Pondělí 04. listopadu 2024 20:12
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Dluhopisy pod plnou kontrolou centrálních bank

06.10.2016 10:00  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dluhopisy se dostávají pod tlak. Německý desetiletý dluhopis od začátku týdne ztratil víc než 1,5 % a podobně špatně si vede i jeho americký protějšek. Dluhopisy přitom v posledních týdnech vydržely bez mrknutí oka koukat na sílící akcie, dražší ropu a nárůst inflace v eurozóně na letošní maxima. Změnilo se jediné. Zprávy z ECB naznačují, že centrální bankéři v eurozóně aktivně přemýšlí nad tím, jak ukončit politiku QE (skupování aktiv, především dluhopisů z trhu). Poslední dny tak jenom potvrzují, do jaké míry jsou dnes skutečně centrální banky zásadním hybatelem trhů. Nejde ani tolik o to, jak moc jde nahoru inflace a cena ropy, ale spíše o to, jak si to přeloží ECB a zda bude uvažovat o tom, že změní měsíční nákupy dluhopisů z trhu (dnes 80 miliard euro/měsíc).

To ukazuje, že ústup ze silné měnové expanze nebude vůbec jednoduchý. Americký Fed to ostatně již rok zakouší na neúspěšných pokusech zvýšit základní úrokovou sazbu. Pro Evropskou centrální banku, Bank of Japan a nakonec i Bank of England mohou být složité i pokusy o vypnutí QE. Řada aktiv je zdá se díky masivní poptávce centrálních bank od Londýna po Tokio nadhodnocená a útlum zájmu centrálních bankéřů může nastartovat výprodeje. A to, i když útlum měnové expanze nijak výrazně nezmění sázky investorů na růst a inflaci. Investorům bude jednoduše jako důvod k obavám stačit argument, že z trhu zmizí suverénně největší kupec.

Obavy se přitom nemusí omezit na vládní dluhopisy. Centrální banky začaly skupovat také dluhopisy korporátní. Tržní anomálie dobře popisuje například týdeník Economist, který ukazuje, že velké evropské podniky se dnes snaží aktivně dostat se svými dluhopisy do portfolia ECB. Tak aby jejich dluhopisy zdražily a ony si ve finále sáhly na levnější financování. Nepřímo jsou tím ovlivněny i akcie společností. Nejdál v tomto směru zašla Bank of Japan, která nakupuje přímo samotné akcie. Mezi maloobchodními společnostmi už údajně vlastní skoro polovinu volně dostupných akcií. Pozadu za velkými centrálními bankami ale nezůstávají ani menší hráči. ČNB například ve snaze bránit slabou korunu navýšila devizové rezervy již o více než 30 mld. euro. Nakoupila za ně pravděpodobně z velké části právě dluhopisy zemí eurozóny a z části také akcie.

Sečteno, podtrženo není tedy divu, že se investoři bojí konce měnové expanze a pro centrální bankéře nemusí být vůbec jednoduché “automat? na dražší aktiva vypnout.

Forex

Region

Zasedání polské centrální banky (NBP) včera nepřineslo změny. Již přes dva roky trvající pokles cen nechává NBP v klidu, a dle slov prezidenta NBP Glapinského nezvažují bankéři případné snižování sazeb. Další pohyb by měl podle prezidenta být směrem vzhůru, ale ne v příštím roce (na začátku roku 2018). Celkové vyznění tak nemělo na zlotý vliv a je i v souladu s naším scénářem.

Zajímavější bylo včera dění na forintu, který vcelku výrazně posílil a dostal se na patnáctiměsíční maxima vůči euru. Forintu prospívá nedávné nečekané zlepšení ratingu, které se odehrálo na pozadí celkově dobré makroekonomické situace. Včera konkrétně pomohl i lepší maloobchod za srpen. Otázkou ale je, zda se silnější forint bude zamlouvat centrální bance?

Dnes budou v ČR zveřejněny srpnové maloobchodní tržby. Po slabších červencových číslech ovlivněných výrazně nižším počtem pracovních dnů se maloobchod v srpnu podle našeho názoru vrátil k dřívějšímu silnému růstu. Nakonec spotřeba domácností má v letošním roce ambicí stát se hlavním motorem poptávkové strany ekonomiky.

EUR/USD

Kurz eurodolaru včera sice opět rozhýbala americká data, ale nakonec znovu zakotvil v blízkosti hranice 1,1200. Ačkoliv pro páteční data z trhu práce byl důležitější slabší ADP report, tak z hlediska amerického růstu kvitujeme výrazné zlepšení indexu podnikatelské nálady v amerických službách (index ISM vylétl na 57 bodů).

