed může zmírnit očekávání snížení sazeb. U ECB očekáváme snížení o 25 bazických bodů na každém zasedání, dokud ECB nedosáhne „neutrálního“ postoje.  Na rozvíjejících se trzích předpokládáme, že se tento globální cyklus snižování sazeb rozšíří dále, zejména v rozvíjejících se trzích Asie, protože vnější faktory se zmírňují a inflace dále ustupuje.

Úvěry

S tím, jak Fed a další světové centrální banky snižují sazby, by se měly finanční podmínky uvolnit a podpořit globální ekonomiku a trhy. Nižší sazby a silné fundamenty nás přivádí k pozitivnějšímu postoji vůči riziku u všech tříd aktiv.

Vzhledem k tomu, že Fed nyní postupuje agresivněji, jsme pozitivněji naladěni na úvěry investičního stupně a domníváme se, že s Fedem ve hře se snížila rizika extrémních událostí. Technické ukazatele jsou silné a zdá se, že investoři přidávají duraci, aby si uzamkli výnosy.

U nástrojů s vysokými výnosy jsme mírně pozitivní. Fundamenty jsou dobré, i když spready jsou úzké. Likvidita trhu je také slušná a poptávka po dluhopisech vypadá silná. Při výprodejích bychom zariskovali.

U úvěrových aktiv rozvíjejících se trhů jsme neutrální. Ocenění je podle našeho názoru přiměřené a velká část výnosů se nachází v segmentu problematických dluhopisů. Upřednostňovali bychom nákupy při potenciálních korekcích.

Dolar

V posledním desetiletí byl americký dolar ve srovnání s obchodně váženým košem měn relativně silný. Silné dolarové cykly obvykle měly tendenci končit, když se úrokový diferenciál mezi USA a ostatními zeměmi snížil.

V současné době jsou sazby v USA atraktivnější než sazby v ostatních zemích G7. S tím, jak Fed snižuje úrokové sazby, se může úrokový diferenciál snižovat. Přesto bude vývoj pro jednotlivé měny pravděpodobně záviset na dalších směrech politiky centrálních bank. Zejména u britské libry a japonského jenu může však být spread u dolaru skutečně příznivější než u jiných měn.

Japonsko

Zpřísnění na trhu práce přináší vyšší mzdy a trvalý růst domácí poptávky, což vede k pokračujícímu růstu zisků podniků. Během „abenomiky“ v letech 2012-2020 se pracovní síla v Japonsku neočekávaně zvýšila o 3,4 milionu osob v důsledku vyšší míry participace žen a populace starší 65 let. To Japonsku zabránilo dosáhnout většího růstu mezd. Po skončení abenomiky ale pracovní síla stagnuje, což zatím vedlo k napjatějšímu trhu práce a vyššímu růstu mezd. To umožnilo společnostem získat větší cenovou sílu a dosáhnout vyšší ziskovosti.

Očekávaný setrvalý růst mezd by měl podpořit ekonomickou transformaci Japonska, díky níž domácí poptávka poroste trvalejším způsobem. To pravděpodobně povede Bank of Japan k pokračování normalizace měnové politiky.

Rozvíjející se trhy (EM)

V posledních letech zažila aktiva rozvíjejících se trhů dva šoky. Prvním byly velké obavy z hospodářského poklesu během pandemie (a následný dopad na ceny komodit). Dalším bylo agresivní zpřísnění, které Fed provedl v roce 2022, což vyvolalo další oslabení EM.

To vytvořilo příležitost investovat do rozvíjejících se trhů za atraktivní ocenění, i když si myslíme, že k uvolnění tohoto potenciálu bylo zapotřebí i přesvědčení, že se blíží uvolnění Fedu. Rok 2024 byl dobrým rokem pro dluhopisy i akcie EM, nicméně podle indexu Bloomberg EM Capital Flow Proxy bylo oživení sentimentu patrné již v roce 2023.

Domníváme se, že silná výkonnost EM bude pravděpodobně pokračovat. Zaprvé, Fed teprve začal s uvolňováním a my myslíme, že tento proces bude pokračovat i v průběhu roku 2025. Za druhé, nedávné politické iniciativy Číny ukazují odhodlání podpořit růst, z čehož by mohla těžit celá Asie. Ukazatel Bloomberg Proxy se navíc zlepšuje, ale není v extrémním stavu, takže nemáme důvod se domnívat, že výkonnost aktiv EM zašla příliš daleko.

Nemovitostní sektor

Zářijové snížení úrokových sazeb Fedu o 50 bazických bodů znamenalo pozitivní obrat pro sentiment soukromých investorů do nemovitostí. Ačkoli se snížení očekávalo, dopad je značný. Očekává se oživení transakční aktivity a bude to tlačit ceny nemovitostí vzhůru.

Z fundamentálního hlediska poskytuje snížení základních úrokových sazeb prostor pro snížení kapitálových nákladů pro nájemce komerčních a rezidenčních nemovitostí. Jakmile se nižší úrokové sazby stihnou promítnout do širší ekonomiky, očekáváme, že poptávka nájemců vzroste.

Faktory, které mohou způsobit zvrat na trzích:

Prezident Trump může narušit globální obchod

S nástupem prezidenta Trumpa do úřadu na začátku roku 2025 se nejistota ohledně obchodní a imigrační politiky posunula nahoru. Ještě před nástupem do úřadu může Trump rozkolísat trhy a politiku prostřednictvím rozličných očekávání. Důvodem je skutečnost, že američtí prezidenti mají větší pravomoci v oblasti zahraniční politiky než v oblasti domácí politiky. Tu musí schvalovat Kongres.

Trump slibuje, že přistoupí k clům, přísným imigračním limitům a tvrdé deportaci – což jsou politiky, které mohou být samy o sobě stagflační a pravděpodobně by měly dominový efekt na globální růst. Současně slibuje deregulaci a snížení daní. To by mohlo dále podpořit investice, pracovní místa, mzdy a produktivitu v USA. Čistý efekt může být reflační nebo dokonce inflační.

Čínské stimuly by mohly oživit růst

Domácí růst v Číně byl v roce 2024 ohrožen, neboť domácnosti a podniky se zřejmě zdráhají utrácet a investovat v Číně. Počínaje zářím pomohla řada stimulačních opatření oživit čínské finanční trhy a podnítila očekávání zrychlení růstu, což by mělo pozitivní dopady na globální ekonomiku a akcie.

V současné době pozorujeme hromadění volných bytů, kvůli omezeného objemu investic do bydlení spolu s nižšími prodeji bytů, než jaké se očekávaly. Nedávné snížení hypotečních sazeb se snaží povzbudit domácnosti, aby si více půjčovaly a utrácely, což zatím nefunguje.

Domníváme se, že s tím, jak budou politici realizovat fiskální stimulační opatření, může negativní nálada investorů slábnout. Podotýkáme, že z historického hlediska existuje v Číně jen malá korelace mezi výkonností ekonomiky a výkonností akciového trhu. Větší význam má politika. Sledujeme proto změny v náladě investorů vyvolané nedávnými politickými impulsy.

Inflace by se mohla vrátit

Trhy a politici v mnoha regionech zaměřili svou pozornost na růst a jeho rizika. Ačkoli to není náš základní scénář, domníváme se, že návrat inflace by mohl překalibrovat očekávání ohledně uvolnění politiky a následného povzbuzení ekonomiky.

Faktory ovlivňující dodavatelský řetězec, jako jsou přepravní sazby, mohou do ekonomik vnést inflaci. Například ceny nákladní dopravy v posledních měsících vzrostly a mohou se promítnout do inflace zboží. Šok v dodávkách ropy by zase vykolejil náš základní scénář, což by zasáhlo inflaci a růst.

Faktory související s nastupující Trumpovou administrativou v USA by rovněž mohly představovat inflační síly prostřednictvím politické nejistoty a přeorientování obchodní politiky. Fiskální tlaky mohou změnit trendy vládních výdajů.

Fiskální tlaky

Navzdory zvýšené inflaci a napjatým podmínkám na trhu práce, vlády značně utrácejí. A investoři se stále více zajímají o stav vládních rozvah. Pokud se výdaje sníží, může to mít dopad na růst.

Nedávný růst v klíčových ekonomikách, který byl vyšší než potenciální, byl zčásti způsoben rozsáhlými fiskálními výdaji. Nyní, navzdory normálnějšímu makroprostředí (ve srovnání s ekonomikou v období pandemie), zůstávají fiskální kohoutky do značné míry otevřené. Pokud vlády omezí výdaje, můžeme být svědky omezení opětovného zrychlení, jež očekáváme v roce 2025. Fiskální konsolidace ve Francii, Německu a Itálii, stejně jako v menších ekonomikách eurozóny, může rovněž vyvíjet tlak na růst, investice a spotřebu.

Kristina Hooper, vedoucí stratéžka pro globální trhy, Invesco Ltd.

Klíčová slova: Bank of Japan | Korelace | Britská libra | Aktiva | Pravděpodobnost | Rostoucí ceny | Pandemie | Snížení úrokových sazeb | Dluhopisy | Invesco | Data z trhu | Výhled | Uvolnění podmínek | Inflace | Povzbuzení ekonomiky | Centrální banky | Globální obchod | Domácnosti | Kongres | Bydlení | Asie | Snižování sazeb | Trendový růst | Vice | Prezident Trump | Snižování úrokových sazeb | Světové centrální banky | Poptávka | G7 | ZEN | Odhodlání | Výnosy | Ekonomiky | Investovat v Číně | Sazby v USA | Politika | Očekávání | Bankovní úvěry | Nákupy | Růst | Snížit úrokové sazby | Výnosová křivka | Nálada investorů | Trh práce | Velká Británie | Evropské ekonomiky | Zpomalení ekonomiky | Konsolidace | Investiční výhled | Úrokové sazby | Trh | Společnosti | Nejistoty | Indexy PMI | Poskytování úvěrů | Bankéři | Mírný růst | Opatření | Pozornost | | Náklady | Řetězec | Británie | Obchodovat | Participace | USA | Výdaje | Durace | Makroprostředí | Vývoj | Pracovní síla | Normalizace měnové politiky | Transakční aktivity | Měnové politiky | Ceny nemovitostí | Centrální bankéři | Vítězství | Růst mezd | Sazby | Investovat | Firmy | Fed | Pokračující růst | Trhy | Rychle rostoucí ceny | Rizika | Eurozóna | Globální trhy | Měkké přistání | Cyklické sektory | Riziková aktiva | Bilance | Snížení sazeb Fedu | Stabilita | Komodity | Mzdy | Vysoký výnos | Finanční podmínky | Obchod | Likvidita trhu | Šok | Kristina Hooper | Čínský růst | Capital | Ceny | Recese | Oslabení amerického dolaru | Data z trhu práce | Centrální banka | Libra | Výnos | Pracovní místa | Čínské stimuly | Bank of England | Zahraniční investoři | Prezident | Evropa | Trump | Snížení daní | Japonsko | Marže | Aktivum | Tržby | Dodavatelský řetězec | Spready | Dolar | Politici | Stimuly | Japonský jen | Akcie | Nižší úrokové sazby | Podniky | Zrychlení růstu | Domácí akcie | Globální indexy | SOK | Negativní nálada | Globální růst | Investice | Pevný výnos | Americký akciový trh | Ukazatel | Měny | Hospodářský růst | Spread | Politická stabilita | TIM | Investiční | Nálada | Bloomberg | Finanční trhy | Vyšší mzdy | Stimulační opatření | Výkonnost | Průzkumy | Technické ukazatele | Akcie firem | Spojené království | Snížení sazeb | Nižší růst | Úrokový diferenciál | Japonský trh | Ekonomika | Oslabení | Práce | Likvidita | Cíle | Banky | Vlády | Fundamenty | Pozice | Vítězství nad inflací | Kovy | Rozvíjející se trhy | Návrat inflace | Sentiment | Investoři | Nižší sazby | Indexy nákupních manažerů | Ropy | Pomalý růst | Invesco Ltd. | Obchodní vztahy | Růst v Číně | Federální rezervní systém | Britské libry | Nemovitosti | Rok 2024 | Nejistota | Ceny komodit | Indexy | Americký dolar | Evropská centrální banka | ECB | ROCE | Cykly | Akciový trh | Ukazatele | Banka | Domácí poptávka | Ocenění |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Investiční transformace: bitcoinové ETF otevírají nové příležitosti
    Poté, co americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila bitcoinové spotové burzovně obchodované fondy (ETF), můžeme říci, že nastává nová éra investování do kryptoměn. Znamená to, že investování do "krypto segmentu" bude jednodušší pro širší populaci, konkrétně pro jednotlivce, pro které byl proces nákupu kryptoměn příliš složitý.
  • Investiční trefy (i přešlapy) 2023. Webinář s hlavním makléřem Pavlem Mokošem už 12. září od 15:00
    Využijte mimořádnou příležitost nahlédnout pod ruce hlavního makléře Patria Finance Pavola Mokoše. "Na mém posledním webináři jsme se spolu podívali přímo na vaše otázky a na to, co vás v danou chvíli nejvíce zajímalo. Tentokrát se vrátím zpět k tradingu a 12. září v 15:00 se společně podíváme na moje vybrané letošní obchody," nabízí a bude velmi konkrétní a otevřený. Zaregistrujte se ještě dnes! Zde je osobní pozvánka Pala:
