Sobota 21. prosince 2024 18:47
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
RebelsFunding

S Kamalou Harrisovou v Bílém domě poznají Spojené státy socialismus, ohrožena je tak bezpečnost celého Západu. Její vítězství by potěšilo Moskvu i Peking

22.07.2024 14:14  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Světové burzy se dnes probudily do nejistého dne. Odstoupení Joea Bidena z boje o Bílý dům totiž před investory staví otázku, zda jeho pravděpodobná „náhradnice“, stávající viceprezidentka Kamala Harrisová, má proti Donaldu Trumpovi více či méně šancí než dosluhující prezident.

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako při obchodování na burze, zachycují od včerejška nárůst šancí Harrisové z nějakých 23 až na 40 procent. Sázkaři přitom takovýto svůj výhled podpírají vlastními penězi – právě proto je řeč i o predikčních trzích –, takže může mít vyšší relevanci než prosté průzkumy veřejného mínění. Trumpovy šance na Bílý dům po Bidenově stažení mírně klesly, na 60 procent. Připomeňme, že v první polovině minulého týdne, krátce po nezdařeném atentátu, činily až 70 procent.

To, že Harrisové šance rostou, tedy neodráží jen to, že po Bidenově odstoupení je zřetelnou favoritkou Demokratické strany na získání nominace, leč z určité části i to, že podle sázkařů a investorů na výsledek voleb – podle predikčních trhů – má vůči Trumpovi o něco více šancí než Biden. Jde samozřejmě jen o momentální náladu, nicméně pokud by Harrisová vkročila do své kampaně nyní tou správnou nohou a pěkně zostra, má šanci brát Trumpovi další a další procenta.

Na straně Harrisové je přitom jedna neoddiskutovatelná dividenda už nyní. Věk. Američané mají jasnou tendenci ve volbách volit mladší kandidáty. Harrisové ještě nebylo šedesát, zatímco Trumpovi táhne na osmdesátku. Přitom klání o Bílý dům, v nichž věkový rozdíl kandidátů překonával deset let, končila v posledních desetiletích triumfem mladšího, demokratického kandidáta. V roce 1992 porazil Bill Clinton George Bushe staršího, jemuž bylo o tucet let více. O čtyři roky později si poradil s dokonce o 23 let starším Bobem Dolem. Barack Obama zase roku 2008 triumfoval nad o čtvrtstoletím starším Johnem McCainem a v roce 2012 pokořil o čtrnáct let staršího Mitta Romneyho.

Alespoň papírově tak Harrisová vskutku může mít vyšší šance než Biden. Investory tudíž nyní svírá nejistota, neboť zatímco světonázor Trumpův i Bidenův dobře znají – včetně toho, jak jej v roli nemocnějšího politika planety převáděli či převádějí do praxe –, Harrisová je jim do značné míry neznámou. V roli Bidenovy viceprezidentky zase tolik viditelná není. Ovšem své priority předestřela během vlastní prezidentské kampaně v letech 2019 až 2020. Než tehdy z klání odstoupila, podpořila Bidena, stala se jeho „parťačkou pro kampaň“ a nakonec i viceprezidentkou.

Coby možná prezidentka Harrisová slibovala věci, které z Bidena dělají umírněného centristu staré školy. Přestože i on je značně rozhazovačný. A přestože za Bidenova prezidentování vykazují Spojené státy neudržitelně vysoké rozpočtové deficity a výrazný nárůst zadlužení. Jsou sice poměrně solidně rostoucí ekonomikou – v porovnání s ekonomikami zemí EU či i Čínou –, avšak podstatná část tohoto růstu je koupena na obří dluh. Jeho už tak vysoké tempo růstu by se za případného vládnutí Harrisové zřejmě ještě zvýšilo, a to dramaticky. Jeden příklad za všechny. Ve své zmíněné prezidentské kampani Harrisová slibovala uvést do praxe gigantický klimatický plán, který by americké daňové poplatníky vyšel na deset bilionů dolarů, tedy nějakých 232 bilionů korun. Takovou sumu peněz vygeneruje česká ekonomika v současných cenách za zhruba 33 let.

Biden prosadil zelený plán zhruba šestkrát až sedmkrát menší, než by byl ten Harrisové. Přitom tento Bidenův balík je i tak největším fiskálním stimulem v celé historii USA – a rozhodně významně v uplynulých letech přispěl k roztočení tamní mimořádné inflace, nejvyšší za několik desítek let.

Harrisová by tak v Bílém domě byla nejen první ženou, navíc tmavé pleti. Byla by prvním člověkem v celé historii Spojených států, jež by z Bílého domu zaváděl opravdový socialismus. Harrisová je nejen mnohem socialističtější i než Biden, ale také progresivističtější a zelenější.

Na rozdíl od Bidena by Harrisová zakázala frakování, tedy těžbu ropy či zemního plynu environmentálně kontroverzní metodou hydraulického štěpení. Politička také prosazuje americký „Zelený Nový úděl“, tedy americkou obdobu Green Dealu, zatímco Biden jej v jeho celku podpořit odmítl.

Harrisová se rovněž mnohem vstřícněji než Biden staví k širokému odpuštění studentského dluhu, což je klíčová položka progresivistických programů. Biden namítá, proč by se měl dluh odpouštět i dobře vydělávajícím absolventům nejprestižnějších amerických univerzit.

Vysoké školství v USA je dramaticky úspěšnější než to evropské, které daleko méně staví na tržních principech a mnohem více na „nárokovosti“. Vzletně, leč realisticky řečeno, americké vysoké školství v posledních desetiletích posunuje lidskou civilizaci vpřed mnohem zásadněji než to „nárokové“ evropské. Pokud by se Harrisové dařilo prosazovat prvky „nárokovosti“ do amerického vysokého školství, může tak v důsledku dále fatálně poškodit ekonomickou konkurenceschopnost – a nakonec i vojenskou a bezpečnostní odolnost – celého Západu, zejména tváří v tvář Číně.

Co se týče mezinárodního obchodu, má ovšem Harrisová v některých ohledech dokonce blíže k Trumpovi než k Bidenovi. Je tedy nejen socialistkou, ale navíc ochranářskou socialistkou. Právě v protekcionismu si docela s Trumpem notuje. V roce 2016 se například stavěla proti Transpacifickému partnerství, tedy velké zóně volného obchodu mezi Spojenými státy a řadou asijských (ovšem nikoli s Čínou), ale také latinskoamerických ekonomik, navíc ještě Kanadou, Austrálií a Novým Zélandem. Úmluvu dojednávala administrativa Baracka Obamy – s podporou tehdejšího viceprezidenta Bidena  –, leč Trump ji po svém nástupu do Bílého domu shodil ze stolu.

Harrisová celkově vyžaduje více dalekosáhlých regulací než Biden, a to například i v oblasti umělé inteligence. Spojené státy nyní v této oblasti určují světový vývoj právě i proto, že není tak přeregulovaná jako třeba celá IT sféra a obecně ekonomika Evropské unie. Opět, pokud by Harrisová spoutala IT sféru a umělou inteligenci v USA po vzoru Evropské unie, která prakticky nemá žádnou skutečně globální technologickou firmu, hrozí zaostávání celého Západu za Asií, zejména Čínou. Toto zaostávání by mohlo být až tak výrazné, jaké nyní vykazuje EU, která se v oblasti nových technologií dívá na záda jak Spojeným státům, tak Číně ze stále větší vzdálenosti.

Zkrátka a dobře, Harrisová by do Bílého domu v dosud nepoznané míře vnesla zelený progresivismus na ještě větší dluh, socialismus či „nárokovost“, přičemž by neváhala ekonomiku USA – historicky vyrostlou na kapitalismu a volném trhu – regulatorně těžce svazovat a prosazovat navíc ochranářská opatření. Nic z toho není dobré pro dlouhodobý ekonomický, ale tedy ani bezpečnostní a vojenský rozvoj nejen Spojených států samotných, ale celého Západu. Z Harrisové v Bílém domě mohou mít nakonec největší radost autoritáři Pekingu a Moskvy.

Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Situácia na trhu so zlatom je neistá. Zlatý kov odoláva prerazeniu úrovne 1370 USD
    Investori sa stále odvracajú od kúpy zlata, ktorého cena sa od začiatku roka pohybuje okolo 1330 USD. Bleskové oživenie volatility na trhoch, ani návrat inflácie nič nezmení. Volatilita sa vrátila k „premiešaniu“ problémov na akciových trhoch, vyzývajúc investorov, aby boli opatrní. V prvom februárovom týždni VIX doslova explodoval (150 %), čo bolo dôsledkom prudkého poklesu S&P500 o 6,5 %. Z tejto obnovenej averzie voči riziku však zlato nevyťažilo. Naopak, zlatý kov klesol o 2 % a bol hlavne penalizovaný nárastom dolára. Treba však poznamenať, že tieto násilné pohyby smerom nadol vyzývajú traderov, aby predávali.
  • Situácia v Grécku
    Od stredy by mal rokovať grécky parlament o referende ohľadom pomoci ...
  • Situácia v jadrovej elektrárni
    Podľa spoločnosti TEPCO pracuje na obnove chladiaceho systému až 300 za...
  • Situácia v Nemecku sa komplikuje, investori zostávajú pokojní
    Situácia v koaličných rokovaniach v Nemecku sa komplikuje. Po tom, čo liberálna strana FDP odišla z rokovaní, nastal pat. Kancelárka a víťazka volieb Angela Merkelová podobnej situácii ešte nečelila. Analytici očakávajú niekoľko scenárov. Buď sa pôjde do predčasných volieb alebo sociálni demokrati kývnu na vytvorenie veľkej koalície alebo Merkelová bude vládnuť v menšinovej vláde. Skúsená politička sa však už nechala počuť, že preferuje predčasné voľby.
  • SITUATION IN THE UKRAINE IS GETTING WORSE, WHICH CAUSES RUSSIAN RUBLE?S RAPID DECREASE
    Russian ruble is plummeting down, as situation in the Ukraine is getting worse and the possibility of a military confl...
  • Síť X pro některé uživatele spouští první verzi audio- a videohovorů
    Sociální síť X, dříve známá jako Twitter, spouští pro některé uživatele první verzi audio- a videohovorů. S odvoláním na majitele X Elona Muska, který chce, aby se síť stala "aplikací pro všechno", to napsala agentura Reuters.
  • Síť XRP ožívá, počet transakcí s velrybami vzrostl na tříměsíční maximum
    Blockchainová analytická firma Santiment uvedla, že velryby XRP dosáhly tříměsíčního maxima v síťové aktivitě, jelikož token stále překonává nízké ceny.
  • Sjednocení udržují americké akcie vysoko
    Oba indexy, Dow Industrial a Standard&Poor 500, v průběhu včerejška získaly a zavřely na úrovni maxima, které t...
  • S jenem dál hýbou spekulace o volbách, dolaru pomáhá jestřábí komentář
    Japonský jen svou pozici po včerejším oslabení trochu vylepšuje a vůči dolaru se obchoduje na 115,25. Nadále se spekul...
  • Sjezd Komunistické strany Číny se koná v klíčovém období pro národ
    KONGRES: Sjezd komunistické strany, který se koná každých pět let, začíná 16. října. Dvacátý sjezd má prezidentu Siovi zajistit bezprecedentní třetí funkční období a poskytnout jeho straně platformu pro vytyčení budoucích politických plánů. Sjezd se koná v klíčové době, kdy je ohroženo oživení čínské ekonomiky, panuje vysoké geopolitické napětí a Spojené státy a Evropa se propadají do recese. Poslední kongres vedl k opatřením na snížení rizik v ekonomice, zpomalení růstu a přijetí „společné prosperity“. To byla pro mnohé tvrdá pilulka a nyní se doufá v prorůstový příklon politiky, který by stabilizoval výhled a podpořil ostatní od Evropy po Japonsko.
  • Skandál kolem filmu Barbie vrátil společnost Mattel do centra pozornosti
    V dynamickém světě investování je vždy moudré sledovat společnosti s působivým růstovým potenciálem. Jednou z takových společností je bezesporu americký výrobce hraček Mattel Inc. Akcie společnosti od poloviny června vzrostly o 15 %. Pozitivní náladu investorů nepochybně podpořilo nejen oznámení o zvýšení prognózy pro letošní rok, ale také rozruch vyvolaný uvedením filmu Barbie s herečkou Margot Robbie v hlavní roli.
  • Skandál kolem výzkumu harvardských ekonomů zasáhne do debaty o úsporách
    Škrtat a snižovat náklady zadlužení, či utrácet a stimulovat ekonomiku v nelehkých časech? Do pokračující diskuze, která rozděluje členské státy EU, zasáhla chyba, které se dopustili dva vlivní ekonomové v klíčové studii o dopadech zadlužení státu na hospodářský růst.
  • Skanska loni v ČR a SR zvýšila čistý zisk o 21 procent, tržby stouply o pětinu
    Švédská stavební společnost Skanska v roce 2022 vykázala v České republice a na Slovensku čistý zisk 487,4 milionu korun, tedy meziročně o 21 procent více. Provozní výnosy společnosti se meziročně zvedly o 20,6 procenta na 9,1 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.
  • Skepse ohledně summitu narůstá, eurodolar propadá, koruna rozšiřuje ztráty
    Včera touto dobou se euro obchodovalo k dolaru na 1,2800, dnes se po poklesu po...
  • Sklamanie z Číny
    Zdá sa, že to, čo sme spomínali v našom nedeľno...
  • Sklame zajtra ráno austrálska centrálna banka optimisticky naladené trhy?
    V posledných dňoch sa venujeme veľkému obratu nálady na dlhopisových trhoch, za ktorým stoja jastrabie vyjadrenia viacerých popredných centrálnych bankárov. Rast výnosov neobišiel ani Austráliu, pri nej dokonca vyskočili výnosy z desaťročných dlhopisov o 30 bázických bodov, čo bolo viac ako na amerických a tak AUDUSD v minulom týždni rástol.
  • S klesajícími cenami potravin se komodity vrátily opět tam, kde byly
    Komodity ve svém výkonu letos opět stagnují v souvislosti s poklesem cen u potravin. Oslabená ropa možná nakonec přiměje země z kartelu OPEC, aby na situaci zareagovaly. Zlato těžilo podporu z klesajících výnosů dluhopisů, nyní se však poohlíží po dalším impulzu.
  • Sklizeň obilovin bude letos dostatečná, pečivo kvůli ní nezdraží. „Zlatá éra“ řepky je však pryč
    První odhad letošní sklizně v ČR se pohybuje velice blízko úrovně loňského prvního odhadu. Na základně letošních červnových čísel se očekává úroda základních obilovin čítající 6 767 000 tun. Loni první červnový údaj činil 6 784 000 tun.
  • Skok čínského trhu o 7 procent za 2 minuty: Nešikovné prsty, nebo něco jiného?
    Burza v Šanghaji dnes pocuchala nervy traderům, když během chvíle 16 z dvaceti největší čínských firem otočilo z mírný...
  • Skokový nárůst cen ropy zahýbal akciovými trhy
    Víkend přinesl na trhy nervozitu, kterou způsobily útoky na ropné rafinérie v Saudské Arábii. Cena černého zlata skokově vzrostla o zhruba 10 %, což se pozitivně projevilo na akciích ropných těžařů, které v rámci evropského indexu Stoxx 600 v odpoledních hodinách přidávají 3,7 %. Dnešní duo růstových sektorů doplňují utility, které přidávají 0,6 %. Obchodníci v této souvislosti vyprodávali především akcie cyklických odvětví. Nejméně se tak dařilo finančním domům nebo prodejcům spotřebního zboží (oba sektory -1,3 %). Celý trh tak dnes umazává půl procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024