Dnes budou zajímavá spíše evropská data o průmyslové výrobě (což bude platit i pro stále oslabující libru). Eurodolarový trh pak musí být ve střehu i před vystoupeními centrálních bankéřů (např. prezidenta ECB Draghiho) na zasedání Světové banky.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dluhopisy, investice, která nikdy neztratí na kráse
    Obchodování s dluhopisy je jedním z nejstarších a nejznámějších způsobů finančních investic, který se s oblibou používá už více než tisíc let...
  • Dluhopisy jsou jako globální třída aktiv nejdražší v historii
    Globální dluhopisové trhy zatím v letošním roce zaznamenaly mimořádně úspěšné období, když nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays od začátku roku připisuje zisk 5,8 %. Dluhopisy tak v průběhu globální pandemie Covid-19 jednoznačně prokázaly své diverzifikační benefity.
  • Dluhopisy mohou střednědobě porážet akcie
    „V prostředí nízké inflace a uvolněné měnové politiky v poslední více než dekádě dluhopisy byly opomíjeny kvůli nezajímavému potenciálu ve zhodnocování portfolií. Nyní se situace výrazně změnila,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Dluhopisy nabývají na síle, současná ekonomická situace tomu podle Fidelity International nahrává
    Vládní dluhopisy v posledních týdnech znovu ukazují své kvality, hlavně v kontextu se současným geopolitickým rizikem. Investoři mají tendence hledat bezpečnější investice, což potvrzuje i Andrea Iannelli, investiční ředitel společnosti Fidelity International, a uvádí střednědobý výhled pro státní dluhopisy v USA a eurozóně.
  • Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně
    Konec týdne částečně ovlivnila nová data ze zámoří, ale jejich efekt není plošný. Report o amerických výrobních cenách přinesl překvapení směrem nahoru - hlavní i jádrový index sice zpomalily, ale ne tak výrazně, jak se čekalo.
  • Dluhopisy, nejobchodovanější třída aktiv na světě, se vrací na scénu
    COMEBACK: Dluhopisy jsou největší třídou obchodovaných aktiv na světě (cca 130 bilionů USD) a jednou z nejlikvidnějších. V loňském roce prudce upadly v nemilost investorů. Mnohé z nich zaznamenaly nejhorší výkonnost v historii (viz graf), zasaženou dvojitým šokem v podobě globální inflace a úrokových sazeb a vysokým oceněním po několikaletém růstu. To letos otevřelo řadu příležitostí.
  • Dluhopisy obrátily a euro se dostává pod tlak. Akcie se dnes drží růstu
    Čína oznámila výjimku z cel na některé druhy americké produkce a tento vstřícný krok dnes hlavní trhy naladil slušně pozitivně. Evropské akcie si dle indexu StoxxEuro600 připisují odpoledne 0,8 procenta, americké začaly skromněji a S&P 500 je nahoře zatím jen o 0,25 pct.
  • Dluhopisy opět v kurzu díky makrodatům i holubičím signálům
    Středeční obchodování nenavazuje na včerejší pozitivní vzedmutí trhů. Akcie v Evropě se celkově drží pouze těsně u včerejších hodnot a poptávka investorů míří zpět do dluhopisů. Sledujeme citelný pokles amerických výnosů a dál dolů míří také německé. Desetiletý výnos už je na -0,04 procenta. Pohyb výnosů nesvědčí dolaru, který ovšem i tak drží své pozice na páru s jenem a vůči euru pouze lehce slábne na 1,1280.
  • Dluhopisy padají, ránu dnes dostal i akciový optimismus
    Akciové trhy úspěšně odignorovaly rostoucí napětí kolem Taiwanu, novou daň ze zpětných odkupů akcií v USA a během odpoledne to místy vypadalo, že k něčemu podobnému směřují také v případě čísel z trhu práce.
  • Dluhopisy pod drobnohledem: Desatero pro bezpečné investování
    Zhodnocovat peníze můžete mnoha způsoby. Někdo vsadí na konzervativní výnos spořícího účtu, jiný se odvážně vrhne na akcie. Jak je to ale s dluhopisy? Na první pohled se zdá, že jde o jistou výhru, ve skutečnosti skrývají mnohá úskalí. A nezkušený investor se tak může ošklivě spálit.
  • Dluhopisy pod tlakem a další kolo rotace do cyklických akcií
    Výnosy amerických dluhopisů se po dopoledním nárůstu drží výš a na 10Y splatnosti svítí 1,73 procenta. O poznání mírnější nárůst pak sledujeme v Evropě. Spolu s tím si polepšil dolar, jenž na páru s eurem redukoval včerejší ztráty až na současných 1,1935.
  • Dluhopisy pod tlakem, akcie nadále bez jasného směru. ČNB nepřekvapila
    Dnešní obchodování na hlavních trzích ráno nevykazovalo nějakou nosnou myšlenku a pohyby cen či kurzů byly při smíšených zprávách nevýrazné. Na prvním se toho moc nezměnilo - stále postrádáme téma, které by před svátky ještě vyburcovalo investory k větší akci. Jinak se ale trhy místy do pohybu daly.
  • Dluhopisy pod tlakem, akciím nálada nevydržela
    Německý index ekonomického klimatu Ifo mírně překonal odhady, ovšem očekávání firem za nimi trochu zaostala. Odpolední data ukázala překvapivý propad americké spotřebitelské důvěry v srpnu, ale přišla také další nečekaně dobrá data z realitního trhu. Celkově vzato čísla úplně nenadchla, ale nevidíme v nich zásadní faktor pro pohyb trhů.
  • Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží
    Dnešek nebyl zrovna bohatý na nové důležité zprávy, ale to pozitivnímu sentimentu svědčí. Únorová data z Německa jsou pro trhy nezajímavá a na další čísla si teprve počkáme. Informace o nové podpoře hospodářské politiky v USA a Japonsku už trhy vzaly skoro jako samozřejmost.
  • Dluhopisy pod tlakem, znovu se trhají od akcií
    Růst akciových trhů dnes pokročil, když investoři dál čerpají optimismus z výsledků a naopak nepřicházejí zprávy, které by jim náladu zkazily. Náladu, ale vzhledem ke své váze i indexy, slušně zvedá Tesla, která rostla i přes 10 procent. Americké akciové indexy ovšem později slevují z úvodního růstu, a jejich zisky jsou jen kolem půl procenta. DAX nebo CAC 40 stoupají přes procento, ale Londýn v Evropě dál zaostává.
  • Dluhopisy poslala inflace vzhůru, akciím se však dnes nedaří
    Klíčovým bodem odpoledního programu byla srpnová americká inflace. Nakonec vyšla nižší, než se čekalo, a vypadá to, že se už dostala za svůj vrchol. Spolu s tím ubývají důvody obávat se, že Fed zrychlí svůj ústup z QE, neboť jeho argument dočasnosti rychlejších cen je tímto posílen. Mnoho na tom pravděpodobně nezmění ani stále reálná možnost, že se inflace bude vracet dolů jen pomalu, živena například drahými energiemi.
  • Dluhopisy potěšila inflace, zatímco akcie se sbírají po odpoledním propadu
    Nevýrazný vývoj z dnešního dopoledne se postupně stáčel pozitivním směrem a také Wall Street začínala nahoře. Odpolední obchodování ale nakonec klidné není a akciím se ve výsledku vede hůř.
  • Dluhopisy, ropa a libra míří výš. Odpoledne se dařilo také koruně
    Dluhopisy na hlavních trzích pokračují v jízdě. Výnosy v Evropě klesají hlavně na delších splatnostech, zatímco v USA i na těch kratších. Díky tomu oživil eurodolar, který se z dnešních minim zvedá na hladinu 1,1150. Dolar pak ztrácí i vůči jenu a solidní výkony podává libra korigující část svého posledního "politického" oslabení.
  • Dluhopisy rostou, akcie zmenšují zisky, ropa obrátila prudce dolů
    Závěr týdne stále vypadá dobře pro akcie v Evropě. Tam sledujeme růst indexů od 1 do 5 procent, přičemž celoevropský Stoxx Europe 600 si připisuje asi 2 pct. Amerika se ale rozjela opatrněji a o úvodní zisky přišla. Solidně se na závěr týdne daří dluhopisům s delší splatností, a to jak na jádrových, tak periferních trzích. Eurodolar přerušil svůj propad a obchoduje se u 1,0730. Ropa sice dnes vystartovala vzhůru, ale odpoledne obrátila a jsou z toho nové ztráty, na Brentu více než 4procentní.
  • Dluhopisy rozvíjejících se trhů představují příležitost pro investory
    Všechny třídy dluhopisů si do této chvíle roku 2016 vedly skvěle. Kvantitativní uvolňování a nízká inflace byly hlavní hybnou silou, ale svou roli sehrála i revaluace dluhopisů rozvíjejících se trhů, které ve 3. čtvrtletí dle našeho očekávání překonaly dluhopisy rozvinutých trhů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new