Pondělí 04. listopadu 2024 23:55
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
eightcap zlato
reklama
Investingfox Partner

Hra sa začala meniť!

10.09.2016 02:33  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V piatok 9.9.2016 prišlo na finančnom trhu k udalosti, ktorej pokračovanie zmení náš ekonomický svet. Dlhopisy rozvinutých krajín zaznamenali počas piatkového obchodovania významný pokles cien, t.j. rastu výnosu. Ten je pri tom najvyšší od UK referenda. Rast výnosov odštartovalo už štvrtkové rozhodnutie ECB nepredĺžiť súčasné QE, nasledujúc piatkovými jastrabími komentármi Rosengrena (tradičný holub v tábore FEDu). Ten povedal, že by mal FED pristúpiť k navršovaniu sadzieb, nakoľko súčasná politika zvyšuje riziko prehrievania.

game-changer

10r US dlhopisy tak zaznamenali rast na 1,67% výnos, 30 ročné na 2.4% výnos a nemecké 10r bondy na 0.012% výnos.Vo všetkých prípadoch sa jedná o najvyššie výnosy od UK referenda (US 30 ročné od dňa po referende).

Finančný trh v otrasoch

Rast výnosov na dlhopisovom trhu vyvolal v piatok na finančnom trhu zemetrasenie. VIX (štandardne používaný ako indikátor volatility na finančnom trhu) zaznamenal 30% nárast. Rast výnosov na dlhopisovom trhu (primárne tých amerických) totiž vedie k presunu kapitálu z rizikovejších aktív do nich. Takými sú akcie, ale i dlhopisy ostatných krajín ktorých rast výnosu za tými americkými začal významne zaostávať.

Dôvodom rastu výnosu amerického dlhopisového trhu je primárne očakávanie z rýchlejšieho tempa rastu sadzieb v USA, čím sa výkonnostné rozdiely medzi výnosmi dlhopisových trhov ostatných krajín môžu navršovať rýchlejšie, ako sa pred tým očakávalo. Tento stav má tak na svedomí posilnenie USD voči celému košu mien, obzvlášť voči komoditným menám (AUD, CAD). Tie totiž práve z očakávaní pomalšieho tempa rastu sadzieb v USA ťažili tým, že lákali investičný kapitál do dlhopisov svojich krajín. Investovanie zahraničného kapitálu do dolárových dlhopisov tak vedie k nákupu amerického dolára a znehodnoteniu tej domácej.

Dopady

Takáto zmena je však veľmi bolestivá pre tých investorov, ktorí držia dlhopisy s nižším výnosom, obzvlášť ak tie sú i s negatívnym úrokom (Eurozóna). Nakoľko cena tých súčasných markantne vzrástla, nie sú schopní svoje dlhopisy predať bez významného dikontu. To jest významnej straty, umocnenej samotným negatívnym úrokom. V opačnom prípade musia dlhopis držať do splatnosti a namiesto potenciálneho zisku z predaja platiť vládam úrok za to, že im vôbec požičali.

Správcovské spoločnosti, držiace takéto nevýhodné dlhopisy, sa po piatkovom obchodovaní dostávajú razom do problémov. A ich dôchodkoví sporitelia s nimi! Sporitelia v garantovaných fondoch razom môžu dopadnúť tak, že ich úspory nebudú zhodnocované ale umorované úrokmi pre štát, ktorý im istoty garantoval. Piatková zmena na dlhopisovom trhu preto môže mať zásadný dopad tak na monetárnu politiku ECB, ako aj na samotné vlády eurozóny. Nielen z dôvodu potenciálnych strát z garantovaných penzijných schém ich obyvateľstva.

Ak totiž budú výnosy na dlhopisovom trhu rásť i naďalej, éra záporných úrokov na vládnych dlhoch končí. Náklady na obsluhu dlhu vzrastú a krajiny prebujnených rozpočtových deficitov sa ocitnú na periférii. Opäť, tentokrát však s následkami trojnásobne väčšími (celosvetový dlh je 3x vyšší, ako pred krízou v roku 2008). 

Hra sa začala meniť.

Klíčová slova: USA | Politika | Kapitál | Akcie | ECB | Eurozóna | Fed | Indikátor | Riziko | VIX | Výnos | Bondy | USD | CAD | AUD | Obchodování | Cena | Trh | Volatility | QE | Výnosy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Hovorme aj o eure. Lebo môže byť neskoro.
    Hlavné školy ekonomického myslenia sa zhodnú na máločom. Krugman, Bernanke, Sumner, či Murphy by však na otázku, či bolo vytvorenie menovej únie v Európe chybou, mali vzácne zhodnú odpoveď – áno. Prenesme sa od popredných svetových ekonómov k slovenským komentátorom. Podľa viacerých z nich (mená si doplňte sami), je vyslovenie takéhoto názoru kacírskou myšlienkou, ktorá môže vyjsť len z úst rozbíjačov sna o mierovej Európe, či ľuďom podliehajúcim kremeľskej propagande.
  • Hovory o 2.000 dolarech za unci zlata pokračují
    Volatilita bude nadále vysoká u všech komodit, ale zejména u zlata. Ceny komodit...
  • Hoyer (nemecká vláda)
    "reštrukturalizácia gréckeho&...
  • Hračky podraží, kvůli astronomickým přepravním nákladům po pandemii. Hračkářský byznys čelí nejtěžší situaci za posledních minimálně 40 let, plyšáci z Číny se i přestávají dovážet
    Astronomický růst celosvětových přepravních nákladů se promítá a ještě promítne do cen hraček, a to i v Česku. Přeprava běžného kontejneru, v němž se vozí právě i hračky, na trase mezi Šanghají a Rotterdamem vyjde podle agentury Bloomberg na 10 522 dolarů. To je o 547 procent, než kolik činí průměr pro tuto část roku za uplynulých pět let.
  • Hradní kancléř Vratislav Mynář odtajnil stamilionový majetek
    Ke zveřejnění jej donutil až rozsudek soudu. Podle svých slov nastřádal peníze na tak rozsáhlý majetek ještě dlouho předtím, než nastoupil jako kancléř na Hrad.
  • Hra mačky s myšou
    Ďalšia intervenciaPo včerajšom tvrdom útoku SNB (&...
  • Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty
    Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.
  • Hranica 100 na USDJPY odoláva, pre obrat trendu však musí zasiahnuť Bank of Japan. Po víkendových voľbách je to reálnejšie.
    Japonský jen dnes ráno prudko oslabil. Ako hlavný dôvod sa uvádza víťazstvo strany premiéra Abeho vo víkendových voľbá...
  • Hranice 12 500 dolarů padla. Hodnota bitcoinu prudce roste
    Kryptoměnový trh byl polit živou vodou a začal dynamicky růst. Zatímco na začátku června letošního roku se celková tržní kapitalizace kryptoměn pohybovala kolem 270 miliard dolarů, dnes byla pokořena hranice 360 miliard dolarů. Výrazný vzestup ceny můžeme sledovat u nejznámější kryptoměny bitcoin, jejíž celková hodnota představuje zhruba 62 procent hodnoty všech kryptoměn.
  • Hranice 14 procent padla. Inflace dál prudce stoupá
    „Boj s inflací jsme prohráli. Nyní již neexistuje myslitelný způsob, který by prudký růst cen dokázal zastavit. Začínají se měnit naše inflační očekávání, což způsobí, že éra prudkého růstu cen bude dlouhodobějším jevem. Naše ekonomika směřuje ke stagflaci a životní úroveň lidí se bude propadat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hrátky s čertem
    Dnes bychom se měli dozvědět, kdo zaujme pozici guvernéra ČNB po Jiřím Rusnokovi. Jak jsme již psali, může jít z hlediska tržního o změnu rozhodně ne zanedbatelnou. To ostatně naznačilo i poměrně významné oslabení koruny, která okamžitě zareagovala na spekulace, že nová bankovní rada může být k přestřelování inflačního cíle poněkud tolerantnější.
  • Hrozba bankovní krize vyhnala cenu zlata nad 1 900 dolarů
    Aktuální situace ve Spojených státech, kde za poslední týden zkrachovaly hned tři banky, vedla na jedné straně k silnému výprodeji akcií bank a dalších finančních institucí, na druhé straně výrazně pomohla zlatu, které investoři dlouhodobě vnímají jako bezpečný přístav. Zatímco v posledních šesti týdnech jeho cena v důsledku obav z přísnější politiky americké centrální banky konstantně klesala a dostala se z 1 931 dolarů za unci až na hranici 1 811 dolarů, v posledním týdnu většinu těchto ztrát smazalo a aktuálně se jeho cena pohybuje okolo hranice 1 900 dolarů za unci.
  • Hrozba bankrotu USA je odvrácena, zítra by se proto mělo dařit českým akciím i koruně
    Republikánští vyjednávači se dnes nad ránem středoevropského času dohodli s Bílým domem na navýšení stropu amerického veřejného zadlužení. Podařilo se jim tak odvrátit platební neschopnost USA, která by v případě nedohody nastala letos v červnu. Tento bankrotový stav USA, i pokud by trval třeba jen několik dnů, ba dokonce hodin, by vyvolal vážné otřesy světových finančních trhů.
  • Hrozba Brexitu sílí a libra oslabuje
    Sterling (GBP/USD) vstoupil do nového týdne gapem s rozpětím téměř 100 bodů, poté co londýnský starosta Boris Johnson, člen vládnoucí...
  • Hrozba byla naplněna. Cla vzrostla. Čínské fondy možná manipulovaly s trhem
    „Před úsvitem bývá největší tma. Je proto možné, že současná eskalace obchodních válek je pouze předzvěstí uzavření dohody mezi Spojenými státy a Čínou. Američané jsou tvrdí vyjednavači a ukazují, že při jednáních tahají za delší kus provazu. Je však nutné mít na paměti, že ze vzájemné obchodní dohody by těžily obě velmoci, proto existuje silná motivace se dohodnout,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hrozba cel na evropské zboží poslala globální trhy do ztrát
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování poklesem poté, co prezident Donald Trump pohrozil uvalením cel na vybrané zboží z Evropské unie. Ze strany Spojených států se dle jejich vyjádření jedná o odvetný krok za finanční podporu EU pro výrobce dopravních letadel Airbus. Index Dow Jones oslabuje o 0,7 %, S&P 500 ztrácí 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedaří ani jednomu sektoru. Nejhlubší ztrátu ve výši 1,4 % mají energetické společnosti.
  • Hrozba krize narůstá
    Federální rezervní systém včera ukončil zasedání FOMC. Úroková sazba byla v souladu s očekáváním zvýšena o 0,25 %. Základní sazba je teď v pásmu 5–5,25 %. Nejdůležitější je, že Fed možná na příštím zasedání FOMC v červnu, jak naznačil, po deseti po sobě jdoucích zvýšeních sazeb další zvyšování pozastaví.
  • Hrozba obchodní války snižuje chuť investorů riskovat
    Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uvalení cel na čínský dovoz, které může vyvolat odvetné opatření Číny zavést vlastní cla, vyvolalo na finančních trzích negativní nálady. Akcie poklesly a vynořují se obavy, že obchodní válka bude mít vliv i na globální hospodářský růst. Nervózní nálada se dále prohloubila s příchodem nové zprávy, že Bílý dům na návrh Donalda Trumpa odvolal svého poradce pro oblast bezpečnosti Herberta Raymonda McMastera, kterého nahradil John Bolton. Ten je podle měnového stratéga Saxo Bank, Johna Hardyho, známý svými odvážnými prohlášeními o nových sankcích pro Írán.
  • Hrozba pokračující obchodní války a tvrdého brexitu stahuje dolů český i německý průmysl
    Zatímco do roku 2018 vstoupil český průmysl pravou nohou a se vší parádou, vystupuje z něj nohou levou a s velkou výstrahou pro rok 2019. Předstihový ukazatel provozních podmínek tuzemského zpracovatelského průmyslu – který zpracovává společnost Markit – ohlásil za prosinec 2018 svůj první pokles od července 2016. To znamená, že podmínky v průmyslové výrobě v ČR se poprvé za takřka dva a půl roku zhoršily. Klíčovým důvodem jejich zhoršení je ztráta dynamiky ekonomické aktivity Německu a v eurozóně.
  • Hrozba pre EUR
    Aktuálne najväčší záujem pre finančné trhy bude poskytovať vývoj riešenia fiškálnych problémov v írsk...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani