Sobota 23. listopadu 2024 10:57
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
CapXmaster srovnani

Trhy vyhlíží HDP v eurozóně i v USA a zátěžové testy italských bank

29.07.2016 09:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes čekáme silnější čísla z USA a na druhé straně Atlantiku o něco slabší hospodářské výsledky eurozóny. Navíc EU dnes zveřejní zátěžové testy velkých evropských bank, které mají potenciál znovu uvést do varu především italský a portugalský bankovní sektor. Celkově by tak z konce týdne mohl těžit spíše americký dolar, který se může pokusit otočit lehkou defenzivu nastartovanou posledním zasedáním Fedu.

Počítáme s tím, že americké HDP za druhý kvartál skončí nad očekáváním trhu a ukáže, že největší světová ekonomika rychleji než 3 % mezikvartálně anualizovaně (trhy čekají “jen? 2,5 %, ale pozor na revizi minulých dat). Hlavním tahounem růstu by měla být pravděpodobně spotřeba domácností. Podobná situace je i v eurozóně, kde sice v druhém kvartále nijak neoslnil průmysl, trh práce ale nadále vykazoval dobrou dynamiku. I tak podle našich odhadů může výsledek lehce zaostat za očekáváním trhu (0,2% q/q, 1,4% y/y).

Rozdíl od očekávání ale nebude veliký, a trhy ve finále nemusí příliš stresovat. Zvlášť když první post-brexitová čísla zatím ukazují, že ekonomiky eurozóny jsou vůči nové politické nejistotě relativně odolné. Více pozornosti tak nakonec mohou přitáhnout zátěžové testy velkých evropských bank. Letos by z nich neměl vyplynout automatický požadavek na dolití kapitálu. Trhům nicméně nakonec dají vodítko, o jak velkou kapitálovou injekci v následujících měsících budou italské banky hrát - tržní odhady dosahují až 40 miliard eur. Více než celkový objem nakonec pravděpodobně bude důležité, na jaké formě záchrany se Itálie dohodne s EU - tj. jak velké náklady ponesou soukromí investoři. I když se tomu Řím brání, je třeba aby soukromí investoři nesli svůj díl bolesti a italské banky se konsolidovaly - pročistily od slabších článků. Podle OECD má Itálie stále více bankovních poboček než pizzerií.

Region

Zlotý se skutečně nenechává příliš znervóznit výtkami Evropské komise a včera během dne posiloval asi o půl procenta. Podobný pohyb zaznamenal i forint, kterému možná pomohla i rekordně nízká míra nezaměstnanosti (za období duben až červen). Koruna se mezitím mírně odpoutala od hranice kurzového závazku ČNB.

Dnes může pozornost přitáhnout bleskový odhad polské inflace za červenec. Číslo sice podle nás může být spíše nižší, než čeká trh (ten očekává -0,8 % Y/Y, nám vychází spíše - 0,9 % Y/Y), nicméně vzhledem ke komentářům centrálních bankéřů neočekáváme významnější tržní reakci.

Dluhopisy

Ostře sledované zasedání Bank of Japan, které mělo přinést další akci hlavních centrálních bank v podobě nákupů vládních dluhopisů, trhy zklamalo. BoJ nakonec nebude nakupovat více dluhopisů, ale ETF fondů. Zatímco rozhodnutí mělo negativní vliv na ceny amerických dluhopisů, tak Evropy se prozatím nedotklo.

Trhy nyní s napětím čekat na výsledky HDP eurozóny a USA za druhý kvartál, přičemž v eurozóně bude navíc zveřejněna inflace za červenec. Zatímco čísla z USA dluhopisům nijak přát nebudou (silný výsledek HDP), nervozita před zveřejněním zátěžových testů bank by měla držet evropské dluhopisy v kurzu, stejně tak jako o něco slabší výsledek HDP. Na druhou stranu červencová inflace v eurozóně může trhy překvapit o něco vyšším číslem.

Komodity

Cena ropy Brent včera navázala na středu a dále klesala. Žádné zásadní novinky se sice neobjevují, převládají však obavy z růstu zásob produktů (a klesajících marží rafinerií, které jej doprovázely), které trh několik týdnů nebral v potaz. Ropa Brent tento týden odepsala již takřka 7 %. Dnes bude zajímavé sledovat chování zářijového kontraktu na Brent (ICE), neboť expiruje.

Autor: Jan Čermák & Jan Bureš, ČSOB Investiční výzkum

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trhy vstupují do nového týdne opatrně, většina indexů mírně ztrácí
    Začátek týdne zatím na finančních trzích probíhá ve velmi poklidné atmosféře. Nic na tom nezměnily ani nově příchozí data z Evropy a evropské indexy tak zatím jen v klidu udržují své páteční zavírací ceny. Německý DAX roste o pouhou desetinu procenta a dál si hraje se silnou resistencí na úrovni historického maxima. Ostatní evropské indexy mírně ztrácí, ale ztráty jsou zanedbatelné a v rámci standardního intradenního šumu.
  • Trhy v únoru mírně ochladly
    Po signifikantním lednovém růstu zaznamenává v únoru Broker Consulting Index podílových fondů mírný pokles hodnot, a to u většiny monitorovaných typů podílových fondů. Za poklesem stálo především zhoršení výhledu snížení inflace, u které se očekávalo rychlejší zkrocení. Na trzích přesto převládl optimismus, a to hlavně díky makrodatům přicházejícím z USA. Nejvíce poklesly komoditní fondy (o minus 3,8 procenta), v červených číslech se ocitly také dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu. Navzdory negativní predikci navázaly jako jediné na dlouhodobý rostoucí trend nemovitostní fondy, ty si za únor připsaly dalších 0, 35 procenta.
  • TRHY V USA - INDEX S&P PORAZIL SVÉ HISTORICKÉ MAXIMUM
    Americké trhy včera ukončovaly obchodování s mírným nárůstem a ve stejném čase, ale v posledních minutách...
  • Trhy v USA neudržely zisky
    Zámořské trhy začínaly včerejší obchodní den navazujíc na úterní pozitivní náladu. Tu se jim ale bohužel nepodařilo udržet. Ze sektorového pohledu se nejvíce dařilo energetice, která posílila o 0,5 %. Vzhůru energetickým akciím pomohly ceny ropy (WTI +3 %, Brent +2,4 %). Naopak výrazněji propadly základní materiály a informační technologie (oba shodně -1,4 %). Ve výsledkové sezoně sezóně včera pokračoval moloch zábavního průmyslu Walt Disney, který ztratil 4,5 %. Dařilo se platformě Shopify, jejíž akcie včera narostly o 17,8 %. Naopak s AI horečkou často spojovaná společnost Super Micro Computer nedosáhla na kvartální očekávání a její akcie propadly o 20,1 %. Ekonomická nejistota zasáhla platformu pro krátkodobé pronájmy nemovitostí Airbnb, ta si pohoršila o 13,4 %.
  • Trhy v USA si připisují další růstový den
    Americké akcie si včera připsaly další zisky a prodlužují tak šňůru růstových dnů na čtyři. Jde o největší růst akcií od listopadu 2020. Za včerejší dobrou náladou stály zejména výsledky technologických firem mnohdy s dvojciferným procentním nárůstem. US trhy závěr: Dow Jones +0,6 %; S&P +0,9 %; Nasdaq 0,5 %.
  • Trhy v USA zakončily obchodování červeném
    Zámořské trhy byly při včerejším obchodování naladěny na negativní notu. Elektroautomobilka Tesla propadla o 5,7 %. Softwarová společnost Cisco Systems narostla o 5,2 % zvýšila roční odhad zisku a dostala se tak na nejvyšší hodnotu za posledních 9 měsíců. Taktéž technologická společnost Roku představila vyšší výhled hospodaření a narostla dokonce o 11,2 %. Naopak internetová platforma Shopify propadla o 15,8 %. Přestože navyšuje ceny a představuje nové produkty, její výnosy zpomalují růst, a to se investorům u společnosti, která stále ještě operuje ve ztrátě, samozřejmě nelíbí.
  • Trhy vyčkávají na klíčový report z amerického trhu práce
    Euro mělo během včerejšího dne nejprve tendenci vůči americkému dolaru ztrácet, když oslabilo až na 1,1070 EUR/USD. Později však své...
  • Trhy vyčkávají na nový impuls, v centru dění zůstává Čína
    Evropské akciové trhy vstoupily do úterní seance solidním růstem a poprvé po pěti dnech by mohly zakončit obchodování ...
  • Trhy vyčkávaly na dnešní data o inflaci
    Zámořské trhy začaly včerejší den obchodování poměrně nervózně, když technologický Nasdaq odepisoval i více než procento hodnoty. V průběhu obchodní seance se sice situace začala uklidňovat, do zelených čísel jsme se ale nepodívali a navíc poslední hodina přinesla opět pokles na -1,2 %. V sektorovém pohledu skončili nejhůře právě informační technologie (-1,5 %) a telekomunikace (-1,2 %). Nejvíce se naopak dařilo energetice (+1,2 %) a utilitám (+0,1 %). I přesto nejširší index S&P 500 vykázal 0,7% ztrátu.
  • Trhy vyhlížejí dohodu USA s Mexikem. Pozitivní nálady se chytila i koruna
    Optimismus, se kterým hlavní trhy vstupovaly do nového týdne, byl v Asii značný, ale v Evropě opatrný. Pozitivně působila podpora čínské centrální banky pro kurz jüanu a německý index Ifo. Příznivý vývoj ale později začíná upevňovat zejména vyhlídka obchodní dohody mezi USA a Mexikem. Údajně už dnes přijde oznámení o postupu ve vyjednávání o NAFTA, což naznačil na svém twitteru také prezident Trump.
  • Trhy vyjadřují pochybnosti o Bidenově plánu a otevírají se v poklesu
    Evropské akciové indexy otevřely obchodní den červeně, když zaznamenaly ztráty mezi 0,5% a 1%, přičemž obdobná čísla se očekávají i v případě futures na Wall Street. Zdá se, že stimulační plán, který včera oznámil nově zvolený prezident Joe Biden, vyvolal na trzích určité pochybnosti, a to navzdory skutečnosti, že splňuje očekávání dalších 1,9 bilionu dolarů pomoci.
  • Trhy vymazávají dřívější zisky💥
    Po včerejších silných ziscích na akciovém trhu dnes vidíme zhoršení sentimentu. Již po začátku americké seance zaznamenala Wall Street prodejní tlak a pohyb dolů se zrychlil poté, co data UoM ukázala zvýšení inflačních očekávání. Aktuálně Nasdaq (US100) ztrácí více než 1 % a cena se opět vrátila pod průměr EMA100. Pokud se aktuální sentiment nezmění, není vyloučen pohyb k úrovni 10775 bodů, kde je podpora od 61,8% Fibonacciho retracementu poslední vzestupné vlny.
  • Trhy výsledek amerických voleb vítají. Jaké jsou hlavní důsledky?
    Zatímco Asie byla dost rozpačitá, evropské akcie po otevření výsledek amerických voleb vítají. Demokratická Sněmovna a republikánský Senát jsou očekávaným výsledkem, třebaže navýšení síly republikánů v Senátu možná trochu překvapilo. Americké dluhopisy si polepšily a ráno se daří také evropským, hlavně z rizikovějších zemí.
  • Trhy vyzerajú byť pokojné. Aké sú riziká do najbližších mesiacov?
    Index „strachu“ VIX je blízko dlhodobých miním, americké akcie sú na historických maximách, hlavné menové páry sú málo volatilné a rizikovým, vyššie úročeným aktívam (predovšetkým z emerging markets) sa mimoriadne darí. To všetko naznačuje, že trhy v súčasnosti veľa rizík nevnímajú.
  • Trhy v zámoří otevírají smíšeně
    Index Dow Jones +0,63 % na 39396,91 b., S&P 500 +0,19 % na 5474,95 b., Nasdaq Composite -0,15 % na 17662,28 b.
  • Trhy v zámoří padaly
    Americké trhy se včera hned po otevření podívaly více než procento do záporných hodnot, kde setrvaly až do konce obchodování. Technologickému gigantu Nvidia se kvartál se sice povedl, investoři ale poslali Nvidii o 7,5 % níže. Dařilo se sektoru spotřebního zboží, který táhly vzhůru akcie Walmart, které rostly díky rekordním prodejům z období vánočních svátků o 4 %. Akcie vyhledávacího portálu hotelů Tripadvisor se včera propadly o 2,5 %. Ještě hůře se dařilo těžaři lithia, společnosti Albemarle, která odepsala 19,9 %. Hračkářská společnost Hasbro začala obchodní den až o 4 % v plusu. Úvodní optimismus ale v průběhu dne ochladl až na závěrečných +2,1 %.
  • Trhy vzhlížejí k podpoře Fedu, padajícím akciím to však nestačí. Sentiment pokazily výsledky
    Obavy na finančních trzích převládly nad optimismem a západní akciové indexy se tak sesouvají ze svých maxim. Přispěly k tomu výsledky SAPu nebo Netflixu, které zaostaly za očekáváními. Jednotlivé tituly jsou pouze střípky v akciové mozaice, ale na sentiment působí. I kvůli nim máme co do činění se strachem, jak na firemní výsledky dolehnou cla a očekávané zpomalení ekonomiky.
  • Trhy zabrzdily před ECB. Přislíbí rozšíření QE?
    Včerejší pěkný odraz vzhůru na akcích se dnes v Evropě zadrhl a zdejší hlavní indexy většinou vykazují jen malé změny. Převládá však pokles, zatímco dluhopisy se naopak více nakupují. Také eurodolar přerušil svůj růst a lehce klesá na současných 1,1820. Ropa či zlato mírně ztrácejí.
  • Trhy začaly týden optimisticky. Evropské akcie přidávají procento, bezpečné přístavy ztrácí
    Začátek týdne zatím na finančních trzích probíhá v jednoznačném risk-on režimu. K tomu pomáhá jak skutečnost, že jsme se přes víkend nedočkali dalšího obávaného testu severokorejské rakety, tak skutečnost, že hurikán Irma dorazil na pobřeží Floridy pouze jako hurikán čtvrté kategorie, takže materiální škody nakonec pravděpodobně nebudou tak velké, jak se trhy ještě před víkendem obávaly. Indexy dnes tedy od rána rostou a jen v Evropě přidávají na lehce podprůměrných objemech více než procento.
  • Trhy začaly týden v klidném duchu, bezpečné přístavy znovu ztrácí
    Na trzích to zatím vypadá na docela klidný začátek nového týdne a asi málokdo je překvapen. Makro kalendář je dnes na data chudý a rizikové přirážky jsou po minulém týdnu znovu na minimu, takže důvody k větším pohybům zatím chybí. Evropské indexy dál ukrajují ze svých dřívějších ztrát a září pro ně zatím vypadá velmi dobře. Srpnová nervozita je tedy minulostí. Po úspěšném minulém týdnu zahajují indexy tento týden mírným růstem, i když na velmi nízkých objemech, které jsou zhruba čtvrtinu až třetinu pod dlouhodobým průměrem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
InstaForex rijen 2024