Sobota 21. prosince 2024 19:27
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
eightcap trade smarter

S klesajícími cenami potravin se komodity vrátily opět tam, kde byly

22.08.2014 13:02  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Komodity ve svém výkonu letos opět stagnují v souvislosti s poklesem cen u potravin. Oslabená ropa možná nakonec přiměje země z kartelu OPEC, aby na situaci zareagovaly. Zlato těžilo podporu z klesajících výnosů dluhopisů, nyní se však poohlíží po dalším impulzu.

Širší komoditní index Bloomberg (Bloomberg Commodity Index, dříve známý jako DJ-UBS) zažíval až do 29. dubna 10,5procentní rally. Nyní však jeho výkon opět stagnuje – za sebou má další týden ztrát, které zaznamenala většina sektorů. Hlavním viníkem toho, že se štěstěna od komoditních investorů odvrací, je dramatický propad u potravinových komodit. Až do dubna zemědělský index rostl a podařilo se mu přesáhnout 20% hranici. Od té doby se však propadl na čtyřleté minimum. Příčinou tohoto posledního propadu je, že se v nadcházejícím roce očekávají hojné dodávky klíčových potravinových komodit, jako jsou sójové boby, pšenice a cukr.

hn

Makroekonomický výhled pro světový růst a z toho plynoucí poptávka po komoditách utrpěly ránu v podobě pokračujícího zpomalování evropského hospodářství. Růst v Evropě se během druhého čtvrtletí zastavil. Německo, ekonomický motor eurozóny, byl během zmíněného období svědkem propadu svého HDP o 0,2 procenta, zatímco hospodářství Francie i nadále stagnuje. To vedlo k tomu, že se výnosy německých desetiletých dluhopisů vůbec poprvé dotkly hranice 1 %. Rozdílné výhledy pro růst v USA a v Evropě i nadále poskytovaly podporu dolaru. A jestliže roste dolar, komoditám se většinou příliš dobře nevede.

Ekonomický výhled vrhnul stín na komodity, které jsou na hospodářském růstu závislé, jako například energetický sektor a průmyslové kovy. V energetickém sektoru došlo k tomu, že všechny hlavní futures kontrakty, od těch na ropu až po ty na zemní plyn, byly vyprodány. Průmyslové kovy zažily propad. Nejhůře na tom byla měď, která klesla na sedmitýdenní minimum v důsledku stagnující hospodářské činnosti v Německu a tempu čínské produktivity, které bylo nižší, než se původně očekávalo.

hn1

Co se týče ropy, cena severomořské ropy Brent, sloužící jako světové měřítko pro ceny ropy, se propadla na 13měsíční minimum, zatímco americká ropa WTI klesla na cenové hladiny, kterých se naposledy dotkla v únoru. Sentiment na trhu byl pošramocen slabým růstem poptávky, a to v době zvyšující se nabídky. Přispěla k tomu i Libye, která konečně otevírá své hlavní exportní terminály. Výsledkem je, že během minulého měsíce došlo na ropném trhu k výprodejům. V centru pozornosti investorů tak už nejsou obavy týkající se geopolitických událostí a přerušených dodávek, ale naopak obavy ohledně zvýšených dodávek a otázka stabilní potávky.

Na tento stav upozornila srpnová zpráva Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency, IEA), ve které se uvádí: „I přes ozbrojené konflikty v Libyi, Iráku a na Ukrajině se zdá, že ropný trh je dnes zásoben lépe, než se čekalo, přičemž dokonce i oblasti Atlantského oceánu hlásí nadbytek.“ IEA rovněž snížila svou předpověď růstu poptávky na rok 2014. Obrovský růst ropné produkce v Severní Americe totiž i nadále zajišťuje hojné dodávky na světové trhy, a to v takové míře, že dřívější dovozci do USA (zejména z Afriky) musí nyní hledat nové kupce pro část své ropné produkce.

Tato situace vedla k tomu, že se přitvrdil boj o zákazníky a výsledkem je, že se cenový rozdíl mezi severomořskou ropou Brent a ropou z Blízkého východu snížil na téměř čtyřleté minimum. Bude-li tento trend pokračovat i nadále, budeme možná brzy svědky toho, že na situaci zareagují země z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tím, že omezí ropné dodávky. Realizace takového scénáře je možná, uvědomíme-li si, že cena ropy Brent se nyní blíží hranici 100 dolarů za barel, což je pro Saúdskou Arábii hladina, pod kterou by se z jejího pohledu neměla cena ropy dlouhodobě pohybovat.

Hedgeové fondy drží na trhu stále dlouhé pozice jak na ropu WTI, tak i na ropu Brent, avšak počet čistých dlouhých pozic je nyní mnohem nižší. Krátkodobí taktičtí investoři naopak začali prodávat. Oba trhy s futures začínají vykazovat známky toho, že jsou tlačeny směrem ke spodní straně. Je možné, že nyní dojde k určité konsolidaci v rámci celkově negativního trendu.

Zlato a stříbro obchodovaly již druhý týden na téměř nezměněných hladinách. Obchodníci v současné době jen obtížně hledají nějaký silný impulz, kterého by se mohli chytit. Zlato se tak více než týden drží svého rozmezí s hladinami 1 295 a 1 320 dolarů za unci. Celkově se oběma kovům dařilo lépe než většině ostatních sektorů, což již samo o sobě lze považovat za úspěch, uvážíme-li potenciální negativní dopad, který na zlato mohou mít silný dolar, rostoucí akciové trhy, menší pozornost věnovaná geopolitickým událostem a trvale slabá poptávka ze strany Asie.

I přes to se zlato v tomto roce zatím stále řadí mezi desítku nejlepších hlavních komodit. Daří se mu dokonce lépe než platině, která na počátku roku čerpala silnou podporu z přerušení dodávek z Jižní Afriky, které trvalo měsíc. Co se tedy změnilo? Odpověď budeme muset hledat ve vývoji událostí, ke kterým za poslední dvě čtvrtletí došlo v USA.

Zatímco trh zaměstnávaly obavy ohledně toho, jaký dopad pro něj bude mít, až v USA dojde opět na zvýšení úrokových sazeb v souvislosti s uzdravující se ekonomikou, trh s dluhopisy nám nabízí jiný obrázek. Na počátku roku 2014 se všeobecně očekávalo, že s blížícím se datem opětovného navýšení úrokových sazeb porostou i výnosy dluhopisů. Avšak od 31. prosince, kdy výnosy amerických desetiletých dluhopisů dosáhly rekordní hladiny 3 %, výnosy dluhopisů víceméně neustále klesají, přičemž tento týden se propadly na 2,39 %, což je čtrnáctiměsíční minimum.

hn2

Vzhledem k tomu, že se v současné době neočekává žádný posun hladiny inflace, došlo rovněž k propadu reálných výnosů. A jelikož je mezi zlatem a výnosem dluhopisů nepřímá úměra z pohledu nákladů příležitosti (opportunity cost),  napomohla tato sestupná dráha k tomu, aby  zlato opět nabylo sebevědomí, a poskytla trhu dostatek času, aby se vzpamatoval z  výrazného propadu v minulém roce.

Díky těmto událostem, k nimž se navíc přidaly obavy z geopolitického napětí ve světě, mělo zlato dostatečnou záminku k růstu. Soudě podle jeho posledních cenových pohybů se však žlutý kov asi nikam dál již nevyšplhá. K tomu, aby se pokusil dotknout hladiny 1 345 dolarů za unci, což je jeho červencový rekord (přičemž letošní maximum mělo hodnotu 1 392 dolarů za unci), by bylo třeba, aby opět došlo k oslabení akciových trhů (alternativní příliv kapitálu) a aby se reálné výnosy dluhopisů i nadále snižovaly.

Srpen je z hlediska obchodování klidný měsíc, což v současné době pociťujeme i v oblasti vzácných kovů. Vypadá to tedy, že současné rozmezí se udrží i nadále, a to až do té doby, kdy dojde k prolomení horní hranice na hodnotě 1 320 dolarů za unci či spodní hranice na hodnotě 1 295 dolarů za unci. K uvedené spodní hranici se zlato v pátek málem přiblížilo v souvislosti s tím, jak se žlutý kov a zejména stříbro potýkaly s nejvyšším týdenním růstem na evropských akciových trzích od poloviny února.

hn3

Měď se propadla na šestitýdenní minimum v důsledku pomalého růstu v Evropě a Japonsku. K tomu se navíc přidala nejistota ohledně nejbližšího výhledu pro čínskou poptávku. Podle nedávných červencových údajů dovoz do Číny meziročně poklesl o 17 %. Docházelo totiž k opožděným dodávkám v souvislosti s tím, jak místní banky omezily poskytování úvěrů v důsledku vyšetřování údajných finančních podvodů s mědí.

Ceny futures kontraktů na sójové boby se propadly na nejnižší hladinu od září 2009. To je dáno tím, že hojná úroda stále roste. Aktuální informace z amerického ministerstva zemědělství tento týden tyto předpovědi potvrdily. Plodina tak zažila další výprodeje ze strany farmářů a finančních obchodníků. Z toho důvodu se zdá, že ve srovnání s ostatními trhy s obilovinami je cena sójových bobů nadhodnocená. Patrné je to zejména u kukuřice, kde cenový poměr klesl z hodnoty 3 na aktuální 2,81. S tím, jak nyní dochází ke stabilizaci cen kukuřice, by tento poměr mohl ještě více klesnout.

hn4


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Sjednocení udržují americké akcie vysoko
    Oba indexy, Dow Industrial a Standard&Poor 500, v průběhu včerejška získaly a zavřely na úrovni maxima, které t...
  • S jenem dál hýbou spekulace o volbách, dolaru pomáhá jestřábí komentář
    Japonský jen svou pozici po včerejším oslabení trochu vylepšuje a vůči dolaru se obchoduje na 115,25. Nadále se spekul...
  • Sjezd Komunistické strany Číny se koná v klíčovém období pro národ
    KONGRES: Sjezd komunistické strany, který se koná každých pět let, začíná 16. října. Dvacátý sjezd má prezidentu Siovi zajistit bezprecedentní třetí funkční období a poskytnout jeho straně platformu pro vytyčení budoucích politických plánů. Sjezd se koná v klíčové době, kdy je ohroženo oživení čínské ekonomiky, panuje vysoké geopolitické napětí a Spojené státy a Evropa se propadají do recese. Poslední kongres vedl k opatřením na snížení rizik v ekonomice, zpomalení růstu a přijetí „společné prosperity“. To byla pro mnohé tvrdá pilulka a nyní se doufá v prorůstový příklon politiky, který by stabilizoval výhled a podpořil ostatní od Evropy po Japonsko.
  • S Kamalou Harrisovou v Bílém domě poznají Spojené státy socialismus, ohrožena je tak bezpečnost celého Západu. Její vítězství by potěšilo Moskvu i Peking
    Světové burzy se dnes probudily do nejistého dne. Odstoupení Joea Bidena z boje o Bílý dům totiž před investory staví otázku, zda jeho pravděpodobná „náhradnice“, stávající viceprezidentka Kamala Harrisová, má proti Donaldu Trumpovi více či méně šancí než dosluhující prezident.
  • Skandál kolem filmu Barbie vrátil společnost Mattel do centra pozornosti
    V dynamickém světě investování je vždy moudré sledovat společnosti s působivým růstovým potenciálem. Jednou z takových společností je bezesporu americký výrobce hraček Mattel Inc. Akcie společnosti od poloviny června vzrostly o 15 %. Pozitivní náladu investorů nepochybně podpořilo nejen oznámení o zvýšení prognózy pro letošní rok, ale také rozruch vyvolaný uvedením filmu Barbie s herečkou Margot Robbie v hlavní roli.
  • Skandál kolem výzkumu harvardských ekonomů zasáhne do debaty o úsporách
    Škrtat a snižovat náklady zadlužení, či utrácet a stimulovat ekonomiku v nelehkých časech? Do pokračující diskuze, která rozděluje členské státy EU, zasáhla chyba, které se dopustili dva vlivní ekonomové v klíčové studii o dopadech zadlužení státu na hospodářský růst.
  • Skanska loni v ČR a SR zvýšila čistý zisk o 21 procent, tržby stouply o pětinu
    Švédská stavební společnost Skanska v roce 2022 vykázala v České republice a na Slovensku čistý zisk 487,4 milionu korun, tedy meziročně o 21 procent více. Provozní výnosy společnosti se meziročně zvedly o 20,6 procenta na 9,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
  • Skepse ohledně summitu narůstá, eurodolar propadá, koruna rozšiřuje ztráty
    Včera touto dobou se euro obchodovalo k dolaru na 1,2800, dnes se po poklesu po...
  • Sklamanie z Číny
    Zdá sa, že to, čo sme spomínali v našom nedeľno...
  • Sklame zajtra ráno austrálska centrálna banka optimisticky naladené trhy?
    V posledných dňoch sa venujeme veľkému obratu nálady na dlhopisových trhoch, za ktorým stoja jastrabie vyjadrenia viacerých popredných centrálnych bankárov. Rast výnosov neobišiel ani Austráliu, pri nej dokonca vyskočili výnosy z desaťročných dlhopisov o 30 bázických bodov, čo bolo viac ako na amerických a tak AUDUSD v minulom týždni rástol.
  • Sklizeň obilovin bude letos dostatečná, pečivo kvůli ní nezdraží. „Zlatá éra“ řepky je však pryč
    První odhad letošní sklizně v ČR se pohybuje velice blízko úrovně loňského prvního odhadu. Na základně letošních červnových čísel se očekává úroda základních obilovin čítající 6 767 000 tun. Loni první červnový údaj činil 6 784 000 tun.
  • Skok čínského trhu o 7 procent za 2 minuty: Nešikovné prsty, nebo něco jiného?
    Burza v Šanghaji dnes pocuchala nervy traderům, když během chvíle 16 z dvaceti největší čínských firem otočilo z mírný...
  • Skokový nárůst cen ropy zahýbal akciovými trhy
    Víkend přinesl na trhy nervozitu, kterou způsobily útoky na ropné rafinérie v Saudské Arábii. Cena černého zlata skokově vzrostla o zhruba 10 %, což se pozitivně projevilo na akciích ropných těžařů, které v rámci evropského indexu Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidávají 3,7 %. Dnešní duo růstových sektorů doplňují utility, které přidávají 0,6 %. Obchodníci v této souvislosti vyprodávali především akcie cyklických odvětví. Nejméně se tak dařilo finančním domům nebo prodejcům spotřebního zboží (oba sektory -1,3 %). Celý trh tak dnes umazává půl procenta.
  • Skoky na lyžích
    Pokud by se chtěl člověk tomuto sportu věnovat vrcholově, narazí na celkem přísná pravidla. a)     Každý závodník dos...
  • Skok z rizika: ve prospěch měnových "štítů". Dolar je ve finančním brnění a euro "ztrácí na váze"
    Počátkem tohoto týdne na světových trzích převládla averze k riziku v důsledku rozhoření geopolitického napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. To vytváří tlak na euro a podporuje dolar. Situace se však může kdykoli dramaticky změnit
  • Skoncujme s fraškou gréckej „záchrany“
    Či už to má byť rozpočtový komisár alebo nejaká in&a...
  • Skončí dnes panika?
    Včera bol jeden z dní, ktorý nám ukázal ako vyzerá situácia, keď trh spanikári – to, čo sme nevideli už veľmi dlho. Toto prišlo včera popoludní so zlými číslami z USA na nervóznom trhu, ktorý reagoval extrémnymi pohybmi...
  • Skončila éra lacných peňazí?
    Centrálni bankári vo vyspelých krajinách začínajú v posledných dňoch otáčať svoje názorové pochody a z maximálneho uvoľňovania sa pomaly dostávajú do utesňovania monetárnej politiky.
  • Skončil odklad splátek, a co dál?
    Splátkové prázdniny skončily, ale koronavirové krize nabírá ještě na větší síle. Omezuje se fungování ekonomiky a lidem se snižují příjmy nebo přicházejí o práci, řada firem a živnostníků se potýká s propadem tržeb často až na nulovou hodnotu. Od listopadu se vrací povinnost platit splátky úvěrů, které si mnozí v rámci Vládního moratoria odložili.
  • Skončil odraz bitcoinu?
    Bitcoin se z minima 39 550 USD odrazil až k hladině 44 367 USD a nyní se obchoduje poblíž hladiny 42 500 USD. Říkali jsme tehdy, že odraz k hladině 45 000 USD je opodstatněný a žádoucí, protože by mohl vytvořit nižší maximum a poskytnout impuls do další fáze poklesu. Stále očekáváme další pokles bitcoinu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024