Čtvrtek 23. ledna 2025 06:58
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
RebelsFunding

Japonsko zaznamenalo v uplynulom týždni vysoký príliv kapitálu. Jedná sa o hedžing?

14.04.2016 15:10  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

O poslednej vlne posilnenia jenu (od konca marca) sa hovorí predovšetkým v špekulatívnej rovine. T.j., že jen nakupujú špekulanti, ktorí z nejakého dôvodu očakávajú posilnenie japonského jenu, resp. aj japonské subjekty, ktoré si predajom cudzej meny nákupom jenu hedžujú menové riziko riziko svojich  investícií v zahraničí.

Zaujímavé veci sa však dejú aj na poli tokov kapitálu. Dnes ráno bol zverejnený pravidelný týždňový report tokov kapitálu a priniesol zaujímavé výsledky. Čo sa týka čistých tokov japonských investícií do zahraničia, tak tie boli už druhý mesiac výrazne negatívne. V týždni od 3. do 9. Apríla dosiahli -1,3 bil. JPY a v predošlom týždni dokonca -1,5 bil. Toto negatívne saldo pochádza predovšetkým z predaja stredno-a dlhodobých zahraničných dlhopisov japonskými subjektmi:

2016-04-13_JPY assets

Dokonca v poslednom týždni pritieklo do japonských akcií a dlhopisov zo zahraničia viac peňazí, ako z nich odtieklo. Saldo bolo 21,5 bil. jenov. Postarali sa o to predovšetkým prítoky do dlhopisov, krátkodobých a aj dlhodobých:

2016-04-13_JPY lia

Tieto pohyby kapitálu sú v súlade s prudkým posilnením JPY v uplynulom týždni. Rozmýšľam však, že čo jednotlivé subjekty k tomu mohlo motivovať. Pri záporných sadzbách, slabých dátach a jene  na niekoľkomesačných maximách (čo sú všetko dôvody pre BoJ k ďalšiemu uvoľňovaniu) sa dôvody pre nákupy japonských aktív, a hlavne dlhopisov nehľadajú ľahko.

Pri domácich investoroch ponúka aspoň čiastočné vysvetlenie téza o hedžingu. Japonskí investori, ktorí v predošlých týždňoch v nemalej miere navýšili svoje investície v zahraničí, mohli časť z týchto investícií zlikvidovať a zahedžovať si riziko nakúpením jenových aktív (zrejme dlhopisov) za utržené cudzie meny. Avšak tu vystávajú dve otázky: a) prečo práve teraz, prečo si FX riziko nehedžovali hneď pri nákupe zahraničných aktív; b) prečo vôbec hedžovať menové riziko, keď kvôli tomu, čo sa deje doma presúvam úspory do zahraničia. Pri oslabení jenu by som totiž na kurzovom rozdiele zarobil. Teoreticky sa na tieto otázky dá odpovedať, tak že a) lebo medzitým jen posilnil, nečakal som, že sa to môže stať. b) lebo nemám rád menové riziko. Tieto argumenty mi však úplne presvedčivé neprídu.

Čo sa týka nákupov japonských dlhopisov zahraničnými subjektmi, tak to si viem vysvetliť jedine tým, že niekto očakáva, že BoJ príde s ďalším uvoľňovaním, ktoré posunie výnosy ďalej nadol a týmpádom ich ceny nahor. To je perfektne logický dôvod, avšak ďalšie uvoľňovanie by pravdepodobne malo negatívny dopad na jen, takže investor by možno ešte viac prerobil na kurzovom rozdiele, ako by zarobil na nákupe dlhopisu. Aby sa tomu vyhol, tak by si musel pozíciu zahedžovať, v takom prípade by však nemali mať hedžované nákupy japonských bondov zo zahraničia vplyv na kurz jenu.

Ťažko z tohto vyvodiť nejaký záver. Keď sa skutočne jedná o hedžing, tak japonským investorom časom dôjdu zahraničné aktíva, ktoré by si hedžovali, čo by znamenalo, že posilnenie jenu je dočasné. Ale ako som nedávno písal v poste Aká je reakčná funkcia Bank of Japan?, pri jene je ťažké nájsť dlhodobú koreláciu s čímkoľvek a preto sa jeho vývoj predikuje podstatne ťažšie, ako pri iných menách.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Japonsko sesadilo Čínu z pozice druhého největšího akciového trhu
    Japonsko sesadilo Čínu z pozice druhého největšího akciového trhu světa, o kterou ho Čína připravila v roce 2014. Hodnota čínských akcií podle propočtů agentury Bloomberg činí 6,09 bilionu USD (134,8 bilionu Kč), hodnota japonských pak 6,17 bilionu USD. Jedničkou zůstávají Spojené státy, kde tržní hodnota akcií dosahuje více než 31 bilionů USD.
  • Japonsko spadlo do deflace poprvé od roku 2013, stimul ale možná přijde později
    Dlouho očekávaná a ne příliš překvapivá zpráva dnes dorazila z Japonska, kde národní Index spotřebitelských cen CPI sp...
  • Japonsko spustí další uvolňování monetární politiky
    Japonská centrální banka (BoJ) dnes na tiskové konferenci oznámila, že zvýší svůj inflační cíl na 2 procen...
  • Japonsko stále dováží ropu z Ruska
    Japonsko minulý měsíc vykázalo rekordní obchodní schodek 19,7 miliardy dolarů, protože vyšší ceny energií a prudký pokles jenu vytlačily hodnotu dovozu na historicky nejvyšší úroveň. Již třináctý měsíc v řadě Japonsko v srpnu více dovezlo, než vyvezlo. Dovoz energie z Blízkého východu tvořil zhruba polovinu deficitu země. Analytici tvrdí, že slabší jen způsobuje zvýšení dovozních cen v důsledku prudce rostoucích cen energií.
  • Japonsko ve znamení vycházejícího slunce?
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou ve středu výše v důsledku nak...
  • Japonsko v recesi, Čínská obchodní bilance opět klesla; analýza USD/JPY, AUD/USD
    Až příliš krutě vypadá dnešní výsledek výkonnosti japonského hospodářství za čtvrtý kvartál. Ekonomika Země vycházejícího slunce totiž meziročně...
  • Japonsko v recesi, USD/JPY na důležitém místě
    Japonská ekonomika se ocitla v kontrakci, již třetí kvartál po sobě. Zemi vycházejícího slunce se tak nedaří dost...
  • Japonsko: Vyšle stahování zisků ze světa po neštěstí ekonomiku směrem k růstu a jen proti dolaru?
    Značně nevhodně v situaci, kdy Japonsko prochází nejhorší přírodní, lidskou a ekonomickou kata...
  • Japonsko vyzývá ke společnému úsilí o regulaci krypto sféry
    Zatímco ethereum šplhá k 1 700 USD a bitcoin se pokouší dosáhnout 23 000 USD, Japonsko naléhá na globální regulátory, aby ke kryptoměnám přistupovali se stejnou přísností jako banky. Tato výzva přichází v důsledku kolapsu burzy digitálních aktiv Sama Bankmana-Frieda FTX. Podle Mamoru Yanase, zástupce generálního ředitele Úřadu pro strategii a řízení Agentury pro finanční služby, se "trh s kryptoměnami stal obrovským. Pokud chcete provádět účinnou regulaci na trhu digitálních aktiv, musíte použít stejné postupy jako na trhu tradičních finančních nástrojů."
  • Japonsko zakazuje vývoz zlata do Ruska, zpřísňuje režim sankcí
    Japonsko zakáže vývoz drahých kovů do Ruska, uvedlo ministerstvo financí, v rámci zpřísnění sakncí vůči Moskvě. Nová omezení, která vstoupí v platnost 5. dubna, zakazují vývoz zlata a dalšího luxusního zboží, jako jsou šperky, luxusní auta, likéry a kosmetika.
  • Japonsko zaznamenává prudký nárůst inflace
    Japonský jen reagoval růstem na zprávu, že inflace v Japonsku v dubnu letošního roku opět po poklesu na začátku roku zrychlila, což pravděpodobně posílilo názor, že centrální banka možná bude muset revidovat svou prognózu a přiblížit ji ještě více normalizaci politiky.
  • Japonsko zmrazilo stimulační opatření, měna se propadá
    Včerejší zmrazení stimulačního balíčku ze strany Japonské centrální banky poslalo měnový pár USD/JPY do hlubokého propadu. Při současné fundamentální situaci a technické podpoře se propad kurzu až k supportu okolo 101,60 USD/JPY nezdá tak vzdálený. Vzhledem k překvapení analytiků nad včerejším krokem centrální banky je trh dost volatilní a je nutné si dobře promyslet rizika, která jsou spjata s obchody na forex.
  • Japonsko: 18 rokov deflácie
    Lepšia obchodná bilancia z Číny, pozitívne komentáre ratingovej agentúry Standard and Poors o tom, že dlhová kríza...
  • Japonský akciový index JP225 je v prudkém růstu
    Japonský akciový index JP225 opět roste a usiluje o obnovení pět měsíců trvajícího pozitivního trendu nad březnovým rekordem 40 564 poté, co našel podporu v blízkosti oblasti 38 310 bodů. Technické signály hovoří ve prospěch vzestupného pohybu ceny, neboť ukazatel RSI se sklání k severu a je stále v určité vzdálenosti od své 70. hranice překoupenosti. Stochastický oscilátor pokračuje ve vzestupném trendu a MACD se snaží vystoupat nad svou červenou signální linii, což obojí rovněž podporuje býčí scénář. Pokud trh vstoupí do neprobádaného území, mohli by se býci dočasně zastavit uvnitř pásma 41 400-42 000, které je vymezeno dvěma vzestupnými trendovými čarami. Při běhu vzhůru by se index mohl zařadit na úroveň 44 211 bodů.
  • Japonský akciový index 225 nadále drží prudký tlak od býků
    Japonský akciový index 225 se ve čtvrtek již druhý den po sobě obchodoval s mírnou pozitivní dynamikou a dosáhl třítýdenního maxima 38 421 bodů. Index zvrátil více než polovinu svého volného pádu z července a srpna a mohl by zde být další býčí potenciál, neboť technické riziko zůstává vychýleno směrem vzhůru. Navzdory poklesu stochastického oscilátoru RSI postupně roste vzhůru nad neutrální hodnotu 50 a je stále daleko od své překoupené úrovně 70 bodů.
  • Japonský export do Číny v srpnu nejslabší od roku 2016
    Japonská ekonomika je silně závislá na exportu, takže jsou výsledky zahraničního obchodu často velmi důležité. Dnešní čísla ale rozhodně nemůžeme označit za pozitivní. Japonský export se totiž meziročně propadl o 8,2 %, zatímco import klesal meziročně dokonce o 12 %. Na vině je hlavně zhoršení zahraničního obchodu s Čínou, kde se exporty propadly o 12,1 %, což je druhý nejhorší výsledek za poslední tři roky. Jen v srpnu se přitom exporty propadly meziměsíčně o 2,3 %. Přestože trh slabé výsledky očekával (konsenzus byl -10 %), jedná se o další potvrzení slabé kondice tamní ekonomiky, která navíc může být ještě zhoršena plánovaným zvýšením DPH, kterého bychom se měli dočkat už 1. října. Další vývoj japonské ekonomiky tak může být do značné míry závislý na tom, jak dobře se tamní politici vypořádají s negativním dopadem zvýšení daní. Vzhledem k nepříliš optimistickému výhledu pro světovou ekonomiku přitom nemůžeme vyloučit ani možnost japonské recese.
  • Japonský export klesá devátým měsícem v řadě. Bank of Japan má o důvod víc v pátek uvolnit měnovou politiku
    Z Japonska ráno přišla čerstvá čísla o zahraničním obchodě, která jsou dalším pádným důvodem k tomu, aby tento týden na svém pátečním zasedání Bank of Japan přispěchala s uvolněním měnové politiky. Japonský export se totiž znovu propadl a na meziroční bázi klesá o 7,4 %. Jedná se o devátý měsíce v řadě, kdy je meziroční výsledek exportu v červených číslech. Export do Číny, která je japonským největších obchodním partnerem, klesá o 10 % a export do Spojených států se propadá o 6,5 %.
  • Japonský Flash Crash zasáhl Měnové Trhy
    Měnový pár USD/JPY se rapidně propadl na svou nejnižší hladinu za poslední dva roky od jeho posledního největšího propadu v roce 2009. Trhy zasáhla masová panika, která způsobila tzv. flash crash na japonském jenu podobný flash crash na britské libře po volbě o Brexitu.
  • JAPONSKÝ INDEX NIKKEI JE ZNOVU OUTSIDER
    Po několika dnech mírného růstu začal pokles na asijských akciových trzích. Podpora prodávajícím je dodávána ze strany...
  • Japonský jen a BoJ: Co byste měli vědět
    V posledních několika týdnech investoři a obchodníci zaměřili svou pozornost na japonský jen i na japonskou ekonomiku. Bank of Japan v prosinci překvapila analytiky trhu, když nečekaně změnila část své měnové politiky. V tomto blogu vysvětlíme, proč se japonský jen dostal na titulní stránky finančních zpravodajských serverů a jak rozhodnutí Bank of Japan ovlivnilo hodnotu měny této země.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex