Sobota 23. listopadu 2024 11:16
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Partner
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex rijen 2024

Akciové indexy pod tíhou čínských experimentů; analýza Dow Jones, AUD/USD, NZD/USD

12.08.2015 12:20  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Evropské burzy dnes pokračují ve včerejším výprodeji. Propadly se na měsíční minimum, když devalvace čínské měny nadále tíží globální akciové trhy. Index „blue chips" eurozóny Euro STOXX 50 ráno odepisoval 2,5 procenta ze své hodnoty. Včera ztratil 1,96 procenta. Čínský jüan dnes oslabil vůči americkému dolaru ještě více než včera a dosáhl čtyřletého minima. Devalvace domácí měny centrální bankou (PBOC) vyvolala ve světě obavy z globální měnové války a vede také k obvinění, že Peking neférově zvýhodňuje vlastní exportéry.

Propad jüanu se negativně projevuje hlavně na cenovém vývoji akcií automobilek a výrobců luxusního zboží. Jde o segmenty, v nichž Čína patří mezi největší exportní trhy těchto odvětví. Vývoj v Číně rovněž zatížil energetické a důlní tituly, protože Čína je největším světovým spotřebitelem komodit. Investoři se bojí o zisky společností vystavených obchodování s Čínou. Negativní sentiment na evropském, hlavně německém, trhu ještě včera zvýšil německý institut ZEW, jehož index ekonomického sentimentu v srpnu klesl na 25,0 bodu z 29,7 bodu v červenci, zatímco trh čekal 32,0 bodu.

Výprodeji se včera nevyhnuly ani Spojené státy, kde hlavní akciové indexy uzavřely 1 až 1,5 procenta v mínusu. Futures zatím indikují, že i dnešní obchodní seanci otevřou americké indexy v červených číslech. Hlavními makroekonomickými událostmi pro dnešní odpolední seanci bude projev člena FOMC Dudleyho a počet nově otevřených pracovních míst JOLTS. Ačkoliv je tento indikátor hodně opožděný, protože nabízí údaje za červen, je sledován Janet Yellen, šéfkou Fedu, a proto mu trh věnuje zvýšenou pozornost. Z globálního napětí těží cena zlata, která koriguje svoje předchozí ztráty. Naopak pod tlakem je australský dolar, který testuje předchozí minima (viz. graf níže). Asijskému sentimentu dnes ráno nepomohla ani horší čísla čínské průmyslové výroby a pokles kapitálových investic. Průmyslová produkce v červenci meziročně posílila jenom o 6 procent, což je nejpomalejší růst od roku 2009.

Naopak aténská burza, která kvůli dluhovým problémům Řecka letos zaostává za evropskými trhy, včera stoupla o 2,1 procenta na základě zpráv, že Řecko a jeho mezinárodní věřitelé dosáhli dohody o parametrech nové dluhové pomoci ve výši 86 mld. eur a nyní zbývá jen souhlas řeckých politiků. Ti by měli o návrhu hlasovat v parlamentu zítra.

Zásoby velkoobchodníků ve Spojených státech v červnu rostly více, než se čekalo, když se zvýšily o 0,9 procenta s tím, jak rostoucí ceny ropy zvedly hodnotu zásob pohonných hmot. Rovněž vzrostly zásoby zemědělských produktů. Vyšší zásoby naznačily, že americká ekonomika posílila ve druhém čtvrtletí více, než se předpokládalo. Růst červnových zásob byl vyšší než 0,7 procenta, který předpokládala americká vláda v červenci, kdy zveřejňovala odhad HDP za druhé čtvrtletí. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že se zásoby v červnu zvýší o 0,4 procenta.

AUD/USD po událostech v Číně testuje předchozí minima a kanál, který v minulosti opustil na úrovni 0,7250. Pokud se podaří AUD/USD udržet nad hodnotou 0,7250, kterou testuje již potřetí, lze spekulovat na vytvoření formace trojitého dna.

Podobnou situaci jako na australském dolaru lze vidět i na měnovém páru NZD/USD. NZD/USD rovněž testuje potřetí v řadě hodnotu supportu 0,6500. Nicméně oscilátor MACD vytváří stále vyšší dno, což by mohlo předznamenávat růst měnového páru NZD/USD. Avšak v případě, že  novozélanďan klesne pod hodnotu supportu 0,6500, bude ho čekat další série ztrát.

Americký akciový index Dow Jones se každým dnes vzdaluje 200dennímu průměru, který byl pro něj v minulosti  silnou hodnotou podpory. Index postupně klesá v klesajícím kanálu. Silný support lze vidět na úrovni 17 100 bodů. Proražení této hodnoty může indexu otevřít prostor až k úrovni 16 300 bodů.

200denní průměr byl pro Dow Jones silnou podporou od konce roku 2011.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Akciové indexy letos výrazně ztratily
      Tento rok akciové trhy výrazněji ztratily. Index PX v letošním roce spadl o 15,73 %, zatímco v loňském roce vzrostl o +38,84 %. První větší propad přišel se začátkem války na Ukrajině, která vedla k růstu cen energií. Dále pak trhy ovlivnily také vysoká inflace a problémy v odběratelsko-dodavatelských vztazích. Podobně tomu bylo ale i na ostatních evropských burzách měřených indexem STOXX Europe 600, který odepsal 12,56 % (loni +22,25 %), ale i za mořem, kde index S&P500 oslabil o 19,75 % (loni +26,89 %).
    • Akciové indexy mezitím smazaly ztráty a Bowmanová z Fedu se přidala k jestřábím bankéřům 📃
      Bowmanová ve svých dnešních komentářích po zprávě o trhu práce naznačila, že měnová politika Fedu musí zůstat restriktivní, aby znovu získala kontrolu nad inflací. Bankéřka poznamenala, že pokrok v boji proti inflaci se zpomaluje, nebo dokonce zastavuje. Pokud se ukáže, že inflace je "lepivější", než naznačovaly původní prognózy, a dokonce se vrátí k vzestupnému trendu, není vyloučeno další zvýšení úrokových sazeb.
    • Akciové indexy mírně zkorigovaly ztráty z celého měsíce
      Americké trhy vstoupily do poslední říjnové seance růstem o 1,2 %. Nejvíce se daří technologickému sektoru (+2,1 %), který podpořily i včera večer zveřejněné výsledky hospodaření společnosti Facebook. Její akcie zareagovaly růstem o 3,5 %. Lepší než očekávané údaje prezentovala i automobilka General Motors (+7,5 %). Pozitivní náladu podpořily i zveřejněné statistiky o počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru.
    • Akciové indexy na hraně zisku a ztráty
      Akciové trhy dnes přešlapují na místě a dále prozatím nerozšířily své zisky. Důvodem jsou zklamání z výsledků hospodaření některých firem. Například americká banka Morgan Stanley reportovala velmi špatný výsledek z obchodování na dluhopisových trzích, na což akcie reagují propadem o 5,5 %. Akcie Apple padají, když jeho hlavní dodavatel čipů, Taiwan Semiconductor Manufacturing, poskytl nižší výhled na tržby, než ukazoval konsensus trhu. Na evropském trhu pak francouzská banka Société Générale varovala před negativním dopadem výkyvů na globálních finančních trzích do výsledků hospodaření a zároveň informovala o tom, že budou zaúčtovány jednorázové náklady spojené s prodejem některých aktiv. Akcie banky v závěru obchodování odepisují přes šest procent.
    • Akciové indexy na vzestupu: jak inflační trendy a zprávy o kryptoměnách ovlivňují dynamiku trhu
      Americké akciové trhy vykázaly silný růst, který se odráží na růstu hlavních indexů. Dow Jones Industrial Average vzrostl o 0,45 % na 37 695,73 bodů, index S&P 500 o 0,57 % na 4 783,45 bodů a index Nasdaq Composite o 0,75 % na 14 969,65 bodů.
    • Akciové indexy odmazaly úterní růst
      Hlavní zámořské indexy včera díky silnému závěru uzavřely bez větších změn. Přestože se tedy většinu obchodní seance pohybovaly ve ztrátě, tak právě silný závěr dokázal indexy vytáhnout. Před nejočekávanějšími výsledky tohoto podzimu v podobě kvartálního reportu Nvidie tak investoři pouze vyčkávali v pozicích. Průběh obchodování samotné Nvidie pak naznačoval, že investoři dost možná preventivně brali zisk a pozice prodávali. Nvidia tedy před výsledky ukončila den se ztrátou 0,7 %. Nejzajímavější korporátní zprávy včera přinesl řetězec Target (TGT), který odepsal přes 20 %. Jedná se tak o největší denní propad akcií od roku 2022. Hlavní akciové indexy uzavřely včerejší den následovně: S&P 500 +0,00 %, Nasdaq 100 -0,08 % a Dow Jones +0,32 %.
    • Akciové indexy oslabovaly v návaznosti na výsledky bank
      Hlavní americké indexy v pátek oslabovaly, přičemž rozbuškou byly dopolední výsledky velkých amerických bank. Ty oslabovaly zejména kvůli slabším výhledům, a to u investorů vzbudilo otázky, zda i další firmy nebudou reportovat horší čísla. Tvrdou ránu dostaly i společnosti Intel a AMD. Ty oslabovaly o 4,7 % a 4 %. Propadly se i akcie Roku o zhruba 3 %. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 -1,46 %, Nasdaq 100 -1,66 % a Dow Jones -1,24 %.
    • 📉 Akciové indexy padají 🫣 Investoři se bojí | Tržní výhled
      Každý týden realizujeme přehled aktuálního směřování trhu u vybraných instrumentů.
    • Akciové indexy po dalším nárůstu inflace klesají
      Dow Jones Industrial Average, NASDAQ Composite a S&P 500, hlavní indexy amerického akciového trhu, ve čtvrtek klesly. Devizový trh byl včera mimořádně volatilní. Účastníci trhu silně reagovali na zprávu o inflaci v USA za leden, podle které ukazatel zrychlil již na 7,5 % meziročně. Pohyby mnoha měnových párů připomínaly spíše paniku než logickou a přiměřenou reakci trhu. Americký dolar již neroste na základě růstu inflace tak, jak tomu bylo dříve.
    • Akciové indexy po delší době znovu výrazněji v červených číslech, na FX dominuje JPY
      Po dvou klidných seancích se na finančních trzích začínají opět dít zajímavé věci. Středeční seance je zatím plně v režii risk-off efektu, když se pod tíhou rostoucí nervozity dostávají akcie do červených čísel, zatímco bezpečným přístavům se začíná dařit. Evropské indexy dnes ve většině případů ztrácejí okolo procenta a půl a pod tlakem jsou také futures na indexy v USA, které odevzdávají necelé procento.
    • Akciové indexy pokračují v korekci dřívejích zisků, euro krátce až nad 1,16 EURUSD
      Po včerejší klidné seanci se dnes evropské akciové indexy vracejí do červených čísel a navazují tak na svou slabší výk...
    • Akciové indexy: Po prvních reportech výsledkové sezóny zamířily indexy nahoru
      V úterý neoficiálně začala další výsledková sezóna ve Spojených státech. Jednotlivé akciové společnosti reportují své kvartální hospodaření. Toto období zpravidla bývá impulsem pro nové investory a obchodníky. Zvyšuje se objem obchodů a v případě všeobecně pozitivních výsledků akcie rostou. Z dosavadních reportovaných dat můžeme usuzovat, že si společnosti vedly lépe, než analytici předpovídali. Zatím drtivá většina výsledků skončila nad očekáváním. To se pochopitelně podepisuje na celkovém sentimentu trhu. Po předchozích propadech, kdy S&P 500 klesl od začátku měsíce o více než 3,7% se včera dostavila korekce těchto poklesů. Americký index S&P 500 si včera připsal 0,4%. Dnes bude vyhlašovat výsledky internetová společnost Google a zítra ve 14:00 našeho času finanční společnost Wells Fargo, která je čtvrtou největší americkou bankou podle výše aktiv. Naznačí tak vývoj výsledků ve finančním sektoru.
    • Akciové indexy posilovaly, pomohla vyšší poptávka a lepší data z trhu práce
      Tento týden bylo obchodování na světových akciových trzích veskrze pozitivní. Za dobrou náladou můžeme vidět hlavně lepší makrodata. Zejména z?trhu práce, a to jak v?USA, tak na starém kontinentě. Zveřejněná čísla překonala odhady a byla podstatně lepší než očekávání trhu. Tržní konsensus pokořily i indexy PMI (Evropa) a ISM (USA). Byly nad očekáváním a vrátily se dokonce na předkrizové hodnoty. A v?neposlední řadě pak pomohl progres ve vývoji vakcíny na covid-19. Na druhou stranu nákupní apetit investorů chladily velké nárůsty nových případů v?některých státech USA. To ale nemohlo převážit výše zmíněné pozitivní skutečnosti a akciové trhy tak předvedly růstový týden a slušně posilovaly.
    • Akciové indexy: Pozitivní nálada uzavřela německý DAX v zelených číslech
      Na začátku nového týden německý akciový index DAX posílil vůči páteční uzavírací...
    • Akciové indexy sa pred zverejnením NFP dát udržujú v blízkosti denných maxím
      Európske akciové trhy a americké akciové sa udržujú v blízkosti denných maxím, zatiaľ čo USD klesá. Trhy sa zameriavajú na dáta z trhu práce v USA, ktoré majú byť zverejnené o 14:30. Zverejnenie dát ADP naznačilo nárast zamestnanosti o 2,3 milióna pracovných miest, pričom investori čakajú, či tieto údaje budú dnes potvrdené. Počas zverejnenia dát sa dá očakávať nárast volatility na trhoch.
    • Akciové indexy se dostávají z konsolidace
      Další týden na trzích se vezl ve znamení lepších dat ze světové ekonomiky, které potvrzují silnou dynamiku ekonomického růstu. Za normálních okolností by se akciové trhy dostaly do problémů, ale podařilo se jim přehlédnout riziko rychlejšího růstu sazeb a uzavřít týden v zisku. Obecně se tedy fundament nijak zásadně nezměnil a akcie stále zůstávají relativně k dluhopisům drahé a stejně tak samotné ocenění akcií je vysoko. Čekáme tedy, zda se akcie přecení na nižší úrovně, nebo dojde k rychlejšímu poklesu inflace, což by vyřešilo obavy investorů.
    • Akciové indexy se pohybují na vlně růstu
      Minulý týden se nesl v poměrně pozvolném tempu, což nám naznačuje i klesající volatilita na trzích. Akciové indexy se ...
    • Akciové indexy se propadají, Philip Morris po výsledcích vzrostl
      Negativní sentiment se na evropské trhy vrátil po včerejší úspěšné seanci zejména kvůli zveřejnění údajů o německé inflaci. Meziroční růst cen dosáhl v srpnu na 10 %, což bylo nad odhady trhu, který počítal s 9,4% nárůstem. Nová data vyvinula tlak na německý blue chip index DAX (DE30), který během dnešní seance odepsal 1,71 % a uzavřel na 11 975 bodech. Nejztrátovějším evropským indexem byl pražský PX index (CZKCASH), který uzavřel o 2,67 % níže na 1 114,34 bodech.
    • Akciové indexy USA v záporných hodnotách
      Akciové indexy z USA se po celý včerejší obchodní den pohybovaly v záporných hodnotách, souboj mezi technologickým Nasdaq Composite a průmyslovým Dow Jones Industrial Average vyhrály technologie, které odevzdaly 0,2 % a společnosti z průmyslu ještě 0,1p.b. více. Včerejší seance pouze podtrhla špatný obchodní rok pro Walt Disney, když společnost ze zábavního průmyslu odepsala více jak 3 %. Ani pokračující stávky několika tisíců zaměstnanců velké trojky automobilek Ford, General Motors a Stellantis neznamenal propad hodnoty jejich akcií. The UAW varuje automobilky, že pokud nedojde k výraznějšímu pokroku ve vyjednávání, přidají se v pátek ke stávce další zaměstnanci, F US +1,78 %, GM US +1,89 %, STLA US +2,09 %.
    • Akciové indexy uzavřely rok na rekordních hodnotách
      V posledních několika letech se pravidelně střídají kladné a záporné roky. Letos akciové indexy uzavírají rok na rekordních hodnotách.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    FxNet
    CMC Markets
    ACM
    reklama
    CapXmaster