Pondělí 20. ledna 2025 23:29
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
Purple ebook česká koruna

Japonská ekonomika v zajetí neudržitelného vládního dluhu a klesající pracovní síly

14.08.2017 17:46  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Michal Stupavský, investiční specialista Conseq Investment Management a.s.

Japonská ekonomika měla na své poměry relativně dobrý rok 2016, když vzrostla o 1,0 %. Toto makroekonomické momentum se přeneslo také do roku 2017, když ekonomové očekávají růst japonského HDP za celý letošní rok o 1,3 %. Tato pozitivní dynamika je tažena především příznivým externím prostředím, které pro Japonsko znamená vyšší exporty. Hospodářskému růstu pomáhá také podpůrný fiskální balíček, který vláda schválila v srpnu loňského roku. Střednědobý ekonomický výhled je ovšem poměrně nejistý, a to především z toho důvodu, že dynamika domácí soukromé spotřeby a firemních investic je relativně slabá. Jako klíčový problém se ovšem jeví velice slabá dynamika cenové hladiny. V loňském roce se japonská ekonomika ocitla po pěti letech opět v mírné deflaci při poklesu cenové hladiny o 0,1 % a ani letošní rok nebude o moc lepší - konsenzus ekonomů počítá s růstem cen o pouhých 0,5 %.

Japonská ekonomika již dlouho čelí strukturálním problémům, z nichž tím nejpalčivějším je pravděpodobně situace na trhu práce. Míra nezaměstnanosti poklesla na 25leté minimum ve výši 3 %, poměr volných pracovních míst k počtu uchazečů je svém historickém maximu, přesto však nejsme svědky výraznější mzdové dynamiky, která by se promítla do vyšší spotřeby domácností a vyšší inflace. Zdá se, že nízká dynamika mezd je dána zejména strukturálními faktory, jako je omezená mobilita pracovní síly a preference celoživotního zaměstnání s minimálním rizikem propuštění. Aby Japonsko dosáhlo vyšší mzdové inflace, jednoznačně potřebuje zavést reformy trhu práce jako například podporu mobility zaměstnanců napříč firmami. Ze střednědobého až dlouhodobého demografického pohledu se očekává, že velikost japonské populace stejně jako velikost pracovní síly bude postupem času klesat. Reformy jsou proto opravdu nezbytné, aby se pokles velikosti pracovní síly podařilo minimalizovat. Pomoci by mohly například reformy zacílené na podporu zvýšení počtu žen v řádném zaměstnání na plný úvazek.

Vedle problematického pracovního trhu je palčivým problémem japonské ekonomiky také extrémní vládní dluh, který se aktuálně pohybuje kolem 240 % HDP, což je jednoznačně nejvíce mezi skupinou nejvyspělejších zemí G7. Zadlužení v uplynulých letech neustále rostlo, když se schodek rozpočtu k HDP pohyboval kolem 7 % HDP. V letošním roce by to mělo být kolem 5 % a žádný zásadní pokles se nečeká ani v příštím. Trend tak z dlouhodobého hlediska není udržitelný, a to tím více, že stárnoucí populace ponese rostoucí nároky na sociální a zdravotnické výdaje. Žádná zásadní reforma a fiskální škrty prozatím bohužel nejsou v dohledu. Je přitom nutno podotknout, že významné objemy vládních dluhopisů nakupuje japonská centrální banka v rámci programu kvantitativního uvolňování (QE). Mimo centrální banku jsou hlavními držiteli vládních dluhopisů domácí subjekty, podíl držby zahraničních investorů je minimální, tudíž krátkodobá rizika krize platební bilance jsou relativně zanedbatelná.

Co se vývoje akciových trhů týče, v případě Japonska to letos zatím není žádná sláva, když si japonský index Nikkei od začátku roku připsal “pouze? 5% růst, zatímco globální index rozvinutých trhů MSCI World posílil o celých 13 %.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonská centrální banka sní dál svůj sen o 2% inflaci, zatímco se země propadá hlouběji do deflace
    Japonsko dnes zveřejnilo výsledky inflace a podle očekávání, se přibližování k inflačnímu cíli Bank of Japan znovu nek...
  • Japonská centrální banka v zoufalosti rozšiřuje kvantitativní uvolňování, měnový pár USDJPY čeká růst na hodnotu kolem 125 až 135
    Japonská centrální banka (Bank of Japan – BOJ) se rozhodla navýšit svůj rozsáhlý program nákupů dluhopisů a dalších aktiv ze 60 až 70 bilionů japonských jenů na 80 bilionů. To představuje 25 až 35procentní nárůst a hlavně jde o zoufalý krok, jak udržet abenomiku při životě.
  • Japonská centrální banka zůstane u dosavadní politiky
    Japonský jen v pondělí mírně oslabil po prohlášení šéfa japonské centrální banky, že se v současnosti nechystá žádná z...
  • Japonská centrální banka zvýšila úrokové sazby, i přes to se Japonsko obchoduje v zeleném
    Asijsko-pacifický region dnes zaznamenal růst. Pozornost byla směřována k rozhodnutí Bank of Japan o vývoji úrokových sazeb. Centrální banka přistoupila ke zvýšení klíčové úrokové sazby o 15 bazických bodů na 0,25 %. V druhé polovině obchodní seance se indexu Nikkei225 podařilo překonat úvodní ztráty a nyní zaznamenává růst o 1,49 %. Ostatní regiony taktéž posilují. Daří se čínským titulům, a to po slabších makroekonomických datech, které zvyšují pravděpodobnost dalších stimulů ze strany vlády. V Austrálii byla reportovaná nižší než očekávaná jádrová inflace, jež podporuje scénář možného uvolnění monetární politiky ze strany centrální banky. Trhy dnes budou ubírat svou pozornost především k zasedání Fedu, jež rozhodne o dalším vývoji úrokových sazeb, očekává se jejich ponechání na stávající úrovni.
  • Japonská deflace poslala USD/JPY znovu na 90,0
    Japonská ekonomika zůstává nadále v deflaci. Japonský index spotřebitelských cen (Core CPI) očištěný o cen...
  • Japonská ekonomika, jako jedno velké „letadlo“
    Podle nejnovějších kalkulaci (Nikkei) se Bank of Japan (BoJ) stala majoritním akcionářem ve 23 společnostech, jako je např. Nidec, Fanuc, Omron a to prostřednictvím ETF, přičemž od prvního čtvrtletí patřila mezi top 10 akcionářů už v 49,7 % zalistovaných japonských společnostech. V tomto druhu nesmyslného stimulu by měla podle všeho pokračovat.
  • Japonská ekonomika roste rychleji, než se očekávalo
    Japonský HDP v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl o 0,4 % mezikvartálně, resp. o 1,6 % meziročně. Toto větší než očekávané zrychlení růstu následuje po technické recesi: údaj za čtvrté čtvrtletí loňského roku byl revidován směrem dolů na -0,1 % (v přepočtu na roční bázi) poté, co ve třetím čtvrtletí rovněž došlo k poklesu o 1,0 %. Největší podíl na tom měly japonské domácnosti a podniky.
  • Japonská ekonomika sílí, trhy čeká zápis z FOMC, analýza USD (BOSSAUSD), USD/JPY, NZD/USD
    Finanční trh včera ovlivnila slova člena bankovní rady Evropské centrální banky (ECB). Beno—t Coeuré prohlásil, že banka plánuje nakoupit...
  • Japonská ekonomika spadla do recese, USD/JPY vzrostl nad 123
    Japonská ekonomika spadla ve třetím kvartálu do recese. Stalo se tak téměř 3 roky po začátku masivního programu kvanti...
  • Japonská ekonomika stoupla rekordně o 21,4 %. Joe Biden plánuje vládní pomoc USA
    Při pondělním jednání zástupců zemí Evropské unie ohledně přijetí rozpočtů na období 2021 – 2027 se maďarští a polští zástupci rozhodli zablokovat schválení toho rozpočtu. Oběma zemím vadí, že vyplácení peněz z evropských fondů bude podmíněné dodržováním principů právního demokratického státu.
  • Japonská ekonomika v 2Q překvapila, smíšená data z Číny
    Japonská ekonomika v druhém čtvrtletí rostla o 0,4 % a výrazně tak překonala konsenzus 0,1 %. Meziroční růst za minulé čtvrtletí byl navíc výrazně revidován, a to z 2,2 % na 2,8 %. Růstu pomohla hlavně spotřeba, ale také investice, které se na meziročním růstu podílely úrovní 1,4 a 1,2 procentního bodu. Je nutno dodat, že podíl spotřeby byl v tomto ohledu nejvyšší od prvního čtvrtletí 2014. Tento růst byl ale pravděpodobně podepřen větším podílem státních svátků na čtvrtletí a také většími nákupy spotřebitelského zboží před zvýšením DPH.
  • Japonská inflace dál beznadějně pod inflačním cílem Bank of Japan
    Dobré ráno všem. Na úvod dnes jen takový update, nebo možná spíše povzdech nad tím, jak kompletně mimo i nadále zůstává Japonská centrální banka. Z Japonska dnes přišly výsledky inflace a podle očekávání, světe div se, japonská inflace stále neroste. Dokonce ještě mírně klesla, ale co je hlavní, i nadále zůstává propastně hluboko pod inflačním cílem Bank of Japan a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom mělo v dohledné době cokoliv měnit.
  • Japonská inflace mírně roste v reakci na zvýšení daní
    Přestože celková inflace v Japonsku zůstala minulý týden stabilní, mírnou změnu jsme viděli v případě inflace jádrové. Ta se zvýšila z 0,3 % na 0,4 %, zatímco celková inflace zůstala na 0,2%. Její růst má pravděpodobně souvislost s nedávným zvýšením DPH, kterého jsme se v Japonsku dočkali už minulý měsíc. Celková dynamika růstu inflace u většiny položek je však stále velmi pozvolná a nic zatím nenasvědčuje tomu, že by se ze současných velmi nízkých úrovních měla v dohledné době zvednout. Dvouprocentní inflační cíl Bank of Japan je tak stále velmi vzdálený a možnost dalšího uvolnění měnové politiky zůstává ve hře.
  • Japonská inflace stále hluboko pod cílem BoJ
    Bank of Japan už dlouho není schopna dosáhnout svého inflačního cíle a podle všeho se na tom v dohledné době nic nezmění. Srpnová inflace podle posledních čísel klesla z 0,5 % na 0,3 % a inflace po vyčlenění cen potravin klesla z 0,6 na 0,5 procenta. Přestože trh od obou indikátorů snížení očekával, nová čísla jen potvrzují, jak vzdálený je v současnosti 2% inflační cíl a že cesta k jeho dosažení nebude jednoduchá. Dává proto smysl očekávat, že investoři navýší své sázky na to, že bychom se mohli dočkat uvolnění měnové politiky Bank of Japan už na jejím příštím zasedání. Jak jsme uvedli již včera, pomohlo by to nejen v boji s inflací, ale také s případnými negativními šoky spojenými s blížícím se zvýšením DPH.
  • Japonská intervencia alebo ninja útočí
    Po dlhých 6. rokoch sme sa dnes opäť dočkali BoJ v akci&ia...
  • Japonská média potvrzují devizovou intervenci z minulého týdne
    Japonská média, konkrétně TV Tokio, informovala, že Japonsko minulý týden intervenovalo na devizovém trhu. Zpráva vychází z informací od anonymního japonského vládního úředníka. Podle zdroje TV Tokio Japonsko minulý týden intervenovalo dvakrát. Při pohledu na graf USD/JPY v intervalu H1 lze snadno zjistit, kdy k těmto dvěma intervencím mohlo dojít.
  • Japonská měna koriguje posílení. Americký dolar se pokouší o návrat. S/R úrovně pro JPY páry.
    Předpoklady minulého týdne se naplnily - japonský jen posílil, americká měna oslabila. Zdánlivě rozporuplné fundamen...
  • Japonská nezaměstnanost poklesla na dvouleté minimum
    Měny v Asii ovšem zůstávají uvězněny v úzkých pásmech.
  • Japonská pověst o třech šípech
    Když na přelomu roku 2012/2013 představil japonský premiér Šinzó Abe svůj ekonomický program „Tři šípy“, dostal se na titulní stránky...
  • Japonská vláda chce stabilizovat jen!
    Hirokazu Matsuno, hlavní tajemník japonského kabinetu, sdělil, že vláda je připravena učinit jakékoli možné rozhodnutí, aby stabilizovala současnou volatilitu japonského jenu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding