Čtvrtek 23. ledna 2025 04:53
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Co stojí za růstem eura? Analýza CAD/JPY, AUD/NZD, USD/CHF

06.05.2015 12:40  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký dolar včera zažil studenou sprchu, když data obchodní bilance poukázala na obrovský deficit zahraničního obchodu v březnu. Ten dosáhl nejvyšších hodnot od října 2008 a procentuálně se export v březnu propadl nejvíce od prosince 1996. Americká vláda odhaduje, že nová data obchodní bilance, která u prvního měření HDP nebyla dostupná, posunou výsledky hospodářské výkonnosti největší ekonomiky světa v prvním čtvrtletí do negativního teritoria.

Naopak společná měna eurozóny posiluje díky neuvěřitelně rostoucím výnosům ze státních dluhopisů. Německé desetileté státní bondy posílily od poloviny dubna z hodnoty 0,055 na 0,535 procenta. K tomuto nečekanému pohybu na trhu dluhopisů dochází i navzdory tomu, že ECB pokračuje v programu kvantitativního uvolňování (QE), tedy nakupuje tato aktiva, čímž tlačí jejich cenu nahoru a naopak výnosy dolů. Výnosy z německých 10letých dluhopisů se vyhouply na letošní maxima, čímž snížily výnosový rozdíl mezi nimi a jejich americkými protějšky. Vysvětlení na tento nečekaný pohyb se hledají těžko. Jedním z důvodů může být posilující cena ropy, která zvyšuje inflační očekávání. Dále zprávy o prvním vymanění eurozóny z deflace (viz. data CPI za měsíc duben), náznaky ekonomického oživení,  první nárůst úvěrové aktivity. Avšak výpůjční náklady nerostou jenom Německu. Dráž si momentálně půjčují i ostatní členské země eurozóny včetně jižní Evropy.

Euro rovněž povzbudily informace, že Řecko splatilo MMF úrokovou platbu ve výši 200 milionů eur, která je splatná ve středu. Nicméně pro zemi bude větším oříškem platba MMF ve výši 750 miliónů eur, která je splatná 12. května. Den před splatností se setkávají ministři financí eurozóny (Eurogroup). Šéf Euroskupiny včera řekl, že nečeká na tomto jednání nalezení konsenzu s Řeckem. Evropská komise včera snížila výhled růstu HDP pro Řecko, což automaticky naznačuje problém ve snižování hodnoty ukazatele dluh/HDP. Ten se pravděpodobně místo plánovaného poklesu bude zvyšovat.  MMF hraje ve vyjednáváních tvrdou hru. Fond trvá na všech reformních bodech (včetně nižších penzí a reforem trhu práce) a podle všeho neplánuje udělat žádné ústupky. Bruselu tak nezůstává nic jiného, než spolu s MMF pokračovat v tvrdých vyjednáváních nebo v případě ústupků poskytnout Aténám další záchranné kolo v podobě odpuštění části dluhu nebo navýšení finanční pomoci.

Z Británie jsme se dnes po delší době dočkali pozitivních zpráv, a to ze sektoru služeb. Index nákupních manažerů (PMI) překvapivě posílil na hodnotu 59,5 bodu, což je o 0,9 bodu více, než byla tržní očekávání.

Složený index nákupních manažerů (PMI) podle konečných údajů společnosti Markit, jenž měří výkon několika tisíc podniků v sektorech průmyslu i služeb eurozóny, se v dubnu snížil pouze na 53,9 bodu z březnového 11měsíčního maxima 54,0 bodu. O 0,4 bodu překonal předběžně uváděný odhad z druhé poloviny dubna ve výši 53,5 bodu. Výsledky indexu PMI ukazují podle společnosti Markit na mezikvartální růst hrubého domácího produktu eurozóny ve druhém čtvrtletí o 0,4 procenta.

Index PMI sledující samotný sektor služeb se proti březnu snížil o 0,1 bodu na 54,1 bodu, zatímco předběžný odhad uváděl jenom 53,7 bodu. Tempo růstu nových objednávek vyrovnalo téměř čtyřleté maximum z března ve výši 54,6 bodu. To povzbudilo podniky ve službách, aby šestým měsícem v řadě navyšovaly řady zaměstnanců. Negativem je, že firmy byly nuceny ve snaze dosáhnout růstu, snižovat ceny. Dalším nepříznivým faktorem bylo, že tempo růstu ve srovnání s březnem stagnovalo.

Novozélandský dolar v noci oslabil poté, co data ukázala na pomalejší růst mezd. Pokles NZD se projevil hlavně na páru se silnějším australským dolarem AUD. Dnes odpoledne nás čekají klíčová data z USA, a to počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru (ADP), který slouží jako předskokan pátečních očekávaných dat NFP.

CAD/JPY již 3 týdny hezky kopíruje rostoucí kanál, který ho postupně přivádí k novým maximům.

AUD/NZD dnes velmi silnou svíčkou prorazil hodnotu rezistence na úrovni 1,0525 a míří na sever. Na grafu jsou vyznačené potenciální další cíle. Vzhledem k nastartovanému silnému býčímu pohybu lze využít potenciální korekce k nástupu do dlouhé pozice.

USD/CHF se blíží k důležité hodnotě podpory. 55denní a 100denní průměr naznačují prokřížení. Když USD/CHF propadne pod tento poslední záchranný support, lze očekávat silný výprodej. Sledovat reakci na hodnotu 0,9180 se proto vyplatí.Odpověď může přijít až v pátek.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Co sledovat 30. října? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
      Na středu je naplánováno mnoho důležitých makroekonomických událostí. Důležité jsou všechny. Německo zveřejní údaje o nezaměstnanosti, inflaci a HDP. Eurozóna vydá údaje o HDP a USA zveřejní údaje o HDP společně se zprávou ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru. Dnešek slibuje, že nebude nudný. Od evropských zpráv těžko očekávat silnou podporu pro euro, protože růst HDP pravděpodobně nepřekoná prognózy, míra nezaměstnanosti v Německu není zásadní ukazatel a mírné zrychlení německé inflace pravděpodobně neovlivní plány Evropské centrální banky. Odpolední zprávy z USA však mohou výrazně ovlivnit tržní sentiment, takže dnes lze očekávat zvýšenou volatilitu.
    • Co sledovat 7. listopadu? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
      Na čtvrtek je naplánováno poměrně dost makroekonomických událostí, ale žádná není významná. V eurozóně budou zveřejněny zprávy o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách. Ve Spojených státech budou zveřejněny údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti. Tyto reporty podle nás nebudou mít pravděpodobně žádný velký dopad. Trh je dnes stále pod vlivem vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách a bude pozorně sledovat výsledky zasedání Bank of England a Federálního rezervního systému.
    • Cosmos (ATOM) ruší vzestupný trend
      Cena ATOM se ve vysokých časových intervalech snaží směřovat k vyššímu trendu, přestože v poslední době vykazuje spíše býčí sentiment.
    • Cosmos je stále výkonnější než Ethreum a Bitcoin
      Cena kryptoměny Cosmos je stále blízko maxima před týdnem i přes zhoršující se sentiment kolem digitálních aktiv. Token podobně jako nechvalně známý projekt Luna láká investory vysokými výnosy z pasivních investic do blockchainu tzv. staking:
    • Cosmos překonal Cardano v denní aktivitě na GitHubu
      Podle nejnovějších údajů překonaly projekty v ekosystému Cosmos s malým náskokem projekty Cardano. Cosmos s 603 revizemi v současnosti zaostává pouze za Ethereem s 806 revizemi.
    • Co spojuje klesající dluhopisy, rostoucí indexy a problémy Macy's?
      Americké akciové trhy zakončily pondělní obchodování růstem, přičemž index malých společností Russell 2000 dosáhl historického maxima. Optimismus investorů podpořilo jmenování Scotta Bessenta na post ministra financí USA, což přispělo k poklesu výnosů amerických státních dluhopisů.
    • Co stálo za překvapivě vysokou americkou inflací?
      Dnes je na řadě jediný zajímavý údaj z eurozóny za tento týden – průmyslová výroba. V USA vyjde index cen výrobců, který doplní včerejší spotřebitelskou inflaci. Ta opět citelně překonala odhady, když zrychlila z 5,0 % na 5,4 meziročně, přičemž medián trhu ukazoval na 4,9 %. Česká inflace na druhé straně nepřekvapila. Zpomalila na 2,8 % z 2,9 %, jen desetinku procentního bodu nad odhadem trhu i ČNB.
    • Costco udržuje stabilní růst tržeb za srpen 2024 📊
      Společnost Costco zveřejnila měsíční zprávu o tržbách. Společnost dosáhla v srpnu tržeb ve výši 78,2 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 7,1 %. Tento růst je pokračováním trendu, který společnost vykazuje již šest čtvrtletí, kdy průměrné tempo růstu tržeb činí 6,5 %.
    • Co stojí za pádem brazilského realu?
      Brazilský real zažívá prudký pokles. Jeho hodnota se propadla na historická minima vůči americkému dolaru, což vyvolalo otřesy na finančních trzích. Tato měnová krize odráží hluboce zakořeněné ekonomické a politické problémy největší ekonomiky Latinské Ameriky. Investoři ztrácejí důvěru v rozpočtovou politiku prezidenta Luize Inácia Luly da Silvy, který nyní čelí rostoucímu tlaku na stabilizaci financí země a obnovení důvěry.
    • Co stojí za propadem ceny kávy?
      Dlouhodobě nestabilní ceny kávy ještě více oslabil středeční propad na newyorské burze o 7,3 %. Nejhorší pokles ceny od roku 2010 jen podtrhl aktuální zranitelnost kávy Arabica způsobenou obavami ze špatného počasí a fluktuací brazilské měny.
    • Co stojí za výprodej akcií? Donald Trump a Fed ruku v ruce.
      Americký akciový výprodej neustále pokračuje. Index S&P 500 ztratil další více než 2 %. Za 2 dny se propadla hodnota světových burz dokonce o více než 2 biliony dolarů. Nejvíc utrpěly akcie Netflixu a Googlu. Analytici se domnívají, že je na vině politika Donalda Trumpa a agresivní Fed.
    • COT: Dlouhé dolarové pozice poskočily o třetinu. Nejednoznačný týden v komoditách
      Na měnových trzích reagovali spekulanti na rostoucí napětí v rusko-ukrajinských vztazích zvýšením kombinovaných dlouhých pozic v dolarových IMM futures proti osmi měnám o třetinu, na šestiměsíční maximum v objemu 23,1 miliard USD. Takřka všechny ostatní měny, včetně mexického pesa, které během týdne posílilo o 3 %, zaznamenaly čistý výprodej. Výjimkou byla pouze další bezpečná měna, JPY, kde došlo k uzavírání krátkých pozic. Nejvýraznější byl výprodej EUR, kde vzrostl čistý objem krátkých pozic o 35 000 na 42 600, na druhém místě byla libra, kde došlo k poklesu čistého počtu dlouhých pozic o 15 700 na 40 300.
    • COT: Dlouhé pozice v ropě se propadly na 12leté minimum, krátké pozice v dolarech se víc než zdvojnásobily
      Bloomberg Dollar Index, který ukazuje, jak si americká měna stojí ve srovnání s širším košem významných měn, stoupl v týdnu do 3. září o 1 %. Navzdory tomu zrychlili spekulanti výprodej dolaru vůči sledovaným měnám, což jen ukazuje, že pozice často na cenu reagují opožděně. Krátké pozice v dolarových IMM futures proti osmi měnám se více než zdvojnásobily. Dosáhly 16,2 miliard USD, tedy 13měsíčního maxima, a v posledních třech týdnech je tempo výprodeje nejrychlejší od března 2020, kdy globální růst dočasně zbrzdila celosvětová pandemie.
    • COT: Dlouhé pozice v ropě se propadly, rostou nákupy obilovin
      Oslabení dolaru vyvolalo druhý týden čistého výprodeje. Hrubé dolarové dlouhé pozice proti osmi měnovým futures IMM stihly za tu dobu klesnout o čtvrtinu na 24,7 miliard USD. Hlavní příčinou byla nová poptávka po EUR, díky níž se evropská měna překlopila zpátky do čistých dlouhých pozic, spolu s pokračujícím uzavíráním krátkých pozic v JPY a AUD.
    • Co teď bude s klienty Sberbank CZ? A jejich vklady? A hypotékami?
      Česká národní banka dnes zahájila proces odebírání licence bance Sberbank CZ. Pozbytím licence se Sberbank CZ stane akciovou společností. Nebude tedy bankou. Pokud nebude bankou, nesmí tedy už přijímat vklady, ani poskytovat jakékoli úvěry, včetně hypoték.
    • CO TEĎ DĚLAJÍ NEJLEPŠÍ INVESTOŘI? ❌ Recese vs. softlanding
      Týdenní videokomentář: akcie, indexy, Forex, komodity a kryptoměny.
    • Co tento týden čekat? (Očekává se obnovení poklesu EUR/USD a GBP/USD)
      Nový týden nového roku začíná v opatrném duchu. Minulý týden skončil snahou o oživení akciových trhů a znatelným, i když lokálním posílením amerického dolaru. Na slova, že by se tento pohyb mohl změnit ve stabilní trend, je ale zatím brzy.
    • Co tento týden čekat od amerického dolaru?
      Tento týden se ve Spojených státech odehraje mnoho zajímavých událostí. V úterý bude zveřejněna významná zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby. Zprávy z poslední doby jsou pro trh velkým překvapením a já nevylučuji, že i tentokrát přinesou zajímavé údaje. Očekávání trhu jsou velmi negativní – pokles objemu objednávek se může pohybovat v rozmezí od 4 do 4,8 %. Pro dolar je tu ale jedna dobrá zpráva – jakékoliv snížení, i menší než očekávané, vyvolá pozitivní reakci trhu a posílí americkou měnu.
    • Co tento týden čekat od britské libry?
      Spojené království bohužel zveřejní jen velmi málo zpráv. Navzdory značnému množství důležitých událostí se britská libra v posledních týdnech a měsících prostě nudí. Když chybí zpravodajské pozadí, má libra tendenci stagnovat. Tentokrát podle mého názoru skončí vcelku bez výrazné změny a ani nebude potřebovat důležité zprávy. Je ale třeba uznat, že šance na konec horizontálního pohybu jsou v tomto týdnu extrémně nízké.
    • Co tento týden čekat od centrálních bank
      Americký dolar ztrácí vůči euru a libře na síle, a to z objektivních důvodů. Kromě očividné ztráty dynamiky Donalda Trumpa v prezidentském klání je významným faktorem ovlivňujícím oslabování dolaru také politika Federálního rezervního systému.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    RebelsFunding