  • Investiční trefy roku 2011? Jen, skot, americké akcie a tabákové dividendy
    V roce, ze kterého ukrajujeme poslední hodiny a minuty, investory na trzích pron...
  • Investiční trefy roku 2017: akcie, virtuální měny, nemovitosti
    Globální ekonomice se daří, nezaměstnanost se snižuje, poptávka spotřebitelů stoupá, tržby a zisky firem rostou. To vše jsou faktory, které mluví pro to, abychom označili letošní rok z pohledu celosvětového hospodářství za úspěšný. Kteří investoři si mohou pogratulovat, že vložili své prostředky do správných aktiv?
  • 🔮 Investiční trendy roku 2025
    Investiční svět se rychle mění a rok 2025 slibuje nové příležitosti i výzvy. Jak se na ně připravit? Odpověď naleznete na Online investiční konferenci XTB 2024, která je zcela zdarma a nabízí nejen praktické tipy, ale také hlubší pochopení aktuálních i budoucích trendů.
  • Investiční trh: Zhodnocení ledna 2011
    V tomto přehledu se zaměříme na to, co hnalo během ledna finanční trhy různými směry. Světová ekonomika stále roste a MMF tento týden zvýšil odhad světového ekonomického růstu na 4,4 procent z předchozích 4,2 procent.
  • Investiční večer: Měny v portfoliu drobného investora
    Autor a moderátor projektu Investičních večerů Roman Chlupatý opět zve přední experty na otázky investování, byznysu a financí. Šesté podzimní setkání se bude věnovat měnovému trhu a způsobům, jak právě měny a jejich vývoj zohlednit při skládání investičního portfolia.
  • Investiční večer: Přijďte se zeptat na cokoli, co vás na měnovém trhu zajímá
    Cyklus Investičních večerů pokračuje v úterý 30. července detailním pohledem na světové měny. Od 17 hodin budou...
  • Investiční večer: Velká měnová divergence aneb Dolar, euro a spol. v době nejistoty
    Autor a moderátor projektu Investičních večerů Roman Chlupatý opět zve k diskuzi přední experty na otázky investování, byznysu a financí. Třetí setkání jarního cyklu se bude věnovat situaci na měnových trzích v kontextu aktuálního politického a ekonomického dění. Přijďte diskutovat i vy!
  • Investiční večer (6. listopadu): Všechny měny světa včetně koruny aneb Nejen o kurzovém riziku pro vaše portfolio
    Koruna letos patří mezi nejpilnější měnové šplhouny. Blížící se měnověpolitické zasedání ČNB by přitom mohlo přispět k jejímu dalšímu posílení. Jak současnou situaci reflektovat v investičních strategiích? Nejen na to se zaměří další z cyklu Investičních večerů. Přijďte diskutovat i vy!
  • Investiční výhled Fidelity International na 3. čtvrtletí 2023: Trhy budou oscilovat mezi odolností a křehkostí
    Vzhledem k tomu, že centrální banky stále zaujímají kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům jestřábí postoj, pravděpodobnost měkkého přistání, na rozdíl od některých částí trhu, které se pohybují v překoupeném teritoriu, klesá. Vzhledem k tomu, že finanční trhy oscilují mezi odolností a křehkostí, měli by investoři zvážit snížení celkové ochoty riskovat a zároveň takticky i strategicky využít podhodnocených příležitostí v rozvíjejících se zemích, uvádí investiční výhled společnosti Fidelity International pro třetí čtvrtletí roku 2023.
  • Investiční výhled Fidelity International pro 2. čtvrtletí 2019
    Anna Stupnytska, Head of Global Macro and Investment Strategy Fidelity International, vysvětluje: „Do 2. čtvrtletí vstupujeme s varováním, že stejné fundamentální problémy, které zpomalovaly růst, mohou přetrvávat. Jedná se ale spíš o návrat k podmínkám pozdního cyklu, než přímo o recesi. Trhy samým nadšením krátkodobě předstihly samy sebe, což způsobilo rozkol mezi fundamentálními faktory a cenami. Investoři přijímající bez výhrad přístup „risk-on“ by tak mohli být vystaveni výkyvům v sentimentu.“
  • Investiční výhled: jak se bude dařit akciím a dluhopisům?
    Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje vysoce nadprůměrný zisk 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu, který máme v naší globální akciové alokaci vůči benchmarkům výrazně nadvážený.
  • Investiční výhled Michala Stupavského
    Globálním akciovým trhům se zatím letos daří celkově na výbornou. Nejširší globální akciový index MSCI All Country World totiž od začátku letošního roku připisuje zisk přibližně 14 % a momentálně se pohybuje na historickém maximu. Taktéž na historickém maximu se pohybuje pravděpodobně vůbec nejsledovanější akciový index, index amerických akcií S&P 500, který zatím letos připisuje zisk 19 %. Nám dělá především radost fakt, že se nadprůměrně daří středoevropskému regionu. Index středoevropských akcií CECEEUR totiž zatím v letošním roce připisuje zisk 20 %. Na druhou stranu nám nedělají radost čínské akcie - index čínských akcií CSI 300 totiž od začátku roku ztrácí výrazných 7 %.
  • Investiční výhled na rok 2023: Krátkodobá kontrakce následovaná oživením později v roce 2023 si žádá opatrný a selektivní přístup při alokaci aktiv
    V turbulentním roce jako byl ten uplynulý, se investoři stali svědky nevídaného a synchronizovaného monetárního utahování, které zvýraznilo rizika pro celosvětovou ekonomiku. Trhy se také nadále potýkaly s kombinací makroekonomických a geopolitických nejistot. Investiční odborníci společnosti Invesco popsali paletu možností, které se objevují v tomto prostředí, vypracovali základní scénář, který považují za vysoce pravděpodobný, a současně alternativní scénář. Oba mohou investorům pomoci v rozhodování o umístění kapitálu.
  • Investiční výhled: Od hardwaru k softwaru
    Minulý měsíc jsem napsal, že „ačkoli můžeme z poslední korekce vyloučit rizikové prémie, předpokládat obnovení býčího trhu je možná předčasné...
  • Investiční výhled Patria 2017: Kam míří naše akciové tipy pro letošek?
    Finanční sektor. Právě ten je nejčistším vyjádřením pro letošek ústředního tématu reflace. Další dvě naše sektorové preference jsou už odrazem fiskální politiky. První z nich jsou z pohledu ocenění atraktivnější části americké nekonvenční těžby ropy. Druhou jsou vybraná průmyslová odvětví exponovaná na investiční porci fiskální expanze. Přečtěte si názory a důvody analytiků Patria Finance. Jednou z klíčových otázek roku je také: bude se dařit dividendám?
  • Investiční výhled pro rok 2025
    Změna kalendářního roku neznamená pro vývoj hospodářského cyklu mnoho. Trend mírného globálního růstu, nižší inflace a nižších úrokových sazeb z roku 2024 bude pokračovat i v roce 2025. To umožní centrálním bankám pokračovat ve snižování úrokových sazeb, přičemž tempo se bude řídit novými makroekonomickými údaji. Dokud budou sazby relativně vysoké ve srovnání s nedávnou historií, budou podniky v průměru pečlivě zvažovat nové investice a soustředit se na dosahování výnosů pro akcionáře. Proto se očekává, že růst zisků bude v roce 2025 opět silný. Průměrný růst indexu S&P 500 se předpokládá ve výši 15 % a růst evropského indexu STOXX 600 se očekává ve výši 7,5 %. Tento výhled nás naplňuje optimismem, pokud jde o akcie a další riziková aktiva obecně. Přesto zůstáváme obezřetní vzhledem k historicky vysokým oceněním, zejména u amerických akcií.
  • Investiční výhled pro 3. čtvrtletí 2024 v Asii: Politické změny dávají investorům důvod k optimismu
    Stimulační opatření a reformy, které řeší cyklické a strukturální problémy, by měly asijské trhy oživit. Při závodech dračích lodí závisí rychlost lodi nejen na tom, jak usilovně veslaři veslují, ale také na tom, jak kormidelník řídí celý tým. Je to kombinace sil a jeho „hlavy“, které pohání tým k cílové čáře.
  • Investiční výhled Q1 2014
    Rozvíjející se Asie, které se během současné krize podařilo zachovat růst světové ekonomiky na přijatelné úrovni, se během roku 2014...